#Пріоритети Партій: чому в Франківську слабка опозиція?

Фото: #Пріоритети Партій: чому в Франківську слабка опозиція?

“Самопоміч” порушує власні пріоритети. Депутати голосують за незаконні забудови. УКРОП так і не домоглися безкоштовного харчування в освітніх закладах.

За Українською народною партією стоїть екс-мер Анушкевичус. Він не подав річний звіт як депутат. Збудовані за його часів дитсадки відкривають “свободівці”. Фракційні пріоритети опозиції реалізують громадські активісти. Замість партій допорогові закупівлі лобіює громадськість.

Від початку роботи Франківської міськради нового скликання склалися дві неформальні групи з депутатських фракцій. Коаліція у складі ВО “Свобода”, БПП “Солідарність” та ВО “Батьківщина” має більшість у міській раді. Однак голосують ці партії не завжди в унісон. 

Попри те, що “Самопоміч” часто голосує з коаліцією, депутати позиційонують себе як опозиція. Також до опозиції входять депутати “УКРОПу” та депутатської групи - Української Народної Партії, які не змогли сформувати фракцію через обмеження в регламенті.

 

УКРОП кидає слова на вітер?

Фракцію УКРОП тісно пов’язується з нардепом Олександром Шевченком. Майже кожен депутат організовував для дітей свого округу поїздки в дитячий табір “Артек-Буковель”. Цього не було з-поміж пріоритетів партії.

Пріоритети діяльності фракції “УКРОП”

Натомість УКРОП ставив собі за мету запровадити систему ProZorro. Крім загальних інформаційних приводів та виступів депутатів УКРОПу на сесії міської ради представники фракції не подали навіть проекту рішення. Уже під тиском громадських активістів Марцінків впровадив систему ProZorro на допорогові закупівлі. Щоправда з фразою “поживемо і подивимось” і лише на півроку у тестовому режимі.

Другим пунктом пріоритетів УКРОПу є впровадження щорічного зовнішнього незалежного аудиту місцевих комунальних підприємств. Робити акцент на цьому питанні УКРОПівці розпочали ще з самого початку функціонування нового скликання міської ради. Керівник фракції Володимир Олійник висловив сумніви щодо поповнення статутного капіталу КП “Міська Інвестиційна Управляюча Компанія” на майже 40 мільйонів гривень. Натомість запропонував ці гроші направити на доплати вчителям, а на комунальному підприємстві провести аудит. Звернення не дало ніякого результату. Втім, з місцевого бюджету таки виділили кошти на проведення аудиту на двох з більше ніж деятка КП міста. Перевірки провели на КП “МІУК” та КП “Електроавтотранс”. На першому,  через прискіпливу увагу до нього з боку громадськості, а на другому - для оптимізації діяльності.

Фігурує в пріоритетах і пункт про “комплексне проектування розвитку мікрорайонів”. На початку 2017 року був презентований проект плану розвитку мікрорайону “Пасічна”. Примітно, що здійснювали розробку такого проекту дві організації, пов’язані з нардепом Олександром Шевченком - ГО “Інститут розвитку міста “Новий Івано-Франківськ” та Благодійний фонд Олександра Шевченка.

Чи не основний акцент робили УКРОПівці на освітніх закладах. Вони відстоюють дофінансування заробітних плат вчителям та запровадження безкоштовного харчування для учнів 1-4 класів. Для досягнення останнього пріоритету УКРОПівці навіть провели низку акцій і запустили вірусну пісню “Марцінків, нагодуй дітей!”.  За 2016 рік зарплати вчителям так і не дофінансували з міського бюджету. Незмінною залишилася ситуація з харчуванням в школі. Вчителі дочекались підвищення заробітних плат від Кабміну.

Фото з сайту ФІРТКА

Тема ремонту доріг популярна не лише серед представників “Свободи”. УКРОП також вважає її пріоритетною, однак переконаний, що їх треба проводити методом холодного ресайклінгу. Саме таким методом ремонтує дороги фірма “ПБС”, яка пов’язана із прикарпатським нардепом Олександром Шевченком. Цьогоріч підприємство освоїло майже 4 мільйони бюджетних коштів за ремонт вулиць Кармелюка та Ленкавського.

Нереальними видаються пріоритети з впровадженням щорічної перевірки на поліграфі для місцевих чиновників та обрання їх на керівні посади  на конкурсній основі. Однак, за рік жодного місцевого чиновника так і не перевірили на поліграфі, а самі члени УКРОПу про цей пріоритет не згадували. Керівник фракції Володимир Олійник пояснив:

 

Цей пріоритет ми плануємо обов’язково втілити в життя тоді, коли матимемо більшість в міськраді. Але ми цього року будемо подавати на сесію міської ради проект рішення про обов’язкове введення таких перевірок.

 

Ще більш нереальним, в плані впровадження є пріоритет із заборони використання в політичному піарі робіт, виконаних за бюджетні кошти. Судячи з усього, цей пункт у пріоритетах УКРОПу є великим каменем в город фракції “Свободи”, яка має контроль над бюджетною комісією й може забезпечити підтримку проектів рішень на сесіях.

Володимир Олійник відзначив, що цьогоріч фракція пропонуватиме міському голові прийняти таке рішення і лобіюватиме заборону використання політичної реклами завдяки роботам, здійсненим за бюджетні кошти. Але знаково, що у своїх звітах депутати-УКРОПівці вказали роботи на своїх округах, які вдалось виконати за бюджетні кошти.

Віталій Мерінов вказав у своєму звіті, що саме завдяки його ініціативі було відремонтовано 5 вулиць на його окрузі, керівник фракції Володимир Олійник посприяв ремонту двох вулиць, а молодий депутат Мстислав Тарас взагалі сприяв встановленню острівців безпеки на вулиці, яка знаходиться далеко не на його окрузі.

Пропонують УКРОПівці і реформу в наданні адміністративних послуг - впровадження електронного врядування на рівні міської ради. Проте, на сайті виконавчого комітету за рік з’явились кілька додатків, які дозволяють отримати довідки в електронному форматі, подати таким же чином ряд дозвільних документів чи подати власний проект на бюджет участі та депутати від УКРОПу жодної участі у їх розробці, лобіюванні чи створенні не брали.

Останнім пріоритетом місцевого УКРОПу є доплата до державної допомоги інвалідам І групи по 500 гривень з місцевого бюджету. Цей пункт їм вдалось виконати лише частково. Депутат від УКРОПу Ігор Саварин вказав у своєму звіті, що саме завдяки його ініціативі вдалось впровадити таку доплату для дітей-інвалідів І групи.

В серпні минулого року місцевий УКРОП заявляв про те, що підніме питання про відкликання депутата Ігоря Саварина через те, що він, попри позицію партії підтримав незаконну розробку ДПТ на вулиці Макогона. За півроку далі обіцянок справа не пішла.

Досить цікавою у фракції УКРОПу видається постать самого Саварина. За підсумками аналізу декларацій за 2015 рік активістами Руху ЧЕСНО, Ігор Саварин потрапив до списку злидарів. Власноруч в декларацію депутат вписав, що припинив підприємницьку діяльність у 2014 році. Однак, на момент моніторингу, Саварин був керівником ТОВ “Галичинабудінвест”. Керує підприємством і станом на січень 2017 року. Цікавим є те, що керівниками є місцеві екс-регіонали Богдан Дутка та Ігор Халаменда. Останній у власності має місцевий центральний ринок і відомий в Івано-Франківську під прізвиськом Бура. Саварин, попри тотальну критику УКРОПівців в сторону “Свободи”, він кілька разів у власному звіті згадує міського голову Марцінківа, який сприяв його роботі на окрузі та вказує спільні з ним проекти.

Чіткою лінією через пріоритети фракції проходять особисті пріоритети Олександра Шевченка, який не хоче втрачати свій політичний авторитет в Івано-Франківську і явно націлений реалізувати в місті свої політичні амбції. В цілому, пріоритети фракції УКРОП виглядають досить цікавими, сучасними і актуальними для Івано-Франківська. Попри те, їх реалізація за рік роботи не надто вразила. Досить нереальними виглядають впровадження перевірки чиновників на детекторі брехні, підвищення зарплат вчителям відбулось за рахунок політики кабміну.

Нагадаємо, фракція УКРОПу в Івано-Франківській міській раді налічує 6 депутатів. До її складу увійшли три молодих депутати, обраних вперше і троє уже досвічених депутатів, які вже встигли побувати в органах місцевого самоврядування різних рівнів та представляли “Нашу Україну”, “Батьківщину”, СДПУ(о) та “Сильну Україну”. Щодо Ігоря Саварина -  фракція робила заяву про виключення, однак за півроку, далі обіцянок справа далі не зайшла.

 

УНП продовжує політику екс-мера Анушкевичуса

Як і УКРОП, УНП внесла в пріоритети безкоштовне харчування учнів 1-4 класів. У 2016 році впровадити такий пріоритет не вдалось.

Фракція Української Народної Партії в раді немає. Політична сила завела лише трьох депутатів - колишній міський голова Віктор Анушкевичус, медик з села Вовчинець Володимир Саврей та директор Хриплинської ЗОШ Галина Куницька. Депутати від УНП виглядали не надто активно протягом року діяльності у міській раді. Лише Галина Куницька оприлюднила на сайті Івано-Франківської міської ради свій звіт.

Першим пріоритетом команди колишнього міського голови є забезпечення розвитку основних галузей міста: освіти, культури, соціального захисту та охорони здоров’я. На розвиток цих галузей депутатська група з 3-х людей впливати не може. Попри те, у звіті Галини Куницької вказано, що вона змогла пролобіювати виділення мільйона гривень для ремонту водопроводу в школі на її окрузі.

Внесли в пріоритети представники УНП і створення центру реабілітації для учасників АТО на базі Залізничної лікарні. Проект реорганізації лікарні під центр реабілітації з місця так і не зрушився протягом року.

УНП внесла в пріоритети введення в експлуатацію нових дитячих садків - у мікрорайоні “Пасічна”, селах Вовчинець та Хриплин. Два з них відкрили у 2016 році, а село Хриплин - округ Галини Куницької. Фактично, будівництво цих трьох дитсадків розпочалось ще за каденції Віктора Анушкевичуса, тому пріоритет цілком логічний. Наразі про відкриття цих садочків звітує місцева “Свобода”.

Фото з сайту Galka

Екс-очільник Івано-Франківська Віктор Анушкевичус в коментарі Руху ЧЕСНО зазначив, що три нові дошкільні заклади були заплановані ще у 2008 році:

 

Будівництво дитсадка - справа не одного року. Наприкінці моєї каденції міського голови дитсадок на Пасічній був готовий на 90%. Віккривав його уже новий міський голова.

 

Стосовно піару “Свободи” на ініціативах попередників Анушкевичус сказав: “Якщо хтось хоче піаритись на тому, що зробила попередня влада - то Бог їм суддя. Мені головне, щоб були дитячі садки”.

Музей Франка та нову філію-бібліотеку на вулиці Тролейбусній, які були вписані в пріоритети також не відкрили. Музей Івана Франка минулого року в місті таки відкрили, правда з ініціативи небайдужих колекціонерів. Депутати УНП до цього заходу не долучались.

Ще один пріоритет УНП несе за собою відлуння минулої каденції Віктора Анушкевичуса. Будівництво Хриплинської ЗОШ та будівництво корпусу для початкових класів у ЗОШ №11. Ці проекти були погоджені ще кілька років тому. Новий корпус початкової школи почали будувати минулого року. Зі школою у селі Хриплин все складніше - у своєму звіті Галина Куницька вказала, що надала депутатське звернення міському голові про відновлення будівництва.

УНП єдина з усіх фракцій міської ради, яка у своїх пріоритетах згадала про відновлення професійного футболу в місті. Окрім того, фракція вписала в пріоритеті добудову місцевого стадіону “Рух”. Футбольна команда в Івано-Франківську відродилась, заявилась в другу лігу професійного чемпіонату України. Перехопив цю “передачу” Руслан Марцінків.

Внесли до стратегічних пріоритетів УНП і дві ідентичні зі “Свободою” задачі - ремонт доріг та прибудинкових проїздів та впровадження енергоощадних програм та технологій. Ремонт дороги провели лише на окрузі Галини Куницької, для чого було виділено 1 мільйон гривень з міського бюджету. На окрузі Володимира Саврея здійснено ремонт 5-ти вулиць, однак звіт про рік діяльності він так і не подав.

Проблема розвантаження дорожнього руху в Івано-Франківську назріла уже давно. Однією з можливостей вирішення такої проблеми є будівництво іще одного моста через Бистрицю Солотвинську. Саме це і вказали представники УНП у своїх пріоритетах. Будівництво моста розпочнеться уже цього року. У 2016 році розробили його проект і заклали перший камінь під будівництво. І знову тут єдиними, хто зміг “пропіаритись” стали представники “Свободи”.

Депутатська група Української Народної Партії складається всього з 3-х людей. Зрозуміло, що досягнути ефективних результатів їй важко, але дивує те, що двоє депутатів від УНП навіть не подали звіти про рік діяльності на сайт міської ради. Більшість пріоритетів фракції є продовженням тих програм та проектів, які були започатковані ще за мерства Віктора Анушкевичуса. Цього не заперечує і сам екс-очільник міста. В пріоритетах УНП фігурує ряд проектів, здійснення яких справа далеко не одного року - це будівництво моста, зведення дитсадків та шкіл і впровадження енергоощадних програм. За дві каденції Віктор Анушкевичус підготував хороший плацдарм для політичного піару “Свободи”.

Фактично, пріоритети УНП являють собою, в більшості, незавершені проекти, які були започатковані за каденції колишнього міського голови Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса. Проте, виглядає так, що майже ніяких зусиль для реалізації своїх же пріоритетів члени групи УНП не доклали. Фракція видається практично неефективною, та майже не впливає на прийняття рішень в місті.

 

Освітня реформа за 45 тисяч від “Самопомочі”

Пріоритети “Самопомочі” також видаються досить актуальними, а в деяких пунктах - схожі з пріоритетами опозиційних партій.

Першим пунктом пріоритетів “Самопоміч” прагне впровадити новий Генплан міста та впровадження нових вимог щодо планування забудов. Окрім того, що досягти цього пріоритету їм не вдалось, фракція завдала досить гучного удару “в штангу”, засуперечивши власному задекларованому пріоритету. Влітку минулого року, під час голосування за скандальну розробку ДПТ для будівництва у промзоні 33-х багатоповерхівок 5 із 6 депутатів “Самопомочі” це рішенні підтримали. Керівник фракції Ірина Кулинич на тому засідання була відсутня.

Як і УКРОП, “Самопоміч” прагнула запровадити систему прозорих електронних державних закупівель. Однак, у цьому плані їм так і не вдалось відзначитись.

Третій пункт пріоритетів “Самопомочі” - залучення іноземних інвестицій для розвитку міста та впровадження технологій енергозбереження. І у виконанні цього пункту пріоритетів особливої активності у членів фракції не помічалось. Хоча, для реалізації такого пріоритету фракція має непоганий потенціал - її голова, Ірина Кулинич, очолює департамент економічного розвитку Львівської міської ради.

Ще одним задекларованим, але не виконаним пріоритетом фракції є створення центру безпеки міста, шляхом встановлення системи відеоспостереження. За 2016 рік такої системи безпеки впроваджено не було, а у бюджеті на 2017 рік її також не заклали.

Не вдалось “Самопомочі” повноцінно осучаснити школи міста, згідно свого ж пріоритету. У звіті фракції за рік роботи у міській раді сказано, що на заклади освіти із депутатських фондів було за рік виділено менше 45 тисяч гривень. Що саме в школах модернізували - у звіті не сказано. На ці гроші можна б було, до прикладу, купити 3 мультимедійні дошки.

Ще одним пріоритетом фракції є відкриття дитячих садочків. Тут варто зазначити, що маючи значно менші важелі впливу, аніж “Свобода” представникам фракції “Самопомочі” у міській раді важко тримати конкуренцію. Дитячі садки уже давно стали “темою” “Свободи” і тут зайняти свою нішу.

І це не єдині пріоритети “Самопомочі”, які не вдалось втілити за рік. Фракція декларувала встановлення дитячих майданчиків та відпочинкових зон, велодоріжок та інших елементів інфраструктури. На жаль, і тут успіхів депутатам не вдалось досягти. Справді, в місті з’явилось за рік зо два десятка нових дитячих та спортивних майданчиків, 3 велосипедні доріжки, відпочинкові та зелені зони, сквери, але ці ініціативи не були проявлені “Самопоміччю”.

У Івано-Франківській міській раді є три “опозиційних” партії, які сумарно мають 15 депутатів. Кожна із них надала власні пріоритети Руху ЧЕСНО на початку минулого року. При аналізі року діяльності кожної фракції виявилось, що усім трьом партіям не вдалось реалізувати навіть половини із заявленого. І цьому є ряд причин. По-перше, опозиційній частині міської ради важко знайти спільні знаменники і працювати спільно, хоча б для реалізації суміжних пріоритетів (як то впровадження безкоштовного харчування для учнів чи якісний ремонт доріг). По-друге, в деяких питаннях опозиційні депутати голосують на користь “Свободи”, яка має більшість в раді (до прикладу - більша частина депутатів з “Самопомочі” підтримала “просвободівське” незаконне рішення про розробку ДПТ на вулиці Макогона). По-третє, частина пріоритетів впроваджена на загальнодержавному рівні (збільшення заробітніх плат для вчителів).

Пріоритети діяльності УКРОПу чітко сплітаються з пріоритетами діяльності народного депутата Олександра Шевченка, який має великі політичні апетити в місті. Натомість пріоритети УНП побудовані на нереалізованих проектах Віктора Анушкевичуса за час роботи на посаді міського голови. Реалізацією пріоритетів УНП активно користується для власної популяризації ВО “Свобода”.

#Пріоритети партій - спецпроект Громадського Руху ЧЕСНО з моніторингу роботи місцевих рад. Спецпроект - частина "Політичної пам'яті" ЧЕСНО - онлайн-хабу для українських виборців з інформацією про партії та політиків, які йшли на вибори до Верховної та місцевих рад України. 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]