Перший пішов? “Слуга народу” кнопкодавив за зміни до Конституції

Фото: Перший пішов? “Слуга народу” кнопкодавив за зміни до Конституції

Громадському руху ЧЕСНО стало відомо про ще один факт кнопкодавства у новообраній Верховній Раді України 9-го скликання, який стався ще 3 вересня. Цього разу ст. 84 Конституції порушив народний депутат від “Слуги народу”. Нагадаємо, що представники цієї партії обіцяли покласти край неособистому голосуванню в парламенті, кандидати підписували меморандум з обіцянкою не кнопкодавити, а лідер “слуг”, Президент Володимир Зеленський вніс до ВРУ проект змін до Основного закону про позбавлення нардепа мандата, зокрема, за кнопкодавство.

10 вересня Рух ЧЕСНО повідомив про перший зафіксований факт неособистого голосування у парламенті 9-го скликання: Конституцію порушив позафракційний нардеп, мажоритарник-самовисуванець з Донеччини Олександр Ковальов. Проте, як з'ясувалося згодом, перше кнопкодавство у новій ВРУ сталося тижнем раніше. Порушником виявився нардеп від “Слуги народу”, мажоритарник з округу №156 на Рівненщині (Березнівський, Костопільський та Сарненський райони) Сергій Литвиненко. Він кнопкодавив, ймовірніше за все, за іншого “слугу”-мажоритарника — Олександра Скічка (округ №197, Черкащина). Фраза “ймовірніше за все” означає, що це місце офіційно закріплене за Скічком, проте є ймовірність, що у слоті його пульта могла перебувати картка іншого депутата.

Факт порушення Конституції, який був зафіксований завдяки трансляції “Радіо Свобода”, мав місце 3 вересня о 17:52, під час голосування за включення до порядку денного сесії законопроекту про внесення змін до статей 85 та 101 Конституції (щодо уповноважених ВРУ) та його направлення до Конституційного суду (постанова №1016/П).

На відеозаписі чоловік у другому ряду третього (якщо рахувати зліва направо) сектора тисне кнопку на місці сусіда праворуч від себе. За декілька секунд до голосування він озирається назад, ніби шукає свого відсутнього колегу.

 


Результати голосування на табло 3 вересня, 17:52. У ряду кнопкодава натиснули всі п’ять кнопок “за”

Обличчя нардепа-порушника на відео не побачити, але зі схеми розміщення фракцій і груп у сесійній залі ВРУ 9-го скликання відомо, що місце кнопкодава закріплене за Сергієм Литвиненком, а депутат праворуч від нього, який був відсутній, — Олександр Скічко.

За результатами голосування за вищезазначену постанову і Литвиненко, і Скічко натиснули кнопки “за”.


Сергій Литвиненко та Олександр Скічко (фото з Facebook)

На іншому відео — ретрансляції каналу “Рада” “Громадським” — можна побачити обличчя і Скічка, і Литвиненка. Останній схожий на нардепа, який кнопкодавив на попередньому відео.

Примітно, що того ж дня, 3 вересня, вже після кнопкодавства Литвиненко опублікував пост у Facebook, де наголосив, що “Слуга народу” запровадить позбавлення нардепа мандата за кнопкодавство.

Нагадаємо, що всі кандидати від “Слуги народу” напередодні виборів підписали меморандум, у якому, зокрема, пообіцяли не кнопкодавити, не передавати та не приймати від колег картку для голосування.

Сьогодні, 11 вересня, голова ВРУ Дмитро Разумков відреагував на факт кнопкодавства Олександра Ковальова, про який повідомив Рух ЧЕСНО. Спікер назвав дії мажоритарника “неприпустимими” та висловив сподівання, що після ухвалення необхідних законів це явище зникне з парламенту.

“І Президент, і спікер обіцяли нам, що такого ганебного явища, як кнопкодавство, у Верховній Раді 9-го скликання не буде. Що бачимо зараз? За два тижні роботи парламенту — два кнопкодави, і це тільки ті факти, які вдалося зафіксувати ЧЕСНО. Вимагаємо знайти технічне рішення для розв'язання проблеми кнопкодавства — або сенсорна, або біометрична кнопка. Лише покарання, як пропонують у ВРУ, проблеми не вирішить. Хто фіксуватиме порушення? Як будуть притягувати до відповідальності? Бо коли журналісти фільмують кнопкодавів, вони отримують від них погрози, — наголошує координаторка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.

Нагадаємо, 3 вересня Верховна Рада направила на розгляд Конституційного суду законопроект Президента Володимира Зеленського №1027 про додаткові підстави дострокового припинення повноважень народного депутата, зокрема за кнопкодавство. Факт неособистого голосування глава держави пропонує встановлювати через суд.

Читайте також: "Слуги" і кнопкодавство: чи злякаються в Зе!команді сенсорної кнопки

Раніше перший заступник голови ВРУ Руслан Стефанчук анонсував запуск у парламенті системи голосування “Рада-4” з біометричною кнопкою, яка реагуватиме на відбиток пальця депутата. За словами політика, нова система може бути готова до експлуатації 2020 року після зимових канікул.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]