Хмельницька міська рада: кожен четвертий депутат - прогульник

Фото: Хмельницька міська рада: кожен четвертий депутат - прогульник

Найзатятішими прогульниками міськради є депутати “Солідарності” — Наталія Собко та Олександр Білик. Найбільше прогульників у земельній комісії та у комісії з питань ЖКГ. Ці дві комісії в раді засідають найчастіше. 

Найвищий рівень партійної безвідповідальності у представників партії “Поруч” та у депутатів від Блоку Петра Порошенка “Солідарність”. У раді немає опозиції  всі депутати голосують, як один. На розгляд одного питання витрачають у середньому менше 3 хвилин. Найбільш опозиційна депутатка не підтримувала рішення лише у 3% голосувань.

За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад"). У Хмельницькій міській раді немає жодного депутата, якого можна було б відкликати за прогули у 2016 році.

Для порівняння, під час моніторингу 5 років попередньої каденції 30% депутатів були кандидатами на відкликання. Після оприлюднення моніторингу Громадського руху ЧЕСНО за результатами виборів склад ради суттєво оновився на 70%.

Попри позитивну тенденцію у новообраній раді кожен четвертий депутат потрапив до лав прогульників. Це ті депутати, які пропустили від 25 до 50% засідань сесій або комісій. Як показує статистика, найгірше депутати відвідують саме засідання комісій.

У профільних комісіях вони мають вивчати та ретельно готувати питання до розгляду на сесіях. Саме тому, згідно з законом, депутати повинні відвідувати належним чином і засідання сесій, і засідання комісій.

 

Хто прогулює комісії?

Представниця “Солідарності” Наталія Собко мало не стала кандидатом на відкликання. Якби вона пропустила ще хоча б одне засідання комісії з питань охорони здоров’я, то могла би втратити мандат. Згідно з офіційними даними, саме Собко є найзатятішою прогульницею міськради у 2016 році.

Натисніть для збільшення

Нам удалося зв’язатись із помічником депутатки Наталії Собко Віктором Шайдою, але коментаря від депутата так і не отримали.

З представників БПП до лав прогульників також потрапили Олександр Білик та Ігор Ялоха. Останній є членом комісії з питань ЖКГ.

 

Засідання комісії з питань ЖКГ відбуваються в середньому 2-3 рази на місяць. Це свідчить про те, що ця комісія працює. Інші засідають, в основному, перед сесією. Тому завжди є ситуація, коли ти можеш бути відсутнім, — пояснив свою відвідуваність Ігор Ялоха.

 

Насправді, комісія з питань ЖКГ засідає найчастіше в Хмельницькій міській раді. За рік відбулося майже 40 засідань. Для порівняння, бюджетна комісія засідала 30 разів. Це при тому, що по всій Україні, як правило, бюджетні комісії проводять найбільше засідань.

Голова комісії Олег Певнєв пояснює, чому засідають так часто:

 

Ми не тільки комісія з питань ЖКГ, але й комунального майна. І перед кожним засіданням виконкому ми розглядаємо питання, які виносить управління комунального майна, щодо передачі в оренду комунальних приміщень.

 

Депутатка від партії “Поруч” Тетяна Нагорна — теж одна з найбільших прогульниць ради. Депутатка пояснює, чому не має часу належним чином відвідувати засідання комісії з питань ЖКГ:

 

Час від часу засідання постійної комісії накладаються з роботою. Одного разу в час комісії у мене була зустріч з виборцями на окрузі.

 

Досить дивно, що депутатка не може спланувати свою зустріч виборців у час, коли комісія не засідає.

Засідання комісії прогулює однопартієць Нагорної — Микола Заганяч. Він входить до земельної комісії, яка за рік засідала 23 рази. Депутата не було на засіданнях 7 разів.

 

Окрім цієї постійної комісії беру участь у ряді тимчасових і маю ще офіційну роботу. Тому не завжди встигаю всюди, — зазначає Микола Заганяч.

 

10 засідань цієї ж комісії пропустив Руслан Афійчук. Прогульник очолює у міськраді фракцію партії “За конкретні справи”. Через помічника ми намагалися взяти коментар у депутата, але місцевий обранець так і не вийшов на зв’язок.

У цій же комісії є ще один прогульник — представник “Самопомочі” Юрій Вавринюк.

 

Пропустив комісії, тому що був у відрядженнях, — коментує прогули депутат.

 

Нагадаємо, що закон не передбачає поважних причин для відсутності на сесіях та комісіях.

Окрім Вавринюка, “Самопоміч” має ще 2 прогульників. Олександр Василишин пропустив третину засідань бюджетної комісії:

 

Час від часу у нас є термінові позапланові засідання комісій з приводу розподілу субвенцій. Нам можуть повідомити зранку, а засідання проходить увечері. І кілька разів такі засідання співпадали з моїми волонтерськими поїздками на схід.

 

Голова бюджетної комісії Леся Герасимчук пояснює, як організовується робота, аби депутати знали про засідання завчасно:

 

Ситуація з субвенцією, коли ми запрошували депутатів і проводили засідання комісії в один день, була лише раз, коли потрібно було терміново прийняти рішення щодо субвенції. Загалом, ми повідомляємо депутатам, коли орієнтовно будуть розподілятись субвенції і просимо їх залишатись в місті в цей час.

 

Депутат від “Самопомочі” Дмитро Палій пропускає засідання комісії з питань соцзахисту населення.

 

У 2016 році був відсутній на двох засіданнях комісії 20.10 та 27.12. 20 жовтня був відсутній у зв’язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні у м. Вінниця, а 27 грудня був у службовому відрядженні у м. Києві, брав участь у спеціальному аукціоні, — пояснює ситуацію Дмитро Палій.

 

“Свобода” має у своїх лавах єдиного прогульника — Леоніда Трача. Він теж входить до комісії з питань ЖКГ, де Громадський рух ЧЕСНО виявив найбільше прогульників.  

 

Це пов’язано з роботою. оскільки на сесії мене відпускають з роботи, а на комісії не дуже, - зазначив депутат.

 

Нагадаємо, що за законом роботодавець зобов’язаний звільняти працівника від виконання службових обов’язків на час проведення сесій і комісій ради.

 

Чому Хмельницька рада рідко збирається і хто прогулює сесії?

За 2016 рік Хмельницька міська рада, як і Івано-Франківська, засідала рекордно малу кількість разів. Відбулося лише 7 засідань.

 

Кількості сесій було достатньо, аби розглянути усі необхідні питання, програми, і т.д. Разом із тим, кількість сесій залежить від кількості питань, які вносяться до порядку денного та часу, який витрачається на їх обговорення, а також від дисциплінованості та конструктиву у роботі депутатів. Хмельницька міська рада у 2016 році працювала чітко, злагоджено, конструктивно. У середньому на сесію виносилося 70-80 питань порядку денного, і сесії тривали 4-5 годин. Основна робота і дискусії відбуваються у ході засідань постійних комісій, робочих груп, нарад і т.д., — пояснює міський голова “свободівець” Олександр Симчишин.

 

За рік у Хмельницькій міськраді відбулося 920 голосувань. Якщо в середньому одна сесія триває до 6 годин, то одне питання депутати розглядають менше 3 хвилин. І це обумовлене тим, що в Хмельницькій міській раді опозиційність найнижча з-поміж усіх рад, які моніторив Громадський рух ЧЕСНО. Результати поіменного голосування свідчать — у Хмельницькому відсутня опозиція. Попри те, що в раду зайшло 6 партій, які представлені 42 депутатами, всі голосують як один. Про це вже писав Громадський рух ЧЕСНО.

 

Стосовно голосування інших депутатів, я сказати поки нічого не можу. А стосовно себе, то це був рік коли ми повірили команді і дали їм можливість освоїтись і попрацювати, — каже найбільш опозиційна депутатка ради Ірина Ковальчук, яка голосує проти або утримується під час розгляду понад 3% рішень (30 голосувань).

 

Для порівняння, у Харківській міській раді середній показник опозиційних голосувань для фракції “Самопоміч” становить 33%. У Дніпрі частка не підтриманих проектів рішень для партії “Громадська сила” становить 15%.  

За відсутності проблем з голосуваннями за питання порядку денного, у раді, як свідчить секретар Михайло Кривак, немає кнопкодавства:

 

Кнопкодавство у нас фактично відсутнє, тому що депутати здають свої картки при виході з сесійної зали.

 

З огляду на доволі нечисленну кількість сесій та практично відсутню опозицію, прогульників сесійних засідань — 14%.

Найгірше сесійні засідання відвідує депутат від “Солідарності” Олександр Білик. Якби він пропустив ще хоча б одну сесію, — то став би кандидатом на відкликання.

Натисніть для збільшення

Білик пообіцяв надати ЧЕСНО коментар, але так і не перетелефонував.

Депутатка від “Самопомочі” Людмила Головко пояснює, чому пропустила 2 сесійних засідання:

 

В січні чи в лютому 2016 я була на курсах підвищення кваліфікації в Києві, тому пропустила сесію. А в грудні не згадаю, чому мене не було. Але однозначно це була поважна причина, напевно хворіла.

 

Представник фракції “За конкретні справи” Анатолій Собко, котрий пропустив 2 з 7-ми сесій пояснює свою відсутність так:

 

Я, зазвичай, не дозволяю собі пропускати сесії та комісії. Але минулого року був у відрядженні в Іспанії тривалий час.

 

До лав прогульників потрапив і депутат від “Солідарності” Андрій Кветковін був кандидатом на відкликання минулого скликання і тоді представляв “Батьківщину”.

Аналіз відвідуваності Хмельницької міськради доводить, що відсоток прогульників найвищий у партії “Поруч” та “Солідарності”.

Натисніть для збільшення

Голова фракції Блоку Петра Порошенка “Солідарність” Василь Триняк коментує ситуацію з відвідуваністю так:

 

Я менше місяця назад був обраний головою фракції. Візьмемо думку громадськості до уваги і будемо працювати з депутатами, щоб вони відвідували засідання сесій та комісій, — обіцяє голова фракції Триняк.

 

Голова регламентної комісії, яка покликана слідкувати за дотриманням закону, своєї ролі у контролі депутатів не вбачає і перекладає відповідальність депутатів перед виборцями.

 

Відповідальність за прогули, це відповідальність кожного депутата особисто перед своїми виборцями в першу чергу”, прокоментував відвідуваність голова регламентної комісії Анатолій Собко, який представляє партію “За конкретні справи.

 

Жодних заходів щодо прогульників голова комісії вживати не планує.

Найближчим часом рух ЧЕСНО планує проаналізувати роботу Хмельницької обларади. Нагадаємо, в лютому Громадський рух ЧЕСНО проаналізував перший рік роботи міського голови Хмельницького Олександра Симчишина.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]