ДЕКЛАРАЦІЇ ДЕПУТАТІВ КИЇВРАДИ:

грошові мішки та церковні миші
Станом на 31 березня 10% депутатів столиці взагалі не подали свої декларації до Київради. Про це Громадському руху ЧЕСНО повідомили у мерії.

За рішенням Київради, її депутати подають декларації до міської ради, а не лише за місцем роботи. Закон про запобігання корупції також зобов'язує подати декларації до 1 квітня.

Найбільша кількість депутатів, які не подали декларацію, — з Дніпровського району.
Зокрема декларації не подали до Київради "свободівець"-прогульник Богдан Бенюк, який за результатами "неголосувань" у перші 100 днів роботи Київради посів чільне місце, а також Ігор Кісільов від "Єдності", який на пару з Бенюком дозволяє собі запізнюватися на засідання в середньому майже на півгодини.

Бенюк, до слова, єдиний із представників "Свободи", хто не надав декларацію для оприлюднення. Він намагається поєднати мандат депутата Київради і роль Річарда ІІІ.

Депутат-"батьківщинівець" від Подільського району Юрій Дідовець каже, що подав декларацію 1 квітня, тобто із запізненням, але відразу ж надіслав її Громадському руху ЧЕСНО.

Юрій Дідовець
депутат Київради від "Батьківщини"
"Подали ввечері в п'ятницю, чекали місяць від армії, поки зарплату порахують за час служби. Все решта було і так відомо, а от по армії самотужки ніяк не міг вивести, аж 25 000 гривень вийшло... Загальна сума доходу за 2015 рік склала 1498034,23 грн. Вдвічі менше, ніж за попередній рік... до мобілізації".
З-поміж тих, хто порушує вимогу Київради щодо подання декларації, є і депутат від "Батьківщини" Анатолій Шаповал.

Він є заступником голови комісії з питань дотримання законності, яка на додачу покликана боротися із корупцією і мав би показувати приклад колегам-депутатам. Саме на комісію з питань дотримання законності, правопорядку та боротьби з корупцією Київрада поклала відповідальність за виконання цього рішення Київради та оприлюднення декларацій на сайті.

Депутат Шаповал у телефонній розмові обіцяє подати декларацію найближчим часом, а своє запізнення пояснює хворобою:

Анатолій Шаповал
депутат Київради від "Батьківщини"
"Не подав, бо захворів, і зараз не в Києві, а буду тільки завтра - привезу її і здам. Вона в мене є, але я просто захворів: всю зиму все нормально було, а зараз температура… Я можу її і факсом переслати якщо вам конче треба, але це завтра зранку".
Громадський рух ЧЕСНО проаналізував оприлюднені на сайті Київради дані.

Ось ті, хто отримав найбільше доходів у 2015 році.
Hello world
Очолює список секретар комісії Київради, що покликана працювати над дотриманням правопорядку та боротися з корупцією. Як уже повідомляв рух ЧЕСНО, Андрій Осадчук із "Самопомочі" до виборів працював директором з регуляторно-правового забезпечення ПрАТ "Київстар".

Його річна заробітна плата становила у 2014 році понад 3 мільйони гривень.

Від такої зарплатні Осадчук вирішив відмовитися, коли виграв вибори в окрузі Печерського району. За його словами, у компанії "Київстар" діють міжнародні правила, й він не міг суміщати попереднє місце роботи й бути публічною особою - депутатом Київради.

Зі слів депутата, роботодавець після звільнення виплатив йому немало коштів й саме тому його дохід за 2015 рік становить майже 12 мільйонів.
Друге місце після Осадчука посіла представниця "Батьківщини" Ольга Веремеєнко, яка працює заступницею директора ПП "Акрілат-Хімконтракт", підприємства-імпортера хімічної сировини.

Це сімейний бізнес.

Директор підприємства, Дмитро Веремеєнко - її чоловік.

За фактом ухиляння підприємством від сплати податків у травні 2015 року було розпочато кримінальне провадження.

У Київраді Веремеєнко, що пройшла від Оболоні, потрапила до комісії з питань бюджету та соціального розвитку.

Третє місце посів ще один представник "Самопомочі" Сергій Башлаков, який переміг у Дарницькому районі. Він у 2010 році зайняв 143-тє місце в ТОП-200 найбагатших людей України. Два крила його бізнесу — ІТ-дистрибуція і взуттєвий бізнес, об'єднані брендом МТІ. За 2015 рік він заробив понад 9 мільйонів. Представник "Самопомочі" Сергій Башлаков увійшов до комісії з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики.

Депутат "Батьківщини" забудовник Ваган Товмасян посів 4-те місце. Він відомий тим, що надавав допомогу Святошинському осередку Партії регіонів. У Київраді політик забажав працювати поближче до грошей платників податків і пішов до популярної серед депутатів бюджетної комісії.

Замикає 5-ку найбагатших Дмитро Гордон, який торік невчасно подав декларацію до Київради, але цього року виправився.

Дмитро Гордон
депутат Київради від "Солідарності"
"Я вам одну вещь скажу: я никогда не смотрю, у кого что есть или у кого чего нет. Я вообще думаю о творчестве, и оно само приходит. Поэтому главное делать свое дело честно и декларировать, что очень важно в свете последних событий с панамскими оффшорами. Надо быть честным и люди потянутся".
Минулого року він теж потрапив у лідери: за площею задекларованої нерухомості посів перше місце з-поміж депутатів Київради попереднього скликання. Зараз мільйонер Подолу задекларував понад 6,5 мільйонів доходу за рік. Гордон обрав для роботи в Київраді постійну комісію з питань ЖКГ.

Як виявилось, кожен із топ-5 минулого року отримав більший дохід за міського голову Віталія Кличка, який задекларував 1,166 мільйона гривень доходів у 2014 році.

Але далеко не всі депутати, які отримали найбільше доходів у 2015 році, потрапили до списку найбагатших.
Найбагатші депутати - Товмасян та Омельченко
Очолив список багатіїв забудовник Ваган Товмасян ("Батьківщина"). У нього майже 50 мільйонів гривень.

Він навіть випередив депутата-прогульника Олександра Омельченка, який очолив на виборах список "Єдності".
У попередньому списку Київради найзаможніші депутати теж були пов'язані із будівельним бізнесом. Нагадаємо, що комісія з питань містобудування є однією з найпопулярніших з-поміж депутатів.

Із значним відривом від Товмасяна та Омельченка йдуть представник Солом'янського району Роман Ярошенко ("Єдність"), депутат від Дарниці Сергій Башлаков ("Самопоміч") та депутат від Шевченківського району зять Віктора Пилипишина Костянтин Яловий ("Єдність"). Останній був у списку топ-5 багатіїв і попереднього року.

З огляду на те, що з'явилися багатші депутати, у рейтингу цього року немає депутатів від "Солідарності" Олега Костюшка, який пройшов від Солом'янки, та Ігоря Опадчого, що виграв вибори від Деснянського району.

Жодному з депутатів поки не вдалося перебити рекорд депутата Київради "радикала" Олександра Вовченка, який задекларував майже 140 мільйонів у 2014 році.
Депутатські злидні, або як вижити за 0 гривень на рік?
Окрім "грошових мішків", у Київраді є й "церковні миші". ЧЕСНО співставив мінімальну заробітну платню та кількість членів сім'ї кожного депутата, щоб виявити тих, хто перебуває офіційно за межею бідності.

Деякі депутати Київради за 2015 рік не заробили, як виявилось, ані копійки. З-поміж них представниця "Самопомочі" Людмила Березницька та "свободівець" Денис Попов.
Березницька на момент виборів у 2015 році значилася у бюлетені як тимчасово безробітна.

При цьому, повна тезка Березницька Людмила Іванівна є засновницею фірми "Л-АРТ" та керівником Міжнародного благодійного фонду "Ейдос".

Співзасновниками цього фонду є громадянка Греції, яка мешкає в Австрії, Любов Михайлова та фармацевтичний трейдер Петро Багрій, про діяльність якого в 2013 році писали "Наші гроші".

Злиденна депутатка від "Самопомочі" потрапила до комісії з питань культури.

Депутатка Березницька каже, що, крім двох квартир, нічого не має, а в 2015 році не працювала, а жила на заощадження.

Людмила Березницька
депутатка Київради від "Самопомочі"
"Моя декларація така, що я не працювала в 2015 році. Але з 2016-го почала. У мене там дві квартири… грошей нема! Ну в мене є син (проживають окремо - прим. авт.) і деякі накопичення, а зараз я вже працюю… В мене там є 5 тис. грн на карточці, але це таке, я сама поклала, щоб платити там за квартиру, а більш нічого нема".
С вободівець Денис Попов, який задекларував як представник Деснянського району у 2015 році дохід у розмірі 0 гривень, у бюлетені для виборців фігурував як тимчасово безробітний.

При тому, що має нульові доходи, Попов ще встигає волонтерити як помічник нардепа Андрія Іллєнка на громадських засадах. У Київраді депутат Попов пішов працювати до комісії з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики.

Депутат каже, що також жив на заощадження.

Денис Попов
депутат Київради від "Свободи"
"Я очікував цього питання. Я до 2011-го року, навіть трохи довше, займався… у мене була компанія, яка виконувала послуги імпорту важкої кліматичної техніки. У 2011 році я продав свою частку в цій компанії, трохи грошей лишилося. Це дійсно так, я з тих грошей і квартиру купив і машину купив і ще там... Воно меншає грошей, але гривня дорожчає, мені трохи легше з того. Я вдячний вам за таку увагу!"
До списку депутатів-злиднів потрапив ще один помічник нардепа Іллєнка, обраний у тому-таки Дарницькому районі — "свободівець" Володимир Бохняк.

У Іллєнка депутат, який отримав за рік дещо більше 1 тисячі гривень доходу працює на громадських засадах.

Бохняк став заступником голови Комісії з питань місцевого самоврядування.

— Ви за 2015 рік задекларували тільки 1239 гривень і все? Більше нічого?

Володимир Бохняк
депутат Київради від "Свободи"
"Ну да. Це злочин? Знаєте, на такий дохід 80% країни виживає. У мене дійсно доходів не було, тому що певний період часу - це був Майдан, 2014 рік я весь Майдан "від дзвінка і до дзвінка". Потім війна - я регулярно їздив на Схід (по 10-15 днів) в основному у складі "Карпатської Січі". Питання, за що я жив? То в основному - за матеріальну допомогу родичів. У мене багато із Заходу країни родичів бувають за кордоном. Бізнесу в мене немає ніякого, тобто додаткових джерел ніяких корупційних у мене немає. Якщо щось виявите - я буду радий, все, що виявите, переписати на благодійність".
Колишній нардеп "свободівець" Олег Гелевей, який у Київраді очолив комісію з питань охорони здоров'я, задекларував за рік майже 7 тисяч доходу.

Ще кілька років тому Forbes зараховував нардепа Гелевея у спонсори "Свободи".

Громадський рух ЧЕСНО намагався запитати в депутата, яким чином людина-спонсор "Свободи" декларує мізерний дохід, але депутат не побажав навіть розмовляти.

Олег Гелевей
депутат Київради від "Свободи"

"Ви знаєте, що Свобода з ЧЕСНО не співпрацює. Можете до мене не дзвонити. Давай, до побачення!"
Таким чином з-поміж 5-ти найбідніших депутатів ради троє - "свободівці".

Представниця "Батьківщини" Марина Кочур за рік отримала 1640 гривень 48 копійок.

На час виборів, згідно з офіційною інформацією на сайті ЦВК, кандидатка, яка балотувалася від Оболоні, не працювала.

Хоча значиться керівником громадської приймальні "Правозахист Оболоні" іншої депутатки Київради Ганни Свириденко, а також членом громадської ради при Оболонській адміністрації.

Депутатка Марина Кочур ділиться своїми секретами виживання.

Марина Кочур
депутат Київради від "Батьківщини"
"У мене, слава Богу, є мама, яка проживає в Сумській області, у неї є свій город і вона пересилає мені продукти потягом "Москва-Київ" або передає електричкою. А так проживаю у родичів, тобто на житло не трачусь.
Але я вже влаштувалася на роботу і на проїзд у метро-тролейбусі вистачає".
На запитання, чому депутатка не отримає проїзний на громадський транспорт для виконання депутатських обов'язків, Кочур каже, що не знає як це зробити.

Марина Кочур
депутат Київради від "Батьківщини"

"Я намагалася дізнатися якось, але до кого я не підходжу і на фракції і в себе на комісії намагалася в когось запитати, як це зробити, ніхто не знає.
Кажуть: ніхто за таким не звертався і ми не знаємо, як це робити".
З-поміж тих, у кого злиденні доходи, — представники "Солідарності" Наталія Приходько та Тарас Криворучко.

Представниця Оболонського району Приходько - заступниця начальника патронатної служби КМДА - повідомила, що перебуває в декреті й не працює.

Наталія Приходько
депутат Київради від "Солідарності"

"А що коментувати, я в декретній відпустці офіційно, весь 2015 рік - я не працювала".
Щодо Криворучка, то він раніше працював у бізнесі, але з 2015 року є лише співзасновником і заступником виконавчого директора Благодійної організації "Благодійний фонд "Дніпровська сила".

За межею бідності опинилася і сім'я першого номеру "Свободи" Юрія Сиротюка.

До речі, статус депутата місцевої ради, згідно з законом, дає депутатам право на безкоштовний проїзд у межах міста. Для тих, хто не має коштів, це суттєва пільга.

ЧЕСНО вже повідомляв, що депутат причетний до "Еліти-Центру" Олексій Новіков порушував це питання й просив для себе проїздний у Київради. Як з'ясувалося з декларації "єднівця" Новікова, він за 2015 рік не заробив і гривні. Живе виключно на кошти, що значаться як дохід дружини. Жодної нерухомості депутат, що, ймовірно, працює як ріелтор, у власності не має.

Нагадаємо, що депутати працюють у Київраді на громадських засадах, але щороку для виконання доручень виборців із бюджету Києва на їхню вимогу їм можуть виділити по 500 000 гривень кожному.

Громадський рух ЧЕСНО запрошує долучитися до моніторингу діяльності депутатів Київради активістів столиці ([email protected])

Автори:
Ірина Федорів, регіональна координаторка Громадського руху ЧЕСНО,
Сергій Огородник, журналіст руху ЧЕСНО,
Остап Кучма, аналітик руху ЧЕСНО