Забудова урочища Протасів Яр: сліди Корбана й мовчання Зеленського

Фото: Забудова урочища Протасів Яр: сліди Корбана й мовчання Зеленського

У столичному урочищі Протасів Яр будують ЖК "Турбійон". Місцеві мешканці намагаються завадити забудові зеленої зони. Замість парку тут мають з'явитися три багатоповерхівки. Голові ініціативної групи "Захистимо Протасів Яр" Роману Ратушному погрожують викраденням і фізичним знищенням. Рух ЧЕСНО під час прес-марафону звернувся з цього питання до Володимира Зеленського, який пообіцяв розібратись у ситуації. Але станом на 23 жовтня відповіді від прес-секретарки Президента Рух ЧЕСНО так і не отримав.

Учасники ініціативної групи "Збережемо Протасів Яр" 20 жовтня авто-велопробігом приїхали до Офісу Президента, де зареєстрували звернення, у якому просять захистити Протасів Яр від забудови, а Романа Ратушного – від погроз.

Киянину Ратушному погрожують, як він твердить, четверо різних людей. Вони, на його думку, пов'язані з будівництвом. Це, зокрема, екс-нардеп і колишній заступник очільника Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського Геннадій Корбан, а також заступник голови Офісу Президента, адвокат, депутат Дніпропетровської облради Андрій Смирнов. Також Ратушному погрожували охоронці об'єкта будівництва.

Корбан запевнив Рух ЧЕСНО, що до цієї забудови не має жодного стосунку, а Ратушному погрожував хтось із фейкового акаунта.

Ратушний переховується вже близько місяця. Поліція Солом'янського району відкрила кримінальне провадження за статтею "погроза вбивством". Чоловік звернувся до Генеральної прокуратури, але, за його словами, кримінальне провадження ще не відкрили. Рух ЧЕСНО чекає на коментарі від ГПУ щодо цієї справи.

Хто забудовник і до чого тут Корбан

У 2007 році Київська міська рада за головування Леоніда Черновецького надала 3,23 га у Протасовому Яру в оренду ТОВ "Бора" на 5 років. Засновниками цього товариства є офшорні компанії.

Це рішення, на думку громади та юристів-волонтерів, не було виконане. Територія так і залишилася з цільовим призначенням "зелені насадження загального користування".

"Другий пункт цього рішення – внести зміни до Генплану й вилучити ділянку з переліку зелених зон. Оскільки рішення не було опубліковане в газеті "Хрещатик", воно не набрало чинності, відтак договір оренди, укладений на його підставі, а також договір суборенди, укладений уже 2018 року, не дійсні", – розповідає Руху ЧЕСНО Роман Ратушний.

Представники громади звернулися до Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського з проханням надати відомості про опублікування цього рішення Київради й отримали негативну відповідь.

"Рішення 2007 року про оренду незаконне: не було дотримано процедури внесення змін до Генплану, згідно з яким це зелена зона. 2012 року Леонід Черновецький одноосібно уклав ще один договір оренди на підставі того самого рішення – про подовження строку оренди цієї ділянки на 10 років, до 2022 року", – зазначає адвокатка Євгенія Закревська.

 "Це апріорі нікчемний договір. Немає в мера міста таких повноважень – самовільно, без рішення ради, укладати договір оренди. На підставі цього договору оренди 2018 року був укладений договір суборенди між ТОВ "Бора" та ТОВ "Дайтона Груп". Передання ділянки в суборенду відбулося вже за цього скликання Київради й за мовчазної згоди Віталія Кличка. Ми подали заяви про злочин до НАБУ, прокуратури, поліції", – повідомляє Закревська.

Саме на підставі цього договору ДАБІ України видала дозвіл на будівництво трьох 40-поверхівок.

Бенефіціарами дніпровського ТОВ "Дайтона Груп" є Віктор Угрин і Володимир Ясько, які пов'язані з членом політради партії "УКРОП" Геннадієм Корбаном

Ясько та Корбанспівзасновники ТОВ "Перша корпоративна група", що надає в оренду й експлуатацію власне чи орендоване нерухоме майно. Ясько також є уповноваженою особою цього товариства.

Угрин теж має схожий зв'язок із Корбаном. Він був власником ТОВ "Рентон ЛТД" до 4 серпня 2019 року, коли новим власником компанії став Геннадій Корбан.

"Хочу вас запевнити, що не маю відношення до будівництва на Протасовому Яру. Перебуваю в подиві, з якою метою активісти використовують і очорнюють моє ім'я. Крім того, вони влаштували мені цькування у Facebook. Вважаю, що люди, які називають себе активістами, є звичайними хейтерами й роблять це з певною метою", – каже Корбан Руху ЧЕСНО.

Генеральний директор ТОВ "Дайтона Груп" Дмитро Паланчук раніше зізнався журналістам "24 каналу", що Геннадій Корбан також є співзасновником компанії та вкладає в неї кошти. Частка Корбана в ТОВ "Дайтона Груп", за словами Паланчука, становить 20-25%.

На запит Руху ЧЕСНО в ТОВ "Дайтона Груп" відмовилися коментувати причетність Корбана до зазначеного будівництва.

Хто й чому погрожує Роману Ратушному

Місцеві мешканці створили ініціативну групу на захист Протасового Яру від вирубу та забудови. Її очолив член громади Роман Ратушний

Ініціативна група збирала документи, які доводять незаконність будівництва й вирубування дерев у Протасовому Яру, писала заяви до поліції та прокуратури, представляла інтереси громади в судах, організовувала акції протесту. 

Забудовник своєю чергою залучав охоронні фірми, які протистояли місцевим жителям.

Саме охоронці першими почали погрожувати Ратушному, за його словами, навіть у присутності поліції:

"У червні погрози були від охоронця, який назвався Семеном. Це було під час активних протистоянь, коли ми викликали поліцію, а тут ставили паркан. Семен обіцяв вирвати мені хребет і не добирав слів на мою адресу в присутності забудовників та поліції. Стосовно цих погроз я написав заяву просто на місці, але, як з'ясувалося згодом, її загубили. Пізніше новий начальник охорони будівництва Дмитро Нікітін, не ховаючись, відкрито казав, що вони будуть нас, місцевих мешканців, бити". 

"На мене вийшов Андрій Смирнов і заявив, що хоче поспілкуватися на прохання дніпровського бізнесмена Олега Левіна, який, за його словами, будуватиме у Протасовому Яру. Смирнов питав: "Роман, что нужно лично вам?" Я йому пояснив, що гроші мені не потрібні. Він сказав, що треба доходити спільного знаменника, тому що інакше буде кров, викрадення, стрілянина й так далі, а це йому не потрібно, тож краще домовитися", – розповідає Ратушний.

Андрій Смирнов станом на 14 серпня цього року був адвокатом Олега Левіна та Геннадія Корбана. А у вересні він став заступником голови Офісу Президента Андрія Богдана.

Після акції проти міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, яка відбулась у Києві наприкінці серпня й на яку Ратушний із громадою прийшли з плакатами про Протасів Яр, активіст дістав погрози у вигляді коментарів Геннадія Корбана в соцмережі 28 серпня. 

Схожа історія з примусовим відсиланням до зони АТО вже була. 2014 року голову Держагентства земельних ресурсів Сергія Рудика викрали та тримали в підвалі Дніпропетровської ОДА.

За словами Рудика, допитував його особисто Геннадій Корбан у присутності 15 озброєних людей, а потім дав доручення відправити Рудика до батальйону "Дніпро", після чого його вивезли до зони АТО. 

У 2016 році Генеральна прокуратура України перекваліфікувала справу Корбана, що дало йому змогу уникнути чималого строку ув'язнення.

"Щодо переписки, про яку ви згадуєте, то краще проаналізуйте, від якого з фейкових акаунтів це виходить. Я не міг писати цьому хлопцю, оскільки він у мене забанений. Згадана вами молода людина раніше була в київському відділенні партії "УКРОП". Можливо, у нього є якісь особисті мотиви або образи. Ми не знайомі", – запевняє Корбан.

Натомість Ратушний твердить, що ніколи не був членом "УКРОПу", а лише працював там кілька місяців аналітиком. Він певен, що йому погрожував саме Корбан зі своєї сторінки в соцмережі Facebook, а не хтось із фейкових акаунтів. Як доказ Ратушний записав відео, яке доводить, що погрози надійшли з актуальної сторінки Корбана.

Рух ЧЕСНО також перейшов за посиланням з коментарів і потрапив на справжню сторінку Геннадія Корбана, з якої він писав відповіді на запитання журналістів.

Стосовно погроз Ратушний звернувся до поліції Солом'янського району:

"Кримінальне провадження відкрито, але формулювання досить дивне. У фабулі прописана моя повна адреса й жодної згадки про Корбана, натомість зазначено, що я отримав погрози від невідомої особи. Від часу написання заяви минуло вже понад місяць, але мене жодного разу не опитали слідчі, мені навіть ніхто не телефонував", – розповідає Ратушний.

У поліції Руху ЧЕСНО сказали, що не можуть розголошувати ім'я зловмисника через таємницю слідства.

"За даним фактом слідчими було внесено відомості до ЄРДР за ч. 1 ст. 129 ККУ. Це погроза вбивством. Санкція за цією статтею передбачає до 2-х років обмеження волі. Наразі слідчими проводяться всі необхідні слідчі та оперативно-розшукові дії для встановлення всіх обставин даної події", – повідомляє прес-офіцерка Солом'янського управління поліції Олена Мошко.

Окрім цього, Ратушний звернувся до Генеральної прокуратури, проте, за його словами, кримінальне провадження ще не відкрили. Громадський рух ЧЕСНО надіслав звернення до прокуратури й чекає на відповідь.

Чому мовчить Зеленський?

Під час прес-марафону з Президентом України Володимиром Зеленським до нього звернувся аналітик Руху ЧЕСНО Олександр Саліженко з проханням утрутитись у ситуацію із забудовою Протасового Яру та захистити Ратушного.

Зеленський кілька разів переплутав Протасів Яр із Ярославовим Валом, записав ім'я потерпілого та обіцяв з'ясувати обставини справи.

Як стало відомо згодом, інформацію про будівництво у Протасовому Яру фірмою, пов'язаною з Корбаном, до Зеленського вже доносили представники громади Солом'янського району у травні 2019 року. Це сталось у ресторані, де Зеленський обідав разом з Андрієм Богданом.

На відео видно, що Зеленський, як і на прес-марафоні, обіцяє з'ясувати деталі. І хоча під час прес-марафону він запевнив, що з активістами сконтактують, станом на 23 жовтня Ратушному не телефонували. У Руху ЧЕСНО ніхто з ОП контакти Ратушного не просив. 

"На той момент, коли Смирнов погрожував Ратушному, він не був заступником Богдана, а був адвокатом Корбана. Президент пообіцяв розібратися. Це було сприйнято позитивно спочатку, але якщо подумати, то як він може розібратися? У нього в найближчому оточенні люди, які, власне, погрожували. Безпосередньо прізвище Смирнова фігурує в заяві про злочин", – пояснює Закревська.

"Наразі немає ніякої реакції від глави держави, і я не розумію, звідки вона може з'явитися. Такий глухий кут виходить. Але спробуємо інформаційно пробити цей бар'єр. Чи вийде, не знаю", – додає адвокатка.

Київрада готова розірвати договір оренди з ТОВ "Бора"

Депутат Київради від ВО "Свобода", член земельної комісії Володимир Назаренко у квітні 2019 року зареєстрував проект рішення про розірвання договору оренди з ТОВ "Бора". Причина – нецільове використання земельної ділянки орендарем, оскільки від моменту її отримання в оренду він не виконував на ній будівельних робіт.

"У квітні не вистачило на земельній комісії одного голосу, щоб відправити цей проект рішення на сесію", – розповідає Назаренко.

Після протистоянь у Протасовому Яру депутати Київради створили робочу групу з вивчення питання будівництва в зеленій зоні. Вона в серпні ухвалила підтримати проект рішення Назаренка про розірвання договору оренди. Тепер протокол робочої групи має розглянути земельна комісія та проголосувати.

"Усе залежатиме від того, коли голова земельної комісії Олександр Міщенко винесе протокол робочої групи на розгляд комісії. Але в нас проблема знайти 12 голосів депутатів на комісії та 61 голос на сесії, щоб підтримати це рішення", – додає Назаренко.

Київрада не засідала від 16 травня 2019 року. Міщенко ("Солідарність") вважає, що проект рішення "свободівців" зараз ставити на голосування не варто, оскільки міськрада в судах оскаржує дозвіл на будівництво:

"Наша позиція однозначна – ми проти будівництва у Протасовому Яру. Я вважаю, що Протасів Яр має залишитися зоною відпочинку. Там люди катаються на лижах, санках. До того ж транспортна інфраструктура там не витримає такого навантаження".

Міщенко також зауважив, що, згідно з Генеральним планом Києва, Протасів Яр є зеленою зоною й детальний план території там не розроблявся.

За його словами, на засіданні земельної комісії 22 жовтня протокол робочої групи щодо Протасового Яру не розглядали:

"Порядок денний я формував, виходячи з того, що немає сесій, Київрада не збирається. Тому там лише загальні та соціальні питання".

Юристка Євгенія Закревська вважає проект рішення Назаренка недосконалим, оскільки, на її переконання, договір про оренду є нікчемним та укладеним без належних повноважень, тому розривати його потрібно саме з цих підстав, а не через те, що на ділянці не ведеться будівництво.

"Тепер забудовники скажуть, що почали будівельні роботи й використовують ділянку за призначенням – для будівництва", – зазначає Закревська.

Роман Ратушний заявляє, що на засідання робочої групи, створеної депутатами Київради, громаду не запрошували й думки місцевих мешканців не питали.

ДАБІ видала дозвіл і сама ж зупинила роботи

У результаті перевірки проектної документації було виявлено низку порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та відхилення від вихідних даних.

Інспектор 8 травня 2019 року склав припис про усунення цих порушень і зупинив усі роботи на об'єкті. Крім того, фірму "Алюр", яка розробляла проектну документацію, оштрафували на 173 тис. грн.

Припис ДАБІ ТОВ "Дайтона Груп" оскаржило в Окружному адміністративному суді м.Києва. 16 вересня 2019 року суд визнав протиправними та скасував приписи про зупинення підготовчих і будівельних робіт у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Київрада подала апеляцію на це судове рішення.

Юристка Євгенія Закревська переконана: якби ДАБІ видавала дозволи публічно, а не підкилимно, їх не довелося б скасовувати через приписи та судові рішення.

Акція громади під стінами Офісу Президента

20 жовтня представники громади Протасового Яру приїхали авто-велопробігом під Офіс Президента. 

Містяни вимагають надати території Протасового Яру статусу об'єкта природно-заповідного фонду. 

Для розв'язання цього питання громада просить Володимира Зеленського про особисту зустріч із головою ініціативної групи "Захистимо Протасів Яр" Романом Ратушним. Відповідне звернення учасники акції зареєстрували 21 жовтня.

"Ми зареєстрували звернення до Президента, у якому написали, як швидко Володимир Зеленський може, як він обіцяв, розібратись із ситуацією. Лише шляхом особистого ознайомлення з нашим зверненням, оскільки ми переконані, що його команда не зможе це зробити через конфлікт інтересів. Адже Андрій Богдан – колишній адвокат Корбана, а Андрій Смирнов – адвокат Левіна й Корбана, які пов'язані з будівництвом", – упевнений Ратушний.

Нагадаємо, суд дозволив побудову електричної підстанції в екопарку "Осокорки", що є зоною охоронюваного ландшафту. Це перша черга будівництва ЖК "Патріотика на озерах", який зводить банк "Аркада".


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]