Чому Сюмар не хоче показати ЧЕСНО не введений в експлуатацію будинок?

Фото: Чому Сюмар не хоче показати ЧЕСНО не введений в експлуатацію будинок?

"Українська правда" опублікувала інтерв’ю з народною депутаткою Вікторією Сюмар, у якому вона спробувала відповісти на поставлене Громадським рухом ЧЕСНО питання: звідки в її матері кошти на елітні маєтки в Михайлівській Рубежівці.

 

Частина з інтерв’ю з народною депутаткою Вікторією Сюмар на "Українській правді"

У своїй публікації Громадський рух ЧЕСНО зазначав, що перевірив доходи матері Вікторії Сюмар і з’ясував, що їхній рівень недостатній для того, щоб купити ділянку і побудувати будинок поблизу столиці. Більше того, як видно з фото будинку, який не введений в експлуатацію, він уже обжитий.

Відео з дрона  рухові ЧЕСНО надали місцеві ЗМІ

Громадський рух ЧЕСНО запропонував Вікторії Сюмар дати інтерв’ю безпосередньо в будинку, який не введений в експлуатацію і є предметом журналістського розслідування. Але народна депутатка послалася на те, що в будинку, який не відображений у реєстрах нерухомого майна, вона не може давати коментарі, бо "матері нервів вистачає і вони навряд чи спонукатимуть її до гостей". Сюмар як політик вважає, що в цьому питанні має право на приватність. Окрім цього, ЧЕСНО безрезультатно намагався записати інтерв’ю телефоном.

Рух ЧЕСНО додатково дослідив, коли був збудований будинок, і порівняв зображення з Google Maps. Станом на 2014 рік, коли Вікторія Сюмар балотувалася в Парламент, на ділянці не було жодних ознак будівництва. А вже на початку 2016 року там з’явилися і добудований будинок, і штучне озеро.

Порівняння будівництва будинку з Google Maps

Оскільки, як правило, взимку не проводять покрівельних робіт, які є завершальними під час будівництва об’єкта, то це дозволяє зробити припущення, що будівництво об’єкта завершили у 2015 році — рівно через рік після того, як Сюмар стала нардепом, і в рік, коли були придбані земельні ділянки. У декларації Сюмар на той час немає об’єкта незавершеного будівництва у Михайлівській Рубежівці.

На фото проекту будинку, який Сюмар виставила публічно, є цифри 01-04/15, що може свідчити про те, що документ виданий у 2015 році.

На ділянці для побудови будинку вирубали зелену зону і додатково зробили штучне озеро.

Зараз будинок, який не введений в експлуатацію і, відповідно, не «пробивається» по реєстру, вже заселений. Це видно з тераси, на якій стоять меблі і зроблений ремонт.

Вікторія Сюмар на своїй сторінці у Facebook оприлюднила інформацію про доходи своєї матері.

 

Я попросила маму виписки щодо її заробітних плат за останні роки до 2015 року (окрім них, вона отримувала паралельно і пенсію приблизно в подібних розмірах) як державний службовець. Внизу подаю фото цих виписок, де, відносно курсу гривні до долара, лише за кілька років її власні прибутки склали понад 35 тисяч доларів", — зазначає Сюмар у своєму пості і додає документи.

 

Громадський рух ЧЕСНО проаналізував викладені Сюмар документи і порівняв із інформацією, написаною у пості на Facebook.

Навіть якщо припустити, що мати народної депутатки жила винятково на прожитковий мінімум, то вона могла заощадити з 2009 по 2014 рік лише дещо більше 15 тисяч доларів, або 186 тисяч гривень (з огляду на дані Google Maps, на початок 2016 року будинок у Михайлівській Рубежівці вже був повністю зведений, і ландшафтний дизайн ділянки зі штучним озером був зроблений).

Земельна ділянка у Михайлівській Рубежівці, яку придбала мати Сюмар і яка за площею сягає дещо менше півгектара, обійшлася у понад 330 тисяч гривень. Про це свідчать договори купівлі-продажу, які оприлюднив рух ЧЕСНО. Одна ділянка обійшлася у понад 170 тисяч гривень, а друга коштувала більш ніж 161 тисячу гривень.

Тобто, навіть якщо припустити, що матір народної депутатки жила на прожитковий мінімум, із документів, які надала народна депутатка Сюмар, видно, що зароблених коштів вистачило б лише для того, щоб купити одну з двох ділянок. Також народна депутатка зазначає, що мати отримувала приблизно таку саму пенсію. Тобто максимум, на що вистачило б грошей за умов жорсткої економії — це на дві ділянки.

А станом на початок 2016 року будинок матері нардепа був уже повністю збудований. Продаж квартири в Погребищах (містечко, віддалене від Вінниці більш ніж на півсотню кілометрів) не міг окупити побудову будинку з нуля під Києвом, встановлення паркану на ділянці, дещо меншій за півгектара, та створення штучної водойми.

Окрім того, Сюмар у своєму інтерв’ю наголошує, що їй є з чого допомагати матері, бо торік вона отримала від чоловіка мільйон гривень за те, що вони продали дачу:

 

Я минулого року отримала компенсацію від колишнього чоловіка (біля мільйона гривень) і нині допомагала матері з будівництвом. Все це буде вказано в моїй наступній декларації за цей рік, бо будинок лише зараз здається в експлуатацію.

 

Google Maps показує, що будинок був збудований у 2016 році. Уже на початок року там була впорядкована й огороджена парканом територія ділянки, зроблене озеро, а будинок мав дах. Фото, які вдалося зробити, свідчать, що в будинку вже давно проживають, та й сама народна депутатка Сюмар не заперечує цього факту, стверджуючи, що там нібито вже живе її мати.

Відповідно, постає питання, що саме нині добудовувала в будинку матері народна депутатка Сюмар? Якщо ж вона вже раніше давала кошти на будівництво цього об’єкта, котрий не введений в експлуатацію, то в формі електронної декларації, що є на сайті НАЗК, чітко зазначено, що якщо кошти суб’єкта декларування витрачаються на об’єкт, який не введений в експлуатацію, то такий об’єкт має бути внесений у декларацію суб’єкта декларування.

У декларації Сюмар за 2017 рік цього будинку, який не введений в експлуатацію, немає. Аналогічно й у попередніх деклараціях. Це означає, що або Сюмар як суб’єкт декларування не внесла не введений в експлуатацію будинок, на побудову якого вона давала кошти, і порушила цим антикорупційне законодавство, або вона не давала кошти на будівництво будинку, і тоді не мала вносити це в свою декларацію.

Відповідно, якщо Сюмар не допомагала матері з побудовою будинку, як видно з її декларації, то залишається питання: звідки у матері Сюмар були кошти, щоб станом на 2016 рік звести будинок у Михайлівській Рубежівці?

Громадський рух ЧЕСНО ще раз публічно звертається до народної депутатки з проханням продемонструвати сам будинок у присутності журналістів, який не введений в експлуатацію, щоб зняти всі питання, які має громадськість.

 

Схема невведення будинка в експлуатацію є одним із поширених способів, який використовують чиновники, аби приховати своє майно. Офіційно будинка не існує — отже, не потрібно пояснювати, звідки кошти на його будівництво. Електронне декларування мало б знищити цю схему, але, на жаль, через неефективне НАЗК практика приховування майна від декларування існує", — коментує юрист Центру протидії корупції Андрій Савін.

 

Також залишається без відповіді питання, яке вже публічно ставлять мешканці Ірпеня на сторінках "Української правди", щодо кримінальних проваджень, що відкриті проти чоловіка СюмарДмитра Христюка.

Він на посаді заступника міського голови Ірпеня підписав договори з ФОПом-мерцем. Також правоохоронні органи підозрюють його у незаконному зберіганні зброї. Вже рік як у справах, відкритих проти чиновника Христюка, мешканці регіону не бачать жодних зрушень.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]