Політична партія "СОЦІАЛІСТИ"

Партія заснована: 01 серпня 2014 р.

Припинила існування: 13 червня 2022 р.

Попередні назви: ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "РОБІТНИКІВ, СЕЛЯН, ІНТЕЛІГЕНЦІЇ УКРАЇНИ"

Опис партії

23 вересня 2022 року Верховний Суд остаточно заборонив діяльність партії "Соціалісти". Хоч Верховний Суд частково і задовольнив апеляцію партії та скасував рішення першої інстанції, але прийняв нове, яким заборонив партію. 

13 червня 2022 року восьмий апеляційний адміністративний суд Львова заборонив партію “Соціалісти”, яку РНБО і Мін’юст вважають проросійською.

У червні 2022 року у Мінюст заявив, що партія “Соціалісти” є проросійською партією, і її керівник Євген Якович Анопрієнко з 2019 року здійснює свою діяльність в інтересах так званого “Комітету спасіння України”, діяльність якого координується урядом російської федерації та ексглавою Адміністрації президента України Андрієм Клюєвим. Вказане свідчить про використання політичної партії для підривної діяльності країни-агресора. Також партія “Соціалісти” та її контент, зокрема сайт і соціальні мережі Facebook, спрямовані на популяризацію партії та критику діючої української влади.

20 березня 2022 року Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) про призупинення діяльності низки політичних партій. До списку потрапила і партія "Соціалісти". 

Напередодні місцевих виборів 2020 року “Соціалісти” на спільній конференції з партіями “Розумна сила”, “Всеукраїнський народний союз” та “Союз лівих сил” оголосили про об’єднання в одну партію, хоча на практиці до злиття партій не дійшло. Відтак “Соціалісти” самостійно висунули кандидатів до Сумської міської ради, вели власний сайт і навіть розміщували зовнішню рекламу.

У зв’язку з цим у 2020 році партію очолив Євген Анопрієнко. Інформації про Анопрієнка не дуже багато. Відомо, що потрапити до Верховної Ради він намагався ще з 1998 року, втім, невдало. У 2007 році спробував знову, цього разу у списку Партії регіонів — і знову невдало. Відомо, що Анопрієнко був помічником “регіонала” Сергія Клюєва.

У грудні 2018 року з’їзд “Соціалістів” висунув Леоніда Кожару кандидатом у президенти, втім, з якихось причин він кандидатом так і не став. На початку 2020 року в будинку Кожари виявили тіло підприємця Сергія Старицького. У цій справі є дві основні версії — самогубство та вбивство, а Кожара проходить як підозрюваний.

Системно цитувало представників “Соціалістів” і видання “ГолосUA”, відоме піаром Віктора Медведчука. З промедведчуківськими медіа партію пов’язують і кадри. Наприклад, одним із членів політради партії принаймні до серпня 2018 року був Денис Жарких, який тоді ж на різноманітних платформах піарив Віктора Медведчука і навіть мав власну програму на каналі “112 Україна” (програма “По суті”), де системно цитував лідера ОПЗЖ. Засвітитися в цій програмі давали й Кожарі.

На загальнонаціональному рівні представники “Соціалістів” фігурують ледь не виключно на медведчуківських 112-му каналі, ZIK та NewsOne. Власні ефіри на цих каналах, а також ефіри на телеканалі “НАШ” поширювали на своїх сторінках у соцмережах, зокрема, Леонід Кожара та його заступник Олексій Плотніков (екснардеп від Партії регіонів та щонайменше до 2013 року включно член політради цієї партії). Сповна проаналізувати риторику представників “Соціалістів” на цих телеканалах, на жаль, неможливо — їхні сайти та контент на YouTube недоступні.

Після місцевих виборів 2015 року “Соціалісти” зрідка проводили вуличні акції, як-от хода 9 травня та частування ветеранів у Сумах та Дніпрі чи мітинг проти високих тарифів і за підвищення соціальних стандартів у Чернівцях. Столичний першотравневий мітинг “Соціалісти” проводили спільно з партією “Успішна країна” ексміністра Міністерства доходів та зборів, втікача Олександра Клименка. Регіональні візити керівництва “Соціалістів” зазвичай супроводжувалися “джинсовими” новинними сюжетами (приклад) та навіть кількагодинними програмами на місцевому телебаченні.

В одному з інтерв’ю за липень 2015 року в якості заступника голови “Соціалістів” Леонід Кожара критикує українську владу за невиконання Мінських угод, ізоляцію Донбасу та небажання проводити прямі переговори з “адміністративною владою” на Донбасі. Про відповідальність Росії за війну на сході України Кожара не згадує, говорячи лише, що “роль Російської Федерації достатньо висока, оскільки конфлікт на Донбасі відбувається безпосередньо біля кордонів РФ”.

Про Росію представники партії висловлювалися досить специфічно.

Риторика представників партії всі ці роки була приблизно однакова — акцент на “проєвропейськості” (програму партії нібито взяли у якихось європейських соціалістів), гасла за все хороше і проти всього поганого та критика влади (і Порошенка, і Зеленського).

На виборах 2015 року партія висувала кандидатів до обласних центрів та обласних рад у більшості регіонів країни, втім, до жодної ради не пройшла (отримала лише сотню мандатів у менших громадах).

У діяльності “Соціалістів” можна прослідкувати три основні етапи: вибори 2015 року при Цушку, активізація в інформаційному просторі 2016–2018 років за Кожари та спад діяльності у 2020–2022 роках.

Створення

Партію зареєстровано у серпні 2014 року під назвою “Робітників, селян, інтелігенції України”. Актуальну назву “Соціалісти” партія отримала у лютому 2015 року. На той момент керівником “Соціалістів” був Василь Цушко, який у тому ж таки уряді Азарова спочатку став міністром економіки (2010), а згодом очолив Антимонопольний комітет України (2010–2014). У 2006–2007 роках Василь Цушко був міністром МВС в уряді Віктора Януковича. Починаючи з 1994 року Цушко кілька разів обирався до парламенту від Соціалістичної партії України.

Основний склад партії

Програма

Місцеві вибори 2020

Представництво в областях

  • Обрано
  • Не обрано
  • не балотувалися