Дніпро: для фінансування кампанії улюблених кандидатів люди нібито жертвують власним житлом

Фото: Дніпро: для фінансування кампанії улюблених кандидатів люди нібито жертвують власним житлом

У Дніпрі на проміжних виборах до Верховної Ради влітку витратили понад 6,6 млн грн. Це найбільша сума у порівнянні з іншими округами.

Про це свідчать звіти першої десятки кандидатів.

Загід Краснов витратив найбільше з-поміж усіх кандидатів. Віддав на вибори 2,65 млн. Але перемоги так і не здобув. Тетяні Ричковій, яка виграла, скинулися на кампанію 9 людей. Загальна сума вийшла дещо меншою, ніж у Краснова - 2,5 млн.

Деякі спонсори кандидатів - фізичні особи-підприємці - навіть не в курсі, що з їхніх рахунків були перераховані кошти на вибори кандидату. Ціла плеяда таких ФОПів - спонсори Анатолія Крупського - перераховували гроші, переважно, кількома платежами по 15 тис. грн кожен.

ЦВК надала Громадському руху ЧЕСНО остаточні звіти низки кандидатів, зокрема і проміжні звіти фаворитів перегонів - Тетяни Ричкової та Загіда Краснова.

 

Перемогу Ричковій забезпечили спонсори ціною свого житла, керівники волонтерських організацій та БППшні “техкандидати”

Переможиця на окрузі - Тетяна Борисівна Ричкова, яка йшла як самовисуванка, розпоряджалася, згідно з проміжним фінансовим звітом, найбільшим виборчим фондом - понад 2,5 млн грн.

Фото: сторінка Тетяни Ричкової у Facebook

Скинулися на вибори Тетяні Ричковій 9 осіб, серед яких двоє людей зробили найбільші внески - по 500 тис. грн.

Так, внесок у розмірі 500 тис. грн зробив один з довірених осіб кандидатки - Денис Леонідович Розов. В Інтернеті легко знайти контактні дані цієї людини як керівника одного з районних осередків “Правого сектора” в Дніпрі.

Фото: сторінка Олександра Островського у Facebook

У коментарі телефоном Денис Розов підтвердив, що зробив такий внесок.

“Так, я зробив цей внесок, це мої особисті заощадження, на які я планував придбати будинок”, - повідомив довірена особа Ричкової.

Цікаво, що інший внесок у розмірі рівно 500 тис. грн зробила людина на ім’я Горб Ігор Федорович - це чоловік Тетяни Горб (іншої самовисуванки й технічного кандидата) і брат Дмитра Горба (також технічного самовисуванця). ЧЕСНО припускав про технічний характер кандидатів Горбів і дістав опосередковане підтвердження в тому, що їхній родич і депутат райради від БПП фінансував кампанію самовисуванки Ричкової, яка, до речі, попри запевнення ЧЕСНО, дистанціювалася в процесі перегонів від БПП.

Фото: сторінка Ігоря Горба​ у ВКонтакте

Також Ігор Федорович Горб - засновник і керівник однієї з дніпровських благодійних організацій - Благодійного фонду “Небайдужі серця”.

Фото: сторінка Ігоря Горба​ у Facebook

За словами Ігоря Горба, бюджет благодійного фонду - усього від 4 до 5 тис. грн на рік: “В основном мы проводим небольшие акции-праздники для детей своими силами и наших друзей волонтёров или привлекаем людей, чтоб они сами помогали детям”.

Спонсор Ричкової переконує, що кошти, перераховані ним до виборчого фонду, як і у випадку з Денисом Розовим, - це його власні заощадження.

“Так, це мої заощадження. На початку року квартиру продав і трохи було, а трохи підзбирали”, - каже спонсор Ричкової. Що стосується внеску в кампанію брата і дружини Ігор Горб скромно зам’явся, - “Це вже не має значення... Це вже особисте”.

400 тис. грн вніс до виборчого фонду Тетяни Ричкової Валерій Кучерявий, - імовірно, безпартійний майстер ДКБ “Південне”, який безуспішно балотувався на місцевих виборах у 2015 році у списку БПП “Солідарність” до Центральної районної в місті Дніпрі ради.

300 тис. грн вніс до фонду Тетяни Ричкової Андрій Олександрович Денисов. Ймовірно, саме він кандидувався від БПП у Дніпрі до Центральної районної в місті Дніпрі ради.

Громадянин Олійник Богдан Сергійович вніс до фонду Ричкової 250 тис. грн.

По 140 тис. грн скинулися 4 спонсори. Зокрема, таку суму дав старшина взводу аеророзвідки полку “Дніпро-1” Губенко Артем Миколайович.

Фото: сторінка Губенка Артема​ у Facebook

140 тис. грн також перерахував на виборчий рахунок Ричкової Тітарєв Владислав Олександрович - довірена особа Тетяни Ричкової і керівник “ультрас” ФК “Дніпро”.

Фото: сторінка Дмитра Розмериця​ у Facebook

Таку саму суму дав Олександр Леонідович Островський.

Фото: сторінка Олександра Островського у Facebook

Островський - голова громадської організації "Народна армія".

140 тис. грн вніс у фонд Ричкової і друг Островського - Бутенко Геннадій Вікторович - фізична особа-підприємець, колишній “фронтзмінівець”, а на місцевих виборах 2015 року член БПП, який безуспішно балотувався до Центральної районної в місті Дніпрі ради. У 2010 році був обраний до Кіровської районної в місті ради від партії “Фронт змін”.

Фото: сторінка Олександра Островського у Facebook

Нині у ВРУ 8 скликання Бутенко є помічником на громадських засадах нардепа від БПП Андрія Павелка. Геннадій Бутенко прокоментував, що кошти, внесені у виборчий фонд, - зароблені ним як підприємцем:

“Власні кошти із підприємницької діяльності. Дякую за запитання, Таня - волонтер, а я допомагаю армії, і допоміг Тані для того, щоби у Верховній Раді були справжні патріоти”.

Що стосується, власне, витрат на виборчу кампанію, зауважимо, що більшість коштів витрачено на рекламу в ЗМІ. На розповсюдження матеріалів у проміжному звіті не вказано ні копійки, попри те, що мало не на кожному розі в місті проводилася роздача друкованих агітаційних матеріалів пенсіонерами та студентами.

У проміжному звіті про роздачу - лише прочерк.

Незаповнений пункт може означати, що кандидат або фінансував свою кампанію не з виборчого фонду (що заборонено законом), або ж його агітаційну продукцію поширювали винятково ідейні волонтери, а не оплачувані студенти та пенсіонери.

 

Краснов профінансував себе сам

Інший фаворит перегонів - самовисуванець, який прийшов до фінішу другим, - Загід Геннадійович Краснов - у своєму проміжному звіті вказав, що свій виборчий фонд сформував із власних коштів - перерахувавши сам собі 2,87 млн грн.

Оскільки про спонсорів не йдеться, то зосередимося на витратах. З 2,87 млн грн Загід Краснов витратив на кампанію майже 2,65 млн грн. З них - майже 780 тис. грн пішли на виготовлення агітаційних матеріалів, 1,67 млн грн - витрачено на рекламу в ЗМІ.

На відміну від звіту Тетяни Ричкової, у звіті Загіда Краснова міститься хоч якась інформація про оплату за розповсюдження матеріалів - 7060 грн. Зважаючи на масштаби роздачі матеріалів, навряд чи ця цифра відповідає дійсності.

 

“Техніку” Крупському “допомогли матеріально” пенсіонери й ФОПи

Анатолій Крупський - висуванець від партії “Відродження” - на третьому місці після Краснова та Ричкової за кількістю витрачених коштів на кампанію - в його остаточному звіті фігурує понад 795 тис. грн.

Фото: сторінка Анатолія Крупського у Facebook

Ці кошти з’явилися в його фонді як добровільні внески фізичних осіб. Сам кандидат, як і Ричкова, не вніс до фонду ні копійки. Будучи заступником голови Самарської районної ради у 2015 році задекларував 168 тис. грн доходу, з яких 62 тис. грн - заробітна платня і майже 90 тис. грн - “дарунки, призи, виграші”.

 

84 тис. 250 грн до виборчого фонду батька внесла, ймовірно, його донька - Крупська Олена Анатоліївна. У базі Міністерства юстиції зареєстрований ФОП Олени Крупської.

Зауважимо, що всі перевірені зі списку спонсори Крупського - фізичні особи-підприємці, багато з яких зареєстровані в один день 11 березня 2008 року і ведуть свої ФОПи, ймовірно, неособисто, оскільки за деяких відповідали по телефону люди, які називалися довіреними особами.

ФОП Омелянчук Ірина Вікторівна перерахувала у виборчий фонд Анатолія Крупського 60 тис. грн. За телефоном ФОПа, вказаним на сайті Міністерства юстиції, особа, яка назвалася довіреною особою Ірини Омелянчук підтвердила платіж і обіцяла передзвонити з відповіддю на запитання, чому кошти перераховані саме Крупському, а не якомусь іншому кандидатові. Ймовірно, чоловік Ірини - ФОП Омелянчук Анатолій Михайлович перерахував у виборчий фонд 45 тис. грн.

ФОП Юлія Олександрівна Качуренко, згідно з даними звіту, перерахувала також 45 тис. грн. Але коли ми знайшли її мобільний телефон у соцмережах і поцікавилися, чи справді Юлія Качуренко перераховувала ці кошти, громадянка дуже здивувалася.

Фото: сторінка Юлії Качуренко у ВКонтакте

“Нет! Я не перечисляла, а когда это было перечислено и с какого счета?.. А можно мне их как-то вернуть, если я их не перечисляла? Я была б не против!”, - сміється дніпрянка Юлія Качуренко і обіцяє передзвонити після того, як поспілкується з людиною, яка веде її ФОП, бо чим Юлія займається як фізична особа-підприємець, вона не змогла відповісти з першого разу.

Інший спонсор Крупського - теж ФОП Наталія Валеріївна Кузьміна - перерахувала йому 55 тис. грн п’ятьма траншами.

 

Фото: сторінка Наталії Кузьміної у ВКонтакте

Пенсіонерки-ФОПи не стояли осторонь виборчої кампанії Крупського: Братута Цилія Іванівна перерахувала 33 тис. грн, Божога Наталія Іванівна  - 60 тис. грн, Івашина Зінаїда Іванівна 45 тис. грн.

 

“Техніка” Єпіфанцеву підтримали грошима довірені особи та друзі

Участь у виборах Світлани Єпіфанцевої, яка, ймовірно, мала відтягнути на себе частину голосів виборців з поля Загіда Краснова, обійшлася у 417,5 тис. грн.

Фото: сторінка Дмитра Розмериця​ у Facebook

Як і в Анатолія Крупського й Тетяни Ричкової, виборчий фонд Єпіфанцевої утворили внески фізичних осіб.

Спонсори Єпіфанцевої перераховували по 40-60 тис. грн, найбільший внесок зробила Прокопець Тетяна Володимирівна, яка перерахувала аж 95 тис. грн. Тетяна Прокопець - одна з довірених осіб Світлани Єпіфанцевої на проміжних виборах до ВР 2016 року.

Інша довірена особа - Валентина Павлівна Майданюк - перерахувала Світлані Єпіфанцевій 40 тис. грн.

Фото: сторінка Валентини Майданюк​ у Facebook

Валентина Павлівна у 2015 році балотувалася у списку “Опоблоку” як член партії до Дніпропетровської міськради. Працює директором готельного комплексу ТОВ “СВ Парк”. Є  членкинею виконкому Соборної районної в місті Дніпропетровську ради.

Олександра Лєснікова перерахувала у фонд Єпіфанцевій 60 тис. грн.

 

Фото: сторінка Олександри Лєснікової​ у Facebook

Єпіфанцев Юрій Тихонович - співзасновник разом із Тетяною Прокопець ТОВ “Юсет”, де працювала Світлана Єпіфанцева, -  пожертвував 50 тис. грн.

Стосовно передвиборчих витрат, Єпіфанцева вказала кругленьку суму витрат на розповсюдження матеріалів - майже 160 тис. грн - це дорожче, ніж обійшлося виготовлення матеріалів (130 тис. грн).

Навіть на рекламу в ЗМІ кандидатка витратила менше - 127,7 тис. грн.

 

Яким коштом “Батьківщина” імітувала вибори на окрузі

Бюджет висуванки від “Батьківщини” - Тетяни Корнійчук - був значно скромнішим за згаданих кандидатів - майже 139 тис. грн.

Фото: Дніпропетровська обласна "Батьківщина Молода"

Згідно з даними у звіті, це власні кошти кандидатки.

72 тис. грн кандидатка витратила на рекламу у ЗМІ і майже 60 тис. грн - на виготовлення матеріалів передвиборної агітації.

Ймовірно, такий скромний бюджет і кампанія пов’язані з тим, що “Батьківщина” на окрузі не ставила на меті серйозно конкурувати з фаворитами перегонів, а можливо, віддавала округ на відкуп Загіду Краснову. Про це у своєму огляді писав Рух ЧЕСНО напередодні виборів.

 

Яким коштом непрохідні на цих виборах кандидати підігрівали округ на майбутнє

Самовисуванець Сергій Жуков - член політичної партії “Сила людей” - витратив на кампанію 304 тис. грн власних коштів.

Фото: сторінка Сергія Жукова у Facebook

Кандидат вказав вартість розміщення реклами на бордах, але не вказав нічого у графі розповсюдження виборчих листівок.

У розмові з журналістом ЧЕСНО Сергій Жуков розповів, що він створив Гугл-форму для зголошення волонтерів, які йому допомагали, матеріали роздавав сам і це можна простежити у Фейсбуку.

Свободівець” Олександр Замковий витратив на вибори майже 51 тис. грн. Йому перерахували у виборчий фонд 51 тис. 290 грн фізичні особи.

Фото: сторінка Олександра Замкового у Facebook

14 тис. грн Замковому відразу перерахував директор агропідприємства ТОВ Альфа-агро  Вадим Коновий.

Довірена особа Замкового Поліна Завада двома траншами додала в фонд майже 20 тис. грн.

Фото: сторінка Поліни Завади у Facebook

 

Кандидатці від “Духу нації” скинулися на вибори її  брат і бездомна екс-митниця?

Марина Денисенко з “Духу нації” витратила на вибори заледве 39 тис. грн. Ці гроші їй пожертвували фізичні особи. 26 тис. грн вона витратила на виготовлення агітаційних матеріалів, 12,5 тис. грн - за розміщення реклами на бігбордах.

 

4415 грн у фонд Денисенко перерахувала колишня працівниця митниці (старший державний інспектор відділу митного оформлення № 2 митного поста "Ягодин") Тернова Яніна Сергіївна.

Фото: сторінка Яніни Тернової у Facebook

Цікаво, що за 2014 рік Яніна Тернова задекларувала усього 5784 грн. Причому зарплата становила лише 1000 грн. Більше в декларації не вказано ні доходів, ні майна - ні автівки, ні житла.

9900 грн перерахував у фонд Денисенко боєць “Правого сектора” Юрій Чайченко, який за даними ЗМІ, є братом Марини Денисенко.

Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО оприлюднив аналізи виборчих фондів кандидатів у Чернігові, на Полтавщині та Івано-Франківщині.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]