Хто з мерів Житомирщини заробив більше?

Фото: Хто з мерів Житомирщини заробив більше?

Мер Овруча говорить популістично, що працює за совість, а не за зарплату. Міський голова Коростеня проблем із затвердження премій для себе не має. Найбільшу зарплату у 2016 році отримав Новоград-Волинський міський голова, а найменшу – Житомирський. ЧЕСНО вдалося переконати Сергія Сухомлина, що низька зарплата – це популізм.

В умовах ринкової економіки керівник підприємства повинен отримувати вищу зарплату, ніж його підлеглі. Це проста ринкова логіка, але якщо порівняти зарплату працівників Житомирської міської ради із зарплатою мера, то у цьому порівнянні останній дуже програє.

 

Мер Києва Леонід Черновецький свого часу для піару визначив собі зарплату в розмірі 1 гривні. І саме за його влади в столиці можна було спостерігати одні з наймасштабніших дерибанів землі. Якщо Україні потрібні мери, які ведуть боротьбу з корупцією й розвивають міста, то вони й чиновники апарату повинні мати вищі доходи, ніж зарплата прибиральниці. Ті, хто вже змінив популістський підхід, твердять: мерія отримала якісно новий кадровий склад”, говорить головна редакторка сайту Громадського руху ЧЕСНО Ірина Федорів, яка проаналізувала зарплати мерів усіх обласних центрів України.

 

Громадський рух ЧЕСНО також дослідив декларації 2016 року міських та селищних голів Житомирщини. Найменше заробляв мер Житомира. Якщо середня річна зарплата становила 48 242 гривень (близько 4 тис. грн на місяць), то його дохід був лише в 1,2 рази більший. Решта мерів заробляє майже у двічі більше, ніж Сергій Сухомлин.

 

Натисніть для збільшення

У грудні 2017 року журналісти ЧЕСНО спілкувалися із міським головою Житомира на предмет подолання популізму малих зарплат у менеджерів міст Сергій Сухомлин обіцяв серйозно подумати над цим питанням.

 

Зарплату підняв собі майже в два рази. Я відмовився від надбавок і премій, да. Премій я собі не назначаю, а надбавку ввів і отримую кошти”, зазначає Сухомлин.

 

Деякі мери твердять, що грошей їм вистачає, але на них лягають представницькі витрати, які теж би мали закладати в бюджет.

 

Зарплати в принципі вистачає на життя. Однак, існують і представницькі витрати, які нерідко потрібно покривати із заробітної плат. Питання підвищення зарплат виносилося на сесію, але існував певний супротив депутатського корпусу відносно вирішення цього запитання. А щодо подолання супротиву, то ми над цим і сьогодні працюємо", каже Іван Кохан, мер Коростишева.

 

За законом, депутати визначають розмір премії для голови. І це голову ставить у залежність від депутатського корпусу, оскільки сама по собі ставка, яка визначена Кабміном, доволі мала. Це створює серйозні проблеми тим головам, які чинять супротив депутатському корпусу і боряться з корупцією.

 

Ті мери, які домовилися з радою проблем із преміюванням не знають.

 

…На грудневій сесії ми затвердили зарплату голові: з надбавками, з преміями усіма. Питання було одноголосно затверджено", розповідає Громадському руху ЧЕСНО міський голова Коростеня Володимир Москаленко.

 

Разом з тим голова бідкається, що рівень зарплат в апараті не дає змоги найняти молодих фахівців, які мали б працювати на місто. Їм також її піднімають за рахунок премій:

 

Порівнюючи з тим, що було … нормальна зарплата у голови, але у працівників виконавчого комітету – вона просто ніщенська. Нормальних молодих людей на роботу взяти не можна. Ніхто не вірить, що існує така зарплата. Приходять люди на конкурсній основі, і коли знайомляться з майбутньою зарплатою, вони сміються, говорять: «Це не правда, такого бути не може». У нас же в державі загальноприйнято, що тут ці «бюрократи» ну просто десятками тисяч отримують ці гроші… Зрозуміло, що зарплати підняти – такого немає, а от за рахунок премій чи преміальних – можна підняти. Ми й піднімали, щоб хоч якось вирівняти ситуацію".

 

Розміри зарплат міських та селищних голів після утворення об’єднаних територіальних громад (ОТГ) змінилися, зокрема Анатолій Душко, голова Баранівської ОТГ зазначає:

 

Хочу Вам сказати, що я у 2016 році отримував заробітну плату – 4600 грн. А зараз у мене заробітна плата – 16 тисяч. Я привик жити бідно, тому я чесно Вам скажу: я дуже задоволений".

 

Крім того, голова Баранівської ОТГ підтримує позицію Громадського руху ЧЕСНО у тому, що менеджмент місцевих органів самоврядування повинен отримувати достойну заробітну плату:

 

З 1 січня 2017 року ми створили громаду і потрібно було корегувати зарплати, бо, наприклад, директор школи получав 9 тис. грн, Ви розумієте? Коли ми брали на роботу начальника відділу освіти, то він мав получати дещо більше, ніж директор", додав Анатолій Душко.

 

Але далеко не всі голови ОТГ такі оптимістичні. Так, Олег Можарівський, голова Попільнянської селищної ОТГ, який за 2016 рік отримав у 2,7 разів вищу зарплату, ніж середня по області, коментуючи  розсміявся та відповів:

 

Ну, що Вам сказать? Чесно, да? … Нє, ну, канєшно зарплата при нинішніх цінах… а за 2016 рік – та тоді вобше смішна була зарплата. Скільки там у мене середня зарплата була, я вже й не пам’ятаю… Посадовий оклад був 2 тисячі… взагалі мала зарплата була... Зараз посадовий оклад 5 тисяч..."

 

Хорошівський селищний голова Володимир Столярчук дав короткий коментар:

 

А кого зарплата влаштовує в Україні?, подумавши, додав: Мене, в принципі – да, влаштовує".

 

Незадоволений своїми заробітками і міський голова Овруча Іван Коруд​:

 

У мене є совість… зарплата канєшно не влаштовує".

 

Але якщо головного керівника органу місцевого самоврядування, який уже не першу каденцію турбує розмір його зарплати, то він мав би подбати про надбавки, як це робили його колеги. У ході розмови, Іван Коруд зізнався, що останній раз підвищували зарплату собі та апарату:

 

У січні цього року. Опору від депутатського корпусу не було".

 

Журналісти Громадського руху ЧЕСНО взяли коментар у першого номера у рейтингу зарплат мерів Житомирської області Віктора Весельського:

 

Кожна людина за себе отримує заробітну плату... Відповідно, ви візьміть розпечатку і подивіться всіх міських голів по Україні і відповідно зорієнтуйтеся, хто в якій п’ятірці", – відповів міський голова Новоград-Волинського, який дещо обурився на наше запитання.

 

Віктор Весельський поділився з нами досвідом щодо підвищення заробітків, адже такі рішення міської є уже традицією:

 

Питання надбавок цей рік було, в минулому році, на позаминулий… я знаю, що коли мене обрали міським головою в 2015 році, то тоді голосували депутати міському голові і заступникам... Тоді було 100%  премії міському голові, потім, коли на цей рік я сказав, що не потрібно 100%, а достатньо 75%, то проголосували за 75%. Відповідно до цього нараховується. Кожен депутат висловив свою позицію, але всі прийшли до висновку, і не тільки депутати і я, що люди сьогодні повинні отримувати достойну заробітню плату".

 

Проаналізувавши зарплати мерів та селищних голів Житомирщини, можемо констатувати, що рівень зарплати очільника міста чи селища напряму залежить від підтримки депутатського корпусу, тобто від політичних домовленостей між мером та депутатами. Така ситуація може спричиняти виникненню корупційних ризиків на місцевому рівні.

Додамо, Громадський рух ЧЕСНО пропонує мерам звітувати в новому форматі – прямий ефір на Суспільному телебаченні Житомирщини з інтерактивними питаннями від громадян та експертів.

 

У такому форматі вже прозвітували мери Хмельницького та Чернівців. Невдовзі звітуватимуть мери Львова, Ужгорода, Житомира, Тростянця. Запрошуємо мерів міст доєднатися до національної кампанії #ЧЕСНОзвіт”, – говорить керівниця національної кампанії #ЧЕСНОзвіт Віта Думанська.

 

Запроваджуємо нові стандарти звітування не лише в мегаполісах, але й у малих громадах. Голова селища Коцюбинське, очільник Новопсковської ОТГ на Луганщині теж підтвердив намір звітувати”, – додає Думанська.


Нагадаємо, що публікація Громадського руху ЧЕСНО "Найбільші землевласники Житомирської міськради - "батьківщинівці" і звернення юристів Bihus.info стали підставою для рішення НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації депутата-"батьківщинівця" Житомирської міськради Пидюри.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]