Держава втратила значну частку надходжень від заводу "Електроважмаш" через британські офшори, які пов’язують з Миколою Мартиненком

Держава втратила великі суми грошей через пов'язані з народним депутатом Миколою Мартиненком офшори, повідомляють журналісти програми "Схеми: корупція в деталях". Харківський державний завод "Електроважмаш" є флагманом українського електромашинобудування, але левова частка контрактів цього стратегічного державного підприємства припадає на посередників, у кишенях яких і осідає частина грошей, що мали б іти на завод. Враховуючи щорічний дохід заводу у 2 мільярди гривень, може йтися про втрачені сотні мільйонів.

Державне підприємство "Електроважмаш" належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Це підприємство виробляє обладнання для багатьох видів електростанцій: гідро- та турбогенератори для теплових і атомних електростанцій. Другий основний вид продукції – тягове обладнання для тепловозів і електровозів.

Наприкінці серпня 2015 року вибухнув скандал – міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус звільнив директора "Електроважмашу" Володимира Глушакова за "одноразове грубе порушення обов’язків".

Приводом для цього став факт продажу фірмі-посереднику за майже 1,4 мільйона доларів США електродвигуна, який потім був перепроданий міжнародній металургійній групі ArcelorMittal за 3 мільйони доларів, що може свідчити про наявність втраченої вигоди у сумі 1,6 мільйона доларів.

Arcelor.jpg

Виявилося, що цей контракт – далеко не єдиний, за яким продукцію заводу купують посередники, а потім перепродають із зиском для себе.

За даними Державної фінансової інспекції, майже 70% експорту товарів, робіт, послуг цього підприємства здійснюється через непрямі контракти. Та близько 90% посередницьких контрактів укладено з двома британськими фірмами Pitfield Traders ltd та ATG Overseas ltd у той час, коли більшість кінцевих споживачів продукції підприємства є резидентами Російської Федерації.

ДФС.jpg

Обидві фірми мають лондонські адреси. Згідно з даними комерційного реєстру Британії, компанія ATG Overseas зареєстрована на домініканську фірму West-East plc. Директором останньої є юрист Едвард Петр-Мірс (Edward Petre-Mears). За даними британської газети The Guardian, Едвард Петр-Мірс представляє одну з найбільших у світі імперій офшорних компаній, де він діє від імені анонімних клієнтів.

West-East.jpg

 

Друга британська компанія Pitfield Traders, з якою працює харківський "Електроважмаш", зареєстрована на юриста Роберта Харле (Robert Harle). Він також є директором цієї фірми з капіталом у два фунти стерлінгів.

Pitfield.jpg

Згідно з митними базами, у січні 2015-го "Електроважмаш" продав британській фірмі продукції на суму еквівалентну 260 тисяч доларів США. У цьому ж місяці її було перепродано російській компанії "Елмаш-ЛТО" за понад 320 тисяч. Тобто на чверть дорожче. Схожа операція була у лютому. Тоді завод продав британській фірмі електродвигунів на 94 тисяч доларів США. А російська "Елмаш-ЛТО" заплатила за них 115 тисяч. Тобто на 20% більше. Таким чином "Електроважмаш" недоотримав 20–25% прибутку. Вони залишилися британській фірмі-посереднику, існування якої не дає жодного економічного зиску заводу.

Харлі.jpg

На думку журналістів, офшорні компанії є простим засобом максимізації прибутків третіми особами, які формально не мають жодного стосунку до підприємства. Одним з таких бенефіціаріїв "Електроважмашу" називають Миколу Мартиненка.

В 2015 році був Микола Мартиненко був одним із найвпливовіших однопартійців прем’єра Арсенія Яценюка, а також головою парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу і вважався неофіційним куратором "Енергоатому". У зв’язку із звинуваченнями в корупції в 2016 році добровільно відмовився від мандата народного депутата.

Фінансова діяльність колишнього депутата розслідується правоохоронцями Швейцарії та Національним антикорупційним бюро України.

Повʼязані особи

Повʼязані юридичні особи

компанія (Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії)
ЄДРПОУ None
компанія (Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії)
ЄДРПОУ None
компанія (Домініканська Республіка)
ЄДРПОУ None