“Урядовий кур’єр” цензурують в інтересах голови партії “Слуга народу” — Рух ЧЕСНО

Фото: “Урядовий кур’єр” цензурують в інтересах голови партії “Слуга народу” — Рух ЧЕСНО

На сайті “Урядового кур'єра” з’явилася відредагована стаття про містобудівний кодекс, яка зникла ще у квітні. Тоді Рух ЧЕСНО звернув на це увагу і написав низку запитів до Кабміну та “Урядового кур'єра”.

У травні видання надало доволі нечітку відповідь, і Рух ЧЕСНО направив повторний запит, на який головний редактор Сергій Брага відповів 14 червня, тобто порушивши передбачені законом строки на надання відповіді.

“Редакція газети наразі закінчує доопрацювання матеріалу, присвяченого розробленню Містобудівного кодексу й відповідно у найближчі строки після підготовки матеріалу буде опубліковано”, — йдеться в листі.

Текст публікації дійсно згодом з’явився на сайті “Урядового кур'єра”. Рух ЧЕСНО порівняв скріни публікації, яку зняли із сайту на початку квітня, з новим варіантом, аби з’ясувати, що ж “доопрацьовувала” редакція “Урядового кур'єра” понад два місяці.

Було встановлено, що зі статті зник коментар представниці Асоціації міст України Оксани Продан та частина тези, на якій наголошувала заступниця голови Архітектурної палати України Анни Кирій і яка завершувала матеріал. 

Натомість змінився заголовок і з’явилися додаткові цитати голови партії “Слуга народу” та голови Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Олени Шуляк. Вона є ключовим лобістом містобудівної “реформи”, яку через корупційні ризики Європарламент рекомендував не підписувати Володимиру Зеленському

“Цікаво, що змінили і сам заголовок. Був: “Містобудівний кодекс вирішить спірні питання”, а тепер: “Містобудівний кодекс. Чи ухвалять документ до початку масштабної відбудови”. А це вже меседж, який поширює пані Шуляк: “опоненти не поспішають писати кодекс, бо це ідеально для продовження корупції”. Нагадую, що історія з 5655 тягнеться вже два з половиною роки. Якби за цей період Шуляк присвятила час роботі зі стейкхолдерами, ми могли б мати хорошу реформу. Але ж на демократію нема часу”, — наголошує Анна Кирій.

Для того, щоб додати цитати Шуляк, частину редакційного тексту трансформували у підзаголовки. 

“Урядовий кур’єр” видалив матеріал і лише після наших запитів і резонансу в ЗМІ повернув “відредагований” текст. Додалися лише нові цитати Шуляк і зникли деякі цитати інших спікерів. Можна зробити висновок щодо того, кому було вигідне таке цензурування. Рух ЧЕСНО знає про неодноразові спроби Олени Шуляк впливати на контент у ЗМІ. На щастя, у більшості випадків редакції витримують тиск із боку голови провладної партії. Цензура в демократичному суспільстві неприйнятна і має жорстко і безкомпромісно викорінюватися”, — наголошує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.

Разом з тим Рух ЧЕСНО звертає увагу на те, що останній матеріал головної редакторки Ірини Федорів, який вийшов на “Українській правді” і стосувався зум-колу із представниками Ради Європи, зник із сайту Interfax, який цей матеріал передрукував. Тепер його можна побачити на сайті Interfax лише завдяки google-кешу, але за посиланням, де він був раніше, матеріал недоступний. Рух ЧЕСНО зберіг це посилання у вебархіві.

Матеріал стосувався онлайн-заходу із представниками Європарламенту, на якому була присутня Олена Шуляк, і з якого видалили на самому початку представників ЗМІ, громадського сектору, місцевого самоврядування та експертів. Залишилися лише політики та чиновники, які запевняли західних колег у тому, що законопроєкт 5655 якісний і на часі для відбудови країни.

“Із самого початку, коли цей законопроєкт готували до другого читання без оприлюднення проєкту, без залучення стейкхолдерів, було зрозуміло, що це точно не про якісний парламентаризм. І Рух ЧЕСНО на цьому наголошував.  Усунення з онлайн-заходів ЗМІ, експертів і політичних опонентів — це негідно і говорить про те, наскільки слабкою є позиція тих, хто просуває 5655. А цензура, яку ми бачимо і про яку ми знаємо, — це ще один доказ того, яка якість цієї “реформи”. Такі дії є нічим іншим, як загрозою для демократії. І ми вдячні західним партнерам за підтримку в ці нелегкі для країни часи і вимагаємо у голови провладної партії та її колег припинити тиск на ЗМІ будь-яких форм власності”, — резюмує Думанська.

Нагадаємо, у грудні 2022 року, перед голосуванням у другому читанні, НАЗК наголосило на тому, що містобудівна “реформа” 5655 має корупційні ризики. Рух ЧЕСНО закликав народних депутатів голосувати червоною кнопкою і оголосив маркерне голосування. За проєкт проголосували 228 народних депутатів, зокрема фігуранти Реєстру зрадників. Це майже мінімальна кількість голосів, які потрібні для підтримки законопроєкту.

В той самий день необхідну кількість голосів набрала петиція з вимогою до Володимира Зеленського ветувати законопроєкт. Загалом її підтримали понад 42 000 українців, але за вісім місяців президент так і не надав відповідь.

Наприкінці 2022 року на урядовому домені з’явився унікальний сайт pro5655.gov.ua.

У 2023 році Олена Шуляк неодноразово лобіювала 5655 навіть під час візитів до західних партнерів і продовжила це робити за підтримки віцепрем'єра Кубракова і після Резолюції Європарламенту, який закликав Зеленського не підписувати 5655.

Кавер: Радіо Свобода

 
 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]