Як у Вінниці династія депутатів Ткачуків роздерибанила заплаву річки

Помічники нардепа Геннадія Ткачука (фракція БПП) мають ділянки в заплаві річки Вишня. По сусідству з ними — ділянки спостерігачів на виборах дружини брата Ткачука та знайомих сина Ткачука. Територію, яку просили для ведення рибного господарства, віддали під котеджі ще за мерських часів Володимира Гройсмана. Прокуратура відкрила кримінальне провадження.
Як контроль над заплавою отримало ВАТ "Голуба нива"
Майже 10 років тому міська рада Вінниці своїм рішенням надала сільськогосподарському товариству "Голуба нива" 20 га землі для ведення рибного господарства. Акціонером ПрАТ "Голуба нива" та кінцевим беніфіціаром є Ігор Ткачук.



Наприкінці каденції у 2010 році депутати міської ради своїм рішенням змінюють цільове призначення і земля віддається під індивідуальну садибну забудову.

Міський голова Володимир Гройсман міг би ветувати це рішення ради, але він своїм правом зберегти водний ресурс держави та унеможливити дії, що суперечать закону та інтересам громади, не захотів.

Рішення підписав саме Гройсман.
З метою охорони водності малих річок забороняється:

7. Надавати земельні ділянки у заплавах річок під будь-яке будівництво (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд), а також для садівництва та городництва
Це сталося супроти норм Водного кодексу України (ст. 80).

Водокористувачі та землекористувачі, землі яких знаходяться в басейні річок, забезпечують здійснення комплексних заходів щодо збереження водності річок та охорони їх від забруднення і засмічення.

У 2011 році виконком, який очолює міський голова, надав дозвіл на укріплення берегів річки.
Ось як до того, як були проведені роботи, виглядало це місце.

Зрозуміло, що заплаву готували до забудови, а не піклувалися про розведення риби.
Як Держагенція водних ресурсів протидіяла дерибанній схемі політиків
У 2013 році Ткачук вже три роки як був депутатом Вінницької міськради. Він входив до комісії з питань промисловості і підприємництва.

Саме цього року рада відголосувала за межі та площу земельних ділянок, які виділялися під забудову.


Проект землеустрою подали Басейновому управлінню водних ресурсів річки Південний Буг.

Басейнове управління відмовило у погодженні, аргументуючи порушенням цілої низки статей Водного кодексу.

Але протест з боку управління Держагенції водних ресурсів не зупинив місцеву владу, вона подала до суду і суд Вінниці визнав відмову органу Держагенції протиправною. І в наступні роки понад 100 земельних ділянок роздали в приватну власність саме у заплаві.
Можна припустити, що Держагенція віддала на відкуп справу із забудовою заплави, бо апеляцію на рішення суду першої інстанції так і не подали.
Хто ж такий Ігор Ткачук?
Постає питання, хто ж такий Ігор Ткачук, заради товариства якого змінили цільове призначення і дали укріпити берег річки?

Ігор Ткачук є депутатом Вінницької міської ради від "Солідарності".

Нещодавно політик очолив Одеський морський порт, тому сподіватися на те, що він буде як слід відвідувати сесійні засідання ради та комісії не доводиться. До того входив у топ-менеджмент "Укрпошти".
Ткачук балотувався в народні депутати у списку політичної партії "УДАР" 2012 року. Доходи його сім'ї тоді становили близько 600 тисяч гривень на рік. Майже півмільйона гривень політик отримав від того, що займався підприємницькою діяльністю. Тоді він працював юристом ТОВ "АЯГіК".

У декларації є інформація, що Ткачук вніс чималі кошти — понад мільйон — до статутного фонду якогось підприємства.

Ткачук так і не став нардепом, але будучи депутатом міськради міг сприяти тому, щоб у "Голубої ниви" все склалося якнайкраще.
Як ділянки в заплаві дісталися помічникам Ткачуків?
Дерибанні схеми в Україні загалом з 2008 року відбуваються за однаковою схемою.

Землю ділянками площею десь по 10 соток оформлюють на родичів, знайомих або взагалі на підставних осіб.

Потім ці ділянки акумулюються в руках кінцевого власника. Так було під Києвом з Біличанським лісом.
До Верховної Ради у 2012 році Ігор Ткачук балотувався не сам. З ним разом балотувалася його дружина — Людмила Станіславенко.

Вона йшла до парламенту, на відміну від чоловіка, за мажоритарною системою і у Вінниці посіла на 11 окрузі 3 місце.

Працювала, як бачимо, в тому самому товаристві, що й Ткачук — ТОВ "АЯГіК". Зараз вона є депутатом від "Солідарності" у Вінницькій обласній раді.

На парламентських виборах у 2012 спостерігачем дружини Ткачука був Павло Барчишен.

Він опинився з-поміж тих щасливців, кому пощастило мати ділянку у цій місцині.

Ще кілька спостерігачів Станіславенко — Федір Луценко та Вікторія Гандзій — теж мають ділянки.

Політика для Ткачуків стала родинною справою.
Якщо до Верховної Ради не потрапив Ігор Ткачук та його дружина Станіславенко, то туди зумів пройти рідний брат Ткачука — Геннадій, який і зараз є нардепом БПП.
Помічниця нардепа Олена Костюк, яка, до речі, є співзасновницею ТОВ "АЯГіК" разом із Людмилою Станіславенко, також має ділянку.

Костюк не єдина помічниця Ткачука, кому пощастило. Аналогічно, ділянки мають помічниці нардепа: Юлія Волощук (керівник "Голубої Ниви"), Ольга Власенко та Надія Вовк.

З-поміж щасливців є й Павло Солових. Він теж офіційно був помічником у нардепа Геннадія Ткачука.

До речі, дружина Ігоря Ткачука змінила місце роботи. Якщо до того, як брат Ткачука Геннадій став нардепом, вона була економістом у місцевому товаристві, яке сама ж заснувала, то як тільки Ткачук став нардепом Людмила Станіславенко пішла в помічники до дівера-нардепа.

Працівника приймальні молодіжного крила "УДАР" Вадима Вічковського теж не обділили. Він теж став власником ділянки.
Те, що Вічковський може бути "свій" — свідчить оголошення про прийом громадян молодіжним крилом УДАРу.

До слова, департамент у той час очолював дехто Сергій Геннадійович Ткачук, з високою ймовірністю, син нардепа Ткачука.
Це не єдиний власник земельної ділянки, який пов'язаний з Сергієм Ткачуком, який зараз є депутатом облради від "Солідарності" та увійшов до комісії з питань комунальної власності та приватизації.

Так співзасновнику компанії "Прайд-Захист Плюс" Олегу Красних теж пощастило з реалізацією права на безкоштовну ділянку у мальовничому місці.

За збігом обставин, Красних заснував цю компанію разом із Сергієм Геннадійовичем Ткачуком (повний тезка сина нардепа Геннадія Ткачука - Сергія).

Таким чином схема за даними, які відомі станом на зараз, вимальовується ось така:
Ігор Ткачук по телефону відразу сказав, що не має часу спілкуватися, але, почувши про "Голубу ниву", не стримався і відповів:

Ігор Ткачук
депутат
Вінницької міської ради

«Я власник акцій, а не засновник підприємства, по-перше, це трішки різні речі. По-друге… є інший власник, який керує підприємством і знаходиться за кордоном»
33,257%

Така кількість акцій Ігоря Ткачука у ПрАТ "Голуба нива", згідно з інформацією Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
Зазначимо, за відкритою інформацією в мережі, брати Ткачуки до березня 2010 року були юристами господарства "Голуба нива".
Ігор Ткачук спростовує, що ділянки отримали особи, наближені до нього та його дружини з братом:

Ігор Ткачук
депутат
Вінницької міської ради
«Це ви брешете, або ви зараз надаєте якусь неправдиву інформацію. Я більше з вами спілкуватись не хочу, ви як і перший раз (щодо прогулів сесій і комісій міськради - прим. ЧЕСНО), так і зараз якусь брехню мені кажете…»
Зміну природно-захисної смуги річки Вишня депутат коментує так:

Ігор Ткачук
депутат
Вінницької міської ради


«Та я ніяк до цього не ставлюся. Є закон і він для всіх однаковий»
Коли ж брат Ігоря Ткачука, Геннадій, з Вінницької міськради пішов до парламенту, до міськради на його місце потрапив наступний за списком представник партії Олег Вячеславович Легеза.

Він теж має ділянку у цьому мальовничому місці. За дивним збігом обставин, ділянки також має Олександр Вячеславович Легеза та Євгенія Дмитрівна Легеза. Всі три ділянки тезок-Легез, які можуть бути родичами, розміщені по сусідству. Ще одним Легезою-щасливцем у цій схемі із землею є Вячеслав Легеза, ймовірно, батько депутата міськради.
10

Щонайменше така кількість власників ділянок (всього виділено 113) пов'язані так чи інакше з політичною
династією — Ткачуків
Як заплаву розділяли між своїми та родинами
Депутатська родина Легези — не єдина, яка фігурує у списку власників ділянок на заплаві. Ділянку має тезка Євгена Музири, який балотувався до Вінницької міської ради від "Нашого краю" у 2015 році.

Олександр Молдаван має ділянку. Його повний тезка значиться членом ОВК на Вінниччині у 2012 році від "Молодь до влади".

Так Олег Фімін став власником ділянки разом із Катериною та Іллею Олеговичами Фіміними. Ймовірно, це представники однієї родини й діти Олега Фіміна.

Пошук видає, що у Вінниці Олег Фімін — бізнесмен — будує котеджі виключно в м. Вінниця.

Якщо це так, то заплава річки Вишня, яку віддала місцева влада розчерком пера Гройсмана, — це саме те, що треба для реалізації плану котеджної забудови в межах міста Вінниця.
Як для реалізації дерибану шукали підставних?
Як правило, для реалізації масштабної схеми дерибану землі "своїх" не вистачає навіть, якщо вписувати родинами. Тому шукають соціально незахищених громадян, які готові за невеличку винагороду дати можливість скористатися ксерокопією свого паспорту та ідентифікаційного коду. Це можуть бути студенти, пенсіонери та інші категорії населення, які можуть потребувати швидкого додаткового заробітку.
100$

За таку суму деякі громадяни погоджуються дати скористатися
ксерокопією свого паспорту та ідентифікаційного коду
Далі підписується генеральна довіреність на перепродаж чи дарування ділянки, щоб зрештою з'явився той, хто у суді, навіть якщо прокуратура спробує повернути ділянку, скаже, що він добросовісний набувач і цю ділянку придбав.

Так було у схемі з дерибаном так званого Бучанського Межигір'я під Києвом, коли кінцевим власником після такої схеми став дід екс-нардепа-комуніста Ігоря Калєтніка.
Саме тому ми вирішили дослідити, хто ж іще має ділянки в заплаві. З-поміж понад сотні щасливчиків є Сергій Дарнопук.

Йому заледве виповнилося 20 років. В Інтернеті є його резюме. Хлопець шукає роботу від 3 тисяч гривень.
З-поміж тих, хто є власником ділянки, є і Ольга Дарнопук. Ймовірно, вона є родичкою Сергія Дарнопука. Знаково, що Ольга Дарнопук 2011 року подавала документи до міськради, аби там надали матеріальну допомогу. Тобто влада про те, що вона має потребу в коштах була добре обізнана і володіла інформацією та копіями документів цієї людини.

Рух ЧЕСНО додзвонився до Сергія Дарнопука за телефоном у резюме. Чоловік підтвердив наявність у нього родички Ольги, але на запитання про ділянку відповідав дуже непевно і сказав, що нічого не знає і не скаже:

Сергій Дарнопук
вінничанин

«Я про цю інформацію нічого не можу сказати. Нічого не можу сказати по цьому поводу… Я нічого не знаю ні про яку ділянку»
Те, що люди, на яких записали ділянки, не мають уявлення, що вони підставні і що їхніми документами хтось міг скористатися - доволі поширене явище під час дерибанів.

Аналогічно земля є у Людмили Теледіді, яка свого часу, як і Ольга Дарнопук, зверталася за допомогою й отримала її від місцевої влади.

Сергій Дарнопук не єдиний молодий хлопець, якому пощастило в житті стати власником земельної ділянки. Землю на заплаві має і повний тезка молодого спортсмена-вінниччанина Тимура Путкарадзе.
Також з-поміж щасливців числиться повний тезка молодого футболіста Владислава Бацюри.
Ймовірно, ділянку має і ровесниця хлопців Анастасія Килівник, яка не так давно закінчила школу.
Які дії правоохоронців?
Після такого скандального землевиділення, де наявність дерибанної схеми навряд чи можна поставити під сумнів, справою мали б зайнятися одразу ж правоохоронці.

Як виявилося, у 2014 році міліція переконувала, що землю за рішенням міськради видали там, де вже нібито були розташовані будівлі майбутніх власників ділянок.

Тобто, за версією правоохоронців, всі згадані помічники Ткачука прийшли з Верховної Ради на заплаву і звели споруди і саме тому вони, як і інші наближені до влади чи підставні, стали щасливими власниками землі.
Як забудовують заплаву річки Вишня у Вінниці
Коли належним чином не працює поліція, а справа стосується високопосадовців, мають підключатися правоохоронні органи, тим більше, що місцеві ЗМІ дану тему порушували не раз.
Спецпроект. У "Вишенському озері" тепер можна будуватися
Як стало відомо, за фактом порушення правил охоронних вод відкрите кримінальне провадження.

Прокурор Людмила Карманчук повідомила ЧЕСНО:

Людмила Карманчук
прокурор
«14 вересня 2016 року прокуратурою розпочато досудове розслідування, внесені дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 242 Кримінального кодексу України. Ця стаття передбачає відповідальність за порушення правил охорони вод. За даним фактом відкрито кримінальне провадження. На даний час у провадженні призначено слідчих, визначено групу прокурорів і проводяться першочергові заходи для організації досудового розслідування»
Сьогодні екс-міський голова Вінниці Володимир Гройсман, який не заветував рішення ради й допустив дерибан заплави, - прем'єр-міністр. Геннадій Ткачук - народний депутат від БПП. Входить до комісії з питань правової політики та правосуддя.

Що стосується Ігоря Ткачука, то він залишається депутатом Вінницької міськради, потрапив до списку прогульників, згідно з моніторингом ЧЕСНО, і отримав нову керівну посаду в Одеському порті.
Таїсія Гайда
координаторка Автомайдану у Вінниці
Ірина Федорів
координаторка регіональної мережі ЧЕСНО
Сергій Огородник
журналіст ЧЕСНО
Надя Кельм
інформаційна дизайнерка ЧЕСНО
comments powered by HyperComments