Золото партій: що приховує львівська “Самопоміч”

Фото: Золото партій: що приховує львівська “Самопоміч”

Офіційно партія “Самопоміч” у Львові не має жодного працівника. При цьому на сайті зазначено 33 члени команди. На рекламу у Facebook партія нібито не витратила жодної копійки. При цьому сторінка партії активно рекламується у соціальній мережі.

 За півроку міський та обласний осередки разом витратили близько 20 тис. грн.

Уперше держава починає фінансувати партії. Наприкінці 2016 року парламентські партії отримають із держбюджету  71 млн грн. Ці кошти їм виділяють для підтримки статутної діяльності.

Для порівняння, за перше півріччя “Самопоміч” відзвітувала про свої партійні витрати на рівні лише 800 тис. грн. Держбюджет передбачає додаткові надходження цій партії у сумі 12,5 млн грн.

Фото з партійного сайту “Об’єднання “Самопоміч” - Львів”

Витрати міського та обласного осередків протягом 6 місяців заледве перевищують 20 тис. грн. І це при тому, що Львівщина - партійна вотчина “Самопомочі”.

Партійці переконують Громадський рух ЧЕСНО та виборців, що ці суми нібито відповідають фактичним витратам:

 

Витрати, відображені в звітах Обласної та Міської організації за перші два квартали становлять фактично понесені витрати на підтримку діяльності цих організацій. Окрім того, частина послуг наданих в І та ІІ кварталах відображені як поточні зобов'язання станом на кінець кварталу.

 

Щодо структури доходів партії, то це внески виключно фізичних осіб, переважно по 500-600 грн.

Найбільша сума внеску за перший квартал становить 22,5 тис. грн, за другий - 80 тис. грн від народного депутата-мільйонера Олександра Данченка (“Самопоміч”). До того, як стати нардепом, він був співзасновником та директором ПрАТ “Датагруп”.

 

Чому в “Самопомочі” немає жодного партійного працівника?

Цікаво, що у “Самопомочі” на Львівщині нібито немає жодного працівника. Принаймні, про це йдеться у звіті міського та обласного осередків партії. Через це відсутні витрати на заробітну плату. Разом з тим, на сайті львівського осередку партії у розділі “команда” можна побачити, що в Об’єднанні “Самопоміч” працюють десятки людей. Є окремий медіа-відділ, юридичний відділ, відділ соціально-культурних програм і т.д.

 

У “Самопомочі” нам сказали, що офіційно ці люди не працюють у партії, проте не уточнили, на яких підставах їх включили до “команди”:

 

На даний час у Львівському осередку партії відсутні працівники. Люди, вказані у розділі “команда” на сайті Об’єднання Самопоміч не являються працівниками партії.

 

Координаторка кампанії “Стеж за грошима” Громадського руху ЧЕСНО Віта Думанська каже:

 

Українські партії доволі часто створюють одноіменні або подібні за назвою громадські організації. Раніше такі ГО використовували в основному перед виборами для агітації. Це досить зручно, бо ГО не звинуватять у підкупі виборців. 

 

Можливо, ці люди, які публічно значаться як працівники партії, працюють у однойменній громадській організації. Проте, в таких випадках досить важко визначити, де проходить межа між роботою на політичну партію, а де - на громадську організацію, особливо зважаючи на те, що й офіс, сайт, сторінка у Facebook у них спільні.

 

Тепер же, коли партії змусили звітувати, вони активно почали використовувати такі ГО, щоб сховати як доходи, так і витрати.  Звіти партій публічні, а звіти ГО - оприлюднювати не потрібно. Так і стається, що ГО починають виконувати функції апарату партії. Ймовірно, за таким принципом діє й “Самопоміч, - додає Думанська.

 

Дійсно, складно повірити, що така потужна політична партія з міцним осередком у Львові не має ані юриста, ані бухгалтера чи прес-секретаря. Зрештою, хтось же відповідає на наші письмові запити, наповнює партійний сайт та сторінку Facebook інформацією.

 

Хто ж рекламує “Самопоміч” у Facebook?

Цікавою виявилася і ситуація з рекламною продукцією партії.

У міському та обласному осередку не вказані витрати на пропагандистську діяльність партії (інформаційна, рекламна, видавнича, поліграфічна). Це при тому, що є партійна газета.

 

Газета "Об'єднання "САМОПОМІЧ" видавалася лише у другому кварталі, а витрати на її видання віднесені до розділу "Фінансові зобов'язання", та відображені у всеукраїнському звіті, - пояснюють у “Самопомочі”.

 

На додачу у “Самопомочі” переконують, що реклами у соціальній мережі Facebook нібито не було:

 

Реклама у соціальних мережах у перших кварталах не здійснювалась.

 

Разом з тим, активісти ЧЕСНО уважно стежать за витратами партій і робили це від початку 2016 року, а отже мають підтвердження того, що партія мала рекламні пости у Facebook.

 

Як з’ясував Громадський рух ЧЕСНО, сторінка “Об’єднання “Самопоміч” - Львів” є офіційною спільною сторінкою громадської організації та  місцевого осередку партії “Об’єднання “Самопоміч”.

 

Ці пости рекламувалися наприкінці лютого 2016 року, тобто у першому звітному кварталі (19 та 23 лютого, вони доступні за посиланнями на сайті партії: лінк 1 та лінк 2). При цьому такі витрати не фігурують у звіті партії.

 

Яким майном володіє партія у Львові?

Тенденційно Львівська “Самопоміч” не має у власності жодного майна. Зате у праві користування партії - офіс на вул. Сахарова. Його вартість, якщо вірити документам,  дещо менша 100 тис. грн.

До слова, ця ж адреса вказана як місцезнаходження і в загальноукраїнському звіті, в той час як графа “фактичне місцезнаходження” не заповнена.  Офіс партії був і є за адресою пл. Міцкевича, 6/7.

 

Навпроти статті витрат “оренда приміщення” у звітах і міського, і обласного осередку партії стоять прочерки. У звітах же загальноукраїнського осередку партії сума коштів, витрачених на оренду приміщення за два квартали сукупно, становить 123 тис. грн. Витрат на офіс на площі Міцкевича у звіті немає.

 

ПП "Об'єднання "САМОПОМІЧ" з вересня 2016 року користується приміщенням на пл. Міцкевича, 6/7 на правах суборенди. Витрати, понесені на утримання цього приміщення будуть відображені у звіті за 3 квартал 2016 року, - пояснюють партійці.


Про те, скільки коштів витратили інші партїі Львівської міської ради та що задекларували у своїх фінансових звітах, читайте у наступних матеріалах ЧЕСНО.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]