НАШ 2016

Восени ми підбивали підсумки та святкували у колі друзів перші 5 років діяльності ЧЕСНО.

У жовтні 2011 року ЧЕСНО виник як громадська ініціатива з очищення тодішнього парламенту від недостойних та корумпованих депутатів. Ми прагнули прозорості, підзвітності та відкритості роботи політиків та політичних партій.
За цей час ми «відфільтрували»:
3 скликання парламенту
(2011-2016)
2 уряди
(2013/2014)
1 президентську виборчу кампанію
(2014)
3 виборчі кампанії в парламент
(2012, 2014, 2016)
1 загальнонаціональну кампанію з місцевих виборів
(2015)
Все, що ви хотіли знати про ЧЕСНО вчора та ЧЕСНО сьогодні.

Сьогодні, через 5 років, ЧЕСНО трансформується з лише контролюючого руху (watchdog) в ініціативу з елементами аналітичного та адвокаційного центру для справжнього перезавантаження політичної системи. Досягнення незворотних змін в Україні — наша амбітна мета.
Вибори
Звідки дізнатись все про кандидатів у депутати та як обрати серед них гідних?

Кампанія ЧЕСНО про довибори до Верховної Ради


Цього року в 7 округах відбулись довибори до Верховної Ради. Традиційно, промоніторивши тисячі кандидатів у п'яти виборчих кампаніях (2011-2015), ЧЕСНО і в 2016 не стояв осторонь та всією командою з волонтерами «фільтрував» політичну пропозицію для виборців.

Ми встановлювали політичні шляхи кандидатів (зв'язки, впливи, партійні переходи) та їхню причетність до корупційних та інших недоброчесних дій.
378

перевірених кандидатів
2

прес-конференції в Дніпрі та Івано-Франківську
50 000

примірників розданих газет виборцям про їхніх кандидатів
Після виборів ми підбили підсумки, кого обрали до Верховної Ради за результатами перегонів та розповіли виборцям, скільки коштував мандат їхніх кандидатів до Верховної Ради України.
Результати виборів: кого обрали до Верховної Ради
Два мандати «Батьківщині» приносять екс-нардепи з Херсонщини та Полтавщини. УКРОП святкує перемогу на Волині та Франківщині
Ціна мандату: як фінансували кампанію новоспечені нардепи та їхні конкуренти
Найдорожчими виявилися кампанії у Дніпрі та Чернігові, де було витрачено по 6,5 млн грн. На Франківщині та Полтавщині витратили приблизно по 2,5 млн грн, трохи менше ніж 2 млн грн у Херсоні
Парламент
Як одні нардепи не цурались декларувати мільйони в подарунок, а інші — просто «забували» про мільйони гривень, будинки, цінні папери та статутний капітал? Що дізналась країна після запуску е-декларування?

Як і раніше, у 2016 ЧЕСНО продовжив аналізувати декларації народних обранців і інформували виборців. Після запуску е-декларацій ми повідомляли про найбільш кричущі та вражаючі факти про статки нардепів, оприлюднені через 3 роки після кривавих подій Революції Гідності.
Як не загубитись серед тисяч законопроектів і знайти статус потрібного?

У 2016 році ЧЕСНО розробив і представив мобільний додаток «Законопроект» для відстеження статусів проектів законів Президента, Кабміну та депутатів. Додаток дозволяє обрати законодавців, комітети, що Вас цікавлять, та отримувати новини про зміни статусів зареєстрованих законопроектів або ж про появу нових.

Чому нардепи й досі кнопкодавлять у Раді «після Януковича»?

Понад 5 років ЧЕСНО викорінює кнопкодавство (неособисте голосування народних депутатів за своїх колег) у парламенті. Ми фіксуємо порушення на фото та відео, повідомляємо в ЗМІ, поповнюємо Дошку ганьби кнопкодавів на Українській Правді.

Цього року ми боролись за впровадження санкцій для нардепів — кнопкодавів (законопроект #1895) за порушення Конституції України (ст. 84):
Зробили спецпроект про анатомію кнопкодавства з «Українською правдою»
Відповідальність за кнопкодавство: час настав
За 23 роки жодного депутата не притягнуто до відповідальності за кнопкодавство, тому що чинне законодавство України
не передбачає санкцій за нього
Публікували інфографіки про «кнопкодавчі успіхи» парламентських фракцій
Надсилали листи нардепам із закликом підтримати впровадження санкцій
Зібрали більш ніж 180 підписів нардепів на підтримку #1895 та їхні думки, підтримуючи санкції за порушення вимоги особистого голосування
Чи стануть нардепи на захист Конституції?
ЧЕСНО запитав, що народні обранці думають про санкції за кнопкодавство
Проаналізували відвідуваність та кнопкодавство у ВРУ за рік
Прогульники і кнопкодави Верховної Ради 2016 року
Хто з депутатів не відвідав жодного засідання?
Хто став головним кнопкодавом країни?
Станом на кінець 2016 року, максимальна «санкція» за кнопкодавство, яка виконується згідно з Регламентом ВР, — переголосування через факт неособистого голосування (з 11.12.2014), якщо сам народний депутат надасть зафіксований доказ головуючому на засіданні. І жодного покарання кнопкодаву.

У 2016 році ЧЕСНО продовжував боротися за введення санкцій за кнопкодавство (законопроект №1895). Але відсутність надії на політичну волю парламентарів покінчити з цим змушує нас відстоювати технічне рішення — лише у разі якщо в Раді запровадять систему Рада-4 (голосування з сенсорною кнопкою), яка не дозволятиме депутату натискати дві кнопки під час одного голосування, можна сподіватися на подолання кнопкодавства.

Ми розуміємо, що кнопкодавство надзвичайно вигідне нинішній владі за умов хиткої коаліції та систематичних прогулів нардепів. Але боротьба за особисте голосування триває незалежно від політичного окрасу Банкової, Кабміну чи парламентської більшості.

Чому Парламент не самореформувався у 2016?

Тільки-но обійнявши посаду спікера Верховної Ради, Андрій Парубій намагався частково реалізувати 6 з 52 рекомендацій місії Європейського парламенту з реформи Верховної Ради (законопроект #4696). ЧЕСНО спільно з Громадянською мережею ОПОРА проводили адвокаційну кампанію за неприйняття цих змін, оскільки вони несли суттєві ризики для українського парламентаризму:
Також ЧЕСНО спільно з VoxCheck оцінили, наскільки були правдивими чи маніпулятивними підсумкові заяви спікера Верховної Ради із закриття четвертої сесії ВР (липень 2016). Станом на кінець 2016 року законопроект #4696 не було винесено на розгляд.

Боротьба за якісну реформу парламенту триває!
VoxCheck Андрія Парубія: правда і маніпуляції від спікера ВР
Спільна перевірка ЧЕСНО та VoxCheck одного з найвпливовіших політиків в Україні - Андрія Парубія, який розповів на прес-конференції про кнопкодавство, якість парламенту й штрафи депутатам-прогульникам
Коли і як Рада стане прозорішою, а громадяни долучаться до парламентських процесів?

ЧЕСНО приєднався до ініціативи Відкритий парламент у лютому 2016 року для запровадження в українському парламенті найкращих світових практик більш прозорої роботи парламенту та залучення громадян до парламентських процесів.

Протягом півроку наші експерти брали участь в розробці Комунікаційної стратегії Верховної Ради з боку громадянського суспільства. У 2017 році документ розглянуть у Комітеті з питань свободи слова та інформаційної політики та винесуть на голосування.

В жовтні–листопаді 2016 року ЧЕСНО разом з колегами з ініціативи розробив попередню форму звіту народного депутата і передав її на розгляд та затвердження керівництву парламенту. Очікуємо, що у 2017 р. народні обранці будуть звітувати за новою, зрозумілою для громадян, формою.

Чому сайт Верховної Ради — найбільш відвідуваний у світі серед сайтів парламентів?

Ми проаналізували відвідуваність сайту Верховної Ради та з'ясували, що він —найбільш відвідуваний у світі. Здивувалася, зраділи та запропонували свої пояснення такій популярності. Матеріал набрав 500 репостів у соціальній мережі Facebook.
Верховні дані:
як сайт Верховної Ради обходить сайти інших парламентів світу
У травні 2016 року сайт ВРУ отримав 6 млн 700 тис. відвідувань — це найвищий показник серед сайтів усіх країн-членів ООН
Політичні фінанси
Хто фінансує головні політичні партії в Україні?

Одне з найголовніших питань активного громадянина, який цікавиться політикою, — зрозуміти справжніх замовників, лобістів та авторів змін, реформ та рішень на національному та регіональному рівнях. Де-факто замовниками політичних рішень є не стільки ті громадяни, які ходять на вибори, а ті, які підтримують партії та політиків фінансово. Лише цього року, коли набули чинності правки до законопроекту «Про політичні партії», що стосуються прозорості політичних фінансів та державного фінансування партій, кожен з нас отримав потенційну можливість дізнатися, від кого насправді залежать політики.

За законом, починаючи з 2016 року партії зобов'язані розкривати інформацію про всіх своїх спонсорів, про всі свої витрати, фінансові зобов'язання та майно. Також створено орган, який контролюватиме цей процес — Національне агентство з запобігання корупції — НАЗК.
онлайн-інструмент
«Золото партій»
Фінансові звіти партій досить громіздкі та заплутані. Тому в 2016 ЧЕСНО запустив бета-версію онлайн-інструмента «Золото партій», який візуалізує витрати та надходження партій у зручному форматі з відкритим API та на його основі — спецпроект «Золото партій» з аналітикою про фінансові скелети в шафах основних політсил. Також ЧЕСНО надавав НАЗК пропозиції з удосконалення звітної форми та пояснювальної документації, механізмів контролю та накладання санкцій на порушників.

Підготували низку аналітичних матеріалів про фінансові звіти політичних партій:
Рівний доступ
до політики
Як запустити соціальні ліфти та сміттєпроводи в політиці?

5 років на кожних виборах ЧЕСНО перевіряє політиків на доброчесність. Це приносить свою користь, але ми розуміємо, що не можна суттєво змінити ситуацію, просто вказуючи на тих, за кого точно не варто голосувати. Україні потрібна політична реформа для перезавантаження системи, яке зробить політику місцем балансування інтересів суспільних груп. Не єдиною, але важливою частиною такого перезавантаження є вибори: саме від обраних політиків залежить напрямок розвитку держави.
ЧЕСНО і Центр UA працюють над реформою, яка має забезпечити право громадян бути обраними до органів влади.

Це передбачає зокрема збільшення прозорості політичних фінансів, зменшення їхньої ролі, зміни в роботі медіа під час виборів тощо.

Реформа рівного доступу до політики спирається на методологію повного циклу публічної політики.
У 2016 році ми працювали над визначенням проблеми та формулюванням рішень в рамках політичного порядку денного. Спираючись на нього ми провели 4 публічних консультації та 32 глибинних інтерв'ю з заінтересованими сторонами. За результатами інтерв'ю в спецпроекті «Доступ до політики» з виданням «Новое время» опубліковані 13 колонок.

На початку 2017 року ЧЕСНО та Центр UA презентують зелену книгу з реформи та продовжать просування зміни виборчих правил.
Політична пам'ять
Знайти все про кожного політика на одному ресурсі в мережі і не дати забути про їхні «діяння» на наступних виборах

Незважаючи на велике вікно можливостей для очищення політичної системи після Майдану, люстрація на офіційному рівні в країні провалилась. Залишились ті ж самі політики, які працюють за тими ж старими корупційними схемами. Ми з цим не змирились і вирішили створити єдиний онлайн-хаб з інформацією про політиків, які хоч раз балотувались на виборах до Парламенту та місцевих рад, та провідні політичні партії. Цілий рік збирали докупи та упорядковували дані про майже 40 тисяч політиків.

Ми робимо все для того, щоб на на наступних виборах українці дізнались якомога більше про своїх кандидатів, перш ніж взяти бюлетень на виборчій дільниці.

У хабі будуть інтегровані вже розроблені ЧЕСНО інструменти — ФАР (каталог фігурантів корупційних розслідувань, в якому вже 720 фігурантів та 263 справи), Групи інтересів (призначений для візуалізації співпраці депутатів Верховної Ради в ініціюванні законопроектів), Золото партій, Профілі депутатів (результати перевірки кожного нардепа), Приймальні (з адресами 2239 приймалень), Кнопкодави (68 кнопкодавів у базі), а також архіви партнерів. Запуск бета-версії хабу планується на початку 2017 року.

Більш того, у партнерстві з Вахтангом Кіпіані та «Історичною правдою» ми систематизували політичну агітацію кандидатів і партій під час виборчих кампаній:
1835

політиків
118

партій
За результатами перевірки політичних траєкторій маємо інформацію про:
92000

кандидатів
131000

балотувань
Місцеве самоврядування
Чи виконують міські голови передвиборчі обіцянки та на що вони з місцевими радами витрачають ваші гроші? Чи живуть місцеві депутати так, як декларують?

Кампанія «Стеж за грошима»


У 2016 ЧЕСНО змінив стандарти звітування мерів: 6 мерів відзвітували про свою роботу у прямих ефірах в прайм-тайм з можливістю громадянам та експертам відкрито задавати питання. Запитання від громадян збирали на центральних площах, соціальних мережах, телефоном та надсилали відео до телевізійних студій.

ЧЕСНО залучав громаду до обговорення стратегічних пріоритетів міст з лідерами партій у місцевих радах — понад 30 фракцій проінформували громаду, що планують зробити для своїх міст. Наші активісти увійшли до комісій, що працюють над розробкою стратегій міст.

Аналітики ЧЕСНО досліджували майнові декларації місцевих депутатів на відповідність їхньому стилю життя та вчили громадян виявляти незаконне збагачення.
На вимогу активістів 4 місцеві ради почали оприлюднювати декларації депутатів на сайтах.

Ми роз'яснювали українцям «Нахіба місцевий депутат/ка та як ним/нею користуватись». Понад 200 тисяч інформаційних матеріалів розлетілось по країні, щоб розповісти громадянам, як контролювати владу.
Нахіба нам депутат місцевих рад?
Також ми створили онлайн-мапу з 2239 приймальнями народних та місцевих депутатів для того, щоб громадяни знали, де їх шукати.

Як контролювати місцевих депутатів?

Після першої в Україні кампанії громадського моніторингу кандидатів на місцевих виборах «Чесна Весна — Відповідальна Осінь», ЧЕСНО продовжив моніторити роботу міської та облради Вінниці.

Проміжні звіти про роботу у перші 100 днів та протягом півроку.

Прогульники (Вінницька облрада)
Не вставляють картки для голосування (Київрада)
Вставляють і не голосують (Київрада)
Запізнюються (Київрада)
Зв'язки депутатів (Київрада)
У 2017 році ми проаналізуємо відвідуваність новообраних депутатів міських рад по всій Україні.

Одним з масштабних проектів цього року став запуск сайтів громади Вінничини та громади Київщини за допомоги Руху ЧЕСНО.
ЧЕСНО
За 2016 ЧЕСНО видав:
160

аналітичних оглядів
169

новин
ТОП-3
аналітичних оглядів
ТОП-3 новин
ЧЕСНА команда
Приєднуйтесь до нас в 2017 році разом творити незворотні зміни в Україні!
comments powered by HyperComments

© 2016 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda