Читальня імені Кернеса

#НаРоботуЯкНаСвято
Представники "Нашого краю" та "Солідарності" — найбільші прогульники. Мандати можуть втратити найбільші лендлорди міськради. Виборці можуть відкликати і перший номер "Нашого краю" — Олександра Фельдмана. Під час сесії депутати читають книжки і сидять у телефонах. Хоча регламент міськради прирівняв мобільні до зброї. Індекс опозиційності в "Самопомочі" зменшився на майже 10%. Харківська міськрада — єдина в Україні виставляє рахунки за публічну інформацію Громадському руху ЧЕСНО.
Депутат, який пропустив понад 50% засідань сесій і/або комісій протягом календарного року, може бути відкликаний із ради і позбавлений мандату
- п.2 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"
Чому голова регламентної комісії не може дати раду депутатам?
Уже другий рік поспіль кандидатом на відкликання став депутат від фракції "Солідарність" Станіслав Косінов. У 2017 році харківський лендлорд майже не відвідував засідання комісії з питань містобудування, архітектури та земельних відносин.
Місцевий телеканал АТН торік зняв відеосюжет за матеріалами ЧЕСНО, де журналісти взяли інтерв'ю щодо відвідуваності в уже згаданого Косінова та ще в одного кандидата на відкликання Андрія Жорника з "Відродження". У цьому інтерв'ю Косінов зізнався, що працює та живе не в Харкові, а його прогули вимушені. Цьогоріч депутат у коментарі журналістам ЧЕСНО підтвердив, що складати мандат не збирається:

Станіслав Косінов
депутат міськради від БПП
"Що стосується відвідування, то в мене є, як я вважаю, об'єктивна причина, тому що я працюю в Києві. Тому я не можу на кожній сесії бути присутній. Але з приводу зробленого, то я кожного року роблю звіт і в кожну скриньку на своєму окрузі я надсилаю цей звіт"
Водночас депутат Косінов жаліється:

Станіслав Косінов
депутат міськради від БПП
"Я розумію, зауваження ці слушні. Але життя змінюється і, можливо, це такі тимчасові речі, коли людина знаходиться в Києві, а через деякий час вона раптом може з'явитися в Харкові і нормалізувати цей робочий процес у місцевій раді….Може так трапитись... Безумовно, виникало це питання, тому що неможливо взагалі бути тут і на два дні чи день від'їжджати"
У 2017 році ситуація в Косінова так і не нормалізувалася.

Голова регламентної комісії міськради Ігор Вировець безпорадний у цьому питанні. Скаржиться, що не має ніякого впливу на депутатів-прогульників:

Ігор Вировець
голова регламентної комісії,
партія "Відродження"
"Косинов не член моей комиссии, а депутатами-прогульщиками сессий занимается секретарь Новак. Первое лицо это секретарь. Ну и конечно же мер. А у меня нет полномочий по Косинову. Если б были проблемы с кворумом, то да. А так депутат сам должен понимать"
Коли ми звернулись за коментарем до секретаря Новака, то він на sms відповів : "Звертайтесь до департаменту інформації", а на дзвінки відповідати не став. Минулого разу після того, як журналіст ЧЕСНО все ж таки додзвонився до Новака, той, почувши, хто дзвонить, сказав "До побачення" й кинув слухавку.

Окрім Косінова, через прогули у 2017 році втратити мандат може ще один представник "Солідарності"Ігор Романенко. Він за рік не відвідав жодного засідання.

Лідер фракції "Солідарність" Олександр Давтян відмовився надавати коментарі щодо кандидатів на відкликання зі своєї фракції.

Минулого року кандидатів на відкликання у Харківській міськраді було 6. Цього року таких депутатів 4. Повторно у списку опинились Андрій Жорник з "Відродження" та Станіслав Косінов із "Солідарності".

Найбідніший депутат та лендлорд Жорник з "Відродження" пропустив 5 із 6 засідань своєї комісії з питань регламенту.

Голова комісії з "Відродження" Ігор Вировець захищає однопартійця та стверджує, що роботі комісії це не заважає:

Ігор Вировець
голова регламентної комісії,
партія "Відродження"
"К несчастью, у Жорника есть некоторые проблемы, о которых я не имею права говорить. У него есть заявление, что он пропускает комиссии и он всегда предупреждает. Скажу вам честно, проблем для комиссии его отсутствие не создает. Кворум есть. Как-то воздействовать на него я не имею ни морального права, никакого. У него хорошие помощники и на округе проблем нет. Я его знаю с 1998 года и уверяю, что не ходят не потому что не хочет"
Наголошуємо, що закон не передбачає поважних та неповажних причин для пропуску комісій або пленарних засідань.

Дізнатися від самого Жорника, чому він другий рік поспіль є кандидатом на відкликання і при цьому не складає мандат, не вдалося. Депутат не бере слухавку. Виникає закономірне питання, як його розшукують виборці.

Є такі депутати, які не потрапили до списку кандидатів на відкликання за результатами письмової реєстрації. Але аналіз поіменних голосувань доводить, що є ті, хто не голосують за понад 50% питань.

Так, Андрій Худенко з "Нашого краю" не голосував за понад 65% проектів рішень. Це означає, що депутат, якого виборці наділили представницькою функцією, просто жодним чином не представляє їхніх інтересів у більшості випадків.
Депутати на сесіях дивляться картинки та читають журнали
У 2016 році був значний відсоток депутатів, які не голосували у більше ніж 30% випадків, будучи офіційно присутніми на сесії. У 2017 році цей відсоток у 6 разів менший.

Попри це деякі депутати скаржаться, що багато хто автоматично натискає на кнопки, займаючись своїми справами.

Сергій Могила
депутат від "Самопомочі"
у Харківській міськраді
"Депутаты от фракции большинства 90% времени сессии "втыкают" в телефон, я вам больше скажубольшинству неизвестно содержимое проектов решений. После громкого выступления или комментариев с призывом подуматьнекоторые не нажимают кнопку, в открытую проголосовать "против" они боятся, а вот просто не проголосоватьэто бывает"

До прикладу додає фото, зроблене виданням Kharkiv Today.

Насправді, у п.4 ст. 6 Регламенту Харківської міської ради чітко прописана заборона на користування мобільними телефонами в сесійній залі.

Слова депутата Могили підтверджує й голова регламентної комісії Ігор Вировець:

Депутатка від "Відродження" Неллі Казанжиєва за читанням книги на сесії міськради. Депутатка не брала участь майже у 18% голосувань

Ігор Вировець
голова регламентної комісії,
партія "Відродження"
"Да, сидят смотрят картинки, кто журнал читает, кто по телефону разговаривает. Вы ж понимаете, бегать за каждым никто не будет, это же не детский сад. Слава Богу, Геннадий держит всех в крепких руках и на сессии у нас всегда есть кворум"
Забороняється в залі пленарного засідання користуватися засобами мобільного зв'язку, а також вносити до залу зброю.
— п. 4 ст. 6 Регламенту Харківської міської ради
Чому індекс опозиційності в "Самопомочі" зменшився
6

пленарних засідань за рік провела
Харківська міська рада
378

питань було розглянуто радою за рік
Для порівняння, Київська міська рада за рік засідала 28 разів і розглянула понад 2 500 питань.

Харківська міськрада у порівнянні з міськрадами інших обласних центрів проводить чи не найменше засідань. На розгляд одного питання тут витрачали у 2017 році приблизно 4 хвилини.

У 2016 році Громадський рух ЧЕСНО зафіксував рекордно високий індекс опозиційності саме в Харківській міськраді. Фракція "Самопоміч" не підтримувала в середньому 33% питань минулого року. У 2017 році рівень опозиційності зменшився.
Тепер у харківський міськраді індекс опозиційності "Самопомочі" майже такий, як у "Свободи" в столиці.

Тарас Сітенко
голова фракції "Самопоміч"
у Харківській міськраді
"Мы голосуем против коррупционных вопросов, а также против бюджетных (поскольку считаем, что бюджет, который принимается горсоветом,антисоциален). А вот по программе регулирования численности животных мы голосовали синхронно с Кернесом, который также воздержался, в отличие от депутатов его фракции"
Трійка найзатятіших опозиціонерів — Ігор Черняк, Сергій Могила та Марія Мезенцева — не підтримували рішення міськради більш ніж у 30% випадків.
Черняк другий рік поспіль є лідером з опозиційності. У 2017 році не голосував за 37% проектів рішень. У 2016 році голосував проти або утримався за понад 50% проектів рішень.

Ігор Черняк
депутат від "Самопоміч"
у Харківській міськраді
"В этом году нам таки удалось добиться существенных позитивных сдвигов в этом направлении. Удалось побороть кооперативную схему, не допустить незаконного выделения ряда участков, застройки тех участков, где против выступают местные жители. То есть объективно стало меньше вопросов, против которых мы категорически выступали. То есть в положительную сторону, хоть и немного, изменилась картина по земельным вопросам"
Чому саме проти і є це принциповою позицією додає його колега по фракції Сергій Могила:

Сергій Могила
депутат від "Самопомочі"
у Харківській міськраді
"На фракции мы обсуждаем и проговариваем все вопросы на каждую сессию. Есть принципиальныездесь мы голосуем все одинаково, есть остальныетут каждый депутат голосует, как считает необходимым. На голосование выносятся «правильные» вопросы за которые я бы проголосовал, но в тексте проекта решения есть очень спорные моменты или отчётливо прослеживается чьё-то лобби"
Був у 2017 році такий випадок, коли майже вся фракція "Самопоміч" пропустила пленарне засідання. Це пов'язано з тим, що об'єднання харківських активістів "Харківська реформаторська коаліція" проводила мітинг "Відкрита рада", де вимагала впустити громадян на пленарне засідання. Під час акції міськрада забарикадувала вхід.

Дмитро Гресь
учасник акції
"20.09.2017 року я разом з іншими громадянами України вирішив відвідати пленарне засідання, про що повідомили міського голову Кернеса заздалегідь, подавши відповідні заяви. Коли я приїхав до міськради, побачив перед собою зачинені двері зі скрученою вхідною ручкою. Так звана "Муніципальна охорона" та працівники міськради забарикадували зсередини всі входи та нікого не пускали. На сесію навіть не потрапила опозиційна до міського голови фракція"
Тарас Сітенко підтвердив, що через те, що більшість депутатів не встигли зайти до початку мітингу, їх не пустили, а через запасні входи фракція ходити не стала через принцип:

Тарас Сітенко
голова фракції "Самопоміч"
у Харківській міськраді

"Мы на сессию собираемся заходить только через центральный вход здания. Кроме того, мы не видим оснований не пускать людей на сессию"
Партійна безвідповідальність:
найбільше прогулюють БПП та "Наш край"
До лав кандидатів на відкликання мало не потрапили ще троє депутатів — лідер фракції "Відродження" Ігор Терехов, Андрій Худенко та Володимир Наконечний з "Нашого краю". Якби вони були відсутні хоча б на ще одному засіданні — перетнули б межу 50%, про яку йдеться в законі. Це дало б їхнім виборцям право їх відкликати.
Фракція "Наш край" відмовилась надавати будь-які коментарі щодо прогульників.

Колишня кандидатка на відкликання з "Самопомочі" Марія Мезенцева цього року виправилась і пропустила два засідання своєї комісії, але через це все ж залишилась у лавах прогульників:

Марія Мезенцева
депутатка від "Самопомочі"
у Харківській міськраді
"Каждый депутат несет личную ответственность за посещение и рабочий процесс. Мои личные отсутствия были связаны с профессиональной деятельностью, я имею в виду тренинги, международные конференции, круглые столы, проекты на европейском и мировом уровнях"
Так, у 2017 році рівень партійної безвідповідальності дещо зменшився. Але у "Самопомочі" залишилось троє прогульників, які пропустили більше 25% засідань комісій. Це Олексій Бабешко, Марія Мезенцева та Сергій Утєвський.
Загалом у 2017 році після моніторингу ЧЕСНО за попередній рік ситуація з відвідуваністю покращилась у всіх фракцій. Порівняно з 2016 роком, найбільш за всіх результати змінились у фракції "Солідарність". Рівень її безвідповідальності у 2016-му сягав 87%. У 2017-му, завдяки депутатам Сергію Куценку та Віталію Маляренку, які не потрапили до рейтингу прогульників, результат "Солідарності" значно покращився.

Також результат покращився й у "Нашого краю", з 70% безвідповідальність впала до 57%, через те, що Андрій Колос у 2017-му не прогулював.
Хто може замінити в раді кандидатів на відкликання
Перед місцевими виборами 2015 року депутати Верховної Ради України ускладнили процедуру відкликання. Навіть якщо громада виконає всі умови — в кінцевому результаті рішення прийматиме партія.
Якщо все ж партія "Солідарність" робитиме заміну, то на місце кандидатів на відкликання Косінова та Романенка можуть прийти заступник директора з розвитку фабрики "Здоров'я" Євген Ручка та проректор з науково-педагогічної діяльності аерокосмічного університету Микола Нечипорук.

"Відродження" може замінити Жорника на Ігоря Телятникова, директора ТОВ "ЛЕДЛІДЛАЙФ" , а замість Фельдмана "Наш край" може завести в раду Олега Горобця, директора ТОВ "Гуд Він ХХ".
Чому рада вимагає гроші за суспільно важливу інформацію?
Три роки поспіль Харківська міськрада вимагає гроші за надання відповіді на запити.
11 000 тис. грн

просить міськрада Харкова за інформацію про результати поіменного голосування та відвідування депутатів
Минулого року за друк матеріалів, які ми просили надати в електронному вигляді, попросили 2 тис. грн. Дані Громадський рух ЧЕСНО рахував самостійно й оприлюднив статтю про відвідуваність та опозиційність депутатів Харківської міськради у 2016 році.

Для порівняння, інші ради надають інформацію безкоштовно в електронному вигляді на сервіс "Доступ до правди".

Нагадаймо, Громадський рух ЧЕСНО проаналізував доходи та дізнався, що колекціонують депутати міськради. Також оприлюднений матеріал про лендлордів ради.

Фото на кавері: сайт міськради Харкова

Матеріал підготувала:
Олександра Щукіна
координаторка ЧЕСНО в Харкові
Читайте також
comments powered by HyperComments

© 2018 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda