ЗАКОН – УСЕ,
КОНСТИТУЦІЯ – НІЩО
Як нардепи кнопкодавлять закони
Абсурдно, але факт: для того, щоб ухвалити закон, досить часто депутати нехтують Конституцією – найвищим законом держави. Ця практика не зникла у парламенті навіть після Революції Гідності.

До кнопкодавства під час голосувань удаються майже кожного пленарного дня. Найбільший відсоток порушень процедури особистого голосування у представників коаліції – "БПП" та "Народного фронту", а також депутатів від партії "Відродження", яка начебто перебуває у "жорсткій опозиції до чинної влади".

Тенденція кнопкодавства у Верховній Раді VIII скликання з кожною сесією лише посилювалася. Якщо на початку каденції Рух ЧЕСНО фіксував поодинокі випадки порушень, а нардепи застосовували доволі оригінальні способи кнопкодавства, то минулого року найзухваліші з-поміж кнопкодавів натискали на кнопки цілими рядами.

Уже є два рішення Конституційного Суду України щодо неконституційності "мовного" закону та закону про референдум. Тим часом депутати-кнопкодави торочать, що "змушені порушувати, бо, якщо вони не голосуватимуть за колег-прогульників, парламент не зможе працювати".

Рух ЧЕСНО вирішив підсумувати, скільки фактів кнопкодавства вдалося зафіксувати за період роботи Верховної Ради VIII скликання, та які закони було ухвалено з порушенням процедури голосування.

Імітація присутності.
Була б картка, а кнопкодав знайдеться
У Верховній Раді, окрім кнопкодавства, існує ще одне негативне явище, яке дає змогу одним депутатам імітувати свою присутність, а іншим – порушувати процедуру голосування. Це неособиста реєстрація, коли представники фракцій розкладають картки у слоти за своїх колег.
Стіл письмової реєстрації в кулуарах ВРУ. Фото: ЧЕСНО
Перед відкриттям кожного пленарного засідання здійснюються два види реєстрації нардепів – письмова та електронна.

Письмова відбувається у кулуарах парламенту особисто народним депутатом на підставі наданого ним посвідчення та підтвердження своєї присутності власноручним підписом.

У залі засідань Верховної Ради нардеп реєструється з допомогою особистої картки та електронної системи "Рада".
Реєстрація здійснюється в такий спосіб, що унеможливлює здійснення реєстрації замість народного депутата іншою особою"
— ст. 26 регламенту ВРУ
Гріхи депутатів
В апараті ВРУ кажуть, що, хоча депутати повинні завжди носити картки із собою, вони досить часто залишають їх у слотах, тому працівники апарату ВРУ збирають їх наприкінці пленарного дня та зберігають у себе. А наступного дня повертають власникові. Однак деяким нардепам віддають не лише їхні особисті картки, а й пачку фракційних карток, після чого депутат розставляє їх на місця.

Уже звичною є картина, коли система "Рада" показує на табло понад 300 зареєстрованих нардепів, а в сесійній залі фактично їх може бути вдвічі менше.
За деяких депутатів фальсифікують навіть письмову реєстрацію. Як, наприклад, нещодавні ситуації з дистанційним голосуванням нардепів від "Радикальної партії Олега Ляшка" та голосуванням Юлії Тимошенко. В обох випадках вони начебто були зареєстровані на засіданні й мали б перебувати у сесійній залі, але насправді "радикали" того дня були в Одеській області, а лідерку ВО "Батьківщина" під час голосування за перехід релігійних громад не бачили навіть однопартійці.

Оксана Сироїд
віце-спікерка
Верховної Ради України

"Є диктатура більшості. У Конституції України зазначено, що всі рішення в парламенті ухвалюються більшістю від наявного конституційного складу. А чому в нас це закріплено? 1996 року, тоді, як у більшості демократичних країн Європи існувала норма про те, що рішення ухвалюється більшістю від кількості присутніх, в українській Конституції з'являється норма про більшість конституційного складу. Я запропонувала змінити цю норму, на що мені декілька депутатів прямим текстом сказали: "А гроші як заробляти?"
"Кардхолдери" є в кожній фракції. В "Опозиційному блоці" це, зокрема, нардепи Сергій Сажко, Олександр Долженков, Юрій Павленко та Михайло Папієв.
"чергові у фракції", які вранці розставляють картки своїх колег
Голова підкомітету ВРУ з депутатської етики "опоблоківець" Михайло Папієв не вбачає в цьому жодного порушення:

Михайло Папієв
депутат від "Опозиційного блоку", голова підкомітету ВРУ з депутатської етики
"Я розставляю карточки тільки тих депутатів, які заявили про свою присутність. Було вже тисячу разів, що депутат забирав із собою картку, перевдягав костюм і приходив без картки, і він не може зареєструватися. Після цього, коли кожен вечір від народного депутата надходить смс із підтвердженням присутності на засіданні, розставляється картка"
Натомість юристи не погоджуються з таким трактуванням регламенту ВРУ, наголошуючи, що це грубе порушення закону, а мета реєстрації – засвідчити кількість депутатів, які фізично перебувають у сесійній залі.

Максим Хаврат
юрист Центру демократії та верховенства права
"У залі депутат реєструється у такий спосіб, що унеможливлює здійснення реєстрації замість нього. Це положення регламенту перебуває в системному зв'язку з принципом особистого голосування й має бути пересторогою кнопкодавству. Розкладання карток за інших є грубим порушенням і лише створює видимість присутності депутатів"
У фракції "Батьківщина" роль "кардхолдерів" виконують, приміром, нардепи Вадим Івченко, Олена Кондратюк, Сергій Євтушок та Іван Крулько.
У фракції "Народний фронт" картки розставляють, зокрема, Андрій Река, Владислав Данілін і Федір Бендюженко.
У "Радикальній партії" цю роль виконують нардепи Віктор Вовк та Андрій Рибалко.
У "БПП" картки вранці розставляють депутати Сергій Мельник, Михайло Довбенко й Ірина Фріз (до призначення на посаду міністра у справах ветеранів).
Керівник секретаріату "БПП "Солідарність" Максим Саврасов каже, що однопартійців-прогульників, які фактично стимулюють таке явище, як кнопкодавство, вони ніяк не виховують, бо їхня партія є демократичною:

Максим Саврасов
керівник Секретаріату БПП "Солідарність"

"
Ніяк не боремось. У нас демократична партія і тут вже відповідальність персональна. Хай виборці самі дивляться"
З-поміж представників "Самопомочі" за розставлянням карток у сесійній залі зафіксували Олександра Опанасенка.
Олександр Опанасенко розставляє картки "Самопомочі"
ЧЕСНО звернувся за коментарем до Опанасенка щодо розкладання карток колег у слоти для реєстрації і голосування. Спершу нардеп відповів, що є роз'яснення регламентного комітету ВРУ, що це не є порушенням, пообіцяв знайти його і продемонструвати. Але через кілька днів написав, що "юристи шукають, це не надважливо. Залишу без коментарів".

У депутатській групі "Партія "Відродження" це зазвичай робить Артем Ільюк.
Співголова групи "Відродження" Віктор Бондар зазначає, що практику розкладання одним депутатом карток за інших нардепів застосовують усі фракції та групи, і якби керівництво парламенту хотіло розв'язати цю проблему, то давно б уже це зробило:

Віктор Бондар
співголова депутатської групи "Відродження"
"Усі фракції використовують цю практику дуже часто. Були випадки, коли депутат забігає до зали, а картки в руках немає – забув у костюмі чи в сумці. А доки він біжить та отримує іншу картку, то вже відбувається голосування. Це не завжди Артем (Ільюк), у кого залишаємо, - кому ближче або взагалі залишаємо у службі реєстрації. Уведіть кнопку-сенсор, поміняйте систему "Рада"
Практика неособистої реєстрації викривляє реальну картину присутності депутатів у сесійній залі та ставить під сумнів наявність кворуму, а потім дає нардепам змогу голосувати за відсутніх колег. Адже, якби не було картки, не було б реєстрації, а отже, не було б і кнопкодавства.
Не голосуй замість ближнього свого

Максим Хаврат
юрист Центру демократії та верховенства права
" У статті 84 Конституції України сказано, що "голосування на засіданнях Верховної Ради України здійснюється народним депутатом України особисто".

У пункті 2 статті 37 регламенту ВРУ йдеться про те, що "відкрите голосування здійснюється кожним нардепом особисто за допомогою електронної системи в такий спосіб, що унеможливлює голосування замість народного депутата іншою особою".

У законі "Про статус народного депутата України" теж зазначено, що нардеп зобов'язаний дотримуватися вимог Конституції, цього закону, регламенту Верховної Ради та інших законів України, присяги народного депутата України (п. 2 ст. 24), а також повинен особисто брати участь у голосуваннях з питань, що розглядаються Верховною Радою та її органами (п. 4 ст. 24)"
За час роботи Верховної Ради VIII скликання Громадський рух ЧЕСНО зафіксував 1686 фактів порушення депутатами процедури особистого голосування. Найбільше таких порушень у представників коаліції – "БПП" (584) та "Народного фронту" (387). До трійки лідерів із кнопкодавства потрапила й партія "Відродження" – 353 випадки.
Максим Саврасов зізнається, що й сам неодноразово кнопкодавив, проте більшу відповідальність за це покладає на депутатів-прогульників:

Максим Саврасов
керівник Секретаріату БПП "Солідарність"
"Знаю, що такі випадки неодноразово бували в парламенті. Зокрема, і я декілька разів натискав на ті кнопки, які потрібно було натискати. Але в кожному випадку кнопкодавство зі свого боку можу пояснити. Мені здається, що відповідальність на цих людях (які не прийшли – прим. авт.) набагато більша, ніж тих людей, які підтримують закон"
Кнопкодавлять переважно провладні депутати. Наразі коаліціянтам – "Блоку Петра Порошенка" та "Народному фронту" – бракує голосів для ухвалення рішень у Верховній Раді, адже вони налічують лише 215 нардепів з необхідних 226.

І навіть за умови, якщо фракції "БПП" і "НФ" матимуть 100%-ву явку своїх представників, коаліція все одно потребуватиме додаткових голосів. Саме ця критична відсутність гарантованих голосів для ухвалення законів спонукає депутатів кнопкодавити, а також залучати ситуативних союзників з інших фракцій та депутатських груп у парламенті.

Однак, як стверджує Саврасов, кнопкодавство аж ніяк не допомагає формально зберігати коаліцію:

Максим Саврасов
керівник Секретаріату БПП "Солідарність"
"З питань, які є принциповими, нам удається зібрати депутатів і проголосувати майже повним складом. Тобто, якщо буде питання, чи є коаліція, чи немає, то ми зможемо привезти всіх на візочках, на чому там необхідно привезти, за руки і все інше... Ми зможемо доказати, що коаліція існує. Якщо питання буде поставлено гостро, то підтвердити все це зможемо. Якщо це питання гостро не стоїть, то тут у нас бувають проблеми з чисельністю депутатів, які приходять на ті чи інші парламентські засідання"
Солідарність – НАСТУП – БПП: історія однієї політичної мутації
У ВРУ VIII скликання порушення процедури особистого голосування Рух ЧЕСНО не зафіксував лише у двох фракціях – "Самопоміч" та "Батьківщина". Однак під час голосування про перехід релігійних громад, яке відбулося першого пленарного тижня 2019 року, картка лідерки фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко голосувала "за", хоча її самої не було у сесійній залі. Найімовірніше, замість неї голосувала колега Олександра Кужель.
За словами члена регламентного комітету ВРУ, "опоблоківця" Михайла Папієва, вони мають "десятки відео, що підтверджують порушення процедури депутатами від "Самопомочі" та "Батьківщини". Проте відеофайли з цими фактами Громадському руху ЧЕСНО він так і не надав.

Кнопкодавлять не лише рядові партійці чи депутати-новачки, а й партійне керівництво, очільники комітетів ВРУ, мільйонери й навіть голови фракцій.
"Опоблоківець"-кнопкодав Євген Балицький показує середній палець журналістці ЧЕСНО
Так, зокрема, ювілейним, сотим, кнопкодавом ВРУ VIII скликання став лідер фракції "РПЛ" Олег Ляшко, неодноразово кнопкодавили представниця президента Ірина Луценко, заступник голови фракції "Народний фронт" Андрій Іванчук, співголови депутатської групи "Партія "Відродження" Віталій Хомутиннік і Віктор Бондар, а також їхній колега-мільйонер, президент футбольного клубу "Зоря" (м. Луганськ) Євгеній Гєллєр, нардепи-мільйонери брати Дубневичі та брати Добкіни й інші.

З-поміж депутатів-кнопкодавів до топ-5 порушників Конституції потрапили Антон Яценко з групи "Відродження", Андрій Шинькович та Олександр Бакуменко з "БПП", мажоритарник Андрій Іванчук з "Народного фронту".
На думку кнопкодава-рекордсмена Антона Яценка, проблема полягає у відсутності нардепів у залі, через що інколи ВРУ не може ухвалити законопроекти:

Антон Яценко
заступник голови партії "Відродження"
"Вот недавно голосовали про буллинг. Ну, хороший закон. 202 человека. Я уже уходил, я уже вышел сюда (в кулуары – прим. авт.). Мне звонят и говорят, что без вас трудно. Я вернулся – его приняли. Какие должны быть методы? Либо увольнение за прогулы, ответственность за кнопкодавство, сократить секунды для голосования. Второе предложение – изменить Конституцию, регламент и сделать от количества присутствующих. Тогда возникает вопрос: мы, 15 депутатов, пришли в пятницу в зал и проголосовали какой-то судьбоносный закон. Это тоже ненормально"
Заступник голови фракції "Народний фронт" Андрій Іванчук запевняє, що його однопартійці найбільш дисципліновані, проте іноді доводиться вдаватися до "таких неприємних речей":

Андрій Іванчук
заступник голови фракції "Народний фронт"
"Коли дуже важливі для країни рішення спікер парламенту ставить десятки разів, а депутатів немає на місці... Я переконаний, що ви так само любите країну й так само хочете, щоб вона рухалася вперед... Ви робили б так само, як і я. Я розумію, що це порушення, але я ставлю все на важелі. Ми завжди робимо вибір – що правильно, що неправильно. Тому – ось так"
Перший заступник голови регламентного комітету ВРУ Павло Пинзеник у коментарі Руху ЧЕСНО зазначає, що механізми для розв'язання цієї проблеми керівництво парламенту має:

Павло Пинзеник
перший заступник голови регламентного комітету ВРУ
"У законі (п. 3 ст. 47 регламенту ВРУ – прим. авт.) чітко прописано порядок вирішення питань, пов'язаних з неособистим голосуванням. Я би в першу чергу адресував це питання голові Верховної Ради, у нього є механізми вирішення цієї поширеної проблеми. Більше того, на початку своєї роботи головою ВРУ він цими механізмами користувався, ставив питання (ухвалені з порушенням процедури – прим. авт.) на переголосування, дослухався до заяв депутатів про неособисте голосування. Останнім часом, на жаль, така практика припинилась"
У разі виявлення на пленарному засіданні народним депутатом факту порушення вимог щодо особистого голосування шляхом голосування за іншого народного депутата розгляд питання порядку денного на його вимогу зупиняється. Головуючий на пленарному засіданні встановлює присутність відповідного народного депутата у залі засідань Верховної Ради, а у разі його відсутності доручає Лічильній комісії вилучити картку такого народного депутата та передати її головуючому на пленарному засіданні і проводить повторне голосування щодо пропозиції, яка ставилась на голосування останньою.
Ще один член регламентного комітету, депутат від "Опозиційного блоку" Михайло Папієв запевняє, що за це скликання подавав голові ВРУ понад 50 звернень, надавав заяву про кнопкодавство разом з відео, де чітко зафіксовано неособисте голосування:

Михайло Папієв
депутат від "Опозиційного блоку", голова підкомітету ВРУ з депутатської етики
"У регламенті ВРУ є імперативна норма: головуючий не просто має право, а повинен зупинити голосування, доручити лічильній комісії визначити наявність народного депутата, за якого голосували неособисто, і після цього поставити на переголосування. Але я не пригадую, щоб головуючий хоч один раз виконав цю імперативну норму. Відповідь на свої звернення я отримав формальну"
Однак випадки, коли спікер парламенту Андрій Парубій ставив законопроект на переголосування через кнопкодавство, таки були. Зокрема, коли затверджували постанову про програму дій уряду. Тоді причину переголосування голова ВРУ так пояснював:

Андрій Парубій
голова Верховної Ради України
"Шановні колеги, я поставлю на переголосування у зв'язку з протестами, які є в залі, які сигналізують щодо неперсонального голосування. Згідно з регламентом і нормами, я поставлю зараз повторно, бо є протести щодо неперсонального голосування"
Кнопкодавство й
колапс правової системи
2018 року саме кнопкодавство стало однією з підстав для визнання неконституційними закону про референдум та "мовного закону Ківалова-Колесніченка".
Конституційний Суд України наголошує, що процедура розгляду та ухвалення парламентом законопроектів, розгляд пропозицій до законопроектів повинні ґрунтуватися на принципах, визначених Конституцією України. Недотримання цих принципів або нехтування ними порушує демократичні вимоги щодо конституційної процедури розгляду та ухвалення законопроектів, а також ставить під сумнів легітимність ухвалених законів"
— ідеться у повідомленні КСУ
Колишній генпрокурор Віктор Шокін оскаржив усунення його з посади, посилаючись у своєму поданні на те, що парламент звільнив його з порушенням процедури (хоча й призначення Шокіна на посаду генпрокурора також було прокнопкодавлено).
Кнопкодавство за призначення Шокіна Генпрокурором
Суддя Конституційного Суду України Ігор Сліденко в інтерв'ю наголошує, що наразі КСУ виявився не готовим визначити порушенням конституційної процедури ухвалення законопроекту на підставі виключно неособистого голосування.

Ігор Сліденко
суддя Конституційного Суду України
"Є позиція, яка полягає в тому, що це може призвести до масового визнання неконституційними законів, оскільки багато з них ухвалювали з порушенням приписів статті 84 Конституції, а це у свою чергу призведе до колапсу правової системи"
Натомість заступниця спікера ВРУ Оксана Сироїд переконана, що подання до Конституційного Суду мають мало шансів, бо все залежить тільки від політичної волі:

Оксана Сироїд
віце-спікерка
Верховної Ради України


"
Суд сформований тією ж олігархічною більшістю. Доки вони контролюють суди, то почуватимуться абсолютно безпечно"
Точної кількості законопроектів ВРУ VIII скликання, голосування за які відбулися з порушенням процедури, немає, але Рух ЧЕСНО зафіксував уже 161 такий законопроект. Наведемо лише найзнаковіші голосування:
У найбільшій фракції парламенту – БПП – кажуть, що кнопкодавство їм "честі не робить", однак зі своїми депутатами цю проблему вони не обговорюють:

Максим Саврасов
керівник Секретаріату БПП "Солідарність"
"Такого, щоб ми розглядали випадки кнопкодавства на фракції, я не пригадую. Але жодного разу не було такого, аби нас хтось примушував чи давав команду кнопкодавити. Більшість депутатів категорично проти кнопкодавства. Категорично. Випадки, коли депутати кнопкодавлять відкрито, і ви нам показуєте у "Фейсбуці", на "Правді" ("Українська правда" – прим. авт.), то вони нам честі не роблять"
За спікерства Арсенія Яценюка у 2008 побачили, що в новій системі сенсорну кнопку і кнопку для голосування можна затиснути одночасно однією рукою. За часів Володимира Рибака у 2013 році систему ніби вдалося "хакнути" телефоном, хоча розробник системи тоді назвав тестування імітацією.
Фото: УНІАН
Про боротьбу з кнопкодавством активно ведуть мову протягом останніх кількох років. Для його зниження чи цілковитого подолання розглядають декілька варіантів: ухвалення закону, який передбачає покарання за кнопкодавство (законопроект №1895 ухвалено в першому читанні ще 2015 року); модернізацію системи голосування й використання сенсорної кнопки (хоча ще за спікерства Арсенія Яценюка 2008 року в уже обладнану систему "Рада ІІІ" вмонтували сенсорну кнопку, на що витратили з бюджету 461 тис. грн, однак так і не впровадили її); зміну принципу ухвалення рішень від більшості, присутньої в сесійній залі.
Застосування сенсорної кнопки наразі у підвішеному стані – існуючу систему голосування "Рада" повноцінно не запускають, а для обладнання іншої потрібно розробити нову проектно-кошторисну документацію та провести тендер.

Павло Пинзеник
перший заступник голови регламентного комітету ВРУ
"Наскільки мені відомо, управління справами Верховної Ради займає позицію, що потрібно повністю переобладнати зал пленарних засідань і замовити нову систему голосування, відповідно, оголосити новий тендер і зробити нову проектно-кошторисну документацію"
У бюджеті Верховної Ради на 2016 рік уже було передбачено 7,2 млн грн для такого тендера, але його скасували до завершення "за відсутністю потреби".
Кнопкодавство – ганебна практика в українському парламентаризмі, а також підстава для оскарження законів, ухвалених з порушенням процедури. Будь-який прогресивний, реформаторський закон можуть визнати неконституційним, якщо під час його ухвалення хтось із депутатів "рятував" своїх відсутніх колег і голосував їхніми картками. Таких голосувань у Верховній Раді VIII скликання Громадський рух ЧЕСНО зафіксував уже понад сотню.

Політичної волі для викорінення кнопкодавства з парламенту за роки незалежності України ані в його керівництва, ані у фракційних лідерів не було. Адже цей інструмент вони використовують для ухвалення необхідних рішень. Зараз цілком очевидно, що потрібно не боротися з цим явищем, а лише змінити правила гри, аби в парламентарів зникла необхідність голосувати за відсутніх колег.


Матеріал підготували:
Олександр Саліженко
парламентський аналітик ЧЕСНО
Іван Лампека
інфографіст ЧЕСНО
Дмитро Єршов
фотограф ЧЕСНО
Made on
Tilda