ProZorrі та оPoZorrені черкаські політики: хто з депутатів проти антикорупційного механізму

Фото: ProZorrі та оPoZorrені черкаські політики: хто з депутатів проти антикорупційного механізму

На останній сесії Черкаської міської ради депутати промерської більшості саботували запровадження прозорого механізму здійснення закупівель за бюджетні кошти. Депутати з фракцій “Солідарність”, ВО “Батьківщина”, ВО “Черкащани” та “Радикальної партії Олега Ляшка” утрималися під час голосування.

Ось ці депутати Черкаської міськради не підтримали запровадження прозорої системи державних закупівель.

За впровадження механізму повним складом проголосували лише депутати фракції “Самопоміч” та “Свобода”.

Найзавзятішим противником голосування за впровадження системи “ProZorro” був секретар міської ради Олександр Радуцький (“Солідарність”).

ПРО ПРОЗОРРО. Ще раз пояснив журналістам свою позицію щодо проекту ProZorro. Наголошую, я не категоричний її противник. 

Напередодні сесії Олександр Радуцький поширив інформацію, що це приватна система і її обслуговування обійдеться місту нібито в 15 млн грн, що не відповідало дійсності. Згодом переконував, що це корумпований механізм. У той же час лідер партії Петро Порошенко зовсім іншої думки про систему електронних державних закупівель

На партійному сайті намагалися виправдати голосування своїх колег і розмістили інформацію, що їхня партія підтримує впровадження системи, але коли врахують усі нюанси її впровадження.

“Ні для кого не таємниця, що в міській раді існує опозиція, яка замість того, щоб працювати на користь черкасців, вносить деструктив в роботу всіх депутатів. Саме для цього й було внесено до порядку денного недоопрацьований проект рішення щодо системи “ProZorro”. Він виписаний так, що втілити його в життя неможливо”, - так прокоментував провал голосування Сергій Рубан, голова Черкаської міської організації “Солідарність”.  

Віктор Нестуля, старший аналітик Transparency International Україна, який займається впровадженням системи “ProZorro”, оцінив проект рішення, який так і не підтримали депутати і який, за словами “Солідарності” був “недоопрацьованим”:

“По суті, проект рішення можна було приймати. Важливо, що у проекті передбачено інформування громадськості та бізнесу і визначений відповідальний за методологічну підтримку. Звичайно, його можна було б дещо вдосконалити, проте це - не критично. Для прикладу Положення у Полтаві за обсягом всього півсторінки. Перехід до закупівель у “ProZorro” - це питання політичної волі, і влада Черкас її не продемонструвала”.

Варто нагадати, що мер Черкас, Анатолій Бондаренко, у лютому також пропонував проект рішення про перехід на прозору систему держзакупівель.

“В мерському положенні ніде не згадується ситема Prozorro. У нас уже є випадок Білої Церкви, де вони запустили свою “систему електронних закупівель”. От з такими деталями треба бути обережними”, - додав аналітик Transparency International Україна.

Прикметно, що депутати попередньо мали півтора місяці для вивчення роботи системи та доопрацювання положення. Оскільки перший проект рішення ще 19 лютого був внесений на розгляд депутатів мером Анатолієм Бондаренком, за пропозицією громадської ради при міському голові. Другий – запропонував представник “Самопомочі” Олексій Романов 9 березня. Обидва проекти пройшли обговорення на постійних депутатських комісіях.

Серед противників антикорупційної системи “ProZorro”, окрім секретаря ради Олександра Радуцького, є ще один представник “Солідарності” депутат Володимир Бурячинський.  

“Під час голосування утримався, бо чув багато засторог від колег-депутатів, тому вирішив додатково розібратися, перш ніж голосувати за чи проти. Якщо система дійсно працює ефективно, то готовий за неї голосувати”, - так прокоментував своє голосування Бурячинський.

У Володимира Бурячинського прослідковується конфлікт інтересів у сфері закупівель, оскільки, за повідомленнями місцевих ЗМІ, його фірми протягом останніх років, нібито, живуть за рахунок міських тендерів.

Навіть ті фракції, чиї депутати голосували за запровадження системи, саботували її введення по-своєму. Так, коли троє вільних демократів голосували “за", четверо їхніх колег були відсутніми. Аналогічна ситуація в УКРОПі: ”за” голосував тільки Руслан Зоря, а двоє інших теж не були в сесійній залі, як і їхній колишній однопартієць, а нині - позафракційний – Михайло Бінусов.

Поки триватиме напрацювання ідеального положення, більше 300 млн. грн. громади міста можуть бути витрачені непрозоро. Місцеві ЗМІ регулярно повідомляють про корупційну складову існуючого процесу здійснення закувель за  бюджетні кошти: корупційна історія із закупівлею зупинок громадського транспорту для міста; підприємницькі подруги Трояченко і Гречуха, які неякісно надавали ремонтні послуги місту на мільйони гривень; ймовірне внесення фіктивних відомостей до офіційних документів, в результаті чого чиновники заволоділи коштами місцевого бюджету; підозрілі фірми-конкуренти на тендерних закупівлях ремонту дитячого садка, що мали той самий номер телефону з переможцем тендеру; тендери "по-понятіям" на очистку колодязів зливної каналізації.

На фоні таких корупційних скандалів можна припустити, що депутатська більшість може мати корупційну зацікавленість в освоєнні коштів міста. Система “ProZorro” дає змогу обрати найоптимальнішого - за пропозицією “ціна-якість” - виконавця робіт та економить понад 10%.  

Рух ЧЕСНО в рамках кампанії “Стеж за грошима” і надалі слідкуватиме за перебігом просування здійснення державних закупівель через “ProZorro”.

Автори:

Сергій Слинько, координатор кампанії “Стеж за грошима” в Черкасах

Віта Думанська, керівник кампанії “Стеж за грошима”, Громадський рух ЧЕСНО

Довідково: ProZorro – пілотний проект електронної системи публічних закупівель, що дозволяє проводити закупівлі онлайн. Сайт prozorro.gov.ua – урядовий портал, який виконує функцію центральної бази даних, через яку проходять процедури всіх закупівель. Кожне підприємство має можливість взяти участь в торгах онлайн, всі документи надаються електронному вигляді. Тільки переможець на вимогу постачальника надає паперові документи та довідки.

У системі ProZorro станом на 7 квітня зареєстровано 4130 організаторів та оголошено 75480 закупівель. Планова сума оголошених закупівель товарів становить 15,6 млрд грн, економія в завершених торгів становить 1,4 млрд -  у середньому 10-15%, залежно від закупівлі.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]