Лендлорди та автолюбителі Полтави: падчерка мера мовчить про 5 квартир

Фото: Лендлорди та автолюбителі Полтави: падчерка мера мовчить про 5 квартир

У Кудацького майже 40 земельних ділянок. Через кризу він передумав будувати таунхаузи. КамАЗи аграрія Костенка приносять прибутки поліції.

Бізнес депутат зареєстрував на дружину. Представники "Совісті України" бояться журналістів ЧЕСНО.

Два найбільші автолюбителі Полтавської міськради - депутати-бізнесмени Сахно та Костенко - записують автомобілі на себе, а використовують їх на своїх підприємствах.

Натисніть для збільшення

Найбільше автомобілів задекларував "свободівець" Анатолій Костенко. Щоправда, серед них – жодного легкового. З 11 транспортних засобів – 9 вантажних автомобілів з причепами та 2 одиниці сільськогосподарської техніки. За словами депутата, усі ці транспортні засоби він використовує в роботі свого  фермерського господарства "Агродарія".

 

Там дещо є на мені, але використовується в отому фермерському господарстві. На всіх 11 зразу сам не поїду, то водії є, їздять, працюють, - говорить Костенко.

 

За документами власником господарства є дружина Анатолія Костенка. Але сам депутат визнає, що керівником дружина є лише на папері:

 

Засновником є дружина. Ну, гроші мої, але де-юре вона, а де-факто я.

 

Також Костенко повідомив журналістам ЧЕСНО, що скоро збирається усю техніку, що належить йому, переписати на власну фірму:

 

Зараз уже є задекларована юрфірма, потихеньку буду весь транспорт на неї переводити, бо система оподаткування у фізосіб зовсім погана стає.

 

Окрім системи оподаткування нарікав депутат і на зношеність техніки. П’ятьом автомобілям, бідкається депутат, уже більше 20 років. Вони вже не приносять прибутку, за словами депутата, але відмовитися від їх використання Анатолій Костенко не може.

 

Ці старі машини – це КамАЗи, які можуть їздити по полях прямо, не тільки по дорогах нормальних. І от вони потрібні на сезон на уборку. Нам ставлять вимоги, щоб були такі машини. Але вони грошей не заробляють мені. Заробляють продавцям автозапчастин, заробляють водію, заробляють міліції, ну не мені, - жаліється Костенко.

 

На другому місці – представник провладної у Полтаві партії "Совість України" Григорій Сахно. Спочатку дзвінок журналістів ЧЕСНО налякав депутата і він навіть відмовлявся давати коментарі:

 

Мені б не хотілося, потому шо по тіліфону я не знаю, з ким розмовляю. А це касається персонально моїх даних, моєї сім’ї, мене, - пояснює свої побоювання депутат.

 

Проте пропозиція особистої зустрічі, очевидно, не сподобалася Григорію Сахну ще більше, і депутат погодився поспілкуватися. Але висунув свої вимоги:

 

Давайте зробим так: ви задаєте питання, а я, якщо пощитаю, що це щось більш індивідуальне, не буду на них відповідать.

 

У власності Григорія Сахна перебуває 5 автомобілів: FIAT, HONDA та три Mersedes-и. За словами депутата, авто фактично належать фірмі, але оформити їх довелося на себе.

 

У мене є приватна фірма "Центр", де я дірєктором. У той час, як куплялися ці автомобілі, купить автомобіль по безготівковому рахунку – один на Лоску покупали, другий в Черкасах – було неможливо. Тому що ті, хто приганяв ці автомобілі із-за кордону, вони признавали тільки налічні гроші. І тому прийшлося брать і оформлять на себе і на жінку. А зараз вони використовуються на підприємстві, - пояснює журналістам Сахно, яким чином у його власності опинилися п’ять автомобілів.

 

Поціновувачем автомобілів виявився й очільник фракції "Батьківщини" у Полтавській міськраді Олег Бєлоножко. У його колекції – 4 презентабельні автомобілі: Audi, Porsсhe та дві TOYOTA. Хоча за словами самого депутата, наразі у його власності перебувають лише два автомобілі.

 

Один із них угнаний, просто в ГАІ висить – TOYOTA Land Cruiser. Porsche Cayenne я продав, два чи три місяці тому, - розповідає журналістам Бєлоножко.

 

Навіщо Матковському майже 3 тис. кв. м?

Підприємець-мільйонер та найбагатший депутат Полтавської міськради Андрій Матковський задекларував 6 нежитлових приміщень,чотири з яких перебувають у спільній власності.

Натисніть для збільшення

Найбільш суперечливими є два з них. У власності дружини депутата знаходиться 2% від приміщення загальною площею 70 кв. м, тобто 1,5 кв. м. Сам Матковський взагалі володіє 0,6% (!) від приміщення, площею 115 кв. м, тобто 0,69 кв. м! Як сталося, що одного з найбільших бізнесменів міста так "стіснили" та як він використовує площу, меншу за квадратний метр, дізнатися не вдалося: телефон депутата вимкнений і вже кілька днів у мережі не з’являється.

Окрім офісних та адміністративних приміщень у власності депутата перебуває квартира в Києва. У Полтаві ж подружжя бізнесменів власного житла не має: у декларації вказана квартира, яку орендує дружина Матковського.

На відміну від свого колеги, далеко не в тісноті живе депутат від "Рідного міста" Олександр Кудацький. У його власності – дві квартири в межах Полтави, площами 87 та 238 кв. м, та будинок площею 267 кв. м. На питання, як він користується всіма цими житловими площами, депутат відповідає:

 

Це дружини. Це на дружину оформлено. Це не моє.

 

Окрім нерухомості в Полтаві, у Кудацького ще є квартира в Києві.

 

Якби ви бачили, зараз я їду по проспекту Кіквідзе. Щоб економити кошти акціонерів, я проживаю в цій квартирі, коли у відрядженні. А так у мене навчалася донька в Києві в Нархозі, вона проживала в цій квартирі, - пояснює журналістам Олександр Кудацький, навіщо йому потрібна квартира у столиці.

 

Депутатка від "Совісті України" Ірина Климко, котра доводиться падчеркою чинному меру Олександру Мамаю, володіє 5 квартирами та будинком. Спілкуватися з журналістами Громадського руху ЧЕСНО жінка традиційно відмовилася і поклала слухавку, перш ніж журналісти встигли щось їй відповісти:

 

Вибачте, зараз мені невдобно розмовляти з вами.

 

Наступного дня поговорити з депутаткою також не вдалося.

 

Вибачте. Я не надаю коментарі з цього приводу, - каже журналістам Климко.

 

Четвертим у списку найбільших власників нерухомості йде підприємець Григорій Сахно. У його власності – дві квартири, загальною площею 244,5 кв. м, та три нежитлові приміщення, у яких розміщені кафе депутата.

 

Це “Полтавська здоба”, якщо ви знаєте, “Полтавські страви”, кафе “Верітас" на Героїв Сталінграду, - розповідає депутат про свою нерухомість.

 

Під час розмови з журналістами Григорій Сахно також наголосив, що все своє майно він придбав ще до того, як став депутатом:

 

Якщо ви бачите роки, коли воно в мене появилось, так не благодаря депутатству. Од депутатства токо головна боль.

 

Наостанок, ніби виправдовуючись, депутат зазначив, що на другу каденцію пішов не за власним бажанням, а на прохання чинного мера:

 

Я на другий термін не хотів іти, просто із-за того токо, що Мамай… Я знаю його більше 20 років. Він мене виручав часто, я його. Він каже: “Ну давайте ще!” І тому я пішов. А воно мені вобще… як зайцеві стоп-сігнал.

 

Замикає п’ятірку депутатів з найбільшими площами нерухомого майна ще один підприємець Дмитро Петров. У його власності, окрім 3 квартир та будинку, є 13 нежитлових приміщень: магазини, кіоски, павільйони та офіси.

Ліліана Бєлашова хоч і не потрапила до п’ятірки, але за площами своїх будинків вона перевершила усіх колег. Наразі депутатка будує два житлові будинки площами 500 та 1500 кв. м! І це при тому, що в неї вже є два будинки.

П’ятеро депутатів Полтавської міськради не задекларували навіть орендованого житла. Родина Костенка з чотирьох чоловік живе в кімнаті 16 квадратів. А Глазов “жив, живе і житиме в гуртожитку”.

 

Як живуть депутати-безхатьки?

Якщо одні депутати мають тисячі квадратних метрів, то є й такі, що не мають де жити. Принаймні про це свідчать їхні декларації.

Депутати повинні вказувати все нерухоме майно, яким користуються. Навіть на безоплатній основі. Про це йдеться в Роз’ясненні НАЗК щодо заповнення електронних декларацій. Але не всі політики на це зважають.

“Свободівець” Юліан Матвійчук здивувався, коли журналісти ЧЕСНО запитали в нього, де він жив минулого року. За словами депутата, у своїй декларації він зазначав житло, у якому прописаний:

 

В смислі? Провулок Малий. Я зазначав, здається. Ану подивіться. Що, серйозно?

 

Наразі Матвійчук проживає в будинку батьків.

 

Зараз я з батьками живу. Прописаний то я по провулку Малому, там і субсидії оформлені. Оце зараз оформлюю, - пояснює депутат.

 

Депутат подякував журналістам за те, що вказали на помилку в його декларації і пообіцяв виправити її:

 

А можна зміни до декларації ще зробити? Я зараз тоді зроблю. Бо я чесно думав, що вказав. Місце прописки своє я кругом вказую. Може, десь якась помилка. Я зараз зроблю. Значить, я десь помилився. Дякую.

 

Один із наймолодших депутатів міськради Олександр Глазов повідомив, що наразі  проживає в гуртожитку і поки переїжджати не збирається:

 

Я жив, живу і житиму в гуртожитку Полтавської аграрної академії. Я студент. Випуск у мене взимку і я вступатиму на аспірантуру.

 

Депутат від БПП Віталій Павлій замість відповіді на питання журналістів поставив їм ідентичне питання та запропонував звертатися до суду.

 

Ви жартуєте чи це новий анікдот? А у вас є житло? А я живу з батьками в будинку. І шо тепер мені з того? Іти тепер мені на розстріл чи на вішання? Якщо ви вважаєте, що я порушив чинне законодавство, зверніться в суд і нехай суд винесе рішення.

 

Ймовірно, Павлій не знає, що депутати несуть відповідальність за приховування даних або вказання недостовірної інформації у своїх деклараціях. Про це заявляв заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції Руслан Радецький.

Аграрій Костенко з дружиною та двома дітьми тісниться в кімнатці в гуртожитку:

 

А ми в гуртожитку живемо. Я там маю кімнату орендовану, 16 квадратів. Воно не приватна власність. Договір на проживання, навіть не оренди.

 

Як родина поміщається у кімнатці, де місця вистачає хіба що на чотири ліжка та шафу, Костенко не пояснив.

Не розказав журналістам, де ночував минулого року, і один із найбільших землевласників Володимир Левченко.

 

"Совість України" любить купувати землю і не хоче це коментувати

Серед п’яти найбільших землевласників Полтавської міськради троє – представники провладної партії мера.

Натисніть для збільшення

Перше місце у рейтингу лендлордів посідає "свободівець" Сергій Литвиненко. Депутат переконує, що 11 га земель, які він почав купувати ще у 2011 році, досі жодним чином не використовує.

Представник "Рідного міста" Олександр Кудацький також говорить, що наразі своїми землями не користується:

 

Зараз там росте конюшина на цих земельних ділянках. Там Горбаньовський дом пристарілих, у них там підсобне хазяйство. І два роки – я дозволив – вони косять конюшину. Я її посіяв.

 

Колись він планував розпочати на цих землях будівництво, але зараз вони "простоюють".

 

Коли на підйомі була економіка, я думав зайнятися бізнесом, таунхауси будувати, які  будуть дешеві, для молодих людей. Ціна квартири щоб була на рівні хрущівки, чуть-чуть може вище. А зараз ви бачите, що не на часі, - розповідає про свої плани Кудацький.

 

Загалом подружжя Кудацьких володіють 39 земельними ділянками. На 31-ну з них вони набули права власності 15 січня 2015 року. У відповідь на питання, як так склалося, Олександр Кудацький пояснює, що офіційні дані не зовсім коректно відображають реальність:

 

Вони вже в мене років сім. Даже більше навіть, вісім. Але ці вісім років пішли на те, щоб перевести ці земельні ділянки по новому законодавству, присвоїти кадастрові номера. А ця земля вже дуже давно в мене.

 

Григорій Сахно також відхрещується від своїх земель:

 

Земельна ділянка, сама більша, - це в Лубенському районі. Це спадок від батьків, ті паї, що були у них. Мій брат там живе двоюрідний. І його паї, його батьків і мої – вони вмісті. Він обробляє їх, сіє кукурудзу. Я жду поки приймуть рішення про продаж земельних паїв.

 

Власниця 19 земельних ділянок Ліліана Бєлашова виявилася небагатослівною. На прохання журналістів Громадського руху ЧЕСНО прокоментувати деякі пункти її декларації, депутатка відповіла коротко:

 

Я не даю коментарі з приводу своєї декларації. До побачення.

 

Її колега по партії Володимир Левченко взагалі не відповідає на дзвінки журналістів.

Ще один представник "Совісті України" Максим Голдиш до ТОП-5 найбільших землевласників не потрапив, але має 1 га землі, що дозволяє також віднести його до лендлордів.  На дзвінок журналістів депутат відповів, але щойно почув, хто і з якого приводу телефонує, швидко кинув слухавку. Усі наступні дзвінки депутат скидав. Спроби додзвонитися до Голдиша з інших номерів закінчилися аналогічно.

Нагадаємо, що Громадський рух ЧЕСНО оприлюднив аналіз відвідування комісій та сесій обласної та міської рад, контролює вчасність подачі е-декларацій депутатами Полтавської міськради, а також аналізує їхні доходи та статки.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]