Як черкаські депутати під час екскурсії
мільйони розподіляли

Інтерв'ю з Анатолієм Бондаренком,
міським головою Черкас
Рух ЧЕСНО публікує серію інтерв'ю з міськими головами та членами їхніх команд у межах національної кампанії #ЧЕСНОзвіт.

Розмовляємо з Анатолієм Бондаренком, мером Черкас від "Батьківщини".

Це єдиний мер, який на інтерв'ю викликав свого заступника.

У Черкасах зараз політична криза. Половина депутатського корпусу в опозиції до мера міста. Проти міського голови відкрито два кримінальні провадження.

Мер Черкас наголошує, що воєнний стан треба було запроваджувати гаранту раніше, а не перед виборами президента. Чіткого бачення, що сам робитиме на наступних міських виборах Бондаренко ще не знає.

21 грудня на суспільному о 19:00 Бондаренко, як і інші мери по всій Україні, звітуватиме за рік роботи на "Суспільному". Громада може задати свої запитання.

ТРАНСПОРТ:
НОВІ ТАРИФИ – ІНША ЯКІСТЬ

— Наскільки я знаю, у Черкасах нещодавно був страйк перевізників, і міська влада підвищила тариф. А яка ваша загальна концепція транспортної системи, як ви бачите її розвиток і що робитимете з такими перевізниками?
— Загальна транспортна концепція – це виключно розвиток місцевого комунального перевізника, який буде оператором на ринку. Проти приватних ми не заперечуємо. Але наразі, говорімо відверто, є в нас головна вулиця – бульвар Шевченка, де посередині каштанова алея, і тому ми повинні користуватися екологічним транспортом – тролейбусами, електробусами. Ми до цього прямуємо. Зрозуміло, що це не подобається приватним перевізникам, які не хочуть покращувати свій автопарк.

Ми готові укладати з ними договори і на три, і на п'ять років, але маємо бачити якусь тенденцію до розвитку. Протягом двох років ми ведемо з ними діалог, проте як були старі «пазики» два роки тому, так і досі залишаються. А ми вимагаємо якісного надання послуг. Ми розуміємо, що вартість пального зростає. То чому ви, шановні перевізники, не страйкували так, як у Франції страйкували через підвищення цін на дизельне пальне? Ви поставили сьогодні місто в украй незручне становище, оскільки в нас, на жаль, є такі райони, де тролейбус не курсує.
— Які ваші стратегічні рішення щодо транспорту?
— Контроль обліку проїзду, електронний квиток, закупівля нових тролейбусів. Зокрема, депутати міськради ухвалили рішення про лізинг 20 нових тролейбусів. Зараз оголошуватимемо конкурс на розроблення програмного продукту "Електронний квиток". І створимо єдиний диспетчерський центр на базі КП "Черкасиелектротранс". Окрім того, придбаємо щонайменше 20 нових автобусів.
Ціни "на ручнику": Чому в Хмельницькому проїзд по 3,50
— То коли черкащанам чекати на електронний квиток і нові тролейбуси?
— Гадаю, наступного року. Якщо, звісно, на це буде воля наших депутатів. Бо,на жаль, вона часто не збігається з баченням міського голови. Воля депутатів – це насамперед робота на окрузі: замінити вікна в якійсь школі (це теж потрібні речі), поставити для виборців парканчик, зайти до виборця в під'їзд – побілити, пофарбувати сходи. У мене таке враження, що незабаром ми вже мінятимемо замінені 8 років тому пластикові вікна на нові пластикові.

А бачення міського голови – це виключно стратегічний розвиток міста. Це громадський транспорт, дороги, тротуари, великі комплекси. Я – за великі об'єкти, які принесуть користь нашому місту, а деякі депутати – за невеликі об'єкти. От, бачите, скільки подань: на 100 тис., 150 тис., 500 тис… Знаєте, наскільки складніше використовувати такий роздрібнений бюджет розвитку? Адже на кожну дію потрібно виготовити проектно-кошторисну документацію, потім пройти експертизу, далі провести тендер.
ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ
ПО-ЧЕРКАСЬКИ

— Децентралізація дає більше ресурсів. На що вони йдуть у Черкасах? Що ви змінюєте, куди вкладаєте кошти?
— Знаєте, усі так захопилися децентралізацією, проте якщо проаналізувати… Держава разом з повноваженнями дала нам і зобов'язання. Вона, приміром, надала нам повноваження у сфері ПТУ, а водночас і фінансові зобов'язання, бо утримуємо ми їх власним коштом, витрачаючи понад 80 млн грн… Але молоді з міста Черкаси в цих ПТУ навчається близько 30%, ще 40% – це діти з області, і 30% – з інших регіонів України. Тобто держава винна нам 30%, область – 40%, а ми платимо за своїх. Та жодної копійки нам ніхто не віддав.
— Схожа ситуація в Тернополі. Там вельми скандальна історія, оскільки мер почав вимагати гроші від сусідніх громад за те, що їхні діти навчаються в тернопільських школах. А якщо влада не платить, то 1000 грн з батьків на місяць.
— А я вважаю, що, якщо в умовах повної децентралізації, то це правильно. Послуги надаються – за них потрібно платити. От, наприклад, об'єднання громад. У нас є таке село Червона Слобода, де одна вулиця – це об'їзна міста Черкаси. З правого боку нумерація будинків належить до Черкас, а з лівого – нумерація села. І це село об'єднується не з Черкасами, вони створюють таке собі феодальне об'єднання місцевих князьків, які тримають землю. А тим часом мешканці села навчаються в Черкасах, працюють у Черкасах, лікуються в Черкасах.
Чому Тернопіль бере гроші за освіту немісцевих дітей? Інтерв'ю з мером Надалом
— То як бути з цією громадою? Виставлятимете їй рахунки?
— Поки що нічого не робимо. Гадаю, вони пізніше зрозуміють. Рахунки ще не виставляємо. Однак на сьогодні ми обслуговуємо їхніх жителів фактично безкоштовно. Тому я підтримую свого колегу з Тернополя. Так справді має бути – якщо децентралізація, то повна.
ПОЛІГОНИ СМІТТЯ
— Наскільки мені відомо, навесні у вас була публічна консультація й ви ухвалювали рішення щодо сортування сміття та розширення полігону. Що вже вдалося зробити в цій сфері?
— Ми є одним з тих міст, що мають відведену земельну ділянку під полігон. Нині це надзвичайно важливо. Вона розміщена поза адміністративними межами Черкаської міської ради, тому її погодження дуже важливе, бо громади перекривають доступ до сміттєзвалища.

Наразі всі документи в нас погоджено. На сьогодні маємо проект реконструкції міського сміттєзвалища. Уже проводили тендер, але він не відбувся. Невдовзі оголосимо інший тендер, який передбачатиме будівництво повністю нового сміттєзвалища поряд з існуючим.
— Коли можна чекати на відкриття звалища?
— Напевно, не раніше, ніж 2021 року. Першу чергу, а саме спорудження сміттєзвалища, можемо реалізувати за два-три роки – за новітніми технологіями, з бентонітовими матами…
ПОЛІТИЧНА НЕСТАБІЛЬНІСТЬ
— У вас складна ситуація з опозицією в міській раді. Як плануєте її залагоджувати, аби забезпечити стабільність у місті?
— Опозиція – напевно, так не варто казати. У мене є досить велика стала більшість. Просто 5 депутатів з різних фракцій відкликали – на приватному заводі провели збори, не допустили туди громаду. Зараз це питання вирішується в суді. Наступні за списками 5 кандидатів не зайшли до ради, і ці 5 депутатів, які чи то відкликані, чи то недовідкликані, також не мають права голосувати.

Тобто наразі патова ситуація: 21 депутат чітко підтримує міського голову та 21 – в опозиції до міського голови, зокрема з фракцій "Громадянська позиція", "Партія вільних демократів" і "БПП". А ті партії, які в Україні загалом в опозиції, у Черкасах при владі: "Самопоміч", "Батьківщина", "Свобода" та місцева "Черкащани".
— З-поміж тих міст, які я відвідувала, найцікавіший варіант – Хмельницький. Там опозиційних голосувань (випадків, коли депутати голосують "проти") – 1-2%. Тобто у Хмельницькій міськраді існує монолітна більшість. І мер уже не може сказати, що чогось не зробив, бо рада не дала.
— У нас наступної каденції буде інакше. Мер Львова Садовий до такого результату йшов 4 каденції.
— У вас конфлікт із депутатами розпочався з різного бачення розвитку мікрорайону "Митниця". Яка ситуація там зараз?
— Конфлікт почався з того, що я в десятки разів скоротив кількість житла від попередньо затвердженого. Ця ділянка належала "Київміськбуду". Я розумію, що депутати міськради попереднього скликання, напевно, не просто так голосували за те, аби це підприємство володіло нею через свої дочірні компанії. Рішення суду скасовано, і виникла отака ситуація.

Зараз, якщо ухвалимо, розроблятимемо проект набережної, залучатимемо іноземних або вітчизняних архітекторів. Я наполягаю на тому, що 100-метрова зона має бути виключно оздоровчою. Жодних будівництв у ній, тільки велодоріжки, озеленення… Ніякого елітного житла. Згідно з попереднім Генпланом, там ділянка на 5 га була розпланована під 3-поверхову забудову, тобто фактично під котеджі. Я категорично проти. На цій земельній ділянці потрібно або зводити багатоповерхове житло, доступне для всіх, або громадський простір тощо. Але з парканами для «обраних» там не можна нічого будувати.
— Вам нещодавно вручили два повідомлення про підозри. Як просувається розгляд справ?
— Відбулося вже друге засідання суду першої інстанції. І вже вдруге прокуратурі відмовлено у відстороненні мене від посади у зв'язку з відсутністю складу злочину в тих діях. Я вам скажу, що це надто заполітизована ситуація. Коли ми подавали до апеляційного суду, то орендар ділянки вже повністю розрахувався з боргами, тому ми відкликали апеляцію.
— Друга підозра – через скликання "таємної" сесії та розподіл бюджету. Я з таким уперше стикаюся. Чи є прогрес у слідстві?
— Там не щодо скликання сесії. Мені інкримінують зловживання владою за ч. 1 ст. 351 – не надав доступу депутатам Черкаської міської ради. Хоча я повідомив відповідний відділ ради про вимогу депутатів скликати сесію.

Напередодні Дня Незалежності ми поїхали до Канева вклонитися Тарасові, відвідати музей, покласти квіти – просто екскурсійна поїздка. І там більшість депутатів почала вимагати скликати сесію, аргументуючи тим, що частина з них з певних причин в інші дні з'явитися на сесійне засідання не зможе. Така була воля депутатів, є письмове звернення.
— На цій "канівській сесії" розподілили багато мільйонів?
— Я вам зараз покажу, що ми розподілили. 150 млн – це лише захищені програми. Зокрема, тролейбусний парк, КПТМ «Черкаситеплокомуненерго», КП "Черкасиводоканал", кредити ЄБРР. Це також зимове й поточне утримання доріг – 38 млн, спортзал у 34-й школі… І загалом набігає цих статей, починаючи від заробітних плат, енергоносіїв, медикаментів…

Тобто сам бюджет розвитку (те, що вони розповідають – от роздерибанили) становив, можливо, мільйонів 50. Це на закінчення деяких доріг, аварійні роботи та ще дещо. На тій сесії ми вирішили всі господарські питання. Розумію, що до неї є питання. А як інакше діяти в такій ситуації?
Громади-заручники і депутатський терор: розбиті дороги, гори сміття і
мільйони на рахунках
ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ
— Скажіть, будь ласка, з того, з чим ви йшли на вибори, що виконали, чим пишаєтесь, який найбільший здобуток?
— Якщо працювати з такою опозицією, яка вимагає то того, то іншого, яка не бажає концепції розвитку міста, а хоче підряди, посади… Напевно, мені вдалося зробити велику кількість доріг. Також розвинути спортивну інфраструктуру, закупити сучасну медичну техніку в лікарні, виконати низку капітальних ремонтів в освітніх закладах. Ідеться про те, що не робилося десятиліттями.
— А що не вдалося?
— Чимало проектів. Ми ще не приділили належної уваги нашим паркам, як планували. У наступному бюджеті закладаю два парки: "Долина троянд" і "Юність". Хочу зробити повний благоустрій та реконструкцію – з покриттям, освітленням тощо.
— Коли чекати на це черкащанам?
— Якщо депутати проголосують… Тут же основне питання – якщо буде їхня ласка проголосувати…
— Назвіть три пріоритети, над якими працюватимете 2019 року?
— Перший – реформа транспорту. Другий – зміцнення матеріально-технічної бази комунальних підприємств: КП "Черкаситеплокомуненерго", КП "Черкасиводоканал", тролейбусного парку та КП "Челуаш", яке утримує дороги. Третій – розвиток парків і дорожньої інфраструктури в місті.
— А на наступні місцеві вибори підете?
— Подивимося, як громада визначатиметься. У мене ще немає рішення.
#ЗВІТИ.НАЖИВО
— Чи звітуватимете за 2018 рік у прямому ефірі?
— Залюбки. Й у прямому ефірі, зокрема. Цього року – на "Суспільному". Я й так відвідую прямі ефіри, де відбувається звітування, іде діалог, надходять прямі телефонні дзвінки від мешканців. Із задоволенням прозвітую на "Суспільному". Тільки підготую інформацію – з цифрами, порівнянням обсягів виконаних робіт тощо.
— Коли ми готували цей проект із "Суспільним", то пояснювали журналістам, що звіт не має бути про квадратні метри, лавки тощо. Мер – це візіонер, який задає тон місту, показує, куди воно рухатиметься, як розвиватиметься. У нього не слід запитувати про якісь дрібні речі.
— З одного боку, я з вами згоден. Але з іншого – ні. Тому що, на жаль, якщо мер думатиме, як там ситуація з депутатами, як покласти асфальт, то йому не буде коли розмірковувати про прорив міста, стратегію… Утім, більшість мерів, напевно, 90%, усе таки приділяють увагу трубам, каналізації, водогону – тим питанням, що найбільше непокоять містян щодня.
ВОЄННИЙ СТАН
— Верховна Рада запровадила воєнний стан на частині території України. Черкаси не потрапили до переліку таких регіонів. Як оцінюєте це рішення?
— Негативно оцінюю. Мені, як людині, яка служила у ЗСУ та частинах спеціального призначення, не зрозуміло, чому воєнний стан не запровадили тоді, коли був Іловайськ, Дебальцеве, коли був аеропорт. Саме тоді потрібно було запроваджувати воєнний стан, уся нація повинна була встати, і всі підприємства мали працювати на оборонку.

Саму ідею запровадження воєнного стану я підтримую, але не через подію, що сталася в Азовському морі. За 4 місяці до виборів? Це можна розцінити як спробу відстрочити вибори Президента.
ДЕДЛАЙНИ БОНДАРЕНКА
2019
упровадження електронного квитка
2019
придбання нових тролейбусів
2019 рік
повна реконструкція парку «Долина троянд» та скверу "Юність"
2019 рік
завершення реконструкції центральної вулиці міста
2020 рік
затвердження Стратегії розвитку м. Черкас на 10 років
2021
відкриття нового полігону для зберігання сміття
2021
запуск сортувальної лінії
Матеріал підготували:
Віта Думанська
координаторка Громадського руху ЧЕСНО
Ганна Грабарська
фотографиня ГО ЦентрUA
Made on
Tilda