Кандидат Олександр Шевченко: 100 мільйонів за 1% рейтингу

Фото: Кандидат Олександр Шевченко: 100 мільйонів за 1% рейтингу

Кандидат на посаду Президента України, народний депутат Олександр Шевченко протягом 2018-го та перших двох місяців 2019 року витратив на телевізійну рекламу понад 100 мільйонів гривень. Команда Шевченка проігнорувала питання ЧЕСНО про походження цих коштів та про реальні обсяги витрат на його кампанію, що триває вже близько року. Про це повідомляє Рух ЧЕСНО, який проаналізував витрати політиків на телерекламу.

За обсягом видатків на рекламу на ТБ минулого року Олександр Шевченко опинився у трійці лідерів, одразу після Юлії Тимошенко та Петра Порошенка. Водночас, як свідчать результати свіжих соцопитувань, Шевченко не потрапляє навіть до десятки лідерів, набираючи менш ніж 1% голосів.

ЦВК зареєструвала Шевченка як кандидата наприкінці січня 2019 року, однак телерекламу політика активно транслювали ще до його реєстрації. За період від 31 грудня 2018 року, коли офіційно стартувала передвиборча кампанія, на телеекранах показали понад 800 його відеороликів, після офіційної реєстрації – ще 730.

На відміну від інших лідерів за витратами на ТБ, Шевченко цього року не збільшив своєї присутності в рекламних блоках, а, навпаки, скоротив її. Згідно з даними моніторингу, 2018-го центральні телеканали транслювали понад 4200 роликів з Олександром Шевченком. Комерційна вартість такого обсягу реклами у 2018 році сягає 86 мільйонів.

Яким телеканалам Шевченко заплатив найбільше?

Народного депутата Олександра Шевченка кандидатом у Президенти висунула партія "Українське об'єднання патріотів – УКРОП".

У грудні 2018 року він переміг у внутрішньопартійних праймеріз. Восени 2018-го Дніпропетровська обласна організація партії під керівництвом Геннадія Корбана провела свої президентські праймеріз, а голова "УКРОПу" з нардепами – свої. У Дніпрі перемогла Оксачна Фриз, однак "центральний провід" партії підтримав ставленика олігарха Ігоря Коломойського – Олександра Шевченка.

Зрештою, Шевченко, який вклав в агітацію найбільше коштів, у листопаді переміг у партійних праймеріз.

Протягом 2018 року він з'являвся на українських телеканалах фактично постійно (окрім вересня й жовтня).

Приміром, партія "Сила людей" свого часу виключила з переліку потенційних кандидатів Ігоря Шевченка через те, що той "масово використовував зовнішню рекламу (білборди) під час праймеріз, чим навмисно та свідомо створював нерівні умови для інших претендентів". Однак в "УКРОПі" таку практику не використали.

Більшість рекламних роликів з Шевченком 2018 року транслювали на телеканалах групи "1+1 медіа" ("1+1", "2+2", "ТЕТ"), які належать олігарху Ігореві Коломойському – засновнику партії "УКРОП". Незначну частину роликів транслював телеканал "ZIK" бізнесмена й політика Петра Димінського.

Прес-служба медіагрупи повідомила Рух ЧЕСНО, що вони "розраховують вартість розміщення передвиборної агітації всіх кандидатів за заздалегідь опублікованими розцінками".

850 роликів від початку 2018-го до 3 березня 2019-го вийшли на телеканалі "1+1", 2160 – на каналі "2+2", ще майже 1600 – на "ТЕТ".

Загальна сума, яку Шевченко мав би сплатити за рекламу на телеканалах Коломойського, – понад 105 мільйонів гривень, що становить 98% вартості реклами кандидата. Найбільше за транслювання реклами, а саме понад 75 мільйонів, мав би отримати "1+1", адже вартість реклами на ньому найвища з-поміж каналів групи "1+1 медіа".

Незначну частину роликів Олександра Шевченка також транслювали на телеканалах "ZIK", "ICTV", "СТБ", "Новому каналі" та "UA:Перший". Загалом вони мали б одержати за рекламу близько 1,7 мільйона гривень.

Що показували?

У квітні 2018 року Шевченко у хвилинному ролику вітав українців з Великоднем, у червні – з Днем Конституції, а в серпні він заявив, що вирішив "брати участь у всенародному праймеріз "УКРОПу" у виборі на посаду Президента України. І не тільки брати участь, а й перемагати".

А вже в листопаді на екранах з'явився ролик із програмою Шевченка "Країна гідності і правди". У відео кандидат казав, що чинна влада довела українців до зубожіння, але він зможе швидко підвищити рівень мінімальної зарплати й пенсії до 500 євро. Такі обіцянки кандидат Шевченко виголошував на загальнонаціональних каналах за півтора місяця до офіційного початку передвиборчої кампанії.

Згідно з декларацією кандидата, 2017 року він отримав 251 222 гривні зарплати нардепа та 4 978 560 гривень від підприємницької діяльності. Шевченко також має готівку: 155 тисяч доларів і 4,9 мільйона гривень. На банківських рахунках він зберігає 365 509 гривень.

Задекларованих Шевченком коштів не досить, аби оплатити такі обсяги реклами, а інформації про суттєві зміни в майновому стані кандидат протягом минулого року до НАЗК не подавав.

Партія "УКРОП", яка висунула Шевченка кандидатом, згідно з її фінансовим звітом, 2018 року за телевізійну рекламу не платила.

Сам Олександр Шевченко на запитання руху ЧЕСНО відповів частково: його реклама після реєстрації в ЦВК оплачується з виборчого фонду, і про це він прозвітує (проміжні фінансові звіти кандидати мають подати до ЦВК до 25 березня). Питання про минулорічні витрати, яких було значно більше, аніж в 2019 році, Шевченко у шевченка проігнорували.

Дані про видатки на агітацію після офіційної реєстрації кандидата в ЦВК будуть оприлюднені у фінансовому звіті виборчого фонду.

Усі гроші, витрачені Шевченком до цього, мають невідоме походження, але законодавство не трактує їх як видатки на агітацію, адже формально агітацією є лише та реклама яку транслюють вже після реєстрації кандидата. Тож Шевченку звітувати за ці витрати перед держорганами не доведеться.

Регіональні канали з доставкою

Витрати Шевченка не обмежуються телерекламою. Під час ефіру на "Громадському радіо" він розповів про те, що впродовж двох останніх місяців заплатив за понад 150 ефірів на різних телеканалах.

Ходити на ефіри Шевченко також почав до офіційного старту передвиборчої кампанії.

У грудні на регіональних каналах у різних областях з'явилися переважно немарковані як політична реклама програми за участю кандидата.

Від грудня до березня частина регіональних телеканалів запрошувала Шевченка на ефір по кілька разів.

На рівненському телеканалі "Сфера" у програмі "Гість у студії" Шевченко з'явився двічі лише протягом тижня – 26 лютого та 1 березня. На каналі "Чернівецький промінь" у програмі "Чернівці сьогодні" кандидат був щонайменше чотири рази тільки цього року.

Деякі телеканали записали інтерв'ю з Шевченком не у своїй студії, а на його території. Наприклад, журналісти житомирського каналу "C-TV" приїхали на запрошення нардепа до Буковеля.

Шевченко – засновник і колишній директор гірськолижного курорту "Буковель", який нині належить до компанії "Скорзонера". Її кінцеві бенефіціари – Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.

"Як кажуть, ми вас запросили в гості покататися на лижах. Я скористався моментом, що ви тут, запропонував вам, а ви люб'язно погодилися записати ефір", – зазначає на початку програми Шевченко.

Кімнату, де знімали передачу житомирські журналісти, видно й у програмах інших регіональних телеканалів. На тому самому тлі свої передачі записували медійники "Чернівецького променя", луцького "Аверсу" та черкаського "Експо-ТВ". Воно є ще принаймні у 20 випусках на інших каналах.

Типовий початок таких програм: якщо ведуча – дівчина, Олександр Шевченко цілує їй руку й дякує за запрошення. Ймовірно, він запрошує до Буковеля регіональних журналістів для запису цих передач.

Дехто знімає навіть по кілька випусків на однаковому тлі: один – про політику, другий – наприклад, про особисте життя.

Біля вікна з рослинами знято ще щонайменше 25 різних випусків. На офіційній сторінці кандидата у Facebook повідомили, що "журналісти шукають будь-якої можливості поспілкуватись, і тому є обладнана студія в Києві для цього".

Деякі програми регіональних телеканалів розміщені на сторінці Шевченка як реклама.

Один ефір на регіональному телебаченні, зважаючи на фінансові звіти партій, коштує від 5 тисяч до кількох десятків тисяч гривень. Скільки заплатив Шевченко регіональним журналістам, котрі приїжджали до нього в Буковель записувати програми, буде відомо зі звітності, яку після виборів опублікують кандидати.

Шевченко також часто з'являється в програмі "Право на владу" на телеканалі "1+1". Упродовж минулого року він був гостем у цьому ток-шоу щонайменше 5 разів, а цьогоріч – мало не в кожному випуску. В ефірі "Громадського радіо" він наголосив, що за участь у ньому не платить.

Куди ще йдуть гроші?

Під час ефірів Шевченко нерідко зазначав, що з-поміж зовнішньої реклами має лише два білборди на в'їзді до Буковеля. Однак уже зараз зовнішня реклама кандидата з'явилась у різних містах України.

Олександр Шевченко: "Справедливі тарифи та заробітні плати". Львів, лютий 2019 року. Фото: Олена Романишин

Олександр Шевченко: "Пенсії для життя, а не виживання". Хмільник (Вінницька область), березень 2019 року. Фото: Катерина Чамлай

Олександр Шевченко: "Державна – українська. Повага до всіх!" Чернігів, лютий 2019 року. Фото: Ірина Стасюк-Бабчук

Сторінка Олександра Шевченка у Facebook має понад 380 тисяч підписників та 20 адміністраторів. Розміщені на ній дописи часто рекламують у соцмережі.

Серед специфічного контенту сторінки кандидата – постійні привітання мешканців різних населених пунктів України з Днем міста. Наприклад, кандидат вітав жителів міст Бобринець, Путивль, Павлоград і Монастириська.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО порахував, що політики протягом 2018 року витратили на телерекламу більш ніж 647 мільйонів гривень. Із них близько 568 мільйонів – вартість транслювання політичної реклами за участю або на замовлення кандидатів у Президенти.

Дані та методологія: під час аналізу були використані результати моніторингу реклами на телебаченні за 2018 рік та дані про вартість одиниці ефірного часу для передвиборчої агітації на телеканалах. Дані моніторингу політичної реклами на телебаченні містять інформацію про тривалість ролика та час показу в ефірі. Поєднавши ці відомості з даними про розцінки на ефірний час, ми отримали орієнтовну вартість кожного з показів політичної реклами.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" в межах проекту "Моніторинг та верифікація витрат партій на політичну рекламу на телебаченні".

Джерело даних моніторингу: власник даних ТВ панелі – ТзОВ "Індустріальний Телевізійний Комітет" (ЄДРПОУ 37553649); оператор ТВ панелі – ТзОВ "АСНільсен Юкрейн" (ЄДРПОУ 23512369); моніторинг – ТзОВ "Комунікаційний Альянс" (ЄДРПОУ 35289945). Дані надано ТзОВ "Квенді Медіа Менеджмент" (ЄДРПОУ 40007153) для ФОП Червонна (ІН 2711914068).


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]