Гроші на виборах:
думки чернівецьких політиків
Як здешевити вибори, звідки партії на місцях беруть гроші та хто має фінансувати їхню роботу? Активісти Громадського руху ЧЕСНО взяли інтерв'ю у чернівецьких політиків.

Кампанія проводиться в рамках Всеукраїнського туру "ЗміниТИ": взаємодія заради змін. В турі команда Центру UA збирає позиції найактивніших спільнот на місцях для розробки системних реформ, зокрема і виборчих правил, що дозволить запустити зміну політичних еліт в країні. Позиції найактивніших спільнот будуть включені до оновленої виборчої політики.
Як здешевити вибори?
Михайло Яринич
"Народний контроль",
керівник фракції в міськраді
Як приклад можу навести виборчу кампанію "Народного контролю" у 2015 році. На неї було витрачено мінімальну кількість коштів. Кандидат просто працював на округах, з мінімальною рекламою, безпосередньо спілкувалися з виборцями, доносив свою позицію, програму.
Наталія Якимчук
БПП, керівник фракції в міськраді
Якщо мова йде про фінансування виборчих комісій — робота в них має бути фаховою, та, як і будь-яка компетентна праця, повинна належно оплачуватися. Тому, на мою думку, це правильно, що вони фінансуються з державного бюджету.
Віктор Гищук
"Самопоміч", керівник міського осередку
Заборонити політичну рекламу або зменшити її кількість.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Левову частку реальних виборчих витрат формуює телевізійна політична реклама. Саме кампанії в медіа роблять передвиборчу боротьбу надмірно дорогою і зумовлюють фінансову нерівність в доступі до політики. Крім того, власники ключових медіа в Україні тісно пов'язані з політичними силами. Таким чином, заборона або зменшення реклами на телебаченні дійсно спиятиме здешевшенню виборів, а також дозволить знизити рівень маніпулятивності. Втім, є ризик, що повна заборона призведе до значного збільшення кількості «джинси» – прихованої реклами.

Питання оплати роботи членів виборчих комісій та спостерігачів залишається невирішеним . За чинним законодавством членам комісій, яких висувають партії, платить держава, а спостерігачі офіційно взагалі не отримують жодної винагороди. у той же час, неофіційно члени комісій отримують гроші як від держави, так і від тих, хто їх висунув.
Як вивести партійні фінанси з тіні?
Яких дій це вимагає від представників конкретних громад?
Михайло Яринич
"Народний контроль",
керівник фракції в міськраді
Всі партії, які отримують фінансування, подають звіти до НАЗК. Зараз відбувається становлення системи, і якщо громадськість не почне аналізувати, цікавитися, то на це ніхто не буде зважати серйозно.

Фінансування повинне здійснюватися на державному рівні і залежати від кількості членів партії чи представників у радах. Для контролю фінансів зараз у нас електронне декларування. Вважаю, що це дуже правильно. Також добре, що останнім часом досить активна громадськість.
Олександр Пуршага
"Батьківщини", керівник міського осередку
Є певні виборчі процеси, які вимагають фінансування, і ми нікуди від того не дінемося. Роботу членів виборчих комісій, організаційні моменти потрібно оплачувати саме з державного бюджету. Я вважаю, що це правильно. А здешевити вибори можна, мабуть, лише шляхом зменшення їх кількості. Так буде дешевше і для держави і для нас всіх.

Наш партійний офіс знаходиться в центрі міста, у приміщенні лялькового театру, яке ми орендуємо. Переді мною, як перед керівником, стояло питання, як утримати цей офіс і як у ньому будуть працювати люди. Були різні думки, але ми прийняли рішення, що всі працюють на волонтерських засадах. І насправді є дуже багато охочих працювати в нашому офісі. Це члени Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», наші активісти. Оплату за оренду та комунальні послуги здійснюємо за рахунок членських внесків.
Віктор Гищук
"Самопоміч", керівник міського осередку
Щодо державного фінансування — воно повинно бути, але це медаль, яка має два боки. Позитив у тому, що держава знає, скільки вона дала коштів, партія знає, що вона ті гроші витрачає, тому є прозорість: щокварталу подається звіт в НАЗК, проводяться перевірки НАБУ, є банківські рахунки. Однак є інший бік медалі, і це пов'язано з тими парадоксальними речами, які існують у нас в Україні, коли, наприклад, із середньою зарплатнею 5 тисяч гривень багато людей мають мерседеси. І так само з політичними партіями — є ряд непрозорих механізмів їх фінансування, про які я уже згадував: добровільні внески, різного роду пожертви та інші, на перший погляд благодійні речі, які є вливанням грошей на партійні рахунки. Тому, можливо, питання виходу партійних фінансів з тіні частково могло б вирішити державне фінансування. Також потрібно, аби громадськість слідкувала за діяльністю партій. При чому, стежити потрібно не тільки протягом передвиборчого періоду, а спостерігати за рахунками щоквартально: що відбувається, яку роботу партія проводить, як працюють офіси, скільки було витрачено на штат працівників тощо. Все це стимулюватиме партії або до прозорої діяльності, або до того, що вони закриються чи юридично централізуються в Києві, а на місцях залишаться лише "активісти".
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Щодо кількості виборів в країні — така позиція є унікальною. Ми чули також протилежну ідею — зробити кількість виборчих процесів більшою, щоб одна кампанія починалась незадовго після того, як закінчиться попередня, і тоді партія буде працювати постійно, вибори як привід вкладати кошти в дорогу рекламу будуть дискредитовані, виборці — не будуть їй довіряти. Втім, до такого способу мислення про вирішення проблеми учасники консультацій переважно не вдаються. Частіше лунають думки щодо продовження термінів кампаній — кандидати у місцеві органи виборної влади отримають більше часу на безпосередню роботу з виборцями. Противники такої позиції апелюють до того, що меншою кількість грошей у виборчому процесі це не зробить. Втім, і не збільшить їх в пливу.

З контролем за використанням публічних фінансів у регіонах проблем особливо багато. Так, навіть громадські активісти, не те що прості громадяни, не розуміють, як контролювати ефективність витрачених коштів, які належать громаді. А партійні фінанси навіть не усвідомлюються як публічні — люди не знаходять та не розуміють зв'язку між своїми податками, сплаченими з зароблених грошей, та купленими на них агітаційними матеріалами, які вони ж викидають в смітник по дорозі з роботи. Саме через цей тотальний брак розуміння на рівні громад дуже непопулярним є запит на контроль за ефективністю використання коштів, на прозорість фінансів публічних та партійних як їх складової.
Хто має фінансувати партії і хто фінансує зараз? Звідки беруть гроші політики конкретно у вашому регіоні?
Михайло Яринич
"Народний контроль", керівник фракції в міськраді
У нас ("Народний контроль" - прим. авт.) партійні внески. Однозначно нашу політичну силу не фінансують олігархи, всі в цьому переконались. На мою думку, державне фінансування потрібне, щоб олігархи мали менший вплив на партії.
Олександр Пуршага
"Батьківщини", керівник міського осередку
Члени нашої організації ("Батьківщини - прим.авт.) сплачують членські внески.
Наталія Якимчук
БПП, керівник фракції в міськраді
Чернівецька міська організація (БПП - прим.авт.) є структурним підрозділом, але не має коштів безпосередньо. Все робиться на громадських засадах. В громадській приймальні працює юрист, який є, водночас, юристом обласної організації, і тільки він отримує зарплатню. Це щодо фінансування. Від членських внесків ми відмовилися, у нас їх немає, але якщо хтось має декілька вільних гривень і хоче добровільно внести – то будь ласка, хай вносить.
Віктор Гищук
"Самопоміч", керівник міського осередку
Зараз фінансування отримують лише парламентські партії. Але якщо, наприклад, я хочу створити якусь нову партію? Де брати гроші? Як на мене, тут потрібні прозорість, відкритий рахунок і справді ідейні люди. З іншого боку, я думаю, така партія не буде приреченою на успіх, адже зважаючи на наші реалії суми зібраних коштів навряд чи вистачить для повноцінної роботи. Візьмемо хоча б вартість політичної реклами в Чернівцях: потрібно 50 тисяч гривень перед виборами, щоб тебе показали по телебаченню. Я глибоко переконаний, що так не має бути. Звичайно, ми можемо відкривати рахунки, робити все прозоро і йти до інвесторів, просити ці гроші. Тому насамперед треба мати чітку програму. З цією програмою ти йдеш і просиш грошей, і якщо ти порядний, то вказуєш, яку суму отримав. І якщо буде 5-6 таких різних джерел, вас не будуть звинувачувати, що ви комусь продалися. Я вбачаю у цьому незалежність. Власне, наведу свій приклад. Нам пропонували допомогу в утриманні офісу Самопомочі. Я відмовився, тому що мені було легше заплатити з власної кишені, ніж відчувати хоч якусь залежність. Тож думаю, має бути баланс державного фінансування, підтримки людей та, власне, партійців.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Про визначальну роль медіа в формуванні ціни виборчого процесу заявляють всі учасники консультацій, які були кандидатами до рад різних рівнів, незалежно від регіону. Навіть комунальні ЗМІ в період кампаній є дорогим задоволенням для тих, хто не має доступу до адмінресурсу — тобто не є чинною владою, яка фінансує ці ЗМІ з бюджету, яким розпоряджається. У деяких містах, де влада зосереджена в руках мера або однієї політичної сили, будь-які позитивні зміни у міжвиборчий період комунікують як виключне досягнення міського голови чи фракції. Серед можливих рішень — квоти для всіх учасників передвиборчих змагань або фракцій та дебати на місцевих телеканалах з одночасним створенням суспільного мовлення в регіонах для об'єктивного висвітлення роботи органів місцевого самоврядування.

Загальна активність осередків політичних партій в різних регіонах країни не відрізняється. Активними учасниками консультацій є представники "Батьківщини", БПП та "радикалів" — дві останні частіше там, де є фракції в радах. Самопоміч та Сила людей активно працюють навіть якщо не представлені в органах місцевого самоврядування. Дещо рідше до обговорень долучається "Демальянс". І лише один раз долучились представники "5.10" — у Полтаві.
Як протидіяти підкупу і використанню адмінресурсу на виборах?
Михайло Яринич
"Народний контроль", керівник фракції в міськраді
Можу сказати на прикладі свого округу. Один з кандидатів займався явним підкупом, робив це буквально в останній тиждень. Члени моєї команди, які допомагали мені на виборах, патрулювали округ і не давали можливості робити підкупи. Коли бачили, що заїжджали незрозумілі люди до того чи іншого будинку, вони виходили, знімали все на камери. Це все робилося в межах округу. Тому в мене досить непоганий результат.
Олександр Пуршага
"Батьківщини", керівник міського осередку
Все залежить від самих людей. Якщо люди це не будуть робити, такого явища ніколи не буде Як християнин, віруюча людина, я глибоко впевнений, що коли людина хоч раз продалася — це дуже погано і вона буде нести відповідальність за те, що зробила. Поки ми самі, люди, не змінимося у цьому напрямку, не буде зміни і в Україні. А про адмінресурс я скажу наступним чином: хто ним користується, той недовго "панує". Якщо людина чесна і її чесно обрали — чи це мер, чи депутат, то вона буде працювати для народу.
Наталія Якимчук
БПП, керівник фракції в міськраді
Людина, яка перебуває на посаді чиновника в органах місцевого самоврядування чи в органах державної влади, обов'язково у період виборів повинна іти у відпустку. Підпорядковані їм працівники також не повинні бути помічниками і працювати в штабах. Я думаю, що це зловживання адмінресурсом у будь-якому випадку, тому це треба заборонити. А щодо підкупу. Треба доводити до людей: не беріть ці гроші. Ви берете гроші — продаєте Україну, майбутнє своїх дітей. Ніколи ті сто-двісті гривень не зігріють ваші душі.
Віктор Гищук
"Самопоміч", керівник міського осередку
Адмінресурс — це дуже серйозний механізм, і його застосовуватимуть у нас ще довго, адже школи, лікарні, інші державні заклади — це ніби величезні "секти" державної машини, і вони працюють, цього ніхто не скасовував. Тому, на мою думку, відповідальність за використання адмінресурсу має бути прописана в законодавстві. Щодо протидії підкупам, то тут люди мають "дозріти". Потрібно іти до них і пояснювати: якщо ви за гречку чи за двісті-чотириста гривень, як це було на останніх виборах, продаєтеся і хочете змін, то повірте — цих змін не буде. Це має бути велика робота із роз'яснення права виборця щодо того, на що він впливає і що він може. Окрім цього, в людей потрібно розвивати критичне мислення. Я б зробив щомісяця публічне звітування всіх депутатів перед виборцями. Або, принаймні, раз у квартал. Я сам готовий так звітувати. І тоді люди можуть поставити запитання: а що ви зробили для міста? На жаль, зараз це викривлено. Є досвідчені, впливові партії, які роблять негативні речі руками менших політичних сил. Це загальнодержавна проблема. Тому публічна прозора робота, політична відповідальність і послідовність з боку депутатів та активна громадянська позиція — основні складові, які забезпечать ефективність.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
На важливості політичної просвіти виборців наголошували учасники всіх консультацій. Способи її проведення називали різні, але всі схилялись до того, що це мусить бути робота з громадянами від дитячого садка до дорослого віку, в різних форматах та проводитись максимальною кількістю сторін — і політиками, і активістами, і вчителями та вихователями. Серед причин існування проблеми підкупу ключовими визначають незнання компетенцій виборних органів — і тому нерозуміння важливості делегування відповідних повноважень у прозорий спосіб, а також бідність — у віковій структурі виборців переважають люди старшого віку, часто пенсійного, які продають голос через банальну потребу в їжі. Тому якщо у першому випадку просвітницькі кампанії можуть бути рішенням, то у випадку з бідністю вирішити проблему підкупу вдасться тільки шляхом комплексних змін в економіці країни.
Чи розпоряджається ваша партія коштами, які отримуєте з держфінансування? Якщо так — як це впливає партію?
Михайло Яринич
"Народний контроль", керівник фракції в міськраді
Відповідно до Закону "Про політичні партії" держфінансування здійснюється тільки для тих, хто пройшов до Верховної Ради, і бонус мають партії, які дотрималися жіночої квоти. Цих вимог по жіночій квоті в зареєстрованих списках у співвідношенні "чоловіки-жінки" дотрималася тільки "Самопоміч". В основному, гроші йдуть на техніку, на заходи, на друк газет і т. ін, тобто на технічні речі. А також на зарплатню людям, які працюють в таких-от громадських приймальнях. Щоб побачити, чи мали місце зловживання з боку партій при дії закону про фінансування партій, чи закон допоміг, треба проаналізувати ті області, де вже були вибори.
Олександр Пуршага
"Батьківщини", керівник міського осередку
Мені здається, що на місцевому рівні було б краще, щоб ми, все-таки, залишалися в цьому форматі, в якому знаходимось. Коли людина прийшла добровільно і сама принесла свої членські внески, вона вболіває за це, хоче отримати певний результат. А якщо на зарплаті — відпрацював, як вийшло, і пішов додому. Це моя позиція. А щодо державного рівня… Ми знаємо європейську, світову практику, коли є небагато партій і вони утримуються за рахунок державного фінансування. У нас поки працює такий метод, і я вважаю, що він є правильним. Мені як керівнику набагато легше так працювати.
Наталія Якимчук
БПП, керівник фракції в міськраді
Відповідно до Закону "Про політичні партії" держфінансування здійснюється тільки для тих, хто пройшов до Верховної Ради, і бонус мають партії, які дотрималися жіночої квоти. Цих вимог по жіночій квоті в зареєстрованих списках у співвідношенні "чоловіки-жінки" дотрималася тільки "Самопоміч". В основному, гроші йдуть на техніку, на заходи, на друк газет і т. ін, тобто на технічні речі. А також на зарплатню людям, які працюють в таких-от громадських приймальнях. Щоб побачити, чи мали місце зловживання з боку партій при дії закону про фінансування партій, чи закон допоміг, треба проаналізувати ті області, де вже були вибори.
Віктор Гищук
"Самопоміч", керівник міського осередку
Я є прихильником того, аби була державна підтримка, навіть парламентських партій, і не тому, що "Самопоміч" зараз фінансується. Справа в тому, що це спонукає партії готуватися до виборів, спонукає якісніше працювати на державному рівні, працювати з виборцями, їхати до них. Коли вони на наступних виборах наберуть мінімум 5%, я не кажу вже про більше, тоді отримують за рахунок цих коштів можливості для розвитку. Це гарний механізм. Наші кошти ми намагаємося витрачати на обладнання, канцтовари, комп'ютери, різного роду брендовану продукцію, тому що, скажімо, можна витратити три тисячі гривень на рекламу по телебаченні, а можна купити футбольну форму і молодь буде грати у футбол. Власне, ми так і робимо, у нас є команда, і це краще, ніж слухати по радіо, що в Чернівцях є "Самопоміч". Вона є, і це треба показувати діями.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
У багатьох регіонах країни представники регіональних осередків більшості партій не знають, за яким принципом партійні управлінці розподіляють кошти з держфінансування. Деякі учасники відверто відповідають, що кошти не доходять до регіональних представництв — особливо коли йдеться про рівень районів та громад. Чи не єдиним шляхом вирішення проблеми партійці вказують законодавчу вимогу розподіляти частину коштів на діяльність регіональних осередків. В той же час, запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими регіональними списками (коли виборець має вплив на місце кандидата всередині списку партії) також стимулюватиме розвиток партій на місцях та стимулюватиме політичне структурування суспільства як наслідок.
comments powered by HyperComments

© 2017 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda