Аби тільки вибори, а гроші знайдуться: "Європейська солідарність" зібрала 45 мільйонів протягом 20 днів

Фото: Аби тільки вибори, а гроші знайдуться: "Європейська солідарність" зібрала 45 мільйонів протягом 20 днів

У другому кварталі 2019 року "Європейську солідарність" фінансували торговельні компанії із залишеного бізнес-центру, директор фірм Порошенка та кандидати в народні депутати.

Надходження коштів на партійні рахунки почалося аж після 11 червня, коли партія оголосила свій виборчий список. Менш ніж за 20 днів на її поточний рахунок надійшло 45,07 мільйона. Також політсила отримала 35,8 мільйона державного фінансування, яке не можна витрачати на агітацію. 

Де гроші Порошенка?

Після сплати з власної кишені рекордних для українських виборів 585 мільйонів на президентську кампанію очікувалося, що перший номер у списку "Європейської солідарності", шостий за статками вітчизняний підприємець Петро Порошенко профінансує хоча б частково виборчу кампанію партії, яка донедавна мала в назві його ім'я. Від 2016 року прізвище Порошенка як донора фігурувало в офіційній звітності лише один раз. Тоді син п'ятого президента Олексій Порошенко 2016-го профінансував вінницький осередок БПП на 260 гривень.

Натомість у звіті партії за другий квартал 2019 року бачимо пов'язаних із Петром Порошенком осіб. Ярандін В.А. (усупереч закону, у фінзвіті подано неповне ім'я донора) перерахував найбільшу дозволену законом суму для фінансування партій фізичними особами – 1,67 мільйона гривень. Імовірно, це Володимир Андрійович Ярандін, який, за даними YouControl, є співзасновником низки підприємств, де бенефіціаром чи співзасновником є Петро Порошенко.

Стільки ж, як Ярандін, пожертвував Засенко О.Ю. Найімовірніше, це екс-депутат Київради від "Блоку Леоніда Черновецького" Олексій Засенко.

Тариф "Кандидатський"

Загалом у ІІ кварталі на поточний рахунок "ЄС" 9,2 мільйона гривень переказали 120 фізичних осіб. Із них 97 балотувалися від партії до парламенту, однак їхній сукупний внесок становить 42% надходжень від фізосіб. Найбільша сума від кандидатів була 196 тисяч – їх перерахував висуванець "ЄС" у 18-му вінницькому окрузі, нардеп ВРУ восьмого скликання Руслан Демчак. А найменша – 40 тисяч від кандидатки із Краматорська, бухгалтерки донецької парторганізації "Європейської солідарності" Дар'ї Лучко.

За даними порталу "Золото партій", 2017-го Лучко переказала політсилі 20 тисяч гривень. У другому кварталі 2019 року вона отримала від рідного партосередку 28,2 тисячі гривень.

Але типовими сумами для кандидатів були 100 і 50 тисяч гривень. 100 тисяч перерахували 11 висуванців "ЄС", а 50 тисяч – 80 осіб.

 

34-й номер у партійному списку на парламентських виборах, екс-нардеп Олександр Черненко те, чому пожертвував партії 50 тисяч, пояснює так:

"Це був добровільний внесок на підтримку партії. Ніхто ні з ким не домовлявся. Просто звернулися до бажаючих підтримати, хто як може. Куди їх витратили, я не цікавився, очевидно, на виборчу кампанію".

18-й номер у списку "ЄС", чинний народний депутат, екс-голова Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко зазначає, що кандидати переказували власні кошти.

"Спільна справа – так спільна справа. Внесок із доходів, належно оподаткованих і задекларованих", – коментує він.

 

Політолог Сергій Таран, котрий теж був у списку "Європейської солідарності", наводить розрахунки, які обумовили надання кандидатами по 50 тисяч гривень:

 

"Сума застави, яку мала сплатити партія "Європейська солідарність", становила 4,7 млн грн. У виборчому списку партії до Верховної Ради було 100 кандидатів. Умовно поділивши 4,7 млн грн на 100, матимемо 47 тис. грн. Ця сума і стала базовою для визначення внеску від кандидатів у депутати. Отож, партія запропонувала, аби за заставу на виборах у першу чергу заплатити кандидати, яких вона висуває. Відповідно, кожен зі 100 кандидатів міг особисто внести частину застави (у розмірі 50 тис. грн), що деякі кандидати і зробили".

 

Гуртова торгівля із залишених бізнес-центрів за "ЄС"

Та найбільше, майже 35,9 мільйона, на поточний рахунок "ЄвроСолідарності" перерахували 12 підприємств. Усі вони з Києва та Броварів. Їхні внески варіюються в межах 1,75-3,3 мільйона. Усі ці компанії працюють у гуртовій торгівлі, продають переважно агропродукцію, раніше не мали жодних судових справ. Більшість із них у реєстраційних даних не зазначила контактних телефонів та адрес електронної пошти. Жодна з них не має власного сайта.

"Це прихильники партії, до яких звернулися по допомогу, які декілька років планували це й, коли почалася виборча кампанія, стали нам допомагати. Це пул наших прихильників і членів партії майже весь… В одного там, умовно кажучи, спонсора є декілька компаній, які можуть допомогти", – коментує голова політради "Європейської солідарності" Максим Саврасов.

Хоча, згідно з даними реєстрів, у цих фірм немає спільних власників. І для партійної скарбниці це перевага. Тому що, якби кілька компаній, які належать одній особі, перерахували більш ніж 3,4 мільйона, то ці внески не зарахували б.

Троє із цих підприємств – ТОВ "Санфлауер сідс", ТОВ "Еліт планета сідс" і ТОВ "Спецагропостач" – розташовані за однією адресою: м. Київ, Повітрофлотський проспект, будинок 54. Але в них різні офіси. 

У цьому офісному центрі зареєстровано ще понад 340 фірм. І, за словами місцевих жителів, цю будівлю планують знести.


Офісний центр на Повітрофлотському проспекті, 54 у Києві 2015 року. Зображення з Google Maps. 

 


Цей самий офісний центр 11 вересня 2019 року. Фото Олексія Півторака

 

 

У відкритих джерелах немає інформації про засновників цих компаній, їхні політичні позиції та зв'язки з "ЄС".

У ТОВ "Кубіс" із Броварів, яке дало партії 3,3 мільйона, за телефоном, зазначеним у державному реєстрі, підтвердили, що перераховували "ЄС" гроші.

"Партія просила", – відповів чоловік, котрий узяв слухавку, але назватися не захотів. Він сказав, що з "Європейською солідарністю" спілкувалася інша людина. 

Як витратили гроші?

Витрати з поточного рахунку партії можна поділити на два періоди: до 11 червня й після. У першому періоді витрачали гроші, зібрані в попередні місяці. Зокрема, 5 мільйонів заплатили за рекламу. Водночас у зовнішній рекламі "світилося" переважно обличчя Петра Порошенка, який щойно програв президентські вибори, і містилося гасло, що нагадувало про ЄС- і НАТО-інтеграційну позицію партії.


Фото Олексія Півторака, м. Київ
 

Фото Олексія Півторака, м. Київ

У партійній відеорекламі чільне місце теж посідав Порошенко, але були й інші перші особи зі списку.

У виборчий період, коли в партії знайшлися гроші, найбільше витратили на застави за реєстрацію виборчого списку (4,17 мільйона) та 139 мажоритарників у ЦВК – загалом майже 10 мільйонів. Тобто по 41,7 тисячі на кожного кандидата.

Решту 11,1 мільйона майже повністю спрямували на рекламу:

- 6,6 млн віддали ТОВ "Мегаполіс інвест плюс";

- 5,5 млн – ТОВ "Глобал медіа груп", рекламній компанії з орбіти медіагрупи "1+1";

- 4,3 млн – ТОВ "Медіа партнерство баінг";

- 2,3 млн – ТОВ "Старлайт бренд контент", що розміщує рекламу на телеканалах Віктора Пінчука.

До реєстрації партійного списку в ЦВК у зовнішній рекламі фігурував здебільшого Петро Порошенко.

Гроші з рахунку для отримання державного фінансування "ЄС" традиційно використовує на оплату офісів у Києві та регіонах, зарплати працівникам і підтримку регіональних парторганізацій. Не став винятком і другий квартал 2019 року. Партія перерахувала своїм осередкам 20,4 із 35,8 мільйона держкоштів, одержаних у ІІ кварталі.

Утім, знайшлися гроші й на рекламу. 2,5 мільйона переказали вже згаданим ТОВ "Глобал медіа груп", ТОВ "Старлайт бренд контент" і ТОВ "Медіа партнерство баінг". 10 вересня Рух ЧЕСНО поцікавився в НАЗК, що саме ці компанії зробили для партії, аби зрозуміти потребу у сплаті з обох рахунків. На момент виходу статті відповіді від контролюючого органу ще не було.

Як підрахував Рух ЧЕСНО, наступного року партія "Європейська солідарність" отримає з держбюджету 74 мільйони гривень.

Після парламентської виборчої кампанії Рух ЧЕСНО аналізував остаточні фінансові звіти про використання коштів виборчих фондів партій.

Незадекларовані витрати на рекламу у Facebook мали щонайменше партії "Слуга народу", ВО "Батьківщина" та "Європейська солідарність".

У звіті "Опозиційного блоку" можна знайти видатки на фартухи, рушники, ліхтарі, чашки, блокноти, ручки, наліпки й календарі.

Партія "Сила і честь" отримувала на рахунок виборчого фонду внески від фізичних осіб. Так, їй надіслали 248,4 тисячі гривень. Із них 210 тисяч переказав Сергій Сухов із Маріуполя. Людина з ідентичними прізвищем, ім'ям і по батькові є співробітником ТОВ "Метінвест холдинг", що належить олігарху Рінату Ахметову.

А партія "Сила людей" спромоглася відкрити рахунок виборчого фонду лише в останній день агітації – 19 липня. За час кампанії вона не отримала й не витратила звідти жодної копійки. 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]