Сто днів роботи донецьких депутатів: активність

Значна кількість нардепів Донеччини не відвідує засідань і не виявляють активності при голосуванні за законопроекти у парламенті. Це показують результати спільного моніторингу команди проекту "Сильні громади Донеччини" та громадського Руху ЧЕСНО.

Всі депутати, яких ми аналізували, пов’язані з Донецькою областю. Регіон представляє загалом 28 депутатів. З-поміж них 12 мажоритарників, яких обрали люди у прифронтових містах. 

Також за цей регіон відповідають 16 "списочників", які робили кар'єру на Донеччині чи мають там свої певні інтереси. Зокрема Наталія Королевська, яка пройшла від опозиційного блоку, доволі активно світиться у ЗМІ в окрузі свого чоловіка – місті Слов'янську. 

Також Ірина Геращенко, яка призначена уповноваженим президента з прав людини на Донбасі. 

28 визначених нами депутатів Донеччини розподілилися по таким фракціям і групам: 13 увійшли у «Опозиційний Блок», 6 у «Блок Петра Порошенка», 2 у «Батьківщину», 2 до «Об’єднання Самопоміч», 1 до «Народного Фронту», 2 у групу «Економічний розвиток» та двоє стали позафракційними.

Сьогодні ми проаналізуємо рівень відвідуваності засідань ВР донецькими депутатів і їхню активність голосування, а згодом опублікуємо рівень їхньої підтримки суспільно-важливих законопроектів, що стосувалися кадрових питань, рішень в підтримку обороноздатності країни, проблем Донбасу, суспільно-політичних, політико-правових і зовнішньополітичних аспектів.

Як депутати ходять на роботу, можна взнати за допомогою аналізу даних про письмову реєстрацію або голосування електронною карткою.

Письмова реєстрація без аналізу голосування карткою – не надійне підтвердження того, що депутат відвідував сесію. Оскільки народний обранець може розписатись і піти собі геть. Електронна реєстрація відбувається на початку засідання і якщо депутат запізнився, то він її не проходить.

Саме тому "Сильні громади Донеччини" та Рух ЧЕСНО брав до уваги не лише ці показники, а й активність використання картки депутата під час засідання. 

Об’єднуючи такий підхід (письмову і електронну реєстрацію), ми отримали досить цікаві данні, згідно якими депутати поділилися на три групи:

Перша: у яких письмова реєстрація більша за електронну. Тобто депутат значну частину засідань реєструвався письмово, а картку так і не використовував. Він міг покинути парламент, бути в буфеті або цілий день тинятися у кулуарах. Таких обранців аж п’ять. Ця група характеризується також найменшим відвідуванням засідань Ради. Найгірші результати тут у депутатів Юхима Звягільського та Сергія Клюєва.

Друга: у яких письмова реєстрація менша за електронну. У цій ситуації депутат або ігнорує письмову реєстрацію, або віддає картку своїм колегам. Останнє і породжує таку ганебну практику в українському парламенті, як кнопкодавство. Таких обранців ми визначили 10. І ця група є другою за відсутністю. Найгірші результати у цій групі у депутатів Семена Семенченка та Ігоря Шкірі. Варто зазначити, що в парламенті нового скликання має місце кнопкодавство - і з-поміж лідерів неперсонального голосування – Євгеній Гєллєр з "Економічного розвитку.

Третя. Найбільша група депутатів, у яких письмова реєстрація збігається з електронною. Таких депутатів ми визначили 13. Ця група характеризується досить високим показником відвідування парламенту.

Ця методологія виокремила найбільших прогульників регіону, якими є.: Звягільський Ю.П, Семенченко С.І., Клюєв С.П., Омельянович Д.С, Гєллєр Є.Б, Солод Ю.В. та Шкіря І.М.

Цікаву картину показують інші данні, що дозволяють побачити і рівень відвідуваності парламенту обранцями, і активність їхньої роботи. Це активність під час голосування. 

Активність голосування депутатів ми розділили на 3 групи: «Активне голосування» (ЗА, ПРОТИ, УТРИМАВСЯ), «Не голосував» та «Відсутній». 

 За нашим переконанням саме перша визначає рівень активності депутата у ВР та якість його роботи, адже позиція «Не голосував» (вийшов, вийняв картку) – це небажання працювати. Депутат має працювати у парламенті, і якщо він не згоден з законопроектом, може або проголосувати проти, або утриматися. На практиці ж, велика кількість депутатів просто залишає зал засідання.

Згідно цієї інфографіки, найгіршу активність у роботі продемонструвала практично вся фракція «Опозиційного Блоку» (трошки кращий рівень у депутатів Сажко С.М., Воропаєва Ю.М. та Матвієнкова С.А.), група депутатів «Економічний розвиток», депутат з партії «Об’єднання Самопоміч» Семенченко С.І. та позафракційний депутат Клюєв С.В.

Найкращий результат показали депутати фракцій: «Народний Фронт» (найкращий результат серед усіх фракцій і груп у Матейченка К.В.), «Блок Петра Порошенка» (найкращий результат у Лубінця Д.В, Герасімова А.В. і Фірсова Є.П.), «Батьківщини» (хороший результат і у Рябчина О.М. і у Немирі Г.М.) та один депутат з фракції об’єднання «Самопоміч» Веселова Н.В. 

Аби остаточно визначитися з рівнем відвідуваності і активністю роботи депутатів Донеччини у ВР, ми об’єднали електронну реєстрацією разом з активністю голосування.

Згідно з якою, депутати діляться знов на три групи:

Перша. Які здебільшого пропускають засідання та не голосують у парламенті: Депутати фракції «Опозиційний Блок» Звягілький Ю.Л. та Омельянович Д.С., депутат групи «Економічний розвиток» Гєллєр Є.Б., депутат фракції «Об’єднання Самопоміч» Семенченко С.І. та позафракційний депутат Клюєв С.П.

Друга. Які відвідують зал засідання та практично не виявляють активності у голосуванні (Не голосують ні за, ні проти, і не утримувалися). До цієї групи належать практично всі депутати фракції «Опозиційний блок», депутат групи «Економічний розвиток» Шкіря І.М. та позафракційний депутат Тарута С.О.

Третя. Які відвідують раду та активно голосують у парламенті. Це усі депутати фракцій «Народний фронт», «Батьківщина», практично увесь «Блок Петра Порошенка» та депутат Веселова Н.В. з «Об’єднання Самопоміч».

Депутата з фракції «Блок Петра Порошенка» Недаву О.А. важко віднести до будь-якої групи. Згідно результатів і відвідування, і активності голосування, його роботою не можна ідентифікувати ні як позитивну, ні як негативну.

Отже, депутати Верховної Ради, які представляють інтереси Донеччини у парламенті по різному ставляться до своїх обов’язків. І що найприкріше, велика їх частка або не відвідує засідань, або не голосує в процесі прийняття законопроектів. Ми, у свою чергу, продовжимо дослідження депутатів ВР, що представляють регіон. Адже у ситуації, в які сьогодні опинилася Донеччина, відсутність активної роботи в парламенті є навіть злочином чим звичайним правопорушенням.

Самою Донеччиною має опікуватись значно більше депутатів, оскільки партії мають розподілити округи не лише між мажоритарниками, але й між списочниками.

Громадський Рух ЧЕСНО направив запити, аби довідатися, хто у фракціях відповідає за який округ. Щойно надійде інформація "Сильні громади Донеччини" разом із Рухом ЧЕСНО доєднають до моніторингу депутатів, які, згідно з рішенням фракцій, мають курувати цей регіон.

 Валентин Краснопьоров, керівник проекту «Сильні громади Донеччини», Центр «UA».


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]