"Чорноморнафтогаз" купив нафтову вежу за $400 млн, що на $150 млн дорожче за риночну ціну

За інформацією журналістів "Дзеркала тижя", в березні 2011 року "Чорноморнафтогаз" уклав тендер з британською компанією Highway investment processing LLP на поставку морської бурової установки за 400 млн гривень. Проте сайт цієї компанії виявився розробленим київською дизайнерською фірмою, а зареєстрованим на українському хостингу за два тижні до рішення про переможця тендера. На самому ж сайті знаходилися лише дві фотографії бурових установок з дивними англійськими назвами tovar1 і tovar2. Одна з них була узята з сайту сінгапурської фірми Keppel, яка виготовила бурову установку на замовлення компанії Seadrill. Та 13 квітня 2011 року продала бурильну установку West Juno за $248,5 млн британській компанії, яка побажала залишитися невідомою. Міністр палива та енергетики України Юрій Бойко підтвердив купівлю "Нафтогазом" бурової установки в сингапурської компанії для установки її в Чорному морі. Тому журналісти роблять висновок, що невідома британська компанія і є Highway investment processing LLP, а її прибуток на оборудці склав $150 млн.

Засновниками переможця тендеру Highway investment processing LLP виступили Ireland&Overseas Acqusitions Limited і Milltown Corporate services Ltd (Віргінські Острови). Керівниками цих компаній виявилися латвійці Стан Горін і Ерік Ванагельс. Стан Горін виявився ще й керівником Highway investment processing LLP. Другим же учасником тендеру була новозеландська компанія Falcona Systems Limited, заснована Interhold Limited, та, в свою чергу, Inhold Limited. Власником Inhold був сам Inhold, а керівником — Ерік Ванагельс. Журналісти "Знаку оклику" знайшли Стана Горіна і той сказав, що жодного підпису не ставив.

Кошти були відправлені на рахунок Highway investment processing LLP  у латвійському Trasta Komercbanka. За інформацією журналіста Сергія Лещенка, радником голови правління Trasta Komercbanka є Чарльз Трехерн, котрий у березні 2011 року був заступником голови наглядової ради компанії Centragas holding AG. Ця компанія володіла 50% у "РосУкрЕнерго", а її кінцевими бенефіціарами виступали Дмитро Фірташ і Іван Фурсін. В 2008 році Trasta Komercbanka купив одеський "Місто банк", власником і керівником якого був Іван Фурсін.

Голова "Нафтогазу" Євген Бакулін сказав, що $150 млн пішли на закупівлю додаткового обладнання для бурової установки, а гроші були переведені напряму на рахунки Seadrill, одночасно показуючи документ про перевод коштів Highway investment processing LLP. Коли журналісти вирішили з'ясувати цю суперечність в міністра Юрія Бойка, той у нахабній формі відмовив їм. Пізніше, обладнання дійсно було куплене в тієї ж Highway investment processing LLP "заднім числом", про що говорять журналісти "Знака оклику", посилаючись на результати аудиторського звіту Halliburton. Але навіть в цьому звіті загальна сума склала $393 млн

У 2012 році Highway investment processing LLP розпочала процедуру припинення своєї діяльності, проте як повідомили журналісти "Знаку оклику", британська прокуратура це заборонила.

Повʼязані особи

Бойко
Юрій Анатолійович
  • народний депутат ВР України 8-го та 9го скликання від партії "Опозиційний Блок", кандидат на пост Президента України 2019 року
  • Кількість справ: 15
Фурсін
Іван Геннадійович
  • народний депутат України VIII скликання, Голова підкомітету з питань банківської діяльності, взаємодії з Національним банком України, фінансового моніторингу, запобігання легалізації та відмиванню незаконних доходів Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності, Член депутатської групи "Воля народу"
  • Кількість справ: 17
Трехерн
Чарльз 
  • співвласник Trasta Komercbanka, заступник голови наглядової ради компанії Centragas holding AG у березні 2011 року
  • Кількість справ: 1

Повʼязані юридичні особи

ЄДРПОУ None
ЄДРПОУ None
ЄДРПОУ None
ЄДРПОУ None
ЄДРПОУ None
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 31859242