ІСТОРІЯ РУХУ ЧЕСНО

Громадський рух ЧЕСНО був започаткований групою активістів спільно з представниками партнерства «Новий Громадянин» у 2011 році -  рівно за рік до чергових парламентських виборів в Україні. Символом Руху став часник - засіб дезінфекції та боротьби з «нечистою силою» у політиці. Рух став відкритою платформою для приєднання громадських організацій та індивідуальних учасників. Рух не підтримував жодного політика чи політичну силу.

Маніфестом та цінності руху ЧЕСНО

Кампанії руху

2011-2012 роки - Фільтруй Раду!

Перша кампанія активістів Руху – «Фільтруй Раду!» – стартувала у 2011 році та мала на меті активізувати суспільство задля очищення майбутнього парламенту від недостойних депутатів. Тоді до Руху увійшли понад 150 громадських організацій з усіх регіонів України, які об’єднали свої зусилля навколо ідеї доброчесності та підзвітності народних обранців.

Учасники кампанії розробили для кандидатів у депутати 6 критеріїв доброчесності, що були підтримані понад 70% громадян України:

1.відсутність фактів порушень прав і свобод людини

2.незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців

3.непричетність до корупційних дій

4.прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя

5.особисте голосування в парламенті

6.участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів

Спільно з журналістами та громадськими активістами аналітична команда руху ЧЕСНО перевірила спочатку 450 чинних народних депутатів, а потім – понад 2500 кандидатів до наступного парламенту на відповідність цим критеріям.

Рух ЧЕСНО виявив понад 900 недоброчесних кандидатів у народні депутати та публічно вимагав від політичних сил не допустити їх до участі у виборах. Паралельно активісти руху в усіх регіонах України розповідали виборцям про доброчесність кандидатів у їх округах та створили окремий інструмент вимірювання доброчесності політиків - ЧЕСНОметр.

За результатами кампанії деякі кандидати не потрапили у партійні списки партії УДАРу, а об’єднана опозиція взяла на себе зобов’язання щодо дотримання критеріїв ЧЕСНО у парламенті.

Незалежний міжнародний фінансовий та змістовний аудит підтвердив  ефективність кампанії «Фільтруй Раду!». Висновки аудиторів підтвердили цільове використання донорського фінансування, отриманого ініціаторами ЧЕСНО згідно грантових угод, а саму кампанію міжнародні експерти у сфері боротьби з політичною корупцією назвали «успішною та впливовою».

Прочитати звіт про фінансовий аудит.  Ознайомитися з оцінкою доброчесності кампанії.

Під час кампанії «Фільтруй Раду!» (2011-2012 ) до координаційної ради Руху ЧЕСНО  входили:

- Світлана Заліщук, Олег Рибачук, ГО Центр UA (загальна координація руху)

- Вікторія Сюмар, Інститут масової інформації

- Віктор Таран, Центр політичних студій та аналітики

- Сергій Таран, Міжнародний Інститут Демократій (Україна)

- Тарас Шевченко, Тетяна Семілетко, Інститут медіа права

- Дмитро Котляр, юрист, незалежний експерт

- Ірина Бекешкіна, Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва

- Тарас Петрів, Фундація «Суспільність»

- Андрій Семидідько, Антирейдерський союз підприємців України

2012-2014 рокиФільтруй Владу!

Після обрання парламенту VII скликання (до якого потрапив 331 порушник критеріїв ЧЕСНО) активісти продовжили контролювати діяльність новообраних народних депутатів під гаслом «Фільтруй Владу!».

Першим успіхом «Фільтруй Владу!» можна вважати прогрес у питанні персонального голосування. ЧЕСНО спільно з народними депутатами домоглися того, аби більшість депутатів нового скликання не порушували Конституцію та Регламент Верховної Ради і голосували особисто.

Серед вимог активістів також:

1. належне відвідування депутатами пленарних засідань (90%  засідань) та засідань парламентських комітетів.

2.публічність прізвищ помічників народних депутатів.

3. публічність майнових декларацій парламентарів.

4. розширення каналів комунікації з виборцями та звітування депутатами про свою роботу.

5. збільшення прозорості роботи парламентських комітетів

Результати дослідження діяльності депутатів представлено на їх персональних сторінках у ЧЕСНОметрі.

Кампанію ЧЕСНО «Фільтруй Владу!» координували:

- Світлана Заліщук, Олег Рибачук, ГО Центр UA (загальна координація руху)

- Тарас Шевченко, Тетяна Семілетко, Інститут медіа права

- Дмитро Котляр, юрист, незалежний експерт

- Ірина Бекешкіна, Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва,

- у партнерстві з партнерами в рамках окремих  напрямів кампанії.

2013-2014 роки - ЧЕСНО про УРЯД

Верховна Рада та народні депутати – лише перша ланка, яка відповідає за стан справ у країні.  На виконавчій владі і в першу чергу – на Кабінеті міністрів України лежить головна відповідальність за стан справ в країні. На відміну від  парламенту, Уряд не лише ухвалює доленосні рішення, але й розпоряджається грошима платників податків. Аналіз діяльності уряду та керівників міністерств та відомств важливий не лише в контексті «що було», але й дає можливість спрогнозувати, що буде з країною у майбутньому.

В грудні 2013 року ЧЕСНО розпочав системний аналіз міністрів Уряду Миколи Азарова, який передбачав ґрунтовні розслідування  діяльності 18 міністрів, 5 віце-прем’єрів та прем’єр-міністра за критеріями ЧЕСНО. Проте у лютому 2014 року після виходу перших трьох журналістських розслідувань проект  було призупинено у зв’язку з відставкою Уряду.

Після ухвалення складу Уряду Арсенія Яценюка у лютому 2014 року Рух ЧЕСНО зробив експрес-аналіз «Уряду народної довіри».

2014 рік - ЧЕСНИЙ КАНДИДАТ

Активісти ЧЕСНО переконані, що прозорість та підзвітність майбутнього президента є ключовою вимогою виборців і наступний лідер України матиме легітимність на національному рівні лише за умови максимальної прозорості.

Під час позачергових виборів Президента України Руху ЧЕСНО у партнерстві з IFES-Україна розпочали кампанію «Чесний кандидат», метою якої було збільшення фінансової прозорості передвиборчої кампанії та подальше запровадження фінансової прозорості в українській політиці.

В контексті фінансової прозорості українське законодавство є чи не найгіршим в Європі. Тому активісти звернулися до кандидатів на посаду Президента  України з проханням продемонструвати політичну волю та, попри відсутність законодавчих вимог, оприлюднити детальну інформації про джерела фінансування передвиборчої кампанії та напрями витрачання цих коштів.

Крім того експерти IFES-Україна та учасники Руху ЧЕСНО  підготували законопроект, що дасть можливість виборцям проголосувати,  розуміючи, хто фінансує майбутнього президента, народних депутатів України або учасників місцевих виборів. Крім того, виборці отримають доступ до щорічних фінансових звітів політичних партій.  

П’ять кандидатів на пост президента України – Богомолець, Гриценко, Порошенко, Тимошенко та Тягнибок - підтримали ініціативу ЧЕСНО та IFES-Україна законодавчо зобов’язати учасників передвиборчих перегонів розкрити інформацію про своє фінансування до дня голосування. Троє з них, які одночасно є народними депутатами, - Петро Порошенко, Анатолій Гриценко та Олег Тягнибок, - зареєстрували законопроект громадськості про розкриття фінансування (законопроект №4846). 

Крім того, 5 з 21 зареєстрованого кандидата на пост Президента України – Богомолець, Гриценко, Порошенко, Тігіпко та Тимошенко – частково розкрили інформацію про фінансування своєї передвиборчої кампанії на вимогу Руху ЧЕСНО.

2014 рік - ЧЕСНА РАДА

Під час дочасних парламентських виборів учасники Руху ЧЕСНО сфокусувалися на питанні фінансової прозорості кандидатів, політичних партій та передвиборчих кампаній, яка є важливим інструментом боротьби з корупцією в Україні.

Також учасники Руху переконані, що до наступного парламенту не мають потрапити ті нардепи, які голосували за «диктаторські закони» 16 січня та кандидати, які є фігурантами корупційних розслідувань.  Активісти звернулися до політичних партій із відповідним закликом не включати цих «небезпечних кандидатів» до партійних списків та не висувати їх в одномандатних округах.

Зважаючи на недосконалість чинного виборчого законодавства, учасники ЧЕСНО висунули власні вимоги до політичних партій, які мають намір брати участь у виборах, та закликали їх:

1. відкрити повні автобіографії кандидатів

2. відкрити повні майнові декларації кандидатів за 2013 рік

3. оприлюднити детальний фінансовий звіт партії за 2013 рік

4. за 5 днів до дня голосування оприлюднити деталізований проміжний фінансовий звіт про надходження коштів виборчого фонду партіїта їх використання під час підготовки та проведення позачергових парламентських виборів

5. оприлюднити інформацію про джерела коштів, використаних для формування виборчої застави партії, а також забезпечити оприлюднення такої інформації кандидатами від партії в одномандатних округах;

6. забезпечити підтримку народними депутатами України, які балотуватимуться кандидатами на позачергових виборах народних депутатів України, законопроекту № 4846.

Активісти ЧЕСНО проаналізують списки кандидатів до Верховної Ради України VIII скликання від усіх політичних сил та підготують рейтинг прозорості та відкритості партій, а також назвуть «небезпечних кандидатів», яких вдасться виявити – для того аби виборці змогли зробити усвідомлений вибір в день голосування.