"Рівень платежів за комуналку
знизився від 30% до 60%"

інтерв'ю з мером Хмельницького Олександром Симчишиним
Мер Хмельницького Олександр Симчишин планував на сесії у квітні розподілити майже 100 млн грн. Тепер розподіляти нема чого. 23 млн віддали на медицину, тож запланованої купівлі автобусів не буде.

У місті є 200-240 місць для хворих в інфекційній лікарні та додатково 170 місць у центральній міській лікарні. Наразі в інфекційній лікарні перебувають 33 хворих.

Удалося виконати планові показники бюджету за перший квартал через сумлінність бізнесу, який виплатив зарплати своїм працівникам у березні.

Завдяки дофінансуванню трьох найбільших комунальних підприємств міста наприкінці минулого року поки що вдається уникати проблем у їхній роботі в березні-квітні. Але міський голова прогнозує колапс у цій сфері, якщо не буде підтримки від центральної влади.

Рух ЧЕСНО збирав запитання до мера Хмельницького в соцмережі та провів Skype-інтерв'ю щодо того, як живе місто в умовах карантину.

ЕКОНОМІКА
– Наскільки зменшилися надходження до міського бюджету в березні-квітні?
– Бюджет за перший квартал виконали. У нас хороший був лютий. Березень значно гірший, ніж планували, але не критичний. Ми змогли виплатити зарплату всім бюджетникам вчасно й у повному обсязі. У нас не було ніяких затримок. Велика подяка підприємцям, які в березні, навіть відправивши працівників додому, платили їм заробітну плату, а отже, до бюджету надійшов ПДФО. За квітень значний спад. Ми збираємо цифри, частина бізнесу звільняє працівників. Наразі збираємо на аванс працівникам бюджетної сфери, щоб виплатити всім кошти до 15 квітня. Показовими будуть середина та друга половина квітня. На жоден новий об'єкт з бюджету розвитку кошти не виділяються. Частина роботи виконується за ті кошти, які сплатили авансом наприкінці 2019 року. Ми планували 99 млн грн подати на уточнення на квітневій сесії. Наразі ділити вже немає чого, оскільки збитки дуже серйозні.
– Як переживають кризу комунальні підприємства?
– Навантаження на комунальну сферу значне. Рівень платежів знижується від 30% до 60% (квартплата, сміття). Щодо води й теплопостачання думали, що будуть гірші показники, але велика подяка тим людям, які заплатили. Багато в чому ми зараз виживаємо, оскільки наприкінці того року виділили 34 млн грн як фінансову допомогу для трьох найбільших комунальних підприємств: "Хмельницькводоканал", "Південно-західні тепломережі" та "Хмельницьктеплокомуненерго".

Потрібно буде дотувати КП "Хмельницькелектротранс". Ми просимо державу зрозуміти цю ситуацію, бо буде колапс. Виникне ситуація, коли комунальні підприємства не матимуть чим платити за газ і світло. Не буде чим платити зарплату. Жоден місцевий бюджет це не витягне. У нас бюджет розвитку – 234 млн грн. Він уже менший.

Місячні нарахування на комуналку – 120-130 млн грн. Тому ми просимо звільнити комунальні підприємства від ПДВ, скасувати постанову №217 про передоплату за газ та електроенергію, скасувати поняття номінацій і розподіл рахунків. 7 квітня ми припинили централізоване теплопостачання, свідомо зробивши це раніше, аби люди заощадили гроші.
– Чи є план економічного відновлення міста?
– Ми вже скасували абонплату на комунальних ринках. Це 1,6 млн збитків на місяць, але ми знайдемо можливість перекрити цю суму. До керівництва приватних ринків ми надіслали листи з проханням переглянути абонплату. Це приватна територія, тому ми не можемо нікого зобов'язати, але розуміємо, що вони зазнають витрат на охорону, пожежну сигналізацію, відеоспостереження, бухгалтерів і решту персоналу. Ми звільнимо від сплати оренди тих орендарів комунального майна, які не працюють під час карантину.

Ми звільняємо заклади ресторанного бізнесу й кафе від сплати за літні майданчики. З 1 квітня вони мали виставити літні майданчики та платити вже за квітень. Ми перерахуємо плату за сервітути для тих кавових точок, які не працюють з 6 квітня. Ми звільнили від сплати за зовнішню рекламу.

Наразі розглядаємо можливість звільнення від сплати єдиного податку підприємців І та ІІ груп за квітень. У Хмельницькому понад 10 тисяч ФОПів на цих групах – це серйозний збиток для міського бюджету. Два чи три роки тому з моєї ініціативи ми зменшили відсоток для ІІ групи з 20% до 15%. Від цього ми нічого не втратили, адже кількість ФОПів збільшилася, дехто навіть перереєстровувався з навколишніх сіл у місто.
Сергій Сухомлин: "Дозволили відчинити магазинчики, аби збільшити конкуренцію й не дати підвищити ціни"
– На сесії виділили на медицину 19,8 млн грн і 3 млн – у резервний фонд. Звідки взяли гроші?
– З автобусів. У нас було закладено 34 млн грн на придбання 10 нових автобусів з початку року. На жаль, цьогоріч хмельничани новими автобусами не їздитимуть. Ці кошти перекинули на закупівлю медичного обладнання. Ми ніколи медицину не обділяли. За час цієї каденції медицину профінансовано на 840 млн грн з міського бюджету та зі спецрахунків самих лікарень. 2015 року, наприклад, бюджет розвитку становив 331 млн грн. Медицина тоді отримала 61 млн грн. А 2018-го, коли бюджет розвитку був 480 млн грн, медицина одержала 380 млн грн з міського бюджету. Цього бракує, адже наші медичні заклади перебувають у плачевному стані. У міській лікарні 2016 року були ліжка, яким 40 років.



Фото депутата Хмельницької міської ради Ігоря Мельничука
ТРАНСПОРТ
– Як організовано доправлення медиків і працівників міської інфраструктури?
– Від 6 квітня на вимогу постанови Кабміну ми повністю скасували автобусні перевезення. Залишили тільки тролейбуси, які виїжджають у такій кількості, як і завжди, а це 74-76 одиниць. Запустили ще 6 спецрейсів з віддалених мікрорайонів, де тролейбусів немає, таких, як Дальні Гречани, Дубово, Лезневе, Книжківці, Ружична. Вони виїжджають по тричі вранці й увечері та перевозять виключно працівників критичної інфраструктури й медиків. Тролейбуси поки що перевозять усіх.
– Перевезення можуть стати не для всіх, так, як це відносно давно діє, скажімо, у Києві?
– Зараз ми роздаємо спецпосвідчення. У мене теж таке є (демонструє на камеру). Воно діє разом з документом, що підтверджує особу. Ми видали їх 10 тисяч, замовляємо ще.

Коли всім видамо, можливо, і тролейбуси переведемо на перевезення медиків та працівників критичної інфраструктури. Є проблеми, оскільки постанова діє тільки третій день і не всі водії розуміють, що треба медика брати й підвозити обов'язково, є різні нюанси. Але, думаю, за кілька днів ми все врегулюємо.


Фото зі сторінки Олександра Симчишина у Facebook
МЕДИЦИНА
– Яка наразі захворюваність на COVID-19 у місті?
– Власне, кількість хворих і підозр змінюється не щодня, а кілька разів на день. Ми зазвичай озвучуємо цифру й щодо області, оскільки міська інфекційна лікарня до 1 квітня фінансувалася з обласного бюджету, а зараз виконує функції по суті обласного закладу. Туди привозять хворих на COVID-19 також з усієї області. Станом на 15:00 8 квітня маємо 15 лабораторно підтверджених хворих у Хмельницькій області. З них семеро – з міста Хмельницького.

У лікарні наразі вісім хворих, з них четверо – з міста Хмельницького. Троє лікуються амбулаторно, у них легкі форми. Сподіваюся, у них усе буде добре й вони перехворіють, не потрапляючи до лікарні. Кількість підозр змінюється постійно. Ми вже, чесно кажучи, не особливо за цим слідкуємо. Ми даємо тільки ранкову статистику підозр щодо тих, хто є наразі в лікарні, кому офіційно поставили підозру.
– Яка ситуація з тестуванням та ПЛР-аналізами?
– Лабораторний центр бере аналізи і в медиків, і в районах, і в тих, хто хворіє на пневмонію. Я на брифінгу озвучував цифру: станом на вечір 7 квітня 129 мешканців Хмельницького були протестовані ПЛР-тестом та зроблено 71 експрес-тест. А в області ПЛР-тести було зроблено 224 людям. Це дуже мала кількість. Саме тому ми хочемо докупити 300 ПЛР-тестів виключно для хмельничан з групи ризику. Завдяки нашому хмельницькому бізнесу ми вже маємо додатково 1200 експрес-тестів, ще 120 тестів придбала комунальна аптека "Віола".

Експрес-тестів є 1099 в інфекційній лікарні та 1320 – в інших наших медичних закладах. Ми між усіма розподіляємо. Хочемо від п'ятниці почати тестувати кондукторів, священників перед Великоднем, медиків, які працюють у мобільних бригадах, і тих медичних працівників, котрі працюють як "фільтри" на входах в амбулаторіях сімейної медицини, усіх хворих на пневмонію в міських дорослій та дитячій лікарнях.
Руслан Марцінків: "Пік очікуємо на Страсний тиждень перед Великоднем"
Ми розуміємо, що експрес-тести не завжди дають точний результат. Фактично вони показують результат на 5-6 день. Але будемо робити всім. Якщо буде позитивний тест, робитимемо ПЛР. Мета такого трохи масовішого тестування – виявити носіїв вірусу та ізолювати їх. Я є прихильником масового тестування. Але зараз є проблема з тестами. Зокрема, з тими, які держава передала, – вони не зовсім якісні. Ті, які ми замовили за кошти бізнесу, 2 тижні летіли з Китаю. У Києві вони з 2 квітня. Митниця 2 дні розмитнює, а потім з'ясовується, що потрібно доплатити ще 20% ПДВ, попри ухвалений закон про звільнення від ПДВ медичного обладнання. На це нам відповідають: "Закон є, а роз'яснень немає". Тому тести досі не в місті (на момент опублікування матеріалу тести вже доставили до Хмельницького, – прим. ЧЕСНО).
– Чого не вистачає в міських лікарнях? Як місто покриває цей дефіцит?
– У нинішній ситуації я намагаюся уникати слів "вистачає" та "готовність", оскільки на сьогодні на 15 хворих вистачає всього "з головою". Проте якщо хворих будуть сотні й тисячі, то однозначно не вистачатиме нічого. Ми поставили завдання – мати резерв необхідних матеріалів на місяць. Але все залежатиме від кількості хворих. За бюджетні кошти ми придбали 10 апаратів штучної вентиляції легень, які надійдуть протягом 10-12 днів. Також купили монітори пацієнта, пульсоксиметри, 100 ліжок, 500 комплектів постільної білизни, частину дезінфекційних засобів, частину тестів та індивідуальних засобів захисту за кошти з міського бюджету. Багато одноразових речей, які витрачаються щодня, ми теж постійно докуповуємо.
– Як відбувається розподіл медичних матеріалів?
– Дуже часто чуємо від медиків, що їм чогось бракує. Ми кажемо про те, що фактично в одні руки ніхто багато не роздає. Зазвичай лікарні накопичують ресурси та не роздають їх усім й одразу, а в міру необхідності. Був випадок, коли медики з одного обласного медичного закладу звернулися до мене, щоб ми їх забезпечили медичними комбінезонами. Але ризик потрапляння хворого з коронавірусом до цього медзакладу разів у десять менший, ніж до Хмельницької міської ради. Той заклад узагалі з цим не пов'язаний.
– Скільки місць для хворих на коронавірус є в місті?
– Нам час від часу дорікають, що ми не побудували ще однієї інфекційної лікарні. Нинішня має запас ліжок на 200-240 хворих. Наразі в місті 33 хворих. Навіщо місту ще одна лікарня на 300 місць? Щоб вона надалі стояла порожньою? Проблема в тому, що зараз ми не можемо спрогнозувати можливу кількість хворих. У міській лікарні заплановано 174 резервні ліжка в разі переповнення міської інфекційної лікарні. Удосконалюємо вже існуюче там обладнання із забезпечення киснем, аби надати допомогу якомога більшій кількості хворих.

Апаратів ШВЛ разом із докупленими буде 50. Не забуваймо, що можуть бути хворі на інші захворювання, які теж потребують цього медичного обладнання. Якщо будуть такі цифри, як в Італії та Іспанії, звісно, ми не впораємося. Спрогнозувати потрібну кількість неможливо.

Щоб дати прогноз про пік пандемії в місті, потрібно мати більше інформації.
– Чи будете підвищувати зарплати медсестрам за кошти з міського бюджету?
– До 1 квітня ми не могли напряму профінансувати інфекційну лікарню. Тому працівники міської ради, керівники КП перерахували частину своєї зарплати, я та мої заступники – п'ятиденний заробіток, начальники управлінь – триденний, звичайні працівники – одноденний. Загалом вийшло 620 тис. грн, які ми перерахували на премії медикам, тобто від двох до чотирьох тисяч гривень для різних категорій працівників інфекційної лікарні.

З 1 квітня ми готові робити доплати всім тим, хто працюватиме з коронавірусом. Але потрібна програма. Ми бачили лист від МОЗ до ОДА про підвищення окладів медпрацівників утричі. У ньому зазначено, що потрібно переглянути місцеві бюджети. Тому ми чекаємо, щоб ОДА переглянула обласний бюджет і виконала рекомендації МОЗ – виплатила потрійний оклад усім медикам, котрі працюють з коронавірусом. Ми побачимо, які це будуть цифри, і потім доплачуватимемо. Ми підстрахуємо медиків, якщо цього не зробить держава.
– Як налагоджено співпрацю між ОДА та міською владою?
– Є співпраця між штабами з ліквідації надзвичайної ситуації. Робоча атмосфера.
– Щодо пакетів соцдопомоги малозабезпеченим, скільки вже роздано та скільки плануєте роздати?
– За сьогодні роздали 250 проднаборів, а загалом – 1 500 у місті, плюс 150 наборів роздали депутати. Долучилися служби таксі до розвезення цієї допомоги, за що я їм дуже вдячний.



Фото зі сторінки Хмельницької міської ради у Facebook
Плануємо 1200 окремих великодніх проднаборів зробити для малозабезпечених. Загалом маємо намір роздати до 7000 проднаборів. Так само роздавали вітамінні набори для медиків, і це не було разово. Усе це завдяки співпраці з благодійниками та меценатами. Крім того, плануємо виплату одноразової матеріальної допомоги в розмірі від 500 до 1000 грн для близько 7000 осіб і від 1000 до 7000 грн – для 975 людей (це матеріальна допомога на лікування та за умови поганих соціально-побутових умов).
Піар чи допомога: спроба політиків побороти коронавірус "гречкою"
– Чи є результат від блокпостів на всіх в'їздах до міста? Які їхні функції?
– Головна мета блокпостів – максимально зменшити кількість транспортних засобів, які в'їжджають до міста. Я двічі на день отримую щодо них інформацію. Усі блокпости повідомляють, що кількість автомобілів порівняно з першим днем значно скоротилася. Основна їхня функція – інформаційна.


Фото зі сторінки Хмельницької міської ради у Facebook
Був випадок, коли мій однокурсник з Кам'янця-Подільського, якому потрібно було батька до лікарні привезти, запитував, чи його пустять. Він думав, що місто повністю закрито. Реально ж не пускаємо частину людей, які їздили до міста, аби їздити, або втікши із самоізоляції із села після повернення з-за кордону. Зупиняємо автомобілі з нехмельницькою реєстрацію, просимо їх об'їжджати місто. З кожним днем вибірковість зупинення автомобілів усе більше, і ми дійдемо до того, що будемо зупиняти всіх.
"Моделюємо різний розвиток ситуації, починаючи від перекриття області" – голова Житомирської ОДА
Як часто і що саме дезінфікують у місті?
– Вулиці дезінфікують один раз на тиждень, переважно центральні й ті, де найбільша кількість пішоходів. На решті вулиць роблять вологе прибирання – це десь 60% вулиць міста. Ми мили вулиці й до карантину, уже два роки поспіль. Дезінфікуємо зупинки щодня, тролейбуси – тричі на день, під'їзди – раз на два дні.


Фото зі сторінки Хмельницької міської ради у Facebook
Ви дезінфікуєте всі під'їзди чи тільки ті, які обслуговують керуючі компанії?
– Завдання стоїть – дезінфікувати всі, а це близько 5000 під'їздів. Це все робиться силами 300 осіб. Проте навіть фізично такій кількості людей якісно продезінфікувати під'їзди доволі складно.

Спеціальних установ, які робили б дезінфекцію в такому обсязі, немає. Якщо в під'їзді виявлено хворого на коронавірус, то дезінфекцію здійснюють лабораторний центр та інші спецслужби. Тому ми залучаємо до цієї роботи керівників ОСББ і приватних управителів. Багато хто вважає, що дезінфекція – це коли ми "видраюємо" під'їзд. Але ми обробляємо вхідні ручки, поруччя та ліфт, тобто ті місця, де людина може сконтактувати рукою з вірусом. Тому наголошую, що під'їзди не миються.
Матеріал підготував
Олег Черненко
Made on
Tilda