Субвенції Харківщини: як нардеп Гіршфельд рекламується на пралці та електроплитці

Фото: Субвенції Харківщини: як нардеп Гіршфельд рекламується на пралці та електроплитці

Харківщину у Верховній Раді представляють 14 депутатів-мажоритарників. Найбагатшим виявився округ Валерія Писаренка з групи “Відродження”. Зовсім не отримали коштів Володимир Мисик із “Відродження” та Дмитро Шенцев з “Опозиційного блоку”.

5 депутатів рекламують себе на субвенціях. Жоден із харківських мажоритарників не проголосував за виборчу реформу.

Субвенція — це форма грошової допомоги для місцевих бюджетів із державного, яка призначена для конкретно визначеної цілі/цілей.

Виділення субвенцій на округи могли ініціювати як самі депутати, так і інші суб’єкти. Народні депутати наголошують, що субвенції дають тим, хто підтримує голосування за бюджет.

Мажоритарна система стимулює прямий і непрямий підкуп виборців, у результаті якого до влади в Україні приходять політики, що мають свої бізнес-інтереси й не готові працювати на народ.

 

Є проблеми з мажоритарною системою. Перша — чимало мажоритарників значно менше цікавляться загальнодержавними проблемами, ніж інтересами округу. Парламент не працює ефективно, коли 50% займаються субвенціями, щоб переобратися. Друга проблема — безкарний підкуп виборців. Мажоритарні округи невеликі, тож роздача гречки чи грошей впливає на результати. Тому чинна коаліція й обіцяла виборчу реформу — перехід на відкриті регіональні списки, де всі депутати будуть пов’язані спільною партійною програмою”, — каже Єгор Поляков, полісі-аналітик з питань виборчої реформи ГО “Центр UA”.


Натисніть для збільшення

Найбільшу субвенцію не тільки по Харківщині, але й по всій країні — майже 87 млн грн — минулого року отримав округ нардепа Валерія Писаренка з “Відродження” № 168, який охоплює Шевченківський район Харкова.

Писаренко свого часу голосував за диктаторські закони 16 січня 2014 року.

Левову частку коштів — 57 млн грн — на зоопарк отримала фірма члена міськвиконкому, екс-"регіонала" Олександра Харченка, яка фігурувала у кримінальних провадженнях.

 

Читати більше: Кримінал і фірми депутатів “Відродження”: куди поділися субвенції від нардепа Писаренка від ЧЕСНО

 

На другому місці за сумою отриманих субвенцій опинився округ із центром у м. Краснограді нардепа-кнопкодава з “Волі народу” Анатолія Гіршфельда, який 16 січня 2014 року голосував за диктатуру та є у каталозі ФАР (фігурантів антикорупційних розслідувань). Майже 50 млн грн були розподілені по всьому округу Гіршфельда. Найбільша частка, 5,3 млн, пішла на реконструкцію дитячої спортшколи “Юність” у Лозовій. Переможцем тендеру на 19,27 млн грн стало ТОВ “Лозовабудмеханізація”. Ця сама фірма отримала 1,5 млн грн з субвенцій Гіршфельда на ремонт фасадної частини Палацу культури у Лозовій.

2,2 млн грн субвенції направили ТОВ “Істок” на капремонт палацу культури у Лозовій. Колишній співвласник цієї фірми — перший заступник мера Лозової Володимир Денисенко. Виділенням коштів на палац культури Гіршфельд вихваляється на своїй сторінці у Facebook.

Нардеп у записах на своїй сторінці у Facebook постійно наголошує, що кошти виділені “за його ініціативою”, і кожного разу вручає сертифікати про отримання держсубвенції.

 

На встрече с медицинскими работниками района в Зачепиловской центральной районной больнице вручил главному врачу медицинского учреждения С.М. Жариковий Сертификат о выделении государственной субвенции на приобретение производственных стиральной машины и электрической плиты со встроенной духовкой”, — пише Гіршфельд у публікації на своїй сторінці у Facebook.

 

На сторінці у соцмережі нардеп розповідав і про інші “досягнення” за рахунок субвенцій: басейн у Лозовій, спортзал ліцею у Краснограді, столи для тенісу у школах та оснащення класів ліцею у Кегичівському районі.

 

Рекламувати себе за кошти субвенцій — це рекламувати себе за бюджетні кошти, за кошти з наших податків. Це неприпустимо. Тому необхідно обмежити політичну рекламу, контролювати джинсу. Всі ці речі прописані у новому Виборчому кодексі”, — каже координаторка ГО “Центр UA” у Харкові Олександра Щукіна.

 

Округ нардепа-кнопкодава і співголови групи “Відродження” Віталія Хомутинніка — Немишлянський район Харкова — отримав 35 млн грн. Усі ці кошти пішли на ремонт комунальних та навчальних закладів при Харківській міській раді, головою якої є Геннадій Кернес, котрий обирався від партії “Відродження”.

Зокрема, 10 млн грн пішло на ремонт “Палацу дитячої творчості”. Сам тендер на 13 млн грн виграло ТОВ “Добробудь”. Ця фірма, за даними сайту Zакупівлі, виграла щонайменше 77 підрядів від Харківської міської ради.

Фігурант ФАР Хомутиннік голосував за диктаторські закони 16 січня, роздавав продуктові пакети пенсіонерам, допомагав у розвитку бізнесу братів Клюєвих, отримував землі у Кончі-Заспі з порушенням процедури.

Четверта сходинка — 33 млн грн — потрапила на округ з центром у Золочеві кнопкодава Олександра Біловола, “Відродження”. Він теж голосував за диктатуру 16 січня 2014 року. Щоправда, того ж року він, єдиний із харківських мажоритарників, написав заяву з проханням вважати результатом свого голосування "Не голосував". А у 2016 році облрада присудила йому звання “Почесний громадянин Харківської області”.

Третина з залучених на округ Біловола коштів — 8,9 млн грн — пішла на закінчення будівництва школи у с. Губарівці Богодухівського району. Тендер на 11,4 млн грн виграло ТОВ “Індіго-Груп”. Товариство неодноразово ставало фігурантом антикорупційних розслідувань. Експерти ГО “Харківський антикорупційний центр” зазначають, що вартість деяких деталей при будівництві школи у Губарівці була значно завищена.

 

Металочерепицю ARAD Optima товщиною 45 мм планують купувати по 328 грн/кв.м. Подібну черепицю можна придбати по 167 грн/кв.м. Лише на закупівлі металочерепиці переплата запланована у сумі понад 250 тис. грн. Ще більш дика переплата запланована на закупівлі клапанів терморегулятора з преднастройкою RA-N ДУ 15 (DANFOSS). Вартість одного клапану вказана у кошторисі в сумі 3138 грн. Проте дані клапани вільно продаються по ціні 533 грн/шт. Завищення за цією строкою кошторису складе 166 тис. грн”, — зазначено у публікації ХАЦу на Facebook.

 

Друга за сумою субвенція, 5,9 млн, була виділена на ремонт огороджувальних конструкцій Ново-Іванівського будинку культури Коломацького району. Переможцем тендеру на 6,7 млн грн стало ТОВ “Уніта”.

5,5 млн грн виділили на реконструкцію будівлі музичної школи у Золочеві. Тендер на 5,1 млн грн виграло ТОВ ПМК № 83 ДВБ, а його засновниками є мешканці окупованих територій — Сергій Осипчук із Донецька та Олександр Подгорний із Луганська.

Ще одну субвенцію у 4,9 млн планували виділити на реконструкцію будинку культури у смт Старий Мерчик Валківського району. Однак у 2017 році торги не відбулися, а у квітні 2018 року тендер на 17,8 млн грн виграло все те ж ТОВ “Індіго-груп”.

На пятому місці за сумою держсубвенцій — 29,1 млн грн — опинився округ Київського району міста Харкова, від якого обрався нардеп-кнопкодав та фігурант ФАР із “Народного фронту” Олександр Кірш. Кірш — єдиний із 14 мажоритарників Харківщини, хто 16 січня 2014 року не голосував за диктаторські закони.

Більше половини з цих коштів — 14,9 млн грн — витратили на водопостачання школи № 96 у Харкові. Решту коштів залучили на ремонт систем опалювання, водопостачання, капремонти житлових будинків, приміщень комунальних закладів та гімназій по округу. Про залучені за 2017 рік субвенції Кірш поінформував виборців на своїй сторінці у Facebook.

Шосте місце — 28 млн грн — в округу заступника голови партії “Відродження” Віктора Остапчука, який голосував за диктаторські закони та є у каталозі ФАР. Центр округу — у місті Куп’янськ. Більше 8 млн грн витратили на придбання комплексу для переробки відходів для управління ЖКГ Куп’янської міськради.

4,3 млн грн було виділено на ремонт котельні в смт Куп’янську-Вузловому Куп’янського району. Хоча сума тендеру — лише 2,2 млн грн. Переможцем тендеру стало ТОВ “Техекс-газ”, співвласником та керівником якого є Юзеф Броневський.

 

Броневський раніше був радником Анатолія Близнюка, коли той займав посаду міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ. Потім Броневський балотувався до Харківської міськради за списком партії "Солідарність", першим номером якої тоді був голова АП Ігор Райнін”, — пише у статті для “Наші гроші” Павло Новик.

 

Виділені на округ Остапчука субвенції згадують на сайті партії “Відродження” та детально описують на сайті громадської спілки “Соціальний рух поваги”, президентом якої є сам нардеп.

Округ Олександра Фельдмана з “Волі народу” (Холодногірський район Харкова) отримав 26,4 млн грн. Більше 5 млн грн пішло на реконструкцію харківського парку, про що пишуть на сайті медіакомпанії “Время”, який належить медіахолдингу Фельдмана, і на сайті харківського “Нашого краю”. До слова, нардеп очолює харківський осередок партії “Наш край”.

 

Читати більше: Схеми фінансування харківського “Нашого краю” від ЧЕСНО

 

Нагадаємо, що Фельдман віддавав картку, щоб у ВР проголосували замість нього, роздавав паски відвідувачам екопарку імені себе ж і голосував за диктаторські закони 16 січня.

Кнопкодав Володимир Кацуба з “Відродження” залучив на округ 25 млн грн. 11 млн з них пішло на будівництво фізкультурно-оздоровчого комплексу в Пісочині. Сам Кацуба голосував за диктаторські закони та є у каталозі ФАР. Сини нардепа були фігурантами розслідувань про привласнення 450 млн грн.

На округ колишнього власника каналу NewsOne, позафракційного кнопкодава Євгенія Мураєва виділили 22,4 млн грн. Він теж голосував за диктаторські закони. Та на рідний для Мураєва Зміїв коштів із держсубвенцій не пішло. Майже всі гроші були направлені на ліфти, трубопровід, техніку, спортивний майданчик та маркерні дошки для шкіл у таких населених пунктах: смт Рогань, сел. Докучаєвське та с. Хроли. Всі вони нині належать до створеної наприкінці 2016 року Роганської ОТГ. Її очільником став представник президентської партії БПП Федір Шевченко.

До слова, журналісти руху ЧЕСНО писали, що Мураєв контролює депутатів Зміївської міськради, а його колишня дружина зубожіла після розлучення.

Лише 5 млн грн було виділено на округ Дмитра Добкіна з “Опозиційного блоку” (місто Балаклія). Кошти направили на капремонт будинку культури у Балаклії. Добкін кнопкодавив, голосував за диктаторські закони, став найбільшим прогульником аграрного комітету та, на переконання журналістів, вживав наркотики у сесійній залі Верховної Ради.

Фото: брати Дмитро (зліва) та Михайло (зправа) Добкіни

4,6 млн грн отримав округ позафракційного Анатолія Денисенко — Слобідський район Харкова. Денисенко потрапив до ТОП-чарту кнопкодавів, голосував за диктаторські закони і теж опинився у каталозі ФАР. Три субвенції на окрузі Денисенка пішли на ремонти трьох дитсадків.

 

Субвенции из госбюджета работают на детей”, — написано у заголовку однієї з новин на персональному сайті нардепа.

 

У тексті статті Денисенко повідомив, що ці кошти були закладені в бюджет “за його пропозицією”. Інша субвенція на дитсадок стала приводом для ще однієї новини на сайті Денисенка.

Лише 2,3 млн грн отримав округ Московського району Харкова, який представляє Дмитро Святаш із “Відродження”. Він теж голосував за диктаторські закони та кнопкодавив. Субвенції на цьому окрузі виділялися на ремонти житлових будинків та дошкільного закладу освіти.

Ніяких субвенцій не пішло на два виборчі округи з Харківської області: округ представника “Відродження” Володимира Мисика з центром у Індустріальному районі Харкова та округ “опоблоківця” Дмитра Шенцева з центром у м. Чугуєві.

Мисик, традиційно для харківських мажоритарників, кнопкодавив, голосував за диктатуру та фігурує в антикорупційних справах.

Шенцев — один із трьох мажоритарників Харківщини (разом із Писаренком та Остапчуком), чиї факти кнопкодавства на даний момент не були зафіксовані. Утім, його святим теж не назвеш: він голосував за диктаторські закони 16 січня 2014 року та є у каталозі ФАР.

Частина коштів субвенцій була виділена не на конкретні цілі, а до обласного чи районних бюджетів.

 

Мажоритарники Харківщини — яскравий приклад того, чому необхідно змінювати виборче законодавство і відміняти мажоритарку як таку. Їм вигідно обиратися за законом Януковича, де можна використовувати "гречкові" технології підкупу виборців, не нести за це відповідальність і далі прогулювати засідання. Майже всі вони — прогульники, кнопкодави й фігуранти антикорупційних розслідувань, а це недопустимо, якщо ми хочемо будувати нову, європейську державу”, — каже координаторка ГО “Центр UA” у Харкові Олександра Щукіна.

 

Мажоритарники Харківщини не хочуть виборчої реформи

Восени минулого року ВР прийняла за основу проект Виборчого кодексу, який передбачає кардинальну зміну моделі виборчої системи — вибори депутатів Верховної Ради за відкритими "регіональними" списками, без мажоритарки. Та з Харківських мажоритарників ніхто не захотів відмовлятися від звичної для них системи входження до парламенту.

 

Це не дивно, що вони не голосували, адже харківські мажоритарники — реінкарновані регіонали. Це команда, яка не підтримувала майдан, це фігуранти антикорупційних розслідувань, майже всі — бізнесмени, які лобіюють свої власні інтереси у парламенті”, — стверджує Олександра Щукіна.

 

13 із 14 мажоритарників Харківщини вже обиралися до складу Верховної Ради через мажоритарну систему. Найдовше народним депутатом є Біловол — з 2000 року. Далі йдуть Гіршфельд, Фельдман, Хомутиннік та Святаш, які вперше стали нардепами у 2002 році. За ними — Шенцев та Писаренко — 2006 рік. Остапчук, Добкін, Кацуба, Мураєв, Денисенко та Мисик вперше обралися до складу ВР у 2012. І всі вони у свій час голосували за диктаторські закони Януковича. Єдиним винятком є Кірш, який вперше потрапив у ВР на останніх виборах.

 

Дуже часто мажоритарні кандидати — це місцеві бізнесмени, для яких мандат депутата — спосіб убезпечити та примножити капітал, а також отримати недоторканність. Проведення активної передвиборчої кампанії з подарунками виборцям і масовою зовнішньою рекламою коштує недешево. Варто розуміти, що ці люди орієнтовані насамперед на повернення та примноження вкладених грошей, а не на виконання передвиборчих обіцянок. Це повсюдна практика, яка не припиниться, доки в Україні існуватиме мажоритарна складова виборчої системи”, — каже Микола Виговський, учасник Громадського руху ЧЕСНО.

 

Ми спробували зв’язатися з нардепами Харківщини, щоб отримати від них коментарі, однак на момент публікації матеріалу жоден із 14 мажоритарників не відповів на лист, відправлений на його офіційну пошту.

Громадський рух ЧЕСНО вимагає у парламенту винести на голосування у ІІ читанні проект Виборчого кодексу до 16 жовтня. Інакше громадськість та політичні партії, які підтримують реформу виборчого законодавства, вийдуть на безстрокову акцію громадської непокори.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]