НА БЛАГО "ІНТЕРА":
чиїм коштом піариться "Опоблок"
Далеко не секрет, що політичні сили в Україні піаряться всіма можливими способами. При цьому партії розраховуються за рекламу держкоштом або ж донорськими внесками.

Зокрема, основними спонсорами центрального офісу "Опозиційного блоку" впродовж двох попередніх років були виключно приватні компанії. Як правило, вони нічого не знали про свої пожертви. Через таку щедрість дві фірми отримали кримінальні провадження. Завдяки цим внескам від бізнесу "Опоблок" міг розраховуватися за рекламу з телеканалом "Інтер". Єдиним реальним спонсором — щоправда, власної рекламної кампанії — є опоблоківець Вадим Новинський. Втім, нардеп узагалі не показує цих витрат у своїх деклараціях про доходи.

Громадський рух ЧЕСНО продовжує аналізувати фінзвіти партій. Ми вже дослідили гроші "Батьківщини", БПП та "Радикальної партії", а тепер настав час глянути, яка ситуація в "Опозиційного блоку". Дані регіональних осередків партії у цьому дослідженні не враховані, йдеться виключно про звіти центрального офісу партії "Опозиційний блок".

По-перше, розглянемо донорів партії і як витрачаються кошти на рекламу.

>15 млн. грн

заплатив за 2,5 роки "Опоблок" за рекламні послуги телеканалу "Інтер"
Власниками телеканалу "Інтер" є бізнесмен Дмитро Фірташ та екс-посадовець Валерій Хорошковський. Також невеликою часткою володіє нардеп, член фракції "Опозиційний блок" Сергій Льовочкін. До речі, центральний офіс партії не замовляє рекламу в жодного іншого великого телеканалу, крім "Інтера". Чим зумовлений такий вибір для розміщення реклами, в прес-службі партії пояснюють:
"Інтер" є загальнонаціональним найрейтинговішим телевізійним каналом в Україні. Програми "Інтера" розраховані на масову аудиторію та враховують потреби всіх соціальних та вікових груп населення. Крім того, "Інтер" входить до найбільшої української медійної групи Inter Media Group, яка є лідером за показниками телеперегляду. Частка групи на українському ТБ у 2017 році склала 21,3% за аудиторією 18+ (вся Україна). Щоденно канал дивиться 3,5 — 4 млн глядачів".
Як тільки закон про фінансування політичних партій набрав чинності і Національне агентство із запобігання корупції почало виділяти гроші політсилам, "Опоблок" відмовився від коштів. У партії наполягали, що державне фінансування необхідно направляти в соціальні сфери, а не на розвиток партій.

"Опозиційний блок" прожив 2016 рік без бюджетних коштів, але зі спонсорською підтримкою "віртуальних фірм".
11,5 млн. грн

профінансував бізнес "Опоблок"
у 2016 році
Два підприємства — "Магден Плюс" та "Стеміт ЛТЛ" — засновані "віртуальним офісом" і прописані в перукарні у Києві. Зараз фірми перереєстровані на нових власників — це мешканка Хмельниччини і житель окупованих територій Луганської області. Телефони обох компаній "не обслуговуються", тобто зв'язатися з ними неможливо.

Інші донори "Опоблоку", приватні підприємства "Гіперіон-Мега" та "Тефія-2011" (на сьогодні в стані припинення діяльності), зареєстровані в приміщенні рибного держпідприємства у Києві. Є й ті компанії, які займаються оптовою торгівлею: "Максимум-Ленд", "Деліз торг" та "Агротрейдмаркет". Створене в червні 2016 року приватне підприємство "Укроілгруп" зі статутним капіталом в 1 тис. грн уже у вересні 2016 змогло спонсорувати "Опозиційний блок".
>6 млн. грн

заплатив "Опоблок" за рекламу на "Інтері" у 2016 році. Це більше половини від загальної суми бізнес-пожертв
Іноді перерахунок коштів від приватних підприємств партійці одразу ж у повному обсязі відправляли "Інтеру".
Крім "Інтера", рекламні послуги центральний офіс "Опоблоку" купував у кропивницьких каналів "ТТВ" та "Кіровоград" на загальну суму 18 тис. грн.

У 2017 році "Опозиційний блок" не відмовився від держфінансування. Партія отримала 48,4 млн грн. Втім, щедрість бізнесу помітно згасла.
4,7 млн. грн

перерахували у 2017 році приватні компанії на центральний офіс "Опоблоку"
Оскільки партія вже не стала відмовлятися від державного фінансування, то потреба в "фіктивних" донорах відпала. З початком державного фінансування "Опоблоку" надходження на всі осередки партії, включно з центральним офісом, зменшилися. Партія отримує держфінансування з травня 2017 року, і з того часу приватні компанії згорнули свою фінансову підтримку "Опозиційному блоку".
За щедрі внески "Опоблоку"

кримінальні провадження
У 2016 році компанія "Гіперіон-Мега" перерахувала "Опозиційному блоку" більше 1 млн грн. Її керівник і власник Володимир Ткаченко в розмові із журналістами "Наші гроші" заперечив наявність у нього підприємства і будь-які внески "Опоблоку". Восени 2017 року Шевченківський райсуд Києва зобов'язав Національну поліцію перевірити дані з фінансового звіту партії "Опозиційний блок".

У січні цього року стало відомо, що провадження закрили, бо власник "Гіперіон-Мега" Ткаченко повідомив слідчим, що сприйняв журналістів за шахраїв, і саме тому заперечував пожертви на "Опоблок". На даний момент компанія Володимира Ткаченка "Гіперіон-Мега" перебуває у стані припинення діяльності. Вона була донором партії тільки у 2016 році.

У 2017 році схожа ситуація склалася і з ТОВ "Полі-Буд-Сервіс". Торік фірма перерахувала "Опоблоку" мільйон гривень. Компанію заснувала жителька міста Обухова (Київська область) Любов Поліщук. Її матір у спілкуванні з журналістами "Наші гроші" пояснила, що її дочка не має жодного стосунку до партійних фінансів, вона продала свої персональні дані, і таким чином у неї з'явилася фірма.
Хто керує бізнесом нардепів, поки ті вирішують долю країни
Розподіл загальної кількості між фракціями виглядає так:

мати донорки
"Вона живе зі мною, жодних грошей у неї нема. Якби вона отримала мільйон, хіба вона б не купила квартиру?", — зазначила мати донорки.
Цього року відкрито кримінальне провадження щодо ТОВ "Полі-Буд-Сервіс". Справою займається Управління фінансових розслідувань ДПІ у Деснянському районі ГУ ДФС у м. Києві.

У 2017 році партія заплатила "Інтеру" за рекламу всього лиш 1,1 млн грн. Водночас "опоблоківці" сплатили 6,4 млн грн боргу "Інтеру" за телерекламу 2015 року перед місцевими виборами. Тим часом за зовнішню рекламу вони погасили борг всього лиш у 10 660 грн.
2 млн. грн

заплатив "Опоблок" з червня минулого року за виготовлення друкованої продукції
Серед засновників компанії є В'ячеслав Пустовойтенко — син екс-прем'єр-міністра і екс-міністра транспорту і зв'язку Валерія Пустовойтенка. Хоча компанія на ринку з 1998 року, але має певні ризики: за останній рік провела 13 операцій з офшорами і має податковий борг.
А от на білборди, постери і їх розміщення в партії витратили всього понад 100 тис. грн. Послугу з розміщення реклами замовляли в Маріуполі, Миколаєві, Краматорську, Обухові, Чернігові, Києві та в Черкаській області.

У першому кварталі 2018 року з бюджету "Опозиційний блок" отримав 14 млн грн. Від бізнесу на центральний офіс не надійшло ані копійки пожертв. Тож з державного фінансування партія покрила борги перед "Інтером" на 1,9 млн грн.
Чи спонсорують партію її керівники?
Лідерами партії "Опозиційний блок" є Юрій Бойко та Борис Колесніков. Борис Колесніков кілька місяців 2016 року займав посаду голови двох партій і "Опоблоку" і "Партії регіонів". "Опозиційний блок" Борис Колесніков не фінансував, натомість спонсорував "Партію регіонів". Принаймні це видно з фінансових звітів регіоналів, які вони подають до НАЗК. 2016 року Колесніков пожертвував партії 40 тис. грн, минулого року 60 тис. грн. Однак у партії "Опоблоку" про це не знають.

Прес-служба партії "Опозиційний блок" повідомила:
"У політичної партії "Опозиційний блок" відсутня інформація щодо фінансування її членами інших політичних партій".
Імені співголови партії "Опозиційний блок" Юрія Бойка серед спонсорів будь-якої політичної партії немає.
Реклама Юрія Бойка
У телеефірах "NewsОne", "ТРК Україна" та "112 Україна" з'являються лідер партії Юрій Бойко та його однопартійці Олександр Вілкул і Новинський. Окрім цього, Бойка часто видно на телеканалі "Прямий" екс-регіонала Володимира Макеєнка. Проте жодної співпраці з цими телеканалами упродовж 2,5 років у офіційних фінзвітах партії не простежується. За рекламу партія офіційно платить виключно "Інтеру". На цьому каналі Юрій Бойко вітає громадян зі святами.
Цього року Юрій Бойко продовжив рекламуватися на улюбленому каналі. У розпал Чемпіонату світу з футболу в Москві в перервах між матчами показували рекламний ролик на "Інтері" з лідером "Опоблоку" Юрієм Бойком.
Про білборд-кампанію "Україні потрібен мир" у партії не знайшлося інформації
У прес-службі партії "Опозиційний блок" зазначають:
"Будь-яка інформація щодо приналежності бордів з написом "Україні потрібен мир!" у Партії "Опозиційний блок" відсутня".
Вадим Новинський сам себе спонсорує
Реклама "опозиціонерів" з'являється не тільки від партії чи від її лідерів, а й від окремих народних обранців. Так, Вадим Новинський вітає громадян із релігійними святами. Нардеп, крім зовнішньої реклами, записує відеоролики з вітаннями із Різдвом та Великоднем і Днем перемоги:
Нардеп зазначає, що всі ці його вітання — поза політикою:

Вадим Новинський
народний депутат від "Опозиційного блоку"
"Как православный христианин, я глубоко чту христианские праздники и неизменно поздравляю всех граждан, при этом меньше всего думая о политике или политическом контексте. Для меня это — само собой разумеющееся действие, находящееся за пределами политической деятельности"
У партії запевнили, що вітальні звернення Вадима Новинського не оплачуються з партійного бюджету. Новинський підтвердив, що в нього немає потреби просити кошти в партії:

Вадим Новинський
народний депутат від "Опозиційного блоку"
"Я не вижу смысла обращаться к партии за помощью в той ситуации, когда хочу лично поздравить граждан с тем или иным праздником"
Однак у деклараціях про доходи і витрати нардепа Новинського нема ні слова про його витрати на рекламу.

Нагадаємо, раніше ЧЕСНО писав, що для фінансування "Батьківщини" та БПП незаконно використовують персональні дані бюджетників та пенсіонерів. "Радикальна партія Ляшка" голосує за потрібні Ахметову закони в обмін на інформаційну підтримку через медіа олігарха. "Народний контроль" уникає звітування про походження коштів та їх витрати, проводячи фінансові операції через ГО та ТзОВ.
Матеріал підготувала:
Мар'яна Мотрунич
спеціально для ЧЕСНО
Made on
Tilda