Народного депутата Клімова підозрюють у привласненні та розтраті коштів "Імексбанку", незаконно отриманих через рефінансування від Національного банку України

Акціонерне товариство «Імексбанк», банк Леоніда Клімова, члена депутатської групи "Партія "Відродження", що позичав кошти під заставу майна у Національного банку України. В 2009-2014 роках АТ«Імексбанк» отримав два стабілізаційні кредити Нацбанку на більш як 3,5 мільярда гривень.  Однак, наприкінці січня 2015 року АТ«Імексбанк» було визнано неплатоспроможним, гроші державі та кредиторам не повернуті. Як повідомляють у своєму розслідуванні "Схеми",  перед банкрутством у банку трапилась низка цікавих подій.

Журналістам "Схем" стало відомо, що  2011-2014 роках близько 40 компаній взяли кредити в АТ«Імексбанку» на десятки, а подекуди і сотні мільйонів гривень. Ці гроші вони повністю так і не повернули.  Як мінімум частина фірм виводять на основного власника банку – народного депутата Клімова.  26 фірм, що брали кредити в АТ«Імексбанку», станом на грудень 2014-го належали компанії «Чорноморець-капітал», якою на той час опосередковано співволодів сам Клімов. Та й зараз він залишається одним із бенефіціарів «Чорноморець-Капітал».

Інша частина  компаній, які брали кредити,  були зареєстровані в будівлях, що входять до орбіти Клімова, – мережі бізнес-центрів «Шевченківський» та приміщенні «Нового привозу». За даними реєстру судових рішень, під заставу стадіону «Імексбанк» видав кредитів на сім мільярдів гривень. Загалом же тим чи іншим чином пов’язані компанії під різні застави нібито отримали ще більшу суму, кажуть у Фонді гарантування вкладів.

Відповідно до реєстру юридичних осіб, значна частина фірм-позичальників після банкрутства «Імексбанку» були переписані на громадян Молдови. Деякі інші фірми, хоч і досі зареєстровані в бізнес-центрах з орбіти Клімова, за місцем реєстрації стороннім особам знайти непросто.

«Схеми» також виявили ще один шлях, яким із «Імексбанку» перед банкрутством виводили активи. За даними реєстру судових рішень, наприкінці 2014 року «Імексбанк» відступив права вимоги за понад 23 тисячами кредитів на загальну суму близько 300 мільйонів гривень фірмі «Фрегат». Невдовзі це право перейшло до компанії «Дасті». Право отримати близько 300 мільйонів гривень з позичальників банку фірма отримала за 28 мільйонів – тобто, за менш ніж 10%. Як пізніше з’ясували співробітники Національної поліції, директором «Фрегата» виявився один із акціонерів «Імексбанку», а директором «Дасті» – колишній начальник управління по роботі з проблемною заборгованістю «Імексбанку». 

Кримінальна справа проти Клімова була відкрита  в березні 2014 року – одеського бізнесмена підозрюють у привласненні і розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем (стаття 191 частина 5 Кримінального кодексу України).  Обвинувачення стверджує, що впродовж 2008–2014 років керівництво «Імексбанку», який контролював Клімов, отримали незаконно отримали рефінансування від Національного банку України на суму понад 3,4 мільярди гривень та організували передачу в заставу НБУ об’єктів нерухомого майна за завищеною оціночною вартістю.

На сьогоднішній день, заарештовані одеські активи бізнесмена Леоніда Клімова 18 вересня передали управляючій компанії ТОВ «Гагарін-сервіс», повідомив кореспондент Радіо Свобода. Частину майна народного депутата заарештували, а потім передали у розпорядження, користування і володіння Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) 7 серпня 2018 року.

Повʼязані юридичні особи

Акціонерне товариство
ЄДРПОУ 20971504
Товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 39385401
Товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 35819643
Товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 34597882