Гальмівні колодки від Сучасних фрікційних систем

25 квітня 2014 р. ДП "Одеська залізниця" з дозволу голови комітету з конкурсних торгів (начальника відділу запасних частин служби матеріально-технічного забезпечення підприємства) Олега Вітушкіна уклало угод на 12,15 млн грн з ТОВ "Сучасні фрікційні системи" на закупівлю гальмівних колодок.

За інформацією сайту "Наші гроші", тендер є сумнівним, оскільки фірма-переможниця торгів може бути пов’язана з іншими двома конкурентами: згідно з інформацією журналістів, усі допущені учасники тендеру – ТОВ "Сучасні фрікційні системи", ТОВ "Торговий Дім "Енергетичне машинобудівництво" і ТОВ "Індастріал-Інвест" – імовірно перебували в полі впливу начальника ДТГО "Південно-Західна залізниця" Олексія Кривопішина.

Так, "Наші гроші" зазначають, що першозасновниками  фірми-переможця ТОВ "Сучасні фрікційні системи" (раніше називалося "Ідея про") були Євген Тютюшов, який станом на 2014 р. також є директором цієї фірми, та екс-начальник служби матеріально-технічного забезпечення ДТГО "Південно-Західна залізниця" Геннадій Політикін. Г.Політикін обіймав посаду в "ПЗЗ" протягом шести років до 2011 р., тож тривалий час був підлеглим О.Кривопішина, який очолив "ПЗЗ" ще у 2006 р.

Участь у торгах також взяло ТОВ "Торговий Дім "Енергетичне машинобудівництво", засновницями якого є Алла Храполович і Тетяна Грицкевич (остання також є керівником підприємства). Журналісти "Наших грошей" припускають, що Т.Грицкевич може бути пов’язаною з Євгеном Тютюшовим, оскільки вона начебто володіла  часткою в ТОВ "Центріндустрія", яку отримала там у часи, коли Є.Тютюшов був директором цього підприємства. 
Ще одним учасником тендеру виступило ТОВ "Індастріал-Інвест" (керівник – Іван Дармороз), зареєстроване на кіпрську фірму "Пірімова Холдінгз Лімітед", яка, за інформацією журналістів, станом на травень 2014 р. була також власником ТОВ "Мастер Клін", засновником якого раніше був Віталій Величко, бізнес-партнер родини Олексія Кривопішина (свого часу В.Величко разом з фірмою ТОВ "Трініті-БС", яка була зареєстрована на дружину брата Олексія Кривопішина Інну Поліщук, засновував ТОВ "Небесний світ"). Також "Пірімова Холдінгз Лімітед" раніше володіла ТОВ "Група компаній "Вектор", кінцевим власником якої станом на травень 2014 р., за інформацією "Наших грошей", була "Zipernot ltd" (яка, нагадаємо, є також кінцевим власником "Сучасних фрікційних систем").

Центр протидії корупції з допомогою нардепа В.Чумака передав викладені факти до контролюючих органів. Голова ДФІУ М.Гордієнко повідомив, що ДФІ в Одеській області в межах своїх повноважень виявила лише невідповідність окремих положень ДКТ статті 17 Закону України "Про здійснення державних закупівель", але при цьому помітила також ознаки антиконкурентних узгоджених дій учасників процедури закупівлі (збіги в датах видачі деяких довідок, обслуговування всіх трьох учасників в одному банку), інформацію про які передала тервідділенню АМКУ.

Додатковим аргументом на користь імовірної пов’язаності фірм-учасниць тендеру є те, що 27 травня 2014 р. за аналогічною схемою закупівлю гальм у ТОВ "Сучасні фрікційні системи" (єдиним конкурентом виступило ТОВ "Торговий Дім "Енергетичне машинобудівництво") було здійснено ДП "Придніпровська залізниця". Загалом, як повідомляє сайт "Наші гроші" з посиланням на інформацію з офіційного сайту держзакупівель, "Сучасні фрікційні системи" отримали державних підрядів на суму близько 131,90 млн грн, з них 53,4 млн грн – від ДТГО "Південно-Західна залізниця ".

Повʼязані особи

Вітушкін
Олег Володимирович
 • голова комітету з конкурсних торгів, начальник відділу запасних частин служби матеріально-технічного забезпечення ДП "Одеська залізниця"
 • Кількість справ: 1
Кривопішин
Олексій Мефодійович
 • начальник ДТГО "Південно-Західна залізниця"
 • Кількість справ: 3
Тютюшов
Євген Володимирович
 • керівник і екс-співзасновник ТОВ "Сучасні фрікційні системи", екс-директор ТОВ "Центріндустрія"
 • Кількість справ: 2
Грицкевич
Тетяна Миколаївна
 • співзасновниця ТОВ "Торговий Дім "Енергетичне машинобудівництво", співзасновниця ТОВ "Центріндустрія"
 • Кількість справ: 2
Храполович
Алла Миколаївна
 • співзасновниця і директорка ТОВ "Торговий Дім "Енергетичне машинобудівництво"
 • Кількість справ: 3
Політикін
Геннадій Володимирович
 • екс-співзасновник ТОВ "Сучасні фрікційні системи", екс-начальник служби матеріально-технічного забезпечення ДТГО "Південно-Західна залізниця"
 • Кількість справ: 2