Гроші на виборах:
думки дніпровських політиків
Донедавна одним із головних чинників перемоги на виборах був розмір гаманця виборчої кампанії. Ми вкрай незгодні з таким станом речей. Нам хочеться жити в країні, де політиків обирають чи не обирають за факторами їхнього політичного минулого, політичної поведінки, прозорістю виборчої кампанії та змістовної програми. Для цього ми взялись розібратись в темі грошей на виборах задовго до самих виборів - аби зробити вхідний квиток до політики максимально доступним для політиків, які виконуватимуть свою роботу якісно.

В циклі матеріалів "Гроші на виборах" активісти Громадського руху ЧЕСНО питаються думок місцевих політиків - людей всередині системи - звідки партії на місцях беруть гроші, хто має фінансувати їхню роботу? Та головне питання - як здешевити вибори?

Ми опитали політиків Дніпра та ділимося з вами думками місцевих політичних еліт.

Кампанія проводиться в рамках Всеукраїнського туру "ЗміниТИ": взаємодія заради змін. У турі команда Центру UA збирає позиції найактивніших спільнот на місцях для розробки системних реформ, зокрема і виборчих правил, що дозволить запустити зміну політичних еліт в країні. Почуті позиції найактивніших спільнот будуть включені до оновленої виборчої політики.
Як здешевити вибори?
Як залучити до виборчої гонки більше якісно нових політичних сил?
Олександр Лигін
депутат міської ради, голова обласної організації партії "Самопоміч"
У нас майже немає політичних партій, а є політичні проекти, які розглядають виборчу кампанію як інвестицію, щоб далі заробляти гроші. Якщо ці люди вклали сто гривень у виборчу кампанію, вони, як мінімум, хочуть повернути ці сто гривень собі, плюс заробити. Це майже єдина мотивація для них бути присутніми у владі. На фоні цих політиків діяльність партії Самопоміч якісно відрізняється.

Це питання політичної грамотності і розуміння, що не всі політики однакові. Щоб не вестися на хитрощі, треба в них розбиратися. Це складно, це не робиться за один день. Кожного разу, коли я знаходжуся на сесії або спілкуюся з людьми, переконуюсь у правильності китайської мудрості: "Кожен народ заслуговує на той уряд, який він має". Ці політики, вони ж не з'являються з Марсу чи ще звідки, вони з нашого середовища. Нажаль, люди дуже мало хочуть виставляти вимог до себе і дуже багато до оточуючих. Тому наш слоган "Візьми і зроби" продовжує бути актуальним.
Наталія Начар'ян
депутатка Дніпровської міськради, голова фракції "Опозиційний блок"
Для зміни політичної еліти потрібно змінювати принципи виборчого права. При наявній системі виборчого права дуже важко змінити політичні еліти, практично неможливо. "Мажоритарка" фактично дає 0% політику, який прийшов на вибори без мільйона доларів.

Я вважаю, що оптимальний варіант для нас зараз, все-таки, — партійні списки, звісно, відкриті. Я вважаю, що для того, щоб ситуацію вирівняти, політична сила, яка довіряє кандидату представляти її інтереси, має нести за нього повну відповідальність. Якщо ця людина потім замішана у корупційному скандалі або не виконує доручення, котрі їй дають виборці на місцях, то ця політична сила має право її відкликати та завести іншу людину, щоб не нести іміджевих втрат.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Питання рівня корупції у виборних органах влади часто пов'язують з вартістю виборчих кампаній на всіх рівнях, а коли йдеться про парламентські вибори - найбільше. Саме інвестицією прийнято називати вклад у виборчі перегони, від обсягу якої залежать плани на депутатську каденцію кандидата: всі учасники консультацій розуміють, що вартість кампанії учасники перегонів будуть намагатись "відпрацювати" під час каденції та "заробити" в рази більше. Втім, коли йдеться про парламентські вибори, більшість учасників консультацій пов'язують цю проблему також з мажоритарною складовою виборчої системи, яка уможливлює підкуп виборців і тим самим створює передумови для функціонування формули "гроші - вибори - ще більші гроші". В цьому випадку сподіватися на дієвість рішень, які не стосуватимуться зміни виборчої системи зі скасуванням мажоритарки, не можна. Рівень політичної освіти виборців є також важливим в цих процесах, адже якщо громадяни готові продавати голос за неспіврозмірні з обсягами бюджетів рад різних рівнів гроші, то вони також є співучасниками сформованого ринку купівлі-продажу голосів.
Чи потрібно заборонити ТВ рекламу під час виборів?
Наталія Начар'ян
депутатка Дніпровської міськради, голова фракції "Опозиційний блок"
Я за заборону політичної реклами на ТБ. Я вважаю, що вона приносить більше шкоди, оскільки, по-перше, всі ролики — певні політичні штампи, і, якщо розібратись, то всі говорять про одне і те ж саме: "За все добре, проти всього поганого", лише змінюються портрети і кольорове забарвлення. Тому заборонити політичну рекламу на ТБ було б дуже правильно.
Артем Романюков
керівник обласної організації партії "ДемАльянс"
Теоретично, заборона політичної реклами – телевізійної, радіо, бордів – мала би суттєво здешевити вибори. Але якщо будуть дотримуватись правил, бо ми зараз вже бачимо, що коли заборонена агітація, агітують під тим же брендом тільки як громадська організація.Але, якщо б це спрацювало, то ми би одразу вбили декількох зайців: по-перше, здешевлення - це дійсно зрівняння шансів різних гравців, по-друге, ми б покращили зовнішній вигляд міста, тому що, у передвиборчій період борди з'являються, як гриби після дощу. По-третє, ми змогли би мати незалежні ЗМІ. Зараз немає сенсу створювати незалежні медіа в Україні, тому що медіа не заробляють з реклами, медіа створюються, аби проштовхувати до влади партії і топити інших. Тому, якщо б спрацювала ефективна заборона політичної реклами, ми б могли опинитися в світі, де є плюралізм медіа, ці медіа незалежні. Це би суттєво вплинуло на свободу слова.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Позиція про повну заборону політичної реклами не користується популярністю у широкого загалу учасників публічних консультацій в регіонах та в Києві. Прихильники такої ідеї часто апелюють до того, що повну заборону політичної реклами буде легко контролювати. Втім, контраргументом, яким користуються опоненти, є імовірне перетікання політичних фінансів у масовий підкуп виборців. Ще деякі ризики - збільшення кількості джинси або прихованої політичної реклами і, як наслідок, ще більша тінізація грошей у виборчому процесі, а також неможливість прийняття такого рішення чинною політичною елітою. Більшість учасників консультацій прихильно ставляться до ідеї обмежити політичну рекламу: так нові політичні сили зможуть про себе заявити, а всі учасники перегонів мусять працювати в жорстких рамках - це можуть бути або часові обмеження роликів на телебаченні, або змістовні вимоги до того, що політична сила або кандидат транслює, чи заборона використовувати акторів при зйомках. В той же час, проблему політичної та медійної освіти виборців піднімали учасники консультацій в усіх регіонах країни: низький рівень медіаграмотності, нездатність мислити критично та аналізувати отриману інформацію приводять до того, що маніпулювати виборцями легко. Щоб змінити цю ситуацію, пропонують запровадити обов'язкові навчання основам політичних процесів для школярів, студентів та громадян у різних форматах - навчальних курсів, соціальної реклами, лекторіїв.
Як вивести партійні фінанси з тіні?
Олександр Лигін
депутат міської ради, голова обласної організації партії "Самопоміч"
У країні, де більше 50% економіки - в тіні, політика не може бути білою. Тому в економіку можуть надходити абсолютно не публічні гроші з політики, і навпаки. Що потрібно робити, аби це змінювалось? У нас дуже багато законів, нормативних актів, але у нас практично не працюють силові структури. Доки не буде покарання людям, які крадуть із бюджету, неефективно витрачають ці гроші, ця кругова порука буде продовжуватися.
Наталія Начар'ян
депутатка Дніпровської міськради, голова фракції "Опозиційний блок"
У нас це (політична корупція - прим. авт.) відбувається всюди, і у бізнесі також. Не від доброго життя підприємці уходять від податків, мінімізують свої затрати. Чому? Тому що на сьогоднішній день ніхто не пропонує нормальний простий механізм роботи. Якби такий механізм був запропонований, я думаю, усі б політичні партії з радістю цим користувалися. А так, я впевнена, виникає мільйон складнощів, мільйон податків, зустрічних перевірок, то, природно, кожна партія намагається мінімізувати ситуацію. Абсолютно паралельна ситуація тому, що відбувається у бізнесі.
Артем Романюков
керівник обласної організації партії "ДемАльянс"
Ми на правильному шляху зараз. Декларування до НАЗК. Ми ставимо точку відліку у вигляді першої звітності до НАЗК, і далі щоквартальної звітності партії. Таким чином ми перевіряємо динаміку, по-перше, надходжень на партійні рахунки, потім, перевіряємо фактично скільки партія витрачає. З'явилася реклама на телебаченні – перевірити джерело надходження. Хто платник був? Чи платилося це з розрахункового рахунку? Як потрапили туди ці гроші, перевіряємо зі звітом НАЗК. Ї так воно мало б працювати. Але на жаль НАЗК на самому початку почав працювати як орган, який виконує замовлення. Я так розумію, що президента. Тому що на наші заяви до НАЗК реакції нема: ми і по конфлікту інтересів, і по розходженню в деклараціях дуже багато писали до НАЗК. Приходять або, в кращому випадку, відписки, або взагалі немає реакції. При цьому, як тільки виникло, так би мовити, політичне замовлення на ту ж саму Юлію Марушевську, того ж самого Сергія Лещенка, НАЗК реагує просто миттєво.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Проблема з тіньовою економікою зачіпає наскрізно усі сфери життя громадян, а в галузі партійних фінансів вона особливо актуальна. Втім, під час жодної консультації в різних регіонах країни ми жодного разу не чули заперечень щодо того, чи варто хоча б намагатись її вирішити - проблема є визначальною для таких перешкод рівному доступу до політики як заангажованість медіа та непрозоре адміністрування виборчого процесу. Ідеї щодо рішень рідко виходять за рамки усталених пропозицій контролювати виконання законодавства та посилено карати за порушення в цій сфері. Різноманітними бувають лише приклади на підтвердження наявності проблеми - неефективність правоохоронних та судових органів у різних проявах на конкретних прикладах, які наводять або колишні кандидати, або активісти та журналісти.
Чи потрібні дії з боку громадян, щоб вплинути на партії і змусити їх публічно звітувати за свої фінанси?


Олександр Лигін
депутат міської ради, голова обласної організації партії "Самопоміч"
Якщо люди готові продавати голос конкретно за 500 гривень, за гречку, як часто це буває, то вони на виході отримують тих цинічних депутатів, міських голів тощо, котрі розуміють, що в цьому житті можна все купити, перед виборами за два місяці, а решта – вже працювати не на громаду, а на свої якісь речі, тобто "відбивати" ті гроші, які було вкладено, і на цьому заробляти.
Наталія Начар'ян
депутатка Дніпровської міськради, голова фракції "Опозиційний блок"
Впевнена, що простому виборцю дуже важко розібратися в фінансових звітах партій, практично неможливо. Виходячи з того, що виборець — це звичайна людина, у якої є свій бізнес, родина, інша робота. Зрозуміло, що звичайна людина не здатна це проаналізувати, це здатні проаналізувати спеціально навчені люди, об'єднані у якусь громадську організацію, яка своєю метаю та задачею ставить — розібратися у ситуації. Тому це питання виключно експертної спільноти. Саме експертна спільнота може проаналізувавши дати свої висновки: хто чесно заводив гроші у свої каси, а хто якийсь "чорний нал".
Артем Романюков
керівник обласної організації партії "ДемАльянс"
Є декілька рецептів. По-перше, зараз фінансова звітність ведеться у паперовому вигляді, майже на 90 сторінок. Нехай би це одразу формувалося у зручний публічний електронний звіт. Це би дало зручний інструмент для звичайних виборців. Якщо всі партії здають звіти, чому одразу не робити у зручному, наочному вигляді? Це б підвищувало цікавість людей.

По-друге, було б дуже доречно, щоб партії самі робили з цього власний піар. Ми в Демальянсі з кожним новим звітом, з кожною новою статистикою, пишаємося своїми результатами, ми завжди викладаємо, не без іронії, що ми – одна з найбагатших партій в України. Тобто виходить, якщо ти по-білому показуєш свої фінанси, то завжди у тебе є якийсь піар-привід, для політики це важливо. Це підвищує чергу обізнаність виборців про діяльність партій і впливає на рейтинг.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Залучення громадян до контролю за партійними фінансами могло б значною мірою упрозорити виборчий процес. Зараз громадяни можуть подавати до НАЗК інформацію про неспівпадіння даних у звітах політичних партій з реальними витратами, наприклад. Втім, тут ключову роль відіграє освіта виборців, які мусять розуміти як важливість відповідального фінансування партій, так і свою персональну роль в відслідковуванні цих процесів.
Хто має фінансувати партії і хто фінансує зараз? Звідки беруть гроші політики у Дніпрі?
Олександр Лигін
депутат міської ради, голова обласної організації партії "Самопоміч"
Для того, щоб усі були в рівних умовах саме з фінансової точки зору, найкращим та чесним показником буде державне фінансування. Якщо партії мають певну електоральну підтримку, вони всі отримують пропорційну фінансову допомогу. Тому оптимальний варіант – державне фінансування, невелике, якесь мінімально допустиме, плюс внески тих людей, які готові підтримувати ту чи іншу політичну силу.
Наталія Начар'ян
депутатка Дніпровської міськради, голова фракції "Опозиційний блок"
Вважаю, що найправильніша система наповнення партійних кас - це система членських внесків. Ця система чесна по відношенню до виборців. У нас у державі стільки зараз нагальних потреб і питань, що в мене язик не повертається сказати, що держава має за власний рахунок фінансувати партії.
Артем Романюков
керівник обласної організації партії "ДемАльянс"
Закон "Про державне фінансування політичних партій" – здорова ініціатива, яка мала б з часом вивести українську політику з тіні. Це шанс для партій, які народилися після цього дикого олігархічного періоду. Для нас, маючи наприклад два відсотки рейтингу, це була би дуже непогана сума, яку ми б могли розподілити на просування партії.

Плюс, до державного фінансування є сенс у фінансуванні донорському. Виборці, які підтримують політичну партію, повинні мати змогу підтримати її фінансово також.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Переважна більшість учасників консультацій з рівного доступу до політики підтримують ідею державного фінансування партій. Втім, всі наголошують також на важливості персональних внесків громадян. Якщо другий елемент також буде забезпечено, роль великих фінансово-промислових груп у політичному процесі знизиться. Втім, для цього потрібно підвищити свідомість громадян, які іноді висловлювали думку щодо несправедливості державного фінансування партій, не те що підтримували важливість дофінансування їх діяльності з власної кишені.
Чи є на Дніпропетровщині олігархічні структури, які фінансують більшість партій чи якісь окремі потужні політичні сили?
Артем Романюков
керівник обласної організації партії "ДемАльянс"
На місцевому рівні є така практика, як певний поріг входу в партію. Якщо раніше це було велика сума в доларах, щоб зайняти якесь місце у списку, то зараз місце в списку, окрім першого, нічого не вирішує. Тому, це просто поріг у 50 – 100 тисяч гривень, який дозволяє взяти округ собі і на ньому працювати. Я знаю точно, що така практика була в "Солідарності", я знаю точно, що практикувалося це в УКРОПі, більш-менш, певною мірою практикувалося у "Самопомочі". Це не стільки вертикально скеровано, а більше самодіяльність така. Є локальні, скажімо так, мікроолігархи, які своє лоббі проштовхують у місцеві ради, і вони дають більш суттєві суми, теж чорним налом, на передвиборчу кампанію.

Класичні олігархічні партії українські, вони завідомо корупційні. Що найсмішніше, всередині цього фінансування незаконного також процвітає корупція. Ті "контролери", які на місцях передвиборчий процес курують, окрім гонорарів, чорних, ще крадуть у цьому всьому передвиборчому кошмарі.
Як протидіяти підкупу і використанню адмінресурсу?
Олександр Лигін
депутат міської ради, голова обласної організації партії "Самопоміч"
Адмінресурс - система вертикалі, нею користуються абсолютно всі, хто знаходиться у владі.

Зараз за об'єднаними громадами йде дійсно цинічна скупка голосів і дуже здорово працює адмінресурс, оскільки школа, лікарня є базовими речами у тому чи іншому населеному пункті.

Існуюча система спеціально створена таким чином, щоб робити "правильні" вибори. Вона самодостатня, змінити її може тільки громадянське суспільство, яке має бути більш вимогливим. І тоді головний лікар буде займатися лікуванням пацієнтів, а не отримувати розпорядження про підтримку певного кандидата.
Наталія Начар'ян
депутатка Дніпровської міськради, голова фракції "Опозиційний блок"
Люди біднішають. Я вперше з 2006 року свою матеріальну допомогу для виборців вичерпала у кінці лютого. Зазвичай матеріальна допомога, яку депутат надає людям розтягується на рік. Коли я бачу таких людей, то розумію - якщо їм хтось запропонує гроші за волевиявлення, то в них просто не буде іншого вибору. Це зубожіння приведе нас до тотальної скупки. Як цьому протидіяти? Казати їм: "Беріть гроші, а голосуйте по-своєму". По-іншому ніяк.

Починаються проблеми тоді, коли опозиційна партія намагається розміститися на каналах, які мають у себе певну редакційну політику. От тоді включається адміністративний ресурс. Власники рекламних конструкцій бояться розміщувати опозиційну партію, оскільки можуть бути спиляні тієї ж ночі муніципалітетом. У нас певні канали отримують дотації із міського бюджету на так зване висвітлення діяльності міського голови з шістьма нулями. Чи забажають вони розлучитися з цими грошима? Я впевнена, що ні.
Артем Романюков
керівник обласної організації партії "ДемАльянс"
Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким деполітизується виконавча влада на місцях. Це означає, що депутат міської ради не може бути заступником мера або керівником департаменту. Наразі це розповсюджена практика. Президент цей закон ветував, на жаль. Це означає, що лоббі місцевих царьків, які прагнуть одночасно і сидіти у кріслі заступників, і у кріслі депутатів, виявилося навіть сильніше за президента та Верховну Раду.

Ми маємо створити судову практику надання рівного доступу всім кандидатам до комунальних установ, шкіл, садочків, вишів. Агітація в цих закладах ведеться так чи інакше, але потрапити туди можуть люди, які представляють діючу владу. Насправді, такі майданчики мали б бути доступні для будь-якого кандидата.

Має бути громадський контроль, якщо хтось відмовляється надати можливість провести зустріч із виборцями, така людина має понести за це відповідальність.

По адмінресурсу - на 90% це ЖКГшні діла, їх завжди намагаються взяти під контроль на місцевих виборах. На державному рівні так само, бо маючи територію, яка закріплена, наприклад, за мажоритарником, відбувається все те ж саме.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Проблема адмінресурсу найчастіше виникає на етапі адміністрування виборів та на етапі голосування. У більшості громад активісти вказують на те, що варто переглянути принцип проведення виборів у приміщенні установ, які належать місту або державі та залучати до роботи на виборах тих, хто залежить від міста чи держави фінансово або адміністративно. В той же час, можуть виникнути нові проблеми - де знайти приміщення для проведення виборів та людей, які готові на них працювати. Відбір членів виборчих комісій на місцях - дільничних, наприклад, - є радше не відбором, а пошуком кандидатів. Щодо проявів адмінресурсу в частині голосування, то особливо жорстким є вплив на виборчу поведінку громадян в містах, де є мало бюджетоутворюючих підприємств: в процес агітації включені всі бюджетні установи, і контролювати його фактично неможливо. Рішенням може бути контроль за виконанням законів, які передбачають відповідне відмежування.
Як вплинуло держфінансування партії на місцевий осередок?
Олександр Лигін
депутат міської ради, голова обласної організації партії "Самопоміч"
Коли почалося фінансування із держбюджету нашої партії, то це була дійсно досить вагома допомога. Ми змогли організувати той же офіс, ми змогли закупити меблі, оформити телефони, налагодити роботу громадської приймальні, юриста, який став надавати консультації людям. І це допомагає нам бути не пролісками, які з'являються за два місяці до виборів, а дійсно формувати комунікацію з людьми, які голосували за нас, та з новими прихильниками.

Партія сама приймає рішення з розподілу цих фінансів. У нас є чіткий розподіл, є квоти по областям у залежності від того, як у 2014 році голосували за "Самопоміч". Ця сума йде на обласну організацію, і ми вже прямо пропорційно ділимо ці фінанси залежно від кількості осередків, які є в області.
Марія Левонова
полісі-аналітик Центру UA з питань доступу до політики
Найбільш поширеною пропозицією в частині співвідношення державного фінансування та діяльності партійних осередків є зобов'язати партії автоматично переспрямовувати частину отриманих з бюджету коштів на місця, і це пропонують прописати на рівні закону про державне фінансування партій. Аргументи за - це сприятиме розвитку партійної мережі. Аргументи проти - партіям варто залишити свободу розпоряджатися отриманими коштами, а навіть якщо відповідна зміна буде прийнята, ніхто не зможе проконтролювати її виконання.
Матеріал підготував:
Олександр Синиця
координатор ЧЕСНО в Дніпрі
comments powered by HyperComments

© 2017 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda