Інформація на сторінках ПолітХаб оновлюється. Вибачте за незручності
Фото: Фаріон Ірина

Фаріон Ірина Дмитрівна

Рік народження: 1964

Опис політика

Нардепка Верховної Ради 7-го скликання, двічі депутатка Львівської облради, докторка філологічних наук, колишня професорка Національного університету "Львівська політехніка", ексчленкиня Комуністичної партії СРСР (КПРС).

У липні 2024 року у Львові на Фаріон було скоєно замах, у неї стріляв невідомий чоловік. Згодом Фаріон загинула від отриманого поранення.

У травні 2024 року Львівський апеляційний суд поновив Фаріон на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки. Суд також постановив стягнути на її користь середній заробіток за період вимушеного прогулу у розмірі 123 тисячі грн.

15 листопада 2023 року СБУ відкрила кримінальне провадження щодо Фаріон через її скандальні висловлювання і пости у соцмережах за чотирма статтями: порушення рівноправності громадян (ст. 161 ККУ), образа честі й гідності військовослужбовця (ст. 435-1), порушення таємниці листування (ст. 163) та порушення недоторканості приватного життя (ст. 182).

Того ж дня Фаріон звільнили з посади професорки Національного університету "Львівська політехніка" після понад 20 років її роботи у цьому виші. Цьому передували протести студентів університету. Фаріон після звільнення заявила, що готує позов до суду.

У листопаді 2023 року Фаріон втрапила у скандал, різко розкритикувавши російськомовних українських військових. Вона сказала, що не вважає українцями російськомовних захисників з полку “Азов” і 3-ї штурмової бригади.

Це викликало хвилю обурення серед військових та в суспільстві загалом. Її розкритикував командир полку “Азов” Максим Жорін. Фаріон у відповідь заявила, що "воювати за Україну – не заслуга, а обов'язок" й назвала російськомовних захисників "москворотими". 

А через кілька днів Фаріон втрапила в інший скандал, опублікувавши скриншот листа з персональними даними студента з окупованого Криму, до якого після цього прийшли російські силовики. 

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до СБУ для перевірки висловлювань і публікацій мовознавиці.

У лютому 2023 року Фаріон втрапила в інший скандал через свої неоднозначні висловлювання щодо подій у Маріуполі. Вона звинуватила жителів Маріуполя у тому, що російська армія зруйнувала їхнє місто і вбила там тисячі цивільних. 

"Те, що відбувається у Маріуполі – це кармічність … Та ви що? Росія винна? А вони мозок по дорозі втратили. Вони йшли і їм втік мозок", - заявляла Фаріон.

У 2019 році невдало балотувалась до Верховної Ради 9-го скликання по округу №116 (Львівська область), висувалась від ВО "Свобода". 

Того ж року започаткувала на телеканалі НТА проєкт “Ген українців”.

В одному з інтерв’ю за 2019 рік Фаріон назвала російськомовних військових “москалями”. 

У 2018 році назвала російськомовних українців "розумово відсталими".

У 2017 році Фаріон проходила перевірку на детекторі брехні, щоб довести, що вона не є агентом російських спецслужб. 

У 2015 році невдало балотувалась до Львівської обласної ради ВО "Свобода". 

Того ж року захистила докторську дисертацію на тему "Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у ХIV–ХVII ст.". 

У 2014-2019 - вела проєкт на телеканалі "Рада" "Велич особистости".

У 2014 році невдало балотувалась до Верховної Ради 8-го скликання по округу №116 (Львівська область) від ВО "Свобода". 

У 2013 році журналісти опублікували архівні документи, що підтверджували членство Фаріон у Комуністичній партії Радянського Союзу (КПРС). Нардепка до цього категорично заперечувала цей факт своєї біографії.

Незабаром журналісти отримали в Державному архіві Львівської області документи, що підтверджують її членство у КПРС з 1978 року.

Нардепка спочатку відмовилась коментувати публікацію документів, заявивши, що "Орлиця не сповідується перед гієнами". 

Згодом Фаріон таки визнала факт свого членства в КПРС, заявивши, що вступила у партію заради "наукового кар’єрного росту". 

У 2012 році обрана народною депутаткою Верховної Ради 7-го скликання від округу №116 (Львівська область), висувалась від ВО "Свобода". Голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету з питань науки та освіти.

У 2010 році обрана депутаткою Львівської обласної ради від ВО "Свобода".

Того ж року Фаріон втрапила у скандал, коли на камери у дитячому садочку почала критикувати імена дітей, які здавалися їй недостатньо українськими. Вона сказала, що Лиза походить від слова «лизати», а Альонкам порадила «пакувати валізу і виїжджати до Московії».

У 2007 році невдало балотувалась до Верховної Ради 6-го скликання від ВО "Свобода" під номером 3 у списку.

У 2006 році балотувалась до Верховної Ради 5-го скликання від ВО "Свобода", (№3 у списку), також невдало.

Того ж року обрана депутаткою Львівської облради від ВО “Свобода”, заступниця голови комісії з питань освіти та науки.

З 2005 року – членкиня ВО "Свобода", входить до складу політради партії.

У 1998-2004голова мовної комісії "Просвіти" Національного університету "Львівська політехніка".

У 1996 році захистила дисертацію та здобула ступінь кандидата філологічних наук.

У 1991-2023 - викладачка, згодом доцентка і професорка катедри української мови Національного університету “Львівська політехніка”. Докторка філологічних наук. 

У 1987 році закінчила філологічний факультет Львівського державного університету ім. І.Франка. Працювала лаборанткою на кафедрі загального мовознавства. 

У 1981-1982 року працювала бібліотекаркою у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва ім. 40-річчя ВЛКСМ.

З 1978 року була членкинею Комуністичної партії СРСР.

Розлучена. Має доньку. 

Народилася 29 квітня 1964 року у Львові.

Балотування

Фракції

  • Верховна Рада 7
  • Грудень 2012 — Листопад 2014
    ВО "Свобода"

Дивитись більше про політика в інших джерелах

Декларації
Посіпаки
Посіпаки-2
Реєстр національних публічних діячів
Гарна Хата
Вони голосують для тебе
Серпом по рейтингу