Донори партій. Поіменно

Хто фінансував партії на останніх парламентських виборах?

Раніше ЦВК вже оприлюднювала фінансовий звіт партій. Але він був не повним і не містив інформації про донорів партій.

Програма "Схеми" (спільний проект Радіо Свободи та Першого Національного) звернулася з запитом до ЦВК і отримала доступ до деталізованого звіту. Це 5 папок по кілька сотень сторінок.

"Опозиційний блок"

Майже 13 мільйонів гривень надав "Опозиційному блоку" народний депутат Вадим Новинський, екс-регіонал і бізнесмен, який отримав громадянство України за часів Януковича. "Форбс" оцінював його статки майже в 2 мільярди доларів.

У його декларації зазначено, що в Україні Вадим Новинський заробив 2013- го року 5 мільйонів гривень. Але головні доходи він отримав, насправді, не в Україні, а в Республіці Кіпр – це 159 мільйонів гривень. Також Новинський заробив і в Росії – 20 тисяч гривень.

"Радикальна партія"

Народний депутат Олексій Кириченко пожертвував на передвиборчий фонд "Радикальної партії" Олега Ляшка 3 млн. і 300 тисяч гривень. Декларація жертводавця Олексія Кириченка показує, що він не міг собі це дозволити. Наприклад, у 2011 році пан Кириченко заробив не мільйони, а всього 19 тисяч гривень. З того часу його посада не змінилася. До депутатства він був керівником відділу продажів ТОВ "ІНГ ЛСК-БУД". Сам пан Кириченко стверджує, що гроші йому надали спонсори, але які саме депутат не готовий розповідати (дивіться повну відповідь у сюжеті).

"Батьківщина"

У звіті партії "Батьківщина" можна побачити, що більшість людей перераховували у її передвиборчий фонд приблизно однакові суми – по 149 тисяч гривень. Загалом, рівними частинами було надано понад 107 мільйонів гривень. Головні дарувальники, переважно, з Києва та Київської області.

"Народний фронт"

9 чинних депутатів направили добровільні внески на суму 1 млн. 200 тисяч гривень у передвиборчий фонд "Народного фронту", очолюваного Арсенієм Яценюком. Перераховували суми від 50 до майже 150 тисяч гривень. Дехто вніс двічі. Серед донорів: Тетяна Донець, Андрій Іванчук, Сергій Пашинський, Микола Мартиненко, Павло Пинзенник, Володимир Шкварилюк. Низка із цих жертводавців у новому скликанні Верховної Ради очолила парламентські комітети. Для багатьох сума, яку вони вносили, сягала понад половину їхніх офіційних річних доходів.

"Об'єднання Самопоміч"

Партія "Об'єднання Самопоміч", яка публічно заявляла про відкритий звіт своєї партії на парламентських виборах, виявилася не такою вже і відкритою. Раніше "Самопоміч" повідомляла, що отримала найбільший внесок 3 мільйони гривень. Але у звіті для Центральної виборчої комісії максимальний внесок виявився лише півмільйона. Не назвала прізвища головного дарувальника партія і під час коментаря та письмового звернення до них.

"Блок Петра Порошенка"

Партія Блок Петра Порошенка не має жодного добровільного внеску. Уся фінансова інформація зафіксована лише у графі "власні кошти партій" – це 93 мільйони гривень.

Загалом, хто саме і скільки конкретно переказав партіям коштів можна дізнатись, якщо це "добровільні внески громадян" (у звіті, наданому ЦВК). Однак, основне джерело фінансування більшості політичних сил (за винятком "Батьківщини") – це "власні кошти партій". А в цьому розділі звіту прізвищ – немає.

Не розшифровувати такий дохід надає можливість чинне законодавство України. На сьогодні у нашій країні ніхто не може достеменно знати імена донорів тієї чи іншої партії. На відміну від цивілізованих країн, в Україні й досі така інформація залишається закритою для громадськост
і.

У парламенті досі лежить законопроект щодо прозорості фінансування політичних партій. Серед авторів є і Петро Порошенко, а партія з таким самим ім'ям не надала жодного прізвища свого донора для офіційного звіту в Центральну виборчу комісію. Цьому законопроекту буде скоро рік.

Сергій Андрушко, рух "Чесно"


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]