Львівська міськрада: лендлорди, автолюбителі і власники маєтків

Фото: Львівська міськрада: лендлорди, автолюбителі і власники маєтків

Депутатка від “Громадянської позиції” Сердюк дешево скуповує нерухомість і вигідно її продає. Доскіч купує приміщення у Львові за ціною у десятки разів нижчою за ринкову. 

Депутат Корончевський забув указати витрати на 3 квартири і 3 машини. “Самопомочівець” Береза поєднує керівництво комунальним підприємством і бізнес.

 

Хто із депутатів скуповує приміщення за безцінь?

Серед ТОП-5 львівських депутатів із найбільшою кількістю нерухомості троє представники БПП. Нерухомість депутатки Ірина Сердюк збільшилася втричі. П’ятірку замикає депутат від “Самопомочі” Олег Береза, що отримав мандат на початку року.

Натисніть для збільшення

Перше місце серед депутатів, які володіють найбільшою площею об’єктів нерухомості 22,5 тис. кв. м. зайняв Остап Доскіч. Більшість цих об’єктів є нежитловими господарськими приміщеннями і їхня загальна площа перевищує 21 тис. кв. м. Одне з таких приміщень депутат придбав у 2016 році, його загальна площа становить більше 5 тис. кв. м, частка власності депутата 50%, придбав її депутат за 1,1 млн грн, що становить всього 450 грн/кв.м. Згідно з інформацією на сайтах продажу нерухомості, ринкова ціна на нежитлові приміщення у Львові перевищує ці цифри у десятки разів.

 

Воно всьо є в декларації, читайте уважно декларації, я то не коментую. Ви читайте по декларації, я коментувати не буду, Ви потім перекручуєте, — переконаний Доскіч.

 

До слова, минулого року Остап Доскіч заборонив здійснювати запис розмови, коли активісти ЧЕСНО брали у нього коментар щодо декларації.

Друге місце серед власників нерухомості зайняв Григорій Козловський. Хоча загальна кількість об’єктів, якими володіє депутат, є меншою порівняно з іншими колегами, проте їхня загальна площа становить майже 10 тис. кв. м. Цьогоріч депутат набув право власності на житловий будинок (майже 300 кв.м), квартиру (129 кв.м) та два нежитлових приміщення загальною площею 7,5 тис. кв. м.

Всі об’єкти нерухомості розташовані у Львові та Винниках. Цікаво, що Козловський не вказав видатків на жоден із цих об’єктів. Згідно з законом, депутат повинен задекларувати всі видатки, що перевищують 50 мінімальних заробітних плат (майже 69 тисяч гривень для 2016 року). Якщо ж сума прихованих видатків перевищуватиме 250 мінімальних заробітних плат, то депутату загрожує кримінальна відповідальність (ст. 366(1) ККУ).

Попри намагання активістів ЧЕСНО взяти коментар у Козловського, нам так і не вдалося зв’язатись із депутатом ні телефоном, ні особисто на засіданні ЛМР, оскільки депутат регулярно пропускає засідання. 

Ірина Сердюк, депутатка від “Громадянської позиції” володіє 49 об’єктами нерухомості загальною площею 2,5 тис. кв. м,серед яких 32  квартири. Житлова площа сім’ї депутатки зросла у 2016 році з двох причин: по-перше, протягом року Ірина Сердюк придбала 8 квартир і три паркомісця.

По-друге, в електронній декларації цього року вона пригадала про наявність цивільного чоловіка Олександра Смірнова, існування якого заперечувала активістам ЧЕСНО торік. У 2016 році Олександр Смірнов також придбав 7 квартир та житловий будинок. Зокрема, досить вигідно депутатці вдалось придбати квартиру площею 65 кв. м усього за 18 тис. грн. Однак це не єдина квартира, вартість якої відрізняється від ринкової, майже всі квартири куплені депутаткою у 2016 році коштують від 14 до 20 тисяч доларів, або по 5700 грн/кв.м, у той час як ринкова вартість є у 23 рази вищою.

Загалом, рік для депутатки виявився дуже успішним, адже як ми зазначали у попередньому матеріалі, її доходи зросли у 19 разів. Жодного об’єкту нерухомості придбаного Іриною Сердюк не знаходимо у розділі “Видатки та правочини”. Саме в цьому розділі депутатка мала зазначити свої суттєві видатки за 2016 рік.

Четверту позицію посів депутат від БПП “Солідарність” Петро Адамик. У порівнянні з минулим роком, площа нерухомості, що належить депутату, збільшилась майже у 2,5 рази і становить 2,2 тис. кв.м. У 2016 році депутат придбав 2 квартири (вартістю 1,8 млн та 1 млн грн), 6 нежитлових приміщень в Одеській області, вартість яких не вказав, а у коментарі пояснив, що це колишнє приміщення ресторану, яке розділили на окремі апартаменти:

 

У нас там був ресторан і ми зробили з компаньйоном 5 апартаментів на березі, ми це перебудували, але були скарги, пробували з нами судилися, цим мій компаньйон займається, воно на основні того ресторану, що був...

 

Також депутат подав зміни до майнового стану по декларації через продаж одного із приміщень, що перебували у його власності:

 

У мене там була піцерія, як їхати до дитячої лікарні, в мене там була одна п'ята, метрів п'ятдесят чи шістдесят, ну я її продав.

 

П’ятірку замикає депутат від “Самопомочі” Олег Береза, який  є директором комунального підприємства “Львівавтодор”. Депутатом Береза став лише у лютому 2017, зайнявши місце свого колеги Назара Бичишина, який склав повноваження. Політик володіє нерухомістю загальною площею більше 2 тис. кв. м, більшість якої займають нежитлові приміщення. Одне з таких приміщень площею 1670 кв. м у Сколівському районі дружина депутата отримала цього року усього за 67 тис. грн, тобто всього за 40грн/кв. м. Сам депутат сказав, що це приміщення подарунок, отриманий його дружиною від батька, тому як вдалось купити його за такою низькою ціною не пояснив:

 

Не придбала його (приміщення прим. ЧЕСНО), батько його подарував… Ви почули мене, що це є подароване? Оцінка будівлі, яка була є відповідно і зазначена.

 

Попри те, що за словами депутата, це приміщення є подарунком, у відповідній статі декларації (“доходи у тому числі подарунки”) ця будівля не є зазначеною.

На наше питання як йому вдається поєднувати керівництво ЛКП, ведення власного бізнесу та депутатство, Олег Береза пояснив, що все встигати йому допомагають заняття спортом:

 

Я займаюся спортом, веду активний спосіб життя, тому вдається поєднувати, люди ще й не то поєднують. Це моя позицію у житті, в мене жінка є партнером по бізнесу, вона займається з моїм колегою (бізнесом прим. ЧЕСНО), а я перейшов на цей напрямок. Якщо мені скажуть, що я недостойний бути керівником ЛКП, я тут же можу звільнитися і дати місце більш кращим людям. Для мене це не так питання заробітку, як щось зробити доброго для міста.

 

Хто найбільший землевласник ЛМР?

Першу позицію серед депутатів із найбільшою площею землі у ЛМР зайняла депутатка від ВО “Свобода” Мар’яна Батюк. Загальна площа земельних ділянок, що належать сім’ї депутатки становить 6,5 га. Минулого року Мар’яна Батюк не згадала у своїй декларації про жодну із ділянок землі, що належать її сім’ї, хоча усі 6,5 га сім’я набула ще декілька років тому:

 

Моя мама зараз набуває права на цю земельну ділянку, тобто вона поки оформлює документи, це дуже довгий процес.

 


Натисніть для збільшення

Другу позицію посів депутат від “БПП” Остап Доскіч, який володіє 4,8 га землі. Загалом у власності сім’ї є 14 земельних ділянок. Порівнявши е-декларацію депутата з минулорічною декларацією, ми виявили 6 земельних ділянок, про які депутат не згадав торік, їхня сумарна площа становить 1,7 га. Хоча згідно із е-декларацією всі земельні ділянки депутат надбав ще у 2015 році та раніше.

Третім серед лендлордів став Роман Іванців, депутат від “Громадянської позиції”. Загалом площа земельних ділянок, що належать депутату, залишилась незмінною порівняно з паперовою декларацією за 2015 рік. Депутат володіє 7 земельними ділянками у Львові та області загальною площею 3,8 га.

 

Автолюбителі ЛМР: на чому їздять львівські депутати?

Другий рік поспіль рейтинг автолюбителів очолює депутат від “Громадянської позиції” Назар Палідович. Але якщо у декларації за 2015 рік депутат зазначив, що володіє 9 автомобілями, то цього року він задекларував 13 автомобілів. При цьому у розділі “Видатки і правочини” не знаходимо жодної інформації про придбання машин у 2016 році.

Натисніть для збільшення

У паперовій декларації за 2015 рік не знаходимо трьох вантажних автомобілів ГАЗ (загалом 10 з 13 автомобілів це вантажні машини, які депутат використовує для перевезення хлібобулочних виробів які виробляють “Галицька здоба” та “Мостиський хлібокомбінат”), сам депутат каже, що про машини забув, оскільки вони старі:

 

ГАЗи забув вписати, бо вони вже не робочі і не їздили, но їх вже цього року вписав.

 

Нема у паперовій декларації за 2015 рік також і двох легкових авто (DAEWOO та Skoda). Про ці автомобілі, за словами депутата, він також забув.

Попри чималенький автопарк свого чоловіка, дружина Назара Палідовича користується автомобілем Lexus RX350, що належить Роману Керницьком. Останній є сином Тараса Керницького, відомого у Львові бізнесмена (видобуток газу, “Укренерго”) та екс-депутата Львівської обласної ради.  Сам депутат пояснює це тим, що особистий автопарк використовує для свого бізнесу:

 

Свої автомобілі я використовую щоб заробляти гроші: є працівники, є менеджери, які товар розвозять. Мені для підприємницької діяльності потрібні автомобілі.

 

Значним “робочим” автопарком володіє також депутат від “Самопомочі” Ігор Корончевський. Якщо у 2015 році він задекларував 6 автомобілів, то у 2016 році їх вже 8 (один продав і три придбав). Більшість своїх автомобілів депутат здає в оренду через свою ж компанію “Укр-прокат”. У 2016 році депутат набув право власності одразу на три автомобілі, однак інформацію про видатки на придбання машин депутат не вказав (як не вказав і видатків на три квартири і кладову  придбані у 2016 році). Сам депутат пояснив цю ситуацію тим, що спочатку забув вказати відповідні дані, а згодом через технічні проблеми не зміг внести зміни:

 

Декларація була заповнена та подана мною 23.03.2017 року. Після заповнення декларації я виявив помилку, власне, у тому, що не зазначив дохід від продажу автомобіля та видатки на купівлю квартир та автомобілів. Уточнену декларацію було можливо подати, якщо не помиляюсь, лише 30.03.2017 року. Однак, враховуючи неналежне технічне забезпечення, увійти на офіційний портал НАЗК я мав можливість уже після закінчення терміну подання уточненої декларації.

 

Нагадаємо, що згідно із декларацією за 2016 рік Ігор Корончевський очолив рейтинг найбідніших депутатів Львівської міськради. За весь рік депутат не заробив жодної копійки. Сукупний дохід депутат і його дружини у 2014 році становив 26,5 тисяч гривень. У 2016 році депутат заробив понад 400 тисяч гривень, однак цього  не достатньо для придбання трьох машин та трьох квартир загальною площею 143 кв. м. Фінансових заощаджень у депутата теж немає.

 

У 2016 році мною були використані збереження отримані від зайняття мною підприємницькою діяльністю до 2014 року. Так як у Декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру немає обов’язку декларувати такий актив як готівкові кошти, у деклараціях 2014 та 2015 років ці кошти не були відображені. У 2016 році вони були використані на купівлю згаданих квартир та автомобілів. Щодо 2016 року, то у "електронній декларації" слід зазначати готівкові кошти, які є у моєму володінні станом на 31 грудня 2016 року, так як я їх витратив, - пояснює депутат.

 

Зміцнив свою позицію у рейтингу автолюбителів депутат від БПП “Солідарність” Петро Адамик. У порівнянні з 2015 роком депутат змістився з четвертого на третє місце ТОПу, задекларувавши 6 авто. Допомогла йому у цьому дружина Яна Банк, яка володіє двома автомобілями Lexus, один з яких (Lexus RX 200T) вона придбала у 2016 році майже за 1,5 млн грн. Це один з найдорожчих автомобілів виявлених у деклараціях львівських депутатів, не враховуючи кілька значно старших Merceses та BMW, що є у власності інших депутатів.

Фото: Сіті Плаза

Новачком у рейтингу найбільших автолюбителів став член фракції “Народний контроль” Віталій Свінціцький. Сукупно він володіє 5 автомобілями, 3 з яких - вантажні КАМАЗи. Однак депутат володіє ними лише формально.

П’ятірку ТОП автолюбителів  Львівської міськради замикає Григорій Козловський, член фракції БПП “Солідарність”. У його автопарку два Mercedes-Benz (VITO та GL550), BMW X6, Lexus RX350 та Volkswagen Transporter. Майже всі ці машини депутат приховав у декларації в 2015 році, коли задекларував лише два автомобілі BMW X6. Права на всі ці автомобілі Григорій Козловський набув у 2013 році і раніше.

 

Хто у ЛМР безхатько?

Цього року ситуація із власним житлом серед депутатів ЛМР покращилась, кількість “безхатьків” скоротилась з 6 до 3. Серед них двоє депутатів БПП “Солідарність”, а саме Сергій Івах та Уляна Пак, а також депутатка від “Самопомочі” Юлія Хомчин. Усі депутати, як вони зазначили минулого року, проживають у житлі батьків чи друзів. Попри обов'язок зазначати у декларації фактичне місце проживання, навіть якщо воно не перебуває у власності декларанта, депутати цю норму ігнорують і залишають відповідні поля у декларації порожніми, що по факту означає, що вони є безхатченками.

 

Кредитори ЛМР: навіщо депутати позичають кошти власним компаніям?

Найбільшим кредитором ЛМР є депутат від “Свободи” Андріян Гутник.  Сума коштів позичених його сім’єю становить 6,5 млн. Більшість цих коштів 5,5 млн, дружина депутата позичила власній ж компанії “Росомаха плюс”. До слова, у попередніх деклараціях депутат приховував внесок дружини у статутний капітал цього підприємства. Іншу позику, яка становить 770 тис. грн депутат надав підприємству Комплекс водних видів спорту" (аквапарк “Пляж”) причетність до якого заперечував кілька років поспіль.

Натисніть для збільшення

Друге місце серед кредиторів ЛМР займає Олег Береза, депутат від “Самопомочі”, який надав позику у 30 тис. доларів, кому саме були надані ці кошти, депутат повідомляти не захотів:

 

Я міг будь-кому позичити, це моє право, мої кошти.

 

Загалом депутат має чимало заощаджень, а саме 90 тис. доларів та 11 тис. євро та 80 тис. грн, які тримає у готівці. У коментарі зазначив, що зберігає кошти як і на рахунках, так і готівкою:

 

Ви знаєте є трохи в мене і в банку, і готівка в сейфі.

 

На третій позиції депутат від “Громадянської позиції” Назар Палідович, який позичив 712 тис. грн компанії “Мостиський хлібокомбінат”, співвласником якої він є. Ця ж компанія повернула депутату коштів на 420 грн, тобто загалом депутат позичив власній компанії більше 1 млн грн. За словами Назара Палідовича позичав кошти для модернізації виробництва:

 

На підприємстві не вистачало коштів, щоб модернізувати обладнання, тому треба було позичити гроші. Технології йдуть вперід, за технологіями не встигати значить ти програєш. Світло дороге...

 

Також серед депутатів є й ті, що самі здійснювали позику у 2016. Найбільшу суму коштів, що становить майже  5 млн грн повернув як позику депутат від “Свободи” Андрій Рікота. Це при тому, що дохід депутат становив у 2016 році всього 350 тис. грн, більшість суми якого кошти від відчуження майна. Надати коментар стосовно того на що саме були використані позичені кошти депутат відмовився з міркувань безпеки:

 

Інформація зазначена у декларації є публічною і відкритою, тому коментувати якісь свої власні дії пов’язані з коштами, в першу чергу з точки зору безпеки, я би не хотів ні Вам, ні будь-кому іншому. Ви ж, напевно, розумієте, що якесь неправильне використання чи неправильні коментарі в теперішній час, коли рівень злочинності зріс у більше ніж у 7 разів, зокрема у Львівській області, становить загрозу для моєї сім'ї. І я не хочу давати інформації більше ніж і так вона вже є опублікована.

 

Разом з тим, Андрій Рікота задекларував значні готівкові заощадження, а саме: 52,5 тис. євро, 80 тис. доларів та більше 2 млн грн. Депутат зазначив, що банківська система демонструє свою ненадійність:

 

Чи є банківські рахунки безпечним місцем для того, щоб використовувати їх з тою чи іншою метою, зокрема з метою зберігання. Думаю, що населення України давно вже відповіло на це питання, коли масово знімали кошти з рахунків банків.

 

Проте, однозначного пояснення стосовно того чому утримує такі великі суми коштів готівкою депутат не надав:

 

Ви трактуєте це як зберігання готівки. Ви ж розумієте, що можна зняти з рахунку, потримати один день, а далі інвестувати в щось інше, і це в декларації буде відображатись так ніби воно зберігається. Готівка могла бути одну годину готівкою. Уявіть, 31 грудня отримуєте готівку, першого січня інвестували далі. Я не хочу говорити більше і не хочу, щоб Ви питали більше ніж відображено у декларації, в першу чергу, з точки зору безпеки моєї сім’ї.

 

Нагадаємо, раніше ЧЕСНО опублікував матеріал про найбідніших та найбагатших депутатів ЛМР.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]