Депутат обласної ради

За що відповідає обласна рада

Обласна рада представляє спільні інтереси територіальних громад, проте немає власних виконавчих органів, а лише виконавчий апарат. Фактично обласна державна адміністрація є квазівиконавчим органом для обласної ради в частині делегованих їй повноважень.

В обласної ради є власні повноваження та делеговані повноваження. Перші повноваження реалізуються виключно через рішення ради, а інші делеговані облдержадміністрації.

Фінанси та бюджет

Виключно на засіданні обласної ради затверджується бюджет області, програма соціально-економічного та культурного розвитку та цільові обласні програми розвитку різних галузей. Розробляє проекти документів залучаючи депутатський корпус ОДА. Яка в подальшому виконує бюджет, програми та звітує про це перед депутатським корпусом. Також, обласна рада затверджує стратегію розвитку області та план її впровадження.

Також, обласна рада розподіляє передані з державного бюджету кошти у вигляді дотацій, субвенцій через надання висновків та рекомендацій бюджетної комісії.

Цікаво що в 2020 р. Створюють територіальні дорожні фонди, за кошти яких будуть фінансувати будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах

Медицина, освіта та культура

Обласна рада утворює, ліквідовує та реорганізовує обласні комунальні підприємства, установи та заклади. А також призначає та звільняє їхніх керівників, затверджує статути їхньої діяльності.

Таких комунальних інституцій в різних сферах є багато:

 • медичні некомерційні комунальні підприємства, які надають переважно  спеціалізовані медичні послуги, наприклад, при травмах, отруєннях, патологічних станах, вагітності, допомагають відновлюватися після хвороб

 • спортивні школи

 • школи-інтернати та центри естетичного виховання

 • вищі навчальні заклади

 • санаторії та бази відпочинку

 • драматичні театри

 • бібліотеки, будинки культури та кінотеатри

 • центри соціального захисту

Комунальні підприємства

В управлінні обласних рад є КП які здійснюють функції де вже є конкуренція, проте з різних причин вони продовжують існувати та фінансово підтримуються з обласного бюджету. Типовими прикладами таких підприємств є:

 • автотранспортні підприємства

 • бюро технічної інвентаризації

 • аварійні служби

 • будівельні компанії

 • аеропорти та автовокзали

Дозволи та погодження

Обласна рада надає дозволи на користування мисливськими угіддями та погоджує ліміти використання лісових ресурсів при заготівлі другорядних лісових матеріалів та здійсненні побічних лісових користувань. Депутати на пленарному засіданні встановлюють правила користування водозабірними спорудами та визначають зони санітарної охорони джерел водопостачання, обмежують використання підприємствами питної води у промислових цілях.

Управління комунальним майном

Обласні депутати на своїх пленарних засіданнях визначають які приміщення чи будівлі зможна передавати в оренду, а які приватизовувати. А також які майнові комплекси спільної власності (аеропорти, водоканали та ін.) передати в концесію. 

Депутати будуть затверджувати два списки об'єктів які пропонують для орендарів. Один список в якому об’єкти передаються в оренду через проведення on-line аукціону, а другий без конкурсу за пільговими умовами.

В сфері земельних відносин обласна рада управляє земельними ділянками спільної власності територіальних громад, а в сфері планування затверджує схеми планування територій.

Також, важливим повноваження обласних обранців є визначення території та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.

Політика та організація роботи

Обласнаа рада обирає на своєму засіданні:

 • голову обласної ради

 • заступників голови

 • голів постійних депутатських комісій

Також, визначає як буде організовуватись робота ради через затвердження Регламенту, Положення про виконавчий апарат та Положення про постійні депутатські комісії.

Обласна рада через затвердження стратегії, цільових середньострокових програм та бюджету розвитку визначає які фінансувати чи співфінансувати об’єкти що впливають на життя всієї області або надають послуги для жителів багатьох громад. На відміну від районної ради в обласної є стабільний дохід в обласний бюджет, майно яким вона управляє та політичний вплив через представництво спільних інтересів громад.