БАГАТО ЗРОБИЛИ — МАЛО ВСТИГЛИ:
ЧЕСНО про підсумки роботи Верховної Ради від Парубія
Український Парламент — ударник ухвалення законів з-поміж інших парламентів світу, але це не допомагає вирішити багатьох життєво важливих питань. Виборча реформа не запущена, склад ЦВК кілька років потребує оновлення, очікуваної відкритості в роботі парламенту немає. У кожній фракції є фігуранти антикорупційних розслідувань. Парламентарі самі ж порушують Конституцію і кнопкодавлять. Керівництво Верховної Ради не може впоратися з цими проблемами. Тим часом Президент зміг консолідувати свій вплив на парламент після кризи в коаліції.

27 червня спікер Андрій Парубій підсумував проміжні результати роботи парламенту 8-го скликання. Напередодні відновлення роботи Верховної Ради восени ЧЕСНО оцінює коректність заяв Голови парламенту про законотворчу діяльність, коаліцію, комітети, прогули, кнопкодавство, фігурування нардепів в антикорупційних розслідуваннях та зняття недоторканності з них.
Фантомний біль коаліції
...Коаліція існує і діє ефективно. Я... наголошую на тому, що в Голови ВР немає повноважень збирати ні списки коаліції, ні списки опозиції. (...) Дві фракції входять в коаліцію – це "Блок Петра Порошенка" (141 депутат - прим. ЧЕСНО) і "Народний фронт" (81 депутат - прим. ЧЕСНО). (...) Це 222. Окрім того... в коаліцію входить ряд позафракційних депутатів. – це достатня кількість для функціонування коаліції... Згідно з українським законодавством ключова... функція коаліції є вже завершена тоді, коли було запропоновано Прем'єр-міністра України і склад нового Уряду.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Проблеми в провладної коаліції почалися ще на початку осені 2015 року, коли про вихід із неї оголосила "Радикальна партія". Через півроку, у лютому 2016 року, до неї приєдналися "Самопоміч" і "Батьківщина". Від того моменту достеменно невідомо, існує в парламенті коаліція чи ні. З цього приводу Микола Томенко, позбавлений депутатського мандату після виходу з фракції БПП, навіть судився з Головою Верховної Ради. Проте Окружний адміністративний суд міста Києва відмовився зобов'язати Парубія опублікувати списки членів коаліції.

Лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко. Фото: ЧЕСНО
Спікер наполягає на тому, що законодавство не містить зобов'язання Голови Верховної Ради оприлюднювати списки депутатів коаліції. Це правда, але лише тією мірою, якою діяльність коаліції взагалі майже не регламентується законодавством. Саме на відсутність відповідних норм послався суд, обґрунтовуючи відмову в задоволенні позову.

Створення коаліції після обрання парламенту нового скликання передбачене ст. 83 Конституції України. Ця стаття містить посилання на докладніше регулювання Регламентом Верховної Ради, але відповідні положення були вилучені з нього ще 2010 року, і зараз коаліція не згадується там жодним словом. Тобто, фактично, чинний Регламент не відповідає Конституції. Брак регулювання коаліції унеможливлює вирішення у правовому полі питань, пов'язаних із її діяльністю. Звідси й посилання на неформальні публічні заяви народних депутатів замість надання формалізованого документу про існування коаліції після виходу з неї кількох фракцій-засновниць.

Питання про наявність або відсутність коаліції після лютого 2016 року принципове ще й тому, що згідно зі ст. 83 Конституції та ст. 8 Закону "Про Кабінет Міністрів України" саме коаліція пропонує Президенту кандидатуру Прем'єр-міністра. Адже кандидатура Володимира Гройсмана вносилася 14 квітня 2016 р., вже після виходу трьох фракцій зі складу коаліції. А якщо виходити з того, що коаліція на той момент припинила існування, то внесення кандидатури прем'єра відбулося з процедурним порушенням. Тобто, фактично, від питання про збереження коаліції після виходу фракцій може залежати і легітимність уряду.
Сумнівна слава ударника законотворчості
…За два з половиною роки ВР України було ухвалено 724 закони та 1379 постанов. Лише за останній рік — 339 законів та 591 постанова.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Сама по собі кількість законів не свідчить про якість законодавчої діяльності. За даними порталу законодавства Верховної Ради на момент написання цієї статті, за 2,5 роки роботи нинішнього парламенту почали діяти 687 законів, а за останній рік протягом року перед прес-конференцією — 215 законів. Порівняння з парламентами інших країн показує, що Верховна Рада видає незвично багато законів.
Така кількість законів не може не позначатися на їхній якості. В Україні одна й та сама сфера часто регулюється одночасно багатьма законами з великою кількістю поправок, що неминуче призводить до колізій і проблем з тлумаченням законодавчих норм.
Виборча реформа: віз і нині там
На сьогодні немає політичної волі на жоден з законопроектів (з виборчої реформи – прим. ЧЕСНО), які є у ВРУ. Їх є сім разом. Хочу вам нагадати, що я є автор Виборчого кодексу, який передбачає введення відкритих регіональних списків як на рівні ВР, так і на рівні місцевих рад. Але також є законопроекти, які передбачають цілковиту пропорційну систему... Ми обговорили усі 7 законопроектів, ми зробили по кожному з них висновок (...) і спрямували їх на дискусії у фракції, щоб отримати від них відповідь, розуміючи, що тільки тоді, коли ми будемо мати рішення фракцій, ми зможем вийти на позитивне голосування. Можу вам сказати, що на сьогодні це питання залишається в дискусії.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Експерти з реформи виборчого законодавства говорять про п'ять (а не сім) відповідних законопроектів: три різних проекти Закону про вибори народних депутатів (1068, 1068-1, 1068-2) та два проекти Виборчого кодексу (3112, 3112-1), один із яких вніс Андрій Парубій. У профільному комітеті Верховної Ради немає консенсусу щодо оцінки цих законопроектів та того, якому з альтернативних проектів треба віддати перевагу. Головна зміна, якої зараз домагаються від Верховної Ради неурядові організації, – скасувати мажоритарну систему, а закриті пропорційні списки перетворити на відкриті регіональні партійні списки, що дозволить виборцю впливати на місце кандидата в списку партії. Це дозволило б якщо не усунути проблему продажу місць у партійних списках, то принаймні зменшити її вплив на результати виборів. Робота неформальної групи представників фракцій поки не дала конкретних результатів у вигляді винесення законопроектів на розгляд сесійної зали.

На думку Миколи Виговського, координатора Громадського руху ЧЕСНО, виборча реформа має зменшити вплив непублічних інтересів на політичні рішення:

Микола Виговський
координатор
Громадського руху ЧЕСНО
"Відсутність політичної волі виконувати свою ж, чітко прописану в Коаліційній угоді , обіцянку є дуже яскравим симптомом хвороби українського політикуму.Сьогодні виборча реформа є ключовою, оскільки дає шанс на оновлення політичної еліти. Без цього шанси на успішне реформування України доволі примарні, оскільки зараз непублічні інтереси превалюють над публічними.Український Парламент вже цієї осені повинен змінити виборче законодавство. Ми провели сотні публічних консультацій в Києві та 63 містах України і більшість опитаних вважає, що оптимальним варіантом сьогодні є пропорційна система з відкритими регіональними списками"
Члени ЦВК без повноважень
Кадрові питання, які давно вже є в шухляді... Власне, я дуже розраховую, що протягом тих двох тижнів вдасться вже на кінцевий вийти, на кінцевий варіант того складу ЦВК, який зможе буде підтриманий ВРУ. Я нагадаю, що після попереднього подання дві найбільші фракції звернулись з проханням провести додаткові консультації — ну, бо ще не бачать підстав для голосування за цей склад.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
У більшості членів Центральної виборчої комісії (12 з 15) повноваження добігли кінця ще в середині 2014 року, проте вони продовжують працювати на підставі змін до Закону України "Про Центральну виборчу комісію". У промові Парубія йдеться про проект постанови про призначення 11 членів ЦВК, який депутати ось уже більше року ніяк не проголосують.

Ольга Айвазовська, директорка Громадянської мережі "Опора", наголошує на надмірній тривалості консультацій щодо членів ЦВК:

Ольга Айвазовська
координаторка виборчих та парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
"Відтермінування рішення щодо ЦВК на рік після внесення Президентом подання для проведення консультацій між двома парламентськими фракціями є надмірним. Прогрес в консультаціях може бути зафіксований на рівні офіційної реєстрації оновленого списку кандидатів, втім, станом на 3 липня 2017 року жодних подань не було. Таким чином, статус консультацій є прикриттям для неактивного процесу переобрання. В той же час, необхідно хоча б тиждень на здійснення спецперевірок кандидатів, подань ними повного пакету оновлених документів разом з е-деклараціями"
Хто в країні головний?
У парламентсько-президентській республіці власне Верховна Рада є одночасно і ключовим, і найбільш вразливим інститутом, у великій мірі і тому, що він найбільш відкритий.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Ця теза — коректна: за Конституцією України, наша держава справді є змішаною республікою з провідною роллю парламенту. Однак останнім часом баланс сил у державі змістився не на користь парламенту. Президент поступово посилював свій вплив на інші гілки влади, що призвело до порушення системи стримувань та противаг. Одним із переломних моментів став розпад коаліції та призначення прем'єром Володимира Гройсмана, попри великі сумніви експертів і політичних опонентів у дотриманні процедурних правил та духу Конституції. Розпад провладної коаліції не завадив Президентові просувати власні законопроекти. Після виходу "Батьківщини" та "Самопомочі" з коаліції у лютому 2016 р. частка внесених депутатами або Кабміном законопроектів, які Рада успішно ухвалила бодай у першому читанні, скоротилася приблизно на 60%. Натомість частка нечисленних президентських законопроектів упала лише на 7%.
Реформа парламенту: більше інструментів, стільки ж відкритості
Запроваджено... такі компоненти стратегії переходу до електронного парламентаризму, як система "Портал громадського обговорення законопроектів", як "Електронна Погоджувальна рада". На черзі впровадження системи "Електронний законопроект" ВРУ. Електронне урядування, вільний доступ до інформації — це лише деякі із зроблених кроків на шляху у ЄС. ...У будь-який момент кожен українець може отримати вичерпну інформацію, які документи прийняті, а які ще чекають на прийняття.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Портал громадського обговорення законопроектів дозволяє коментувати та оцінювати як закони в цілому, так і окремі розділи та статті
Портал громадського обговорення законопроектів. Спікер говорить про веб-портал для обговорення законопроектів чиновниками, експертами та громадянами. Поки що він працює в тестовому режимі.

Законодавчої процедури врахування результатів обговорення не існує. Крім того, незрозумілий механізм розрізнення компетентних і некомпетентних висловлювань. Перетворення порталу на філію Фейсбука для війни "порохоботів" зі "зрадофілами" навколо законопроектів було би прикрим сценарієм, що дискредитував би саму ідею громадського обговорення законів.
"Електронна Погоджувальна рада" покликана перевести підготовку засідань Верховної Ради з паперової в електронну форму за допомогою спеціального сервісу. Він дозволятиме депутатам відстежувати статуси законопроектів та має зробити процес ухвалення рішень більш прозорим. "Електронна Погоджувальна рада" почала працювати в тестовому режимі у вересні минулого року.
...Хочу сказати, і це визнає і президент Кокс, що, власне, в тій частині, яка не потребує законодавчого врегулювання, український парламент зробив дуже великі кроки. І поміж них я назву тільки деякі — я ж говорив про електронне декларування, про електронне обговорення законопроектів, але також назву введення блочних тематичних питань в розгляду.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Згаданий спікером "президент Кокс" — це Пет Кокс, очільник Місії Європейського парламенту з оцінки потреб, що розробляла "Дорожню карту щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради" у вересні
2015 р. — лютому 2016 р. Ця Дорожня карта містить 52 рекомендації щодо більш ефективної і прозорої роботи українського парламенту. Наразі можна говорити про виконання лише дуже незначної рекомендацій — наприклад, можливість коментування законопроектів.

Розгляд блоків тематичних питань, який, проте, не є частиною згаданої Дорожньої карти, справді вже активно застосовується у Верховній Раді з осені 2016 року. Кілька разів протягом пленарного тижня разом розглядаються законопроекти, пов'язані спільною тематикою. Такий підхід дозволяє депутатам не розпорошувати увагу, постійно переключаючись між різними темами.

Загальним рамковим документом, що стосувався поліпшення доступу громадськості до інформації, пов'язаної з роботою парламенту, є Декларація відкритості парламенту. Одна з розробниць Плану дій для її впровадження Надія Бабинська негативно оцінює стан виконання цього документу:

Надія Бабинська
співавторка Плану дій з реалізації Декларації відкритості парламенту

"
...Багато питань, що стосувались доступу до інформації про народних депутатів і їхніх помічників, про комітети, про комісії, звітування депутатів, а також оприлюднення фінансової інформації у машиночитному форматі не виконано, хоча терміни на виконання були встановлені"
При цьому відстеження роботи з імплементації плану ускладнене відсутністю відповідного моніторингу у ВРУ.
Проблеми комітетів: законодавчий мотлох і прогули
Збільшення ролі комітетів. (...) Я можу говорити багато з того, що було зроблено для відкритості парламенту... Але теж визнаю, що ті ініціативи, які потребують рішення парламенту, проходять важко. (...) Для багатьох мажоритарників є неприйнятним, щоб ми збільшували кількість пленарних тижнів
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Наразі комітети Верховної Ради зосереджуються здебільшого на роботі над законопроектами, поданими народними депутатами. Лише дуже невеликий відсоток таких законопроектів (близько 8% у ВР 8 скликання) стає законами. Місія Кокса рекомендує "розвантажити" комітети, зменшивши кількість непрохідних, неякісних законопроектів. Для цього кожен законопроект має ще до реєстрації проходити попередній аналіз на відповідність вимогам статті 92 Регламенту ВР, на уникнення дублювання законодавства тощо. Також пропонується визначати для розгляду на кожній сесії лише 20 пріоритетних законопроектів.

На якість законопроектів погано впливає також те, що деякі депутати мало працюють за профілем власних комітетів і стають авторами законопроектів у зовсім інших сферах. Для прикладу, Юлія Тимошенко входить до Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, але вносить переважно законопроекти з бюджетної, податкової і зовнішньої політики. Олександр Вілкул за приналежністю до комітету мав би займатися питаннями європейської інтеграції, а не бюджетної політики, якої найчастіше стосуються його законопроекти. Юрій Левченко є членом Комітету з питань бюджету, але вносить здебільшого законопроекти з безпекової, зовнішньої та гуманітарної політики. Усі троє - серед рекордсменів непрофільної законотворчої діяльності, згідно з аналізом Громадянської мережі ОПОРА.

Іншою проблемою є те, що нардепи часто прогулюють засідання комітетів Верховної Ради. За даними Громадянської мережі ОПОРА, депутати Верховної Ради 8-го скликання пропустили близько 29% засідань комітетів. Майже кожен п'ятий депутат прогуляв більше половини всіх комітетських засідань. На думку авторів Дорожньої карти, народні обранці менше прогулювали б засідання, якби пленарні засідання та засідання комітетів відбувалися на одному тижні, а не на різних, як зараз. Як показує наша інфографіка, участь у голосуваннях для більшості фракцій важливіша за копітку роботу в комітетах, тому часто вони не вважають за потрібне приходити до Верховної Ради у комітетські тижні, коли не відбувається голосувань.
Штрафуй не штрафуй — все одно прогулюють
З приводу прогулів. Той інструментарій, який може мати голова ВР, я задіюю максимально. Ви знаєте: штрафи за кожний день і вирахування заробітної плати за кожен день, коли депутат не зареєструвався і не прийшов у ВРУ. (...) Я вважаю, вони дали свій великий ефект, бо ви згадуєте за п'ятницю, а... ще рік тому парламент так само не приймав рішень в середу, а зараз в середу ми приймаємо рішення...
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Прогули справді залишаються серйозною проблемою в роботі Верховної Ради. У перші 2,5 роки роботи Верховної Ради 8-го скликання різні фракції прогулювали від близько 10% до близько 30%. Найзапекліший прогульник, що майже ніколи не відвідував засідань Верховної Ради, — відомий своїми ультранаціоналістичними поглядами позафракційний депутат Андрій Білецький.
З 2009 року депутатська зарплата залежить від відвідування засідань, але, вочевидь, подібні штрафи не є для народних обранців достатнім стимулом сумлінніше ставитися до своєї роботи. У парламенті цієї каденції депутати пропустили 21% голосувань. Крім того, депутати часто реєструються, але не голосують. За нашими підрахунками на основі офіційної статистики Верховної Ради, депутати ВР 8-го скликання не брали участь у 32% голосувань, хоча перебували в сесійній залі.

Так виглядає сесійна зала Верховної Ради в п'ятницю
Дедалі більше кнопкодавства
...Коли ми внесли свого часу зміни в Регламент, коли є сигнали про неперсональне голосування, голова має поставити це на переголосування. Я хочу нагадати: від першого дня, як я став спікером, кожен раз, коли йшов сигнал з залу, що відбувається неперсональне голосування, я ставив на переголосування. (...) Той спосіб, який є в моєму повноваженні..., я максимально використовую і максимально його задіюю під час розгляду питань
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Неособисте голосування або кнопкодавство — це порушення ст. 84 Конституції та ст. 47 Регламенту Верховної Ради України. Проте депутати постійно вдаються до нього задля отримання важливих для фракції рішень, адже без депутатів-прогульників голосів може бути недостатньо для позитивного рішення. Громадський рух ЧЕСНО зафіксував за час діяльності Верховної Ради 8-го скликання 254 факти неособистого голосування. При цьому кількість помічених Рухом порушень протягом останнього року зросла вдвічі.
70

фактів кнопкодавства було зафіксовано
з вересня 2015 р. по липень 2016 р.
142

факти було зафіксовано
з вересня 2016 р. по липень 2017 р.
Найчастіше кнопкодавить фракція "Блоку Петра Порошенка", а найбільший відсоток кнопкодавів — у фракції "Відродження". До цієї ж фракції належить і рекордсмен з кнопкодавства — Антон Яценко.
Фігуранти антикорупційних розслідувань є у всіх фракціях
Ви кажете, збільшується кількість депутатів, які задіяні в корупції. Я вам скажу по-інакшому: це збільшується кількість розслідувань проти тих фактів... І це демонструє, що ця антикорупційна інфраструктура, яка була створена в Україні, в тому числі і НАБУ, в тому числі і САП, в тому числі і електронне декларування, бо, як ви знаєте, по ряду подань підставою власне є опертя на електронне декларування. Це власне демонструє, що ця база почала працювати і почала діяти.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
У нинішній Верховній Раді справді багато фігурантів антикорупційних розслідувань: у базі каталогу Громадського руху ЧЕСНО таких 121, причому об'єктами антикорупційних публікацій є депутати всіх без винятку фракцій і груп.
Міжнародна антикорупційна організація Transparency International побачила певний прогрес у справі боротьби з корупцією в Україні протягом трьох останніх років, проте наша країна піднялася у рейтингу сприйняття корупції лише на 14 сходинок — зі 144-го місця у 2013 р. на 131-ше місце у 2016 р., отримавши такий самий бал, як Росія, Казахстан, Непал та Іран. Загальний рівень корупції в країні, згідно з цими висновками, залишається надзвичайно високим.
НАЗК: незалежністю пожертвують заради ефективності?
Питанню НАЗК ми приділяли особливу увагу, зважаючи на те, що перша ж хвиля подачі електронних декларацій викликала здивування в багатьох. Ну я особисто вам говорю: дві доби намагався подавати декларацію. (...) І після того пішла загальна хвиля наповнення декларацій... Разом з тим, і я, і депутати ВР визнають, що технічно недосконала проводиться робота. І коли будуть йти наступні і наступні хвилі заповнення декларації, та технічна база, яка створена, може просто одного дня дати збій і не прийняти всі необхідні декларації. (...) Позиція більшості фракцій, що необхідно внести зміни в законопроект про НАЗК з метою зміни організаційної форми правління. Наголошую, не відміни конкурсів, так само за конкурсами, але зміна організаційної побудови, де була би людина одна відповідальна, а не, вибачте, 5 людей, кожен з яких показує на іншого і говорить «це не моя сфера відповідальності». (...) Через цей законопроект ми зможемо зробити більш ефективною організацію роботи НАЗК, а відповідно і технічну базу для подачі електронних декларацій...
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Спікер має рацію в тому, що подання електронних декларацій супроводжувалося значними технічними проблемами, особливо в останній тиждень перед їх подачею. У зв'язку з цим термін подачі навіть подовжили на тиждень.

Про визнання проблеми непрямо свідчить наявність двох законопроектів. Остап Кучма, член Громадської ради при НАЗК, пояснює їх особливості так:

Остап Кучма
член Громадської ради при НАЗК
"Закон Мін'юсту, можливо, потенційно і зробить НАЗК більш ефективним органом, але зробить його підконтрольним та підзвітним КМУ (зараз по суті Корчак [голова НАЗК] не мали права змушувати звітувати перед Гройсманом). Є альтернативний законопроект Чумака, там значно більше уваги приділили питанню прозорості конкурсу, і орган залишається колегіальним"
Зняття недоторканності: "кругова порука" існує
...Весь час йшла дискусія про недоторканність, і її прив'язували або до президентської, або до судової, і це створювало передумови для того, щоб ні одна, ні друга не пройшла. (...) Для мене як Голови Верховної Ради є вкрай важливо, щоб депутатська недоторканність не була перепоною для розслідувань. І тому кожна справа, яка заходила у ВРУ, чи справа, яка стосувалась чи Новінського, чи Онищенка, чи стосувалась Мельничука, кожного з них, вона стояла на розгляді ВРУ і отримувала позитивне голосування.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
11 та 14 липня Парубій справді надав парламенту можливість проголосувати за всіма резонансними справами, відкритими Генеральною прокуратурою щодо можливих корупційних дій шести народних депутатів: Андрія Лозового, Євгена Дейдея, Олеся Довгого, Борислава Розенблата, Максима Полякова та Михайла Добкіна. Аналіз ЧЕСНО виявив, що в фракції по-різному відреагували на відкриття кримінальних справ на цих депутатів — їхні реакції не обмежувалися принциповою підтримкою чи принциповим виступом проти. Хоча парламент і надав дозвіл на відкриття кримінального провадження щодо чотирьох із шести депутатів (усіх, крім Дейдея і Лозового), загалом про "кругову поруку" депутатів говорити можна: фракції здебільшого менш охоче голосували «за», коли йшлося про їхніх представників. Самі шестеро фігурантів майже завжди голосували «проти», утримувалися або ігнорували голосування — за винятком чотирьох голосів. Зокрема, Борислав Розенблат і Михайло Добкін проголосували за зняття з себе депутатської недоторканності. Той факт, що зі всіх фігурантів парламент дав згоду на арешт лише опозиціонера Добкіна, не може не викликати підозр у вибірковості їхньої реакції та політичній заангажованості голосування.
Як спікер законами попередньої Ради хизувався
Згадаймо лише отримання довгоочікуваного безвізу. Ми виконали 144 вимоги. Мало яка з країн мала таку велику кількість вимог, і ключова частина цих вимог – це було антикорупційне законодавство. Я нагадаю, що ВРУ 8-го скликання створені НАБУ (Національне антикорупційне бюро) та спеціалізована антикорупційна прокуратура. Запроваджено електронне декларування для посадовців. Відкрито доступ до майнових реєстрів. Запроваджено прозорі держзакупівлі. До речі, українське е-декларування – одне з найбільш відкритих, а можливо і найбільш відкрите е-декларування в світі. Одна з найбільш масштабних реформ, які проводить ВРУ, – це судова реформа. (...) Вже звичною частиною нашого життя стала нова українська поліція, закон про яку теж прийняла ВРУ.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
Всі закони, згадані в моніторингу плану дій з візової реалізації громадської організації "Європа без бар'єрів", були ухвалені ще попередньою Верховною Радою. Цей моніторинг не є вичерпним, але приписувати заслугу створення передумов для ухвалення безвізового режиму поточній Верховній Раді — це велике перебільшення. Фактично з 2016 року вже відбувалася імплементація безвізового режиму з боку європейських партнерів, оскільки Україна виконала переважну більшість вимог. Європейська комісія визнала це в грудні 2015 р., чим дала зелене світло для безвізу. Закон щодо створення Національного антикорупційного бюро і Закон про запобігання корупції також ухвалені ще Верховною Радою попередньої каденції. Верховна ж Рада 8 скликання внесла низку змін, потрібних для роботи НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а також створила законодавчу основу для реформи поліції.
Неурядові організації: співпраця накульгує, тиск посилюється
Я сам вийшов з громадського середовища, і в мене з величезною кількістю громадських діячів є неймовірно хороші відносини. Але теж хочу вам сказати, що більшість тих ініціатив, які є, які приймаються, вони є все-таки ініціативами або урядовими, або депутатськими. (...) Найважливіше — це експертна робота в самій Верховній Раді, і успіх тих реформ і позитивне голосування в залі у великій мірі залежить від того, наскільки буде плідний діалог між урядовцями, між депутатами.
Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України
До певної міри співпраця неурядових організацій із парламентом справді відбувається. Серед її основних форматів — робочі групи з підготовки конкретних законопроектів, експертні та громадські ради, участь у комітетських слуханнях, надання неурядовими організаціями експертизи на запит парламенту. За даними опитування представників 70 НУО Лабораторією законодавчих ініціатив у 2015 році, 35% оцінювали ефективність співпраці з парламентськими комітетами як високу, 41% — як середню і лише 4% — як низьку. Водночас, 20% опитаних НУО заявили про повну відсутність такої співпраці.

Розробка законопроектів справді є насамперед справою органів законодавчої та виконавчої влади, тоді як для НУО природнішою є роль експертизи та адвокації законопроектів. Позиції НУО інколи враховуються під час роботи над законопроектами, проте часто це відбувається під тиском через медіа та рекомендацій західних партнерів.

Водночас, останнім часом влада посилила тиск на представників громадських організацій. Ідеться не тільки про випадки тиску на представників Центру протидії корупції Віталія Шабуніна та Олександри Устінової, а і про спроби законодавчо ускладнити діяльність антикорупціонерів. Так, президентські законопроекти 6674 та 6675 додатково регулюють подання неурядовими організаціями звітності до фіскальних органів. Законопроект 6675 пропонує позбавляти ці організації статусу неприбутковості в разі виявлення помилок у поданій ними звітності. Це легко може стати інструментом тиску на "незручні" НУО. Крім того, другий із цих законопроектів містить вимогу звітування фізичних осіб — підприємців, що отримали кошти від міжнародних донорів, за всі видатки понад три прожиткових мінімуми. Ці ініціативи вже наразилися на запеклу критику з боку самих НУО, західних посадовців та міжнародних організацій.

Таким чином, Верховна Рада 8-го скликання, попри дуже велику за світовими мірками кількість ухвалених законів, поки що не спромоглася розв'язати низку критично важливих для суспільства і для роботи самого парламенту проблем. У своєму виступі Андрій Парубій намагався применшити масштаб цих проблем або відмовлявся їх визнавати, як у випадку з питанням про існування коаліції. Також він включив до підсумків половини каденції чинного парламенту деякі результати діяльності попередньої Верховної Ради. При цьому в оцінених Громадським рухом ЧЕСНО заявах ми не виявили очевидних і доведених випадків свідомої брехні.

Фото в матеріалі: ЧЕСНО, сайт ВРУ
Екватор Верховної Ради:
історія парламентської хвороби
#ПолітичнаПам'ять
Громадський рух ЧЕСНО публікує огляди політичних сил - шпаргалки виборцям з нагадуванням історії і сьогодення їхніх політичних фаворитів. Матеріал підготовлено для спецпроекту "Політична пам'ять" - онлайн-хабу для українських виборців з інформацією про партії та політиків, які йшли на вибори до Верховної та місцевих рад України.
Матеріал підготував:
Олексій Вєдров
аналітик Громадського руху ЧЕСНО
comments powered by HyperComments

© 2017 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda