Одеське економічне диво: депутат отримує 685% по депозиту

Фото: Одеське економічне диво: депутат отримує 685% по депозиту

Депутат Одеської міської ради від “Довіряй ділам” Олександр Матвєєв, згідно з декларацією, отримує 685% річних по депозиту, а дружина — 506%. Найбагатший депутат міськради — самопомічівець Борняков. Він вкладає гроші у стартапи та планує повертати ділянки в анексованому Криму через Європейський суд.

Через навчання у Колумбійському університеті склав мандат. Найбільші статки в представників “Довіряй ділам.” 10 депутатів злидні за рівнем доходів 2016 року.

Найбільше серед депутатів Одеської міської ради, згідно з декларацією,  заробив у 2016 році  представник “Самопомічі” Олександр Борняков. Дохід  його родини за 2016 рік становить майже 15,5 мільйонів гривень.

 

Натисніть для збільшення

Компанія Борнякова VertaMedia, яка зареєстрована у Сполучених Штатах Америки,  увійшла в топ 500 компаній і зайняла 137 місце  серед американських компаній, які найшвидше ростуть у сфері технологій, медіа та телекомунікацій. В Україні частину своїх  корпоративних прав у 2016 році  депутат продав:

 

Это не совсем продажа. Я когда-то  внёс в уставной капитал денег на развитие бизнеса. Бизнес вырос и вернул мне часть капитала”.  

 

Третю частину  заробітку ( 78,5 тисяч доларів та більше 3 мільйонів гривень) депутат позичив третім особам. Каже, що так допомагає стартапам:

 

Это стартапы и возвратная фин помощь. На сайте Wannabiz расписаны критерии если проект соответствует критериям, то мы, как правило, инвестируем”.

 

Дружина депутата заробляє, здаючи в оренду авто та займаючись розвитком електрозаправок для електротранспорту. Їй належить електромобіль “Тесла” 2013 року випуску.

А ось кошти, вкладені на початку 2014 року в нерухомість у Севастополі, депутат практично втратив. 10 куплених земельних ділянок по 10 соток окупаційна влада в Криму у депутата забрала:

 

Да, я купил землю для себя на будущее. Но после аннексии даже там не был. Оккупанты забрали ее через суд. Хочу подавать в Европейский суд по правам человека” .

 

У 2017 році депутат склав із себе повноваження через вступ  в Колумбійський університет.  На своїй сторінці у ФБ він  написав, що складає повноваження, зокрема і тому, щоб Громадський рух ЧЕСНО, який моніторить відвідуваність, не записав його до прогульників чи кандидатів на відкликання:

 

Друге місце за рівнем заробітків займає колишній працівник південного офісу Держаудитслужби, депутат Сергій Страшний. У  сім’ї найбільше заробляє  його дружина. Згідно з декларацією за 2016 рік, вона заробила майже 13,5 мільйонів гривень.

Страшний приніс у сім’ю всього 100 тисяч гривень за рік. Жодних великих витрат депутат у декларації не вказав. Якщо розділити заробітки Страшного на 12 місяців (за винятком банківського вкладу) то вийде, що на дрібні витрати у сім’ї одеського депутата пішло більше мільйона на місяць.  На що конкретно депутат витрачає такі суми, з’ясувати не вдалося. Громадському руху ЧЕСНО політик коментарі не дає.

Третім у списку багатіїв є скандально відомий в Одесі депутат Олександр Матвєєв. Він безробітний і, згідно з його декларацією, вони з дружиною живуть виключно на відсотки від банківських вкладів. Та суми відсотків за банківськими вкладами  набагато більші за самі вклади, вказані депутатом. Хоча бізнесу депутат не має, але комунальну власність міста він приватизовує через свої громадські організації.

На четвертому місці за рівнем доходів є  Едуард Стась. Під час минулої каденції він був депутатом Одеської облради, а його дружина була депутаткою міської ради  від “Фронту змін”. Депутат за 2016 рік задекларував майже 5 мільйонів доходу  від підприємницької діяльності.

 

Мне скрывать нечего. Я -не чиновник, у меня все прозоро. Все мои доходы как на ладони. Просто хочеться что-то полезное сделать для родного города”.

 

В п’ятірку найбільших заробляльників входить також нинішній заступник мера Чорноморська Юрій Крук. Згідно  декларації за 2016 рік дохід сім’ї депутата  склав  2,3 мільйона гривень. З них 1,7 мільйона це відсотки за невчасно повернутий борг, які виплатив рідний брат Крука В’ячеслав. Брати Круки, крім боргових зобов’язань,  пов’язані однією гучною “оборудкою”. У 2014 році вони  намагалися   продати фірму ТОВ «Українська національна стивідорна компанія», у якій Юрій Крук  був одним з  бенефіціарів, за 15 мільйонів доларів державі. Як повідомляли  “Наші гроші”, конкуренти оцінювали фірму не більш як у 10 мільйонів гривень. Тоді “оборудку” зупинила СБУ і відкрила кримінальне провадження. У нотаріуса, який оформляв угоду, вилучили майже 900 тисяч доларів, які через суд у 2017 році нотаріус вимагав повернути. Про це свідчить ухвала суду від листопада 2017 року. І тільки у  2018 в рамках відкритого  кримінального провадження  суд визначив запобіжний захід нотаріусу у вигляді особистого зобов’язання.

Слідство досі триває. Потрібно зауважити, що, за даними ЗМІ, фірма Крука невчасно розраховувалась із державним портом за оренду, і плата стягувалась через суд.

Депутат Крук в минулому керував Чорноморським морським торгівельним портом. У 2015 році його спочатку відсторонили а потім  звільнили за вимогою Саакашвілі.За результатами роботи у  Чорноморському порту його нагородило   Міністерство інфраструктури премією у 151 тисячу гривень. Про це свідчить декларація. Хоча у відповіді Міністерства інфраструктури  Громадському руху ЧЕСНО про перелік осіб, премійованих у 2015 та 2016 році прізвища депутата Крука немає. У той же час за результатами аудиту діяльності державного підприємства у 2015 році відкрито кримінальне провадження. Про це йдеться у відповіді Міністерства інфраструктури  на запит Громадського руху ЧЕСНО.

Круку нараховувалась заробітна плата, хоча він не був на роботі, а перебував за кордоном. Про це свідчить рішення суду. Так у серпні 2015 року йому було нараховано і виплачено 32 тисячі гривень фактично  за “відсутність” на роботі.

 

Також під час його керування державним портом, було закуплено  вдвічі дорожче від ринкової ціни паливо, про що свідчить журналістське розслідування “Наших грошей”

 

У кого з депутатів найбільші статки?

Майже всі депутати з найбільшими статками представники “Довіряй ділам”.

Представник “Довіряй ділам” Андрій Терновський, згідно з його декларацією за 2016 рік, має статки в десятки мільйонів гривень. З них майже 42 мільйона він позичив третім особам, ще 21 мільйон депутат тримає в готівці. Все інше це внески статутні фонди його фірм.

Натисніть для збільшення

У 2016 році проти директора його фірми “Мебліоптторг”, яка  згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, належить Терновському та його дружині,  було відкрите кримінальне провадження за ухиляння від сплати податків на суму більш як 700 тисяч гривень. Про це йдеться в ухвалі суду  від 7 березня 2017 року. Фірма Терновського записала собі у витрати фіктивні рекламні послуги на суму майже 4 мільйони   гривень. Директор вину визнав і податки сплатив. Цікаво, що навіть після кримінального провадження депутат Терновський директора своєї фірми не звільнив.

Депутат Терновський є членом постійної депутатської комісії з питань землеусторою та земельних правовідносин  і вирішує у ній свої особисті питання, про що свідчить розслідування на сайті “Ні корупції”. У грудні 2016 року фірмі депутата рішенням Одеської міської ради продали на майже 13 мільйонів дешевше від ринкової ціни земельну ділянку.

Взагалі протягом 20152016 року депутат Терновський тричі повідомляв про конфлікт інтересів, пов’язаний з його бізнесом, про що свідчить розслідування Центру публічних досліджень. Конфлікт інтересів стосувався земельних питань. Виходячи з цього зрозуміло, що депутат, ймовірно, накопичує статки, намагаючись економити на сплаті податків та купівлі комунальної власності.

Депутат Дмитро Танцюра поступився Андрію Терновському всього на 19  мільйонів.

Цікаво, що депутат сам собі зробив  подарунок більш як на 109 тисяч гривень. Про це свідчить його декларація.

Зі статків у депутата готівкові заощадження та кошти на банківському рахунку в гривнях. Також депутат позичив 5 мільйонів доларів фірмі з Конго, де йому належить 5% від статутного капіталу.

 

На сайті оголошень про роботу йдеться про те, що фірма “Панком-Конго” розташована в Демократичній Республіці Конго, займається переробкою руди і є дочірнім підприємством “Панком-Юн”.

Згідно з даними аналітичної системи  Youcontrol, діяльність “Панком-Юн”  припинена через банкрутство останньої, а її майно пішло з молотка.

Представниця “Солідарності” Наталя Данилко згідно з її декларацією за 2016 рік входить у п’ятірку депутатів з найбільшими статками. Сергій Данилко позичив третім особам майже 3,6 мільйона доларів, хоча у 2016 році заробили вони з чоловіком відносно небагато. Їх річний дохід склав 192 тисячі гривень. Депутатка Данилко вказала, що є бенефіціаром ТОВ “Юридичне бюро “Данилко і партнери”  та  не вказала в розділі “Корпоративні права” свій внесок у підприємство, який згідно з даними аналітичної системи Youcontol становить 100 тисяч гривень.

Василь Шкрябай є головою комісії з питань муніципальної власності. Саме як голова постійної депутатської комісії він фігурує у кримінальному провадженні, яке відкрило НАБУ  щодо купівлі  приміщень заводу “Краян” за завищеними цінами. Також у квітні 2017 року було відкрито ще одне кримінальне провадження щодо незаконного виведення з комунальної власності низки об’єктів, серед яких і приміщення площею 520 кв. м на Пушкінській, 59. Приміщення передали в оренду ГО "Центр сприяння інвалідам "Надія".

У будинку, де зареєстрована громадська організація (просп. Шевченка, 6/2 в Одесі), прописані також ТОВ "Чікен-Сіті" та ТОВ "Промислово-торгова фірма "Укрросресурси" депутата Одеської міськради Василя Шкрябая. Керівником "Укрросресурсів" раніше була людина з ПІБ співзасновника "ЦСІ “Надія" Толкачов Володимир Євгенович.

ТОВ "Чікен-Сіті" зареєстроване на кіпрський офшор «Сіті груп девелопмент Сі. Уай. Лтд", однак керівником є син Шкрябая Євгеній Шкрябай. Про це повідомили журналісти “ Наші гроші”

У 2016 році за результатами досліджень  Центру публічних розслідувань,    Василь Шкрябай 4 рази заявляв про конфлікт інтересів при голосуванні депутатами Одеської міської ради за земельні питання.

Сім’я Василя Шкрябая має внески в статутні фонди 22 приватних підприємств.

Більша частина корпоративних прав  належить матері Шкрябая  Валентині Бойчук.

Готівкою сім’я депутата зберігає майже 1 мільйон гривень та 699 тисяч доларів.

 

Як депутати виживають з доходом нижче мінімального? 

Десять депутатів Одеської міської ради в своїх відомостях про доходи та майно фактично зізнались, що протягом 2016 року не мали надходжень в сімейний бюджет задля пристойного життя.

 

Натисніть для збільшення

Декларація Антоніни Наконечної залишилась абсолютно чистою. Тобто, з відомостей, що вона подала, не відомо за чий рахунок жила 2016 рік обраниця, ділам якої треба довіряти. Також абсолютно чистою залишилась декларація депутатки і за 2017 рік, про що писав Громадський рух ЧЕСНО. Депутатка Наконечна не вважає свою зарплату і пенсію доходами, які потрібно декларувати.

Також з прочерками за 2016 рік і декларація представника “Опозиційного блоку” Віктора Новака. З майна у нього лише будівельні матеріали, один твір мистецтва та ювелірні вироби. Хоча на своїй сторінці у ФБ депутат регулярно звітує про надану благодійну допомогу на своєму  окрузі.

Трохи краще колезі Віктора Новака по жебрацькій долі, опозиціонерці Ользі Кулакевич.  Попри те що у 2016 вона не заробила ні копійки, на кінець року у депутатки залишилось  100 тисяч доларів готівкою та 3,5 тисячі доларів на банківському рахунку. Також Кулакевич у 2016 придбала квартиру 118 кв. м у Чорноморську.

Тридцятирічний безробітний представник партії “Опозиційний блок” Вячеслав Беженар не залишив графу “Доходи” своєї декларації за 2016  з нулем. Там зазначені досить пристойні 251 тисяча гривень. Але у нього вони відносяться до категорії “дохід від відчуження нерухомого майна”, що є одноразовим надходженням, і, за методологією ЧЕСНО, не вважається частиною річного сукупного доходу сім’ї. Таким чином, за минулий рік депутат не заробив жодної гривні.

“Опоблоківець” Денис Коваль, будучи радником генерального директора концерну “Військессетменеджмент”, зазначив у своїй електронній декларації лише 713 грн заробітної плати. По всіх інших позиціях у нього, крім двох квартир та одного автомобіля, суцільні нулі. Депутат прокоментував, що проїдав свої заощадження:

 

В 2016 году я практически не работал, собственно, как и сейчас. В декларации указано только то, что я успел тогда заработать за три месяца. Жил на сбережения, с предыдущих лет. Я их не показывал в декларации, так как они не превышают сумму в 50 прожиточных минимумов, установленных для трудоспособных лиц. Возможно, я неправильно понял пояснения, которые есть в электронной форме, но нас никто не учил заполнять эту декларацию”.

 

Заробили менше за прожитковий мінімум для всіх членів сім’ї ще п’ять одеських обранців.

Депутат від “Самопомочі” Ганна Позднякова хоч і має деякі заощадження і цінне рухоме майно, задекларувала видатки (142000 грн), які на порядок перевищують річні доходи в 27520 грн.

Вона це пояснює так:

 

Прошлый год жила на социальную помощь по рождению ребенка и за счет сбережений. Деньги, которые были потрачены на приобретение квартиры, это тоже мои сбережения".

 

Член “Української морської партії” Сергія Ківалова Олексій Кісловський, як зазначено на сайті НАЗК, будучи кінцевим бенефіціарним власником двох компаній, не зміг заробити для своєї родини з дружини і дочки більше 49680 грн. Таким чином, кожна особа в депутатській сім’ї існує поза межею прожиткового мінімуму.

Контактні телефони на сайті Одеської міської ради не вказані. Відповіді  на електронний лист Громадського руху ЧЕСНО із запитаннями протягом двох місяців так і не надійшло.

Представниця “Опозиційного блоку” Оксана Гончарук відповідно до відомостей про свої доходи не дотягла до межі прожиткового мінімуму, заробивши всього 42039 грн для себе і двох своїх синів. Депутатка пояснює, що свого часу працюючи у бізнесі,  заощадила:

 

Их обеспечивает отец моих детей. Кроме того, я никогда не имела отношение к госслужбе, работала в коммерческой структуре, потому имею достаточно сбережений на жизнь!".

 

Депутатка задекларувала житлову нерухомість загальною площею 715 кв. м, дві земельні ділянки, володіє корпоративними правами на 1,5 млн грн, має достатньо великі готівкові заощадження.

Дві представниці партії "Довіряй ділам" Тетяна Плаксій і Ірина Куценко в своїх відомостях вказали на відсутність будь-яких грошових активів і наявність корпоративних прав. Перша за весь 2016 рік отримала тільки 25760 грн. Телефон її приймальні не відповідає. Друга напрацювала на суму в два рази більшу – 62400 грн.  Сконтактувати через приймальню також не вдалось.

Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО виявив, що найбільше власників біткоїнів саме в Одеській міській та обласних радах.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]