Хто з прогульників Київради може стати нардепом
Торік нерішучий мер Кличко став рішучішим на 1%. "Самопоміч" пропонує киянам самостійно відкликати депутатів-зрадників з "Київської команди" й обіцяє сприяння. Пабат став прогульником через "депутатів-піар-асів", а Бенюк третій рік поспіль розривається між театром і Київрадою.Часто комісії подовгу не можуть зібратися через відсутність кворуму. Перед засіданням земельної комісії депутати чекають на Кісю – так вони називають колегу з фракції "Єдність" Ігоря Кісільова.

Громадський рух ЧЕСНО моніторить відвідуваність депутатів Київради, які на парламентських виборах можуть стати кандидатами в народні депутати.

Бенюк розривається між театром і Київрадою та не проти піти в парламент
У Київраді, за даними відвідуваності сесій і комісій з 1 січня до 26 грудня 2018 року, таких депутатів шестеро. Зауважимо, що 2017 року кандидатів на відкликання було на одного менше.
Депутат, який пропустив понад 50% засідань сесій і/або комісій протягом календарного року, може бути відкликаний з ради та позбавлений мандата
Натомість до переліку кандидатів на відкликання знову потрапили "батьківщинівець" Ваган Товмасян і представник "Київської команди" (екс-"самопомічівець") Олексій Руденко.

Товмасян, який роздавав на свято Миколая солодкі подарунки, на запитання журналіста про причини пропускання засідань комісії відповідати не захотів.

Ваган Товмасян
депутат від "Батьківщини"
у Київраді

"Пишите, что хотите. Вы все равно все напишете, как вам выгодно. Не хочу вам комментировать"
На запитання, чи збирається балотуватися до Верховної Ради депутат відповідає, що не виключає такої можливості.

Ваган Товмасян
депутат від "Батьківщини"
у Київраді
"Якщо балотуватися, то балотуватися – я за список ховатися не збираюся… Я там виріс, тому буду іти там, де виріс… якщо буду іти… Коли прийде час, то буду вирішувати, а якщо вирішу, то обов'язково буду йти по мажоритарному округу"
Олексій Руденко 2018 року на 12% погіршив відвідуваність сесійних засідань порівняно з минулим роком.

Нині позафракційний Вадим Ноздря (екс-"самопомічівець") став кандидатом на відкликання через прогулювання засідань сесій. Ще восени під час розмови з журналістом Руху ЧЕСНО він зізнався, що втратив інтерес до роботи в раді й не заперечує, аби його відкликали, проте сам складати мандат не поспішає.
Торік лави кандидатів на відкликання поповнили двоє "свободівців" – Петро Кузик і Богдан Бенюк. Цікаво, що Бенюк, за даними апарату ради, пропустив 60% сесійних засідань, але при цьому був на кожному з 28-ми засідань комісії з питань культури.

Депутат-актор пояснює це тим, що комісія збирається з урахуванням можливостей усіх її членів бути присутніми на засіданні, а щодо сесій, то "Київраді начхати, чи буде Бенюк на тому засіданні".


Богдан Бенюк
депутат від "Свободи"
у Київраді
"Пропустив. І що? Ви хочете мене розстрілять, чи що? Засідання Київради оголошують тоді, коли готові документи, коли готовий Кличко, коли готовий секретар, але вони ж не враховують, що я, наприклад, маю в ці дні велику роботу, коли вони міняються. Я не можу підвести театр, бо я все-таки є артист у першу чергу, а в другу чергу я – депутат. Якби я себе вважав перше депутатом, то мене б зразу ви запитали, а звідки ви берете гроші на прожиття, коли ви не працюєте? Правда? Я заробляю для своєї родини театром, і мистецтвом, і викладанням, а Київрада не зважає на це. Верховна Рада має графік, і цей графік не порушується"
Актор ділиться театральними робочими планами, у нього щільний графік.

Богдан Бенюк
депутат від "Свободи"
у Київраді
"Ми закінчили "Коріолан" Шекспіра, буквально 25 і 27 грудня в нас була прем'єра. Зараз я в Театрі на Подолі, у театрі Малахова. Курков написав роман, який називається "Сірі бджоли", і я буду в Театрі на Подолі мати у квітні прем'єру. І в театрі Франка запускається "Тев'є-молочник", де я гратиму Тев'є"
На запитання ЧЕСНО, чи збирається Бенюк балотуватися на виборах до Верховної Ради, актор відповідає, що він член партії "Свобода", тож не виключає такої можливості.

Богдан Бенюк
депутат від "Свободи"
у Київраді
"Я є член партії, якщо партія буде вважати за потрібне, щоб я пішов до Верховної Ради, то звичайно, я буду йти до Верховної Ради. Якщо я буду мати ще якісь дивіденди, аби йти туди. Я є членом партії, я буду виконувати все"
Голова фракції "Свобода" Юрій Сиротюк каже, що його цілком улаштовує робота депутатів-"свободівців", які стали кандидатами на відкликання.

Юрій Сиротюк
голова фракції "Свобода" в Київраді
"Мене, як керівника фракції та політичної організації ВО "Свобода", абсолютно влаштовує робота заступника голови ВО "Свобода" Богдана Бенюка й керівника Київської міської організації ВО "Свобода" Петра Кузика в Київській міській раді. Вони балотувалися від нас. Ми нещодавно мали публічний звіт. У виборців "Свободи" до роботи цих депутатів питань немає. На звіті був повний зал людей. Я знаю, що вони працюють, як би це не дивно звучало. У комісії я бачу результати роботи і Бенюка, і Кузика"
Зауважимо, що Петро Кузик потрапив до списку відкликанців саме через пропускання засідань бюджетної комісії, яких було найбільше – 56.

Із цієї ж причини кандидаткою на відкликання стала й Алла Шлапак з "Єдності". Депутатка твердить, що відвідує всі засідання бюджетної комісії, які відбуваються згідно з регламентом, коли депутатів попереджають завчасно:

Алла Шлапак
депутатка від "Єдності"
у Київраді
"Комісії збиралися з порушеннями… З вечора на ранок збиралася комісія, з ранку на обід збиралася комісія… Ті засідання комісії, які скликалися відповідно до регламенту, я постійно відвідую. Тобто, якщо в четвер увечері оголошують про скликання комісії, роздають матеріали в електронному вигляді, я ці засідання відвідую. Ті, які позачергові, я не завжди відвідую, тому що я є викладачем університету, у мене є пари, у мене є розклад, і я не сиджу в Кличка на зарплаті, як та більшість, яка збирається "по свистку" Кличка"
На думку Алли Шлапак, потреби в такій великій кількості позачергових і термінових засідань немає:

Алла Шлапак
депутатка від "Єдності"
у Київраді
"У більшості випадків, я вважаю, немає необхідності в таких (позачергових – прим. ред.) скликаннях. Таке ставлення до бюджету. Це, звичайно, неякісне планування. Жодна європейська столиця не розуміє, нас не розуміють, коли ми кажемо, що коригуємо постійно бюджет по 3-4 рази на рік"
У відповіді Громадському руху ЧЕСНО щодо відвідування депутатами засідань сесій і комісій апарат ради надав інформацію і про випадки, коли обранці попереджали про свою відсутність.

На погляд працівників апарату міськради, якщо депутат прогуляв, наприклад, 4 сесійні засідання, але щоразу про це попереджав, то в підсумку він пропустив 0% засідань.

Натомість законодавство України не передбачає поважних причин для пропускання засідань сесій чи комісій, тому, згідно з методологією Громадського руху ЧЕСНО, такі попередження не враховуються.

Нагадаємо також, що після скандалу у фракції "Самопоміч", із якої вийшла більша частина депутатів, котрі утворили групу "Київська команда", "Самопоміч" може відкликати своїх колишніх членів, які водночас є кандидатами на відкликання.

Зауважимо, що ще наприкінці 2017 року депутати Юрій Вахель і Роман Марченко побивалися, що не можуть скласти мандат, хоча написали відповідні заяви. Торік Вахель змінив своє рішення. Марченко також досі залишається депутатом.
Старовойт та Омельченко – головні пасиви Київради
Їхні картки не голосують
у понад 50% випадків
Трапляється, що депутати реєструються, а потім ідуть геть із сесійної зали у своїх справах. Наявність картки у слоті для голосування ще не означає фактичної присутності обранця на засіданні та його депутатської роботи. Картку за нього могли вставити й однопартійці чи навіть помічники.

Таких депутатів Рух ЧЕСНО називає "пасивами Київради". Список обранців, які вставляють свою картку в систему, але не працюють, очолюють "батьківщинівець" Володимир Старовойт та голова фракції "Єдність", екс-мер Олександр Омельченко.
Як Пабат став прогульником через "депутатів-піар-асів"
ЧЕСНО прогульниками називає депутатів, які пропустили від 25% до 50% засідань сесій та/або комісій протягом року
2018 року порівняно з 2017-м прогульників засідань сесій і/або комісій Київради побільшало на одного і стало 26 депутатів.

Торік прогульником став депутат від "БПП "Солідарність" із Борщагівки Олександр Пабат. Цікаво, що він не пропустив жодного засідання комісії з охорони здоров'я, а потрапив до компанії прогульників через пропуски сесій.
У своїх пропусках сесій Пабат звинувачує… інших депутатів:

Олександр Пабат
депутат Київради від "Солідарності"
"Ви собі самі придумайте, чого мене там не було тих 26%. І зверніть увагу, що більшість із них були перенесені, знесені… У мене є свій особистий чіткий план стосовно регламенту КМР та пропозиції секретаря КМР. Але коли депутати прийшли політичні інтереси відстоювати, то їм треба повиступати – я їх називаю "депутати-піар-аси", аси піару тобто. Тому засідання вимушені переносити, а я не можу свій особистий графік керувати з "піар-асами". Можете так і записати"
Громадський рух ЧЕСНО поцікавився в Пабата, як би він поставився до того, щоб депутатам місцевих рад платили гроші.

Олександр Пабат
депутат Київради від "Солідарності"
"Візьмемо як приклад Верховну Раду, де люди отримують кошти. Але чи спонукає це їх до такої неухильної відповідальності, хоча б до такої невеличкої цноти, як натискання піпки сусідки… вибачте кнопки сусіда? Ну не працює!"
Пабат уважає, що всі питання депутат має вирішувати на комісії:

Олександр Пабат
депутат Київради від "Солідарності"
"З моєї ініціативи вперше була створена програма "Безбар'єрний Київ"… А ці питання вирішуються на комісії. Якби наші депутати більше працювали на комісіях, тоді б не треба було "піар-асмом" займатися!"
На запитання руху ЧЕСНО, чи не збирається Пабат балотуватися до Верховної Ради восени, він відповідає негативно.

Олександр Пабат
депутат Київради від "Солідарності"
"Боже збав! Я виключно хай і князь, але борщагівський! Я 18 років депутат Київської міської ради безперервного стажу. Пережив і різних мерів, і секретарів, президентів… Я в Верховну Раду - ні-ні. Мені тут ще треба підняти 13-ту школу..."
"Батьківщинівець" із Виноградаря Юрій Дідовець, який досі не входить до жодної комісії, протягом року надсилав підтвердження причин пропускання ним сесійних засідань і журналістам Руху ЧЕСНО.

Рух ЧЕСНО поцікавився в Дідовця, чи збирається він балотуватися на виборах до Верховної Ради.


Юрій Дідовець
депутат від "Батьківщини"
у Київраді


"Так, 220 мажоритарний округ, Подільський район"
Зауважимо, що секретар Київради Володимир Прокопів обіцяв переформатувати комісії ще в лютому 2018-го, аби краще врахувати побажання депутатів і зменшити кількість прогульників. Проте цього не сталося.
А де ж Кіся? – Як на земельній комісії шукали кворум
Доходить до того, що найбільша комісія міськради – земельна і 2019 року не може зібрати кворум та годинами чекає на колег. Так, її засідання оголошено на 10:00.
Однак 10 депутатів до 12:00 чекають ще хоча б на двох своїх колег, аби зібрався кворум і можна було розпочати засідання.

Поруч на стільцях очікують представники громади, які прийшли на розгляд важливих для себе питань. Разом з дорослими чекає й немовля.

Журналістка Руху ЧЕСНО Олена Жежера, яка того дня стрімила з Київради, розповідає:


Олена Жежера
журналістка Руху ЧЕСНО
"Люди сиділи кілька годин. Для кворуму треба щонайменше 12 голосів. Депутат з фракції "Єдність" Ігор Кісільов прийшов, зареєструвався та кудись побіг. Й от усі на нього чекали, бо він був 12-м. Владислав Турець із фракції "БПП" ходив залою й бідкався: "А де ж Кіся?" Кісею він називав депутата Кісільова"
Мер Кличко 2018 року став рішучішим аж на 1%
Депутати часто реєструються й тікають із сесійних засідань. Тому, якщо йдеться про роботу міських обранців під час голосувань, то ситуація є справді критичною.

Секретар Київради Володимир Прокопів неодноразово нарікав Громадському руху ЧЕСНО на відсутність депутатів під час голосувань.

Сам міський голова не голосував за 86% питань, які розглядалися 2018 року. Для порівняння: позаминулого року Віталій Кличко був на 1% менш рішучим.

Ось ті, хто не брав участі в голосуваннях за понад 50% питань, і їх значно більше, ніж кандидатів на відкликання.
Порівняно з попереднім роком 2018-го нерішучих депутатів на одного поменшало.

Депутатка від ВО "Батьківщина" Марина Кочур, яка потрапила до переліку нерішучих уперше, каже, що мала пропуски за станом здоров'я:

Марина Кочур
депутатка від "Батьківщини"
у Київраді
"У мене цього року взагалі було дуже багато пропусків пленарних засідань у зв'язку з хворобою. Декілька разів я приходила і спочатку відмічалася, а потім мала йти здавати аналізи… Такі були моменти"
Депутатка запевняє, що, якщо її фракція вирішує не голосувати за певний проект рішення, то вона зазвичай натискає кнопку "Утриматися".
Чи відкличе партія "Самопоміч" відколоту "КК" у міськраді?
Партії, які провели прогульників до міської ради, повинні за них відповідати. 2018 року стався скандальний розкол фракції "Самопоміч", після чого утворилася депутатська група "Київська команда" на чолі з колишнім очільником фракції Сергієм Гусовським і троє депутатів стали позафракційними.

У самій "Самопомочі" залишилося двоє депутатів, новою головою фракції було обрано Наталію Манойленко.

Унаслідок розколу вийшло, що фракція "Самопоміч" є найбільш безвідповідальною, оскільки обоє її членів потрапили до лав прогульників.
Партія "Самопоміч" має змогу ініціювати процедуру відкликання депутатів, які вийшли з її фракції.

Народний депутат України від "Самопомочі" Олег Лаврик у коментарі Руху ЧЕСНО уточнює, що не "Київська команда" відкололася, а "Самопоміч" їх за корупцію вигнала – це різні речі". Водночас він зазначає, що наразі, під час передвиборчої президентської кампанії, партія не вважає за доцільне ініціювати процедуру відкликання, аби не витрачати ресурс.

Олег Лаврик
народний депутат України від "Самопомочі"
"Ми зараз займаємося формуванням нового київського осередку… У нас є виборча кампанія. Збирати зараз 17 ініціативних груп і займатися процедурою відкликання – це забирає енергію. Якщо громадські організації, активісти готові за це братися, то всі необхідні рішення, які потрібні від партії для ТВК, працівники у виборчій комісії все зроблять правильно, і в межах 2-3 днів ми всі ці рішення приймемо. Ми таку ініціативу підтримаємо й публічно, й організаційно. Можемо це гарантувати"
Нардеп розповідає:

Олег Лаврик
народний депутат України від "Самопомочі"
"Ми маємо 28 людей на відкликання, 4 людини вже зайшли нові, прийняли присягу, щодо 13 осіб тривають судові справи з ТВК… Решта – питання йде на рівні збирання підписів. Але всі ті 28 осіб уже виключені з фракції, виключені з партії, тобто всі партійні рішення ми поприймали"
У "Свободи" трохи знизився рівень опозиційності, у решти – підвищився
Загалом, 2018-го порівняно з попереднім роком рівень опозиційності в Київраді трішки зріс. Імовірно, цьому сприяли гострі питання, які виносилися на розгляд сесії та спонукали депутатів частіше голосувати "проти" або утримуватися.
Маркерні голосування, які демонструють опозиційність, – це, зокрема, голосування за бюджет.
Де в Києві палало: гарячі точки столиці 2018 року
"Свобода" не голосує за бюджет у містах, де не є владою. Також від голосування за бюджет утрималася "Самопоміч".

Нагадаємо, що Рух ЧЕСНО проаналізував відвідуваність і декларації депутатів Київради за 2017 рік.
Матеріал підготували:
Сергій Огородник
журналіст ЧЕСНО
Іван Лампека
інфографіст ЧЕСНО
Made on
Tilda