Товариш Кононенка з СБУ створив експортерам горіхів проблеми на митниці

З кінця вересня 2015 року у експортерів волоського горіху почалися масові проблеми із замитненням машин через активізацію СБУ, повідомляє у розслідуванні програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" журналістка Аліса Юрченко.

В різних регіонах, через вказівки спецслужби, замитнення машин з горіхом замість чотирьох годин розтягувалось на тижні. Наприклад, фура компанії "Велс-і-хелс" Андрія Мельсітова простояла на митному посту два тижні. Перший тиждень представники СБУ та митниці проводили ретельні перевірки (перезважування товару, опитування постачальників експортера, перевірку документів на горіх тощо). Другий тиждень машина просто стояла після того, як в СБУ попросили повторно надати копії всіх документів (лист підписано начальником відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю ГУ СБУ у м. Києві та області Павлом Данюковим). В інших регіонах митники через вимогу правоохоронців почали відбирати зразки горіху для митної лабораторії, аби визначити код товару, що також призводило до штучних затримок.

Крім того, 30 вересня заступник начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ Павло Демчина спрямував лист до Державної ветеринарної та фітосанітарної служби з проханням запрошувати представників спецслужби на відбір зразків горіхів перед обов’язковою фітосанітарною експертизою. Відтоді цей державний орган виконує цю вимогу.

Демчина аргументував появу цього листа тим, що волоські горіхи начебто  "в багатьох випадках заражені карантинними організмами". Однак у Держветфітослужбі стверджують, що таких випадків в Україні не фіксували.

Присутність СБУ на відборі зразків фітосанітарами, за словами Павла Демчини, насправді була необхідна для перевірки спецслужбою "контролюючих органів", а не горішників. У листі Павла Данюкова стверджувалось, що СБУ здійснює заходи з протидії корупції в митних органах.

Та попри посилену антикорупційну роботу СБУ, ефект відчули на собі лише підприємці. Окрім затримок замитнення машин, в яких зрештою нічого не знайшли, щодо кількох експортерів відкрито кримінальні справи. У жовтні в ЄРДР, за даними прес-центру СБУ, було внесено два кримінальні провадження, в яких  "досліджуються питання щодо неправомірних дій представників суб’єктів господарювання, що здійснюють експорт горіху волоського".

Журналісти припускають, що спецслужба може працювати над відтворенням старих схем: за часів міністра доходів Олександра Клименка експортерів горіху змушували платити данину ($8–15 тис.) за вивіз кожної машини з горіхом.

ДФС під керівництвом Ігоря Білоуса визначила кілька найпоширеніших претензій до експортерів горіху (неправдиві документи про походження товару, несплата податків, неповернення валютної виручки) та визнала, що горішники, які порушують митне і податкове законодавство, все одно виїжджають за кордон через корупцію на митниці.

У жовтні 2014-го Білоус підписав наказ, в якому доручив перевірити експортерів. У розпал цих заходів з виробниками волоського горіху в різних регіонах почали зв’язуватися посередники, що пропонували обговорити гарантії безпроблемного експорту. Посередники посилалися на свої зв’язки з новою владою.

"Відпрацювання" горішників ДФС за часів Білоуса не призвели до відчутних результатів: компанії, що вивозили горіх за заниженими цінами, не повертали в країну валюту, не мали власних промислових потужностей та були відсутні за адресою реєстрації, продовжували експорт. СБУ пішла тим самим шляхом, адже замість боротьби з корупцією на митниці почала створювати проблеми компаніям, які мали всі документи на експорт продукції.

Варто зауважити, що безпосередній організатор перевірок Павло Демчина має репутацію "людини Кононенка": лідер партії "Укроп" Геннадій Корбан назвав його "смотрящім" від заступника голови фракції БПП, керівник Демчини – начальник Главка "К" Віктор Трепак підтвердив, що Демчина та Кононенко – "добрі знайомі і постійно спілкуються".

 

 

Повʼязані особи

Кононенко
Ігор Віталійович
  • народний депутат України VIII скликання, Перший заступник Голови депутатської фракції ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА"
  • Кількість справ: 20
Демчина
Павло Володимирович
  • заступник начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України
  • Кількість справ: 1
Данюков
Павло Олексійович
  • начальник відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області
  • Кількість справ: 1

Повʼязані юридичні особи

державна організація
ЄДРПОУ 39292197
орган державної влади
ЄДРПОУ 38516786
державна організація
ЄДРПОУ 00034074