ДЕПУТАТИ КИЇВРАДИ:

безхатченки, мільйонери,
лендлорди та автолюбителі

Найбагатшими депутатами стали забудовник Ваган Товмасян та екс-міський голова Олександр Омельченко. У заступника Кличка Іллі Сагайдака 29 квартир. Понад 10% депутатів Київради — безхатченки. У екс-ГАКівця Олександра Пабата — традиційно найбільший автопарк.

Моніторинг декларацій депутатів Київради Громадського руху ЧЕСНО виявив, що дещо менше 20% депутатів, які подали декларації, не мають власного житла.
Найгірші справи у депутатів Марини Кочур ("Батьківщина") та Володимира Бохняка ("Свобода"). У них і жити немає де, і доходи такі, що живуть за межею бідності, якщо вірити декларації.

У коментарі Громадському руху ЧЕСНО депутатка Кочур повідомляє, що мешкає у родичів і на житло в Києві не витрачається, а продукти отримувала передачами з Сумщини.

Депутат Бохняк також прожив 2015 рік, за його словами, завдяки підтримці родичів, щоправда із західних теренів України.
До списку безхатьків потрапили і мільйонери з "Солідарності" Ігор Опадчий, Олег Костюшко.

Відсоток безхатченків у Київраді цього скликання майже такий самий, як і в Київраді попереднього скликання.
Найбільше нерухомості — в представників "Солідарності"
Якщо одні депутати, згідно з їхніми деклараціями, не мають власного житла, то інші володіють тисячами квадратних метрів.

Громадський рух ЧЕСНО також визначив тих депутатів, які мають найбільше нерухомості — і житлової, і нежитлової, як то гаражі, офіси тощо.

У новому скликанні Київради Дмитро Гордон поступився першим місцем одразу двом депутатам — Володимирові Старовойту ("Батьківщина") та Іллі Сагайдаку ("Солідарність").
У Старовойта переважно нежитлова нерухомість. А у сім'ї Іллі Сагайдака у власності 29 квартир та 9 будинків.

Зауважимо, що у 2014 році в декларації Дмитра Гордона було дещо менше квадратних метрів. Дмитро Гордон дивується, що цього року він не на першому місці за кількістю нерухомості: "Да? Ну видите, хорошо!"

Стосовно земельних ділянок загальною площею 2 га депутат Гордон повідомив, що не збирається вести забудову або фермерську діяльність, а землю продає.

Дмитро Гордон
депутат Київради від "Солідарності"

"Они стоят бесхозные, я их продаю. Я их не могу продать все никак, потому что у меня кредиты большие, я в долгах. У меня три участка, на одном я живу, а два стоят и ждут продажи".
"Свободівець" Олег Чернецький, як і раніше потрапляє до рейтингу тих, у кого найбільше нерухомості. Як і Гордон, він збільшив власність на кількасот метрів за минулий рік.

Із значним відривом від попередніх депутатів у цьому рейтингу йде Ірина Никорак — помічниця народного депутата від партії "Народний фронт" Олександра Присяжнюка (сина голови КОДА екс-регіонала Анатолія Присяжнюка).

Депутат-прогульник від Солом'янки Вячеслав Непоп торік був теж у цьому рейтингу. Цього року він надіслав інформацію із запізненням — 6 квітня. Депутат обігнав Никорак, яка у графіці посіла 5 місце, на 60 метрів. У Непопа дуже багато житлової нерухомості.
Найбільші землевласники — представники "Батьківщини" та "Солідарності"
Щодо лендлордів Київради, з-поміж яких за попередньої каденції беззаперечне лідерство було в очільника "Батьківщини" Володимира Бондаренка, то тут ситуація після виборів теж дещо змінилася.

На перше місце вийшла соратниця голови "Батьківщини" Людмила Антонова, обрана у Шевченківському районі.

Саме Антонову пов'язують із Віктором Пилипишиним, який більшість своєї команди заводив у Шевченківському районі під брендом "Єдності".
Коли рух ЧЕСНО з'ясовував у Володимира Бондаренка, як так сталося, що людина з команди Пилипишина пройшла під стягами його політсили, то політика це питання роздратувало й зрештою він поклав слухавку.

Третє місце з-поміж лендлордів обіймає представник "Солідарності" екс-голова Святошинської РДА Ілля Сагайдак, який нещодавно пішов на підвищення. Його погодили на посаду заступника міського голови Віталія Кличка.

Мільйонером Сагайдак став завдяки вдалому шлюбу — одружився із донькою колишнього очільника "Нафтогазу".

Ілля Сагайдак
депутат Київради від "Солідарності"

"Єдине, що можу сказати (
про квартири - прим. ред.) — це власність моєї сім'ї, і цим займається моя дружина".
До списку лендлордів потрапив ще один представник "Солідарності" Вадим Сторожук, що пройшов від Подолу.

Зараз депутат обіймає посаду першого заступника гендиректора "Київводоканалу". До цього як політик балотувався на Рівненщині.

У новому скликанні Київради Олег Костюшко, який знову пройшов від Солом'янки під брендом "Солідарності", у рейтингу лендлордів з 3-го перемістився на 5-те місце.
Любителі автопарків: Лексуси та Мерседеси — найпопулярніші автівки депутатів
З-поміж столичних депутатів є й ті, хто має цілі автопарки. Так, мажоритарник зі Святошина екс-ГАКівець та прогульник засідань комісій минулого скликання Київради Олександр Пабат задекларував, як і торік, 11 автівок.

У Пабата є автівки на будь-який смак — від вінтажної Волги ГАЗ-21 до ексклюзивного Aero-8 2003 року випуску.
"Легкий, потужний та невимушено-стильний" британський спорткар на сайті виробника коштує щонайменше $90 тисяч.

Олександр Пабат
депутат Київради від "Солідарності"
"Знаєте, я вам так скажу: Раньше были времена, а теперь мгновения, раньше подымался — ..., а теперь — давление. Оце в мене так відбулося з автомобілями. Якщо ви подивитеся уважно рік випуску тих автомобілів, то там немає жодного, який би був молодший 2007 року. Свого часу я велику увагу приділяв автомобілізму, автомобільним видам спорту, сам цим займався... Всі ті автомобілі, які там перераховані, вони в тому самому складі і в минулій декларації, і в позаминулій, і в поза-позаминулій. Якби ще знайшовся той, хто міг би купити, я б із задоволенням переніс би з графи "Автомобілі" в графу власного майна. Але, на жаль, ніхто цього зараз не купує, бо тільки для мене воно мало і має якусь цінність".
Відчувається, що Олександр Пабат справді любить і знає кожну автівку зі свого автопарку.

Олександр Пабат
депутат Київради від "Солідарності"
"У мене є прекрасні знайомі на "Чайці" в гаражі і я сам із задоволенням любив крутити гайки. Наприклад, той же ГАЗ-21 дійшов у мої руки - це просто технічний талон на нього був і така табличка, на якій був написаний номер кузова, а все інше було із фанери взагалі. І 5 років потихеньку його складав.
А той же Maserati Spyder потрапив у мої руки в 1993 році - там було щось середнє між курником і клумбою… Тому я це брав сам особисто зі своїми товаришами, і ми потихеньку на гаражі в "Чайці" це все приводили в той стан, який мені подобався. Просто мені дуже подобалося взагалі займатися такими речами. І до цього часу мене запрошують, до речі, хоча я незрячий вже 3 роки, 2 місяці і 2 дні, то запрошують мене - увага! - перевірити якість в покритті шкіряних, алькантарових або якість пофарбування автомобіля. Я оцю кожну цяточку або нерівність відчуваю на дотик".
Пабату поступився навіть колишній столичний мер Олександр Омельченко, який пройшов як очільник списку "Єдності".

У цього депутата-прогульника автопарк із 6 машин - два позашляховика, Toyota Land Cruiser та Volvo XC90, а також індійське авто Tata і два Fiat'и.

Третє місце розподілили між собою одразу троє депутатів: два представники "Солідарності" Ілля Сагайдак та Олесь Маляревич, а також представник "Самопомочі" Максим Борозинець.
Ілля Сагайдак — єдиний депутат зі списку власників автопарків, у якого більшість машин записані на дружину. Мільйони, як і дорогі автівки, з'явилися у декларації політика після вдалого шлюбу. Цей депутат обирає виключно автомобілі преміум-класу. Скажімо, Land Rover Autobiography Сагайдака укомплектований найпотужнішим 5-літровим бензиновим двигуном. Зараз таке авто коштує у дилера 5,4 млн грн.

Депутат, сім'я якого має автопарк, у коментарі каже, що на автомобілі Land Rover Autobiography їздить дружина, а він сам послуговується службовою Toyota Camry.
Скажімо, Land Rover Autobiography Сагайдака укомплектований найпотужнішим 5-літровим бензиновим двигуном. Зараз таке авто коштує у дилера 5,4 млн грн.

Ілля Сагайдак
депутат Київради від "Солідарності"

"Дружина їздить, але в скільки обходиться утримання такого автомобіля не скажу навіть. А я їжджу на авто службовому взагалі — Toyota Camry.
Я б навіть авто, яке моє, волів би продати, але поки не вийшло".
Директор ТОВ "Кіномедіа" Олесь Маляревич був скромнішим. Range Rover у нього ближчий до базової комплектації, є також Audi A8 та два Lexus'и — загалом стандартний набір українського політика. Максим Борозинець має у власності Мерседеси, Шевроле та Нісан.

Депутат, обраний у Солом'янці, Вячеслав Непоп, який торік потрапив на другу сходинку з-поміж власників автопарку, цьогоріч не потрапив у рейтинг. Він так і не подав вчасно декларацію до Київради. Але 6 квітня надіслав її ЧЕСНО. Як виявилося, автопарк Непопа дещо поменшав. Тепер він складається з Волги ГАЗ-21, Lexus LX-570, Mercedes-Benz G-55, Toyota Land Cruiser 200. Цьогоріч автопарк Непопа недорахувався двох автівок — Mazda та одного Mercedes-Benz G-55.

Попри те, що депутати Київради мають достатньо статків, у жодного власника приватного автопарку немає екологічно дружніх машин, таких як "Тесла". Найпопулярнішими з-поміж депутатів є Лексуси та Мерседеси.

Деякі депутати мають у власності водні транспортні засоби: представники "Солідарності" Ігор Баленко (Дарницький район), Сергій Артеменко (Дніпровський район), депутат від "Самопомочі" Олексій Руденко (Солом'янка) та Володимир Старовойт (Оболонь).

Громадський рух ЧЕСНО нагадує, що станом на 31 березня 12 депутатів не надали для публікації на офіційному сайті Київради свої декларації.

Найбільше декларацій приховали представники "Батьківщини". Друге місце у солідарності "Солідарність", а третє - у "Самопомочі", яка перед виборами демонстративно викладала у відкритий доступ усі декларації кандидатів, що після виборів майже одразу зникли.
Громадський рух ЧЕСНО запрошує долучитися до моніторингу діяльності депутатів Київради активістів столиці у кожному районі ([email protected]).

Автори:
Ірина Федорів, координаторка регіональної мережі Громадського руху ЧЕСНО, Сергій Огородник, журналіст руху ЧЕСНО,
Остап Кучма, аналітик руху ЧЕСНО