Як приховати 22 підприємства та прожити рік за 0 гривень

Фото: Як приховати 22 підприємства та прожити рік за 0 гривень

Найзаможнішими у Полтавській облраді виявилися представники агробізнесу. З-поміж них нема жодної жінки. Депутат від "Рідного міста" переконує, що не витрачає коштів на коханок. Представник від СДП Мамоян "якось живе" за межею бідності. А "батьківщинівець" приховує 22 підприємства.

Як заробити кілька мільйонів за рік?

Очолює п’ятірку депутатів, котрі заробили минулого року найбільше грошей, представник політичної партії "Рідне місто" Анатолій Попельнюх.

Натисніть для збільшення

Його дохід дорівнював трохи менше ніж 12,4 млн грн. Більшість цієї суми – понад 11,5 млн грн – складають дивіденди від науково-виробничого підприємства "Нафтогазсервіс", яке очолює Попельнюх. Він також є головою правління колективного сільгосппідприємства "Зелений гай").

 

Я получаю дивіденди від "Нафтогазсервіс". А від "Зеленого гаю" ще рано, там ще куча долгів. Треба ще з долгами порозраховуваться. Щоб про доходи балакать, – каже депутат Попельнюх.

 

Також минулого року депутат отримав 92,5 тис. грн пенсії та майже 400 тис. грн відсотків від вкладів у чотирьох банках.

 

За рівнем статків Попельнюх до ТОП-5 не потрапив.

 

Я показав у декларації, що я получав, ось вони лежать, ці гроші. Куди мені захочеться, я буду їх тратить. Як мені це вдалося? Не пропивав, не прогулював, дівчат у мене нема в любовницях. У мене є жінка. Бо самий великий соблазн в жизні – це дівчата, понімаєте, й на них цілі состоянія тратяться. А я не потратив на дівчат.

 

Другу сходинку в рейтингу посів представник БПП "Солідарність" Василь Стасовський. Регіональний директор ТОВ "Баришівська зернова компанія" разом із дружиною за минулий рік заробив майже 5,5 млн грн.

Попри те, що найбільші доходи родина отримала від заняття підприємницькою діяльністю, Василь Стасовський говорить, що заробляє кошти завдяки роботі на підприємстві:

 

Мені днями було 60 років. Я 20 чи 30 років працюю в часній компанії, директором аграрного холдингу.

 

Депутат від ВО "Батьківщина" Ігор Сірик посів третє місце в рейтингу з доходами в розмірі понад 4,4 млн грн. Дохід родини від заняття підприємницькою діяльністю склав близько 4 млн грн – подружжя Сіриків володіє 7 різнопрофільними підприємствами. Дохід від надання майна в оренду (у тому числі і власним підприємствам) склав 127 тис. грн.

Поговорити з Ігорем Сіриком не вдалося: він повідомив, що перебуває за кордоном, перепросив і поклав слухавку.

На четвертому місці опинився депутат від "Аграрної партії України" Віктор Скочко. Дохід родини у 2016 році склав 3,6 млн грн. Основну суму коштів заробив глава родини. Його заробітна плата на основній посаді та за сумісництвом склала майже 3,4 млн грн.

Також Скочко декларує право власності на фермерське господарство "В.В.С." і ТОВ "Агросервіс". А от доходів від них депутат не вказує.

 

Ми ще тільки зареєстрували, перший рік тільки працюємо. Ще не продали продукції. Будуть доходи – будемо декларувать, – обіцяє депутат.

 

Як виявилося, фермерське господарство дійсно зареєстроване в травні минулого року, а от товариство з обмеженою відповідальністю працює з 1995 року.  

Замикає п’ятірку депутатів з найбільшими доходами представник БПП "Солідарність" Дмитро Спатар. За минулий рік чоловікові вдалося заробити майже 2,2 млн грн.

Усі свої доходи депутат отримав від Ferrexpo AG – групи компаній, що зареєстрована у Швейцарії і до якої входять кілька виробників залізної руди в Полтавській області. В Україні розташовані підприємства, що безпосередньо видобувають залізну руду, за межами України – підприємства, що продають її. Засновником компанії є нардеп з Полтавщини Костянтин Жеваго, котрий посідає 3 місце в рейтингу найзаможніших депутатів Верховної Ради.

За минулий рік Дмитро Спатар отримав понад 1 млн грн гонорарів та інших виплат від підприємства Ferrexpo AG і близько 1,2 млн грн заробітної плати як  заступник голови правління з комерційних питань дочірньої кампанії – Полтавського гірничо-збагачувального комбінату.

Також Спатар є кінцевим бенефіціарним власником підприємства CGT Chemical General Trading Ltd, що розміщується в Лондоні. Щоправда, доходів від його діяльності депутат не декларує.

 

Ви ж посмотрите, когда я туда зашел. В декабре пришлого года. А чем оно занимается, название говорит о себе. Я что, не могу быть собственником компании? Я ж там не являюсь директором – не являюсь, – відповідає Дмитро Спатар.

 

Хто з депутатів має найбільші статки?

Найбагатшими з-поміж депутатів виявився представник ВО "Батьківщина" Ігор Сірик.

Натисніть для збільшення

Його партійний соратник Руслан Богдан, який міг би претендувати на першість у рейтингу, зробив успішну кампанію та був обраний до Верховної Ради України.

Сірик задекларував понад 162,5 млн грн. Він володіє корпоративними правами 6 підприємств, вартість яких у грошовому вираженні складає понад 100,3 млн грн.

Готівкою родина депутата тримає 9,6 млн грн, 520 тис. доларів (більше 14 млн грн), 312 тис. євро (майже 8,9 млн грн) і 180 тис. англійських фунтів стерлінгів (близько 6 млн грн). На банківських рахунках подружжя Сіриків зберігає майже 50 тис. грн, 37,6 тис. доларів (понад 1 млн грн) і 3 тис. англійських фунтів стерлінгів (майже 100 тис. грн). Третім особам Ігор Сірик позичив 830 тис. доларів (трохи менше 22,6 млн грн).

Наступним у рейтингу опинився Геннадій Коваленко, котрий представляє в облраді БПП "Солідарність". Його статки на 2016 рік склали понад 45 млн грн. Коваленко разом з дружиною володіють 5 підприємствами, вартість яких у грошовому вираженні становить трохи більше ніж 12,5 млн грн. На банківських рахунках подружжя зберігається 170 тис. доларів (4,6 млн грн). Також минулого року Геннадій Коваленко разом із дружиною  позичив ТОВ "ТВК Крайт", яке він очолює, майже 18,5 млн грн.

 

Ребята, будьте добры, приходите ко мне и задавайте вопросы. По телефону я ничего говорить не буду. В обласну раду – и вперед, и погнали. Когда? Ну я ж не знаю когда. Я ж специально для вас приезжать не буду, – каже депутат.

 

Політик додає:

 

Вы знаете, что я не чиновник и никогда им не был? И что вы хотите в декларации моей узнать?  У меня еще во времена Советского Союза были счета и в долларах, и в фунтах стерлингов. И я был советником за границей долгое время. Так что вопросы задавайте ребятам, которые наворовали и сейчас до сих пор при власти.

 

Представник ВО "Батьківщина" Юрій Лебедин задекларував право власності на ТОВ "Чиста криниця", вартість якого у грошовому вираженні становить 40 млн грн. Також, згідно з декларацією, депутат отримує дивіденди від ТОВ "Спецкран", хоча і забув задекларувати, що він є головою Ради засновників підприємства. Як і забув вказати право власності ще на 20 інших підприємств.

Запитати в депутата, з чим пов’язані такі неточності в його декларації, не вдалося: номер телефону Юрія Лебедина знаходиться поза зоною.

Трохи не дотягнув до ТОП найбагатших депутатів представник "Опозиційного блоку" Володимир Говоренко зі статками майже в 40 млн грн. Він є беніфіціарним власником 4 підприємств, 3 з яких є будівельними компаніями. Доходи від них депутат не декларує.

Готівкою Говоренко тримає 700 тис. грн, 625 тис. доларів (майже 17 млн грн), 40 тис. євро (понад 1,1 млн грн). На банківських рахунках він з цивільною дружиною зберігає трохи менше 597 тис. грн. Також минулого року вони позичили третім особам понад 16 млн грн.

Під час телефонного дзвінка Володимир Говоренко попросив журналістів ЧЕСНО зателефонувати через півгодини. Але за цей час його телефон опинився поза зоною досяжності. Наступного дня депутат уже не брав слухавку. Не вдалося з ним зв’язатися і з іншого номера телефону.

 

Як позичити 8 млн грн з нулем у кишені?

За межею бідності опинилися 7 депутатів Полтавської обласної ради. Їхній річний дохід – менший прожиткового мінімуму з розрахунку на кожного члена сім’ї. Серед "злиднів" Полтавської обласної ради – 2 депутати від БПП "Солідарність" і по одному від ВО "Батьківщина", СДП, "УКРОПу", "Радикальної партії Олега Ляшка" та "Опозиційного блоку".

 

Натисніть для збільшення

Депутат від "Батьківщини" Ігор Горжій у своїй декларації вказав, що тимчасово не працює. Жодних інших джерел доходів чи грошових активів він не задекларував. Однак це не завадило Горжію позичити третім особам 300 тис. грн і 300 тис. доларів (понад 8,1 млн грн).

 

А в мене будинків немає, я орендую будинок. Тепер уважно слухайте. Я у свій час займався часним предпрініматільством. У мене 5 було загранпаспортів. Можете перевірити по моєму реєстру. До 2000 года я був часним підприємцем, у мене була фірма своя. У ті часи я заробив кошти. Дякую за увагу. Всього вам найкращого. До побачення, – завершує розмову з журналістами Ігор Горжій.

 

Згідно з декларацією, родина депутата від "УКРОПу" Валерія Чечеля не отримувала жодних грошових коштів. У його декларації  не зазначено ні заощаджень, ні  доходів. Хоча обіймана ним посада начальника Велико-Кохнівська філія "ПАТ "Полтаваобленерго" є оплачуваною.

Сам депутат переконаний, що у його декларацію внесено всі необхідні дані:

 

Це невірна інформація. Там все вказано. Вони ж там скриваються, мабуть, ці доходи, не відображаються, – висловлює своє припущення Валерій Чечель.

 

Безробітнім, згідно з декларацією, виявився депутат від "Радикальної партії Олега Ляшка" Руслан Рогов. Жодних доходів родина, до якої окрім місцевого обранця входять ще дружина і син з невісткою, у 2016 році не отримувала. Також депутат задекларував 26,7 тис. доларів (близько 726 тис. грн) готівкою.

На сайті обласної ради зазначено, що Руслан Рогов – підприємець. Підтверджує те, що у 2016 році він займався підприємництвом, й інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (припинив підприємницьку діяльність 30 січня 2017 року).

Журналісти ЧЕСНО запитали депутата, чи дійсно ніхто з членів його родини не отримував доходів торік.

 

Я став депутатом і працював. Ні зарплату, ніхто нічого мені не платив. За дружину не знаю, не скажу. Нада подивитися в її декларацію. Просто, чесно, не пам’ятаю. Я вказував її доход, коли здавав декларацію пам’ятаю, що вказував. Вона ж у мене приватний підприємець. Я пам’ятаю, що доход у дружини був. Я ще брав декларацію її в податковій. Це ж електронна декларація, що ми вперше здавали? Повинен там бути її доход. А син не працював. Він хворів рік, ми фактично його лікували. Дружина сина теж не працювала. Вона тільки ось у поліцію поступила, – розповідає Руслан Рогов.

 

Також депутат наголосив на тому, що особисто він підприємницькою діяльністю у 2016 році вже не займався, просто перебував на реєстрації і сплачував податки.

Представник БПП "Солідарність" Олександр Трухін також не вказав у своїй декларації доходів за минулий рік, лише готівкові кошти в розмірі 874 578 грн. Хоча він володіє фермерським господарством.

На сайті облради зазначено, що він директор публічного акціонерного товариство "Полтаварибгосп". Сам депутат стверджує, що він обіймає неоплачувану посаду голови наглядової ради ПАТ "Полтаварибгосп". Ця ж інформація зазначена і в декларації.

А ще минулого року Олександр Трухін отримав позику від сільськогосподарського виробничого кооперативу "Андріївський", який очолює батько депутата Микола Трухін. На що витратив понад 17 млн грн. кредиту, депутат не зізнається, посилаючись на комерційну таємницю.

Журналісти ЧЕСНО запитали в депутата, чому він не вказав жодних доходів у своїй декларації.

 

У минулому році? Якщо не вказав – значить не працював. Фермерське господарство доходів не приносить. Потрошку працює, а доходів немає, – пояснює Олександр Трухін.

 

За словами депутата, сімома земельними ділянками, котрі він орендує, також не користується, а задекларовані готівкові кошти – то, мабуть, заощадження з попередніх років.

 

Дохід депутата від СДП Сергія Мамояна за минулий рік склав 22 100 грн. Ця сума є меншою, ніж прожитковий мінімум для родини з 5 чоловік (станом на 2016 рік сума прожиткового мінімуму становила 17 212 грн на рік на 1 особу).

 

Та якось жили, лаконічно коментує депутат.

 

У своїй декларації Сергій Мамоян вказав заробітну плату в розмірі 22 100 грн, отриману на ТОВ «МАЛДС групп», яке займається виробництвом м’яса. Хоча серед місць роботи у своїй декларації зазначив лише Полтавську обласну раду. Інформація про роботу за сумісництвом також у документі відсутня.  

На питання, чому він не вказав у декларації, що працює на одному з підприємств у Полтавській області, депутат попросив дати йому 10 хвилин, аби він зміг подивитися, що саме він зазначав у документі.

 

Там написано, що я працюю в "Малдс групі". Посади не написано, бо там немає, де ставити. Я зараз заступник директора, – каже Сергій Мамоян.

 

Згідно з даними сервісу Youcotrol, до цього у 2015 та 2009 роках Сергій Мамоян очолював  ТОВ "МАЛДС групп".

Дохід представника БПП "Солідарність" Фахраддіна Мухтарова за 2016 рік склав 68 848 грн, що менше прожиткового мінімуму для родини з чотирьох осіб.  Дохід родини склала заробітна плата Мухтарова на посаді фінансового директора фермерського господарства «Сяйво» та виплати по догляду за дитиною, які одержала його дружина.

Під час дзвінка журналістів ЧЕСНО Фахраддін Мухтаров запитав, чи не вважають вони, що він зобов’язаний їм відповідати, і запропонував поспілкуватися з представниками юридичної фірми, котрі допомагали йому заповнювати декларацію.

 

У меня занимались всеми моими делами, майном. Есть юридическая компания, они занимались всеми бумажками: по налогам, по всему. Если честно, миллион чисел в голове. Если вам сильно интересно, могу дать вам номер телефона, можете спилкуваться, – пропонує журналістам депутат.

 

Також Фахраддін Мухтаров повідомив, що минулого року був період, коли він не працював.

Депутат від "Опозиційного блоку" Дмитро Півень серед доходів задекларував лише власну заробітну плату в розмірі 48 799 грн. Чоловік працює директором ТОВ Компанія "Тіко ЛТД КО", а також обіймає неоплачувану посаду директора ТОВ "Автосервісцентр".

Спочатку Дмитро Півень повідомив журналістам, що під час заповнення декларації сталася помилка:

 

Там незначна помилка. Я пояснення писав у Налогову інспекцію. Там математична помилка.

 

А трохи згодом переконував журналістів ЧЕСНО, що це і є всі його доходи.

 

Там берутся доходы з официйного источника доходов.  Это заработная плата. Вот такая является моя заработная плата. Дружына в мынулому роци не, а в цьому роци працюе. Як частный предприниматель. А в позапрошлом году не працювала. А чого так сталося? Так сталося, не тильки депутати, наверно, а и граждани такие як пенсионеры, за гранью бедности. І депутаты, наверно, тоже не исключение. Если депутат – сразу подозрение: а почему так склалося, такого не може буты, як це вин може жыты? А на самом деле видите?

 

А потім висловив власну позицію стосовно того, чому серед депутатів обласної ради є представники з невеликими доходами.

 

Виборы прошли, мы за партийным списком, а выборы действительно уникальные. Попали люди даже без бизнеса большого, без большого источника дохода. То есть разныє люди попали. И в областную раду, и в местную раду, и в Верховную Раду, – пояснює Дмитро Півень.

 

Також депутат задекларував 100 тис. грн готівкою і позику третім особам у розмірі понад 2,5 млн грн.

Нагадаємо, що Громадський рух ЧЕСНО раніше вже оприлюднив аналіз відвідування комісій та сесій обласної ради та виявив прогульників, а також проаналізував  доходи, статки та майно депутатів міської ради,  зазначене в деклараціях.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]