Хто фінансує партії Харківщини?

Фото: Хто фінансує партії Харківщини?

На харківський осередок БПП “Солідарність” пожертвували більше 3 тисяч громадян. Це рекордна кількість донорів для партій, які мають фракції в міській і обласній радах Харкова.

Найбільші інвестори у всіх партій — чинні депутати і наближені до них підприємці. Лише БПП та “Батьківщина” мають офіційних працівників. “Батьківщину” в основному фінансує екс-нардеп та голова осередку Данілов. “Самопоміч” мала лише 50 тис. грн внесків, а “Опоблоку” навіть центральний штаб не перерахував ні копійки.

Парламентські партії отримують держфінансування з 2016 року і звітують про витрачені кошти. Після наступних виборів на таку фінансову підтримку претендуватимуть навіть ті, хто не пройшов в парламент, але подолав 2% бар’єр.

Громадський рух ЧЕСНО проаналізував фінансовий стан місцевих осередків партій, які мають фракції у Харківській міській та обласній радах.

 

Натисніть для збільшення

 

Вірні спонсори і схеми фінансування БПП на Харківщині

(ХМР — 7 депутатів, ХОР — 20 депутатів)

Харківська територіальна організація БПП виглядає найбільш заможною. У 2017 році кількість її працівників зросла з 17 до 60, тоді як у 4 з 6 партій працівників не було взагалі. У 2017 році осередок мав право користування 26 об’єктами нерухомості по всій області. Майже всі ці приміщення використовувалися як офіси партії у райцентрах. З 2016 року осередок є власником партійної газети "Солідарність Харківщина".

Очолює обласний осередок голова АП Ігор Райнін, який, будучи депутатом обласної ради, за 2017 рік став 100-відсотковим прогульником засідань комісії та сесій.

На Харківщині кількість донорів БПП є рекордною для України. За два роки понад 3 тисячі осіб зробили більше 33 тисяч переказів загальною сумою 1,38 мільйонів гривень.

Натисніть для збільшення

Та найбільшими фізичними особами — внескодавцями Харківського осередку БПП стали такі люди:

Натисніть для збільшення

Лідером з інвестицій у БПП на Харківщині за 2 роки став Петро Куденко, який був довіреною особою кандидата у депутати Верховної Ради Миколи Момота. Тоді Момот балотувався від “Батьківщини”, однак уже у 2015 році балотувався до Харківської облради від “Відродження”. Ми спробували дізнатися, з чим пов’язана зміна політичних уподобань Куденка, спитавши про це його дружину Лідію.

 

А це що, карається законом? Я не можу задовольнити вашу цікавість. Вибачте”, — відповіла Лідія Куденко.

 

Змінив свої політичні вподобання й інший інвестор партії — Юрій Поманицький. У 2014 році він був довіреною особою кандидата у Президенти України від “Української народної партії” Олександра Клименка. До Поманицького ми теж зателефонували, щоб уточнити, чи справді він робив внески на БПП, і дізнатися, чому все так змінилося й чому він зараз очолює Чугуївську районну організацію партії БПП. Та він проігнорував запитання.

 

Приезжайте ко мне, покажите документы, представьтесь. Не вижу человека, не знаю его, незнакомый номер. Позвоните в наш территориальный офис, пусть мне позвонит Маляренко и скажет, что "на этот номер телефона ты можешь давать любую информацию". И я вам тогда отвечу. Мне не хочется, чтобы информацию с открытых джерел брали люди с улицы и потом звонили и уточняли”, — заявив Поманицький.

 

В осередку партії теж не пішли на контакт.

Кількість офіційно працевлаштованих співробітників у осередку у 2017 році становила 60 осіб. Співукладачі фінансового звіту, ймовірно, мали б бути серед них і відповідати на питання, пов’язані з партією.

 

Натисніть для збільшення

 

Офшори і гроші лідерів “Нашого краю”

(ХМР — 7 депутатів, ХОР — 11 депутатів)

Другу сходинку у рейтингу посідає партія "Наш край", співголовами якої є нардепи Олександр Фельдман та Антон Кіссе, нардеп VII скликання Сергій Кальцев та колишній заступник голови Київської міської держадміністрації Олександр Мазурчак. Всі вони, крім останнього, є вихідцями з "Партії регіонів".

Майже всі юрособи-інвестори партійного осередку пов’язані з нардепом Фельдманом. Про цих інвесторів, офшори та гроші лідерів партії опублікований окремий матеріал на сайті руху ЧЕСНО.

 

“Батьківщина”: найменша, але не найбідніша

(ХМР — 0 депутатів, ХОР — 8 депутатів)

По Харківській області зареєстровані 44 осередки “Батьківщини”, однак банківський рахунок відкритий лише у обласного осередку. На нього й надходили всі внески у регіоні. Офіційно у цьому осередку працює одна особа. Харківський облосередок видає власну газету “Слобожанська Батьківщина”. Керівником обласного осередку партії є нардеп-“списочник” VI та VII скликань від “Батьківщини” Віталій Данілов. Аналітики руху ЧЕСНО виявили, що Данілов, будучи нардепом VI скликання, прогуляв практично всі засідання свого комітету у 2011 році.

Попри те, що “Батьківщина” теж є парламентською партією і отримує держфінансування, на її осередки у Харківській області не надійшло ніяких коштів із бюджету. Втім, за 2 роки від 7 фізичних осіб — внескодавців обласний осередок отримав більше 1,5 мільйона гривень.

Натисніть для збільшення

Віталій Данілов та Андрій Данилів інвестували на користь осередку 99% усіх його коштів.

Нардеп від БПП Сергій Лещенко у свій час писав, що Віталій Данілов є спонсором всієї партії ВО “Батьківщина”. Лещенко натякав, що у парламенті могли провернути махінації, щоб Данілов став нардепом.

 

Не розвиваючи мережу спонсорів і будучи матеріально залежною від одного чи кількох донорів, партія ризикує репутацією. Її легко назвати ручною партією”, — каже аналітик партійних фінансів з Громадського руху ЧЕСНО Олексій Півторак.

 

ЧЕСНО надіслали запит осередку із запитаннями про брак коштів з держбюджету у звітах партії та про плани з розширення мережі спонсорів. Однак на момент публікації матеріалу відповідь не надійшла.

Читайте також: "Батьківщина" використовувала персональні дані людей, щоб завести кошти на партію

 

“Відродження” за власний кошт

(ХМР — 57 депутатів, ХОР — 50 депутатів)

Четверте місце за кількістю надходжень у 2016-2017 роках посіла партія "Відродження", від якої на останніх виборах балотувався чинний мер Харкова Геннадій Кернес. Значна частина членів та яскравих постатей цієї партії є вихідцями з “Партії регіонів”.

Офіційно зареєстрованих працівників у цих офісах немає. Очолює міський осередок партії депутат Харківської міськради Габріел Михайлов, а обласний — нардеп-мажоритарник Віктор Остапчук, який є членом депутатської групи “Відродження” та заступником голови однойменної партії. 16 січня 2014 року він голосував за диктаторські закони.

Натисніть для збільшення

Серед донорів-депутатів є депутат Первомайської міськради від “Відродження” Олексій Логвиненко. Він прогуляв забагато засідань ради і комісій у 2017 році та не подав декларації до НАЗК за 2016 та 2017 роки.

 

Конечно, делал переводы. Не помню сколько, нужно смотреть”, — відповів Логвиненко.

 

Сам Олексій Логвиненко балотувався до ради як безробітний, однак його батько Олександр Логвиненко — підприємець і теж є депутатом Первомайської міськради від “Відродження”. Раніше він був директором КП ПРСГ "РОЗА".

 

“Самопоміч” собі допомагає?

(ХМР — 13, ХОР — 12)

Судячи з фінансових звітів, "Самопоміч" — одна з найбідніших поміж партій, які мають фракції в обласній і міській радах Харкова. Попри те, що ця партія є парламентською і на її діяльність за 2016-2017 роки з держбюджету витратили близько 145 млн грн, на харківські осередки з цих коштів, згідно зі звітами, за два роки не перепало нічого. Єдиний донор Харківської міської організації у 2016 році — ТОВ "СИЛА-СКЛО". Підприємство перерахувало партії 50 000 грн.

Приміщення під офіс місцевій організації партії безплатно надав голова Харківського міського осередку, нардеп від "Самопомочі" Ярослав Маркевич, а обласній організації — депутат облради Олександр Котуков.

При цьому партія організовує заходи і видає газету. Наприклад, на сайті обласного осередку "Самопомочі" можна знайти анонс спортивного свята "Велодень 2018", на якому учасників частували обідом, а переможців нагороджували призами. Серед організаторів — ГО “Громадянське об’єднання "Альтернатива” (м. Пісочин) та ГО “Об’єднання "Самопоміч".

На виходах із деяких станцій харківського метро час від часу можна зустріти людей, які розповсюджують номери партійної газети. Друкують її у місті Тернополі, проте у фінансовому звіті харківських осередків за 2017 рік не вказана плата за розповсюдження її на території Харкова.

 

Всі організації "Самопомочі" в області фінансуються за рахунок коштів держбюджету, які отримує партія від НАЗК. При цьому такі кошти безпосередньо не перераховуються на організації партії, а закріплюються за обласними, місцевими організаціями партії відповідної області шляхом резервування відповідних сум на окремому рахунку Політичної партії "Об’єднання “Самопоміч", — розповідає Голова обласного осередку партії Роман Семенуха.

 

Нардеп стверджує, що законом “Про політичні партії в Україні” не передбачена можливість перерахування коштів державного фінансування на поточні рахунки місцевих осередків партії.

 

За рахунок коштів центрального державного фінансування Харківський обласний та Харківський міський осередки протягом 2016-2017 років фінансували: виплату заробітної плати; сплату податків та внесків у соціальні фонди із заробітної плати; оплату оренди; друк та роздачу партійної газети "САМОПОМІЧ", — розповідає Семенуха.

 

За словами нардепа, центральний апарат партії з коштів держбюджету виділив осередкам на Харківщині такі суми:

- 2016 рік: Харківська обласна організація — 155 398,28 грн, Харківська міська організація — 207 197,70 грн;

- 2017 рік: Харківська обласна організація — 498 133,29 грн, Харківська міська організація — 351 523,48 грн;

- 3 квартали 2018 року: Харківська обласна організація — 462 822,27 грн, Харківська міська організація — 158 230,56 грн.

І справді, у річному звіті центрального офісу ПП “Самопоміч” вказані заробітні плати, оплата оренди, заходів, послуг телекомпаній, друк газети, оплата відряджень, а також зовнішньої реклами по Харкову та Харківській області.

Також у обласному центрі функціонує Центр надання правової допомоги ПП "Об'єднання "Самопоміч". У звітах осередків партії ні він, ні зарплата його співробітників теж не вказана.

 

Центр надання правової допомоги функціонує за рахунок розподілених коштів державного фінансування статутної діяльності на осередки партії у Харківській області та за рахунок коштів, які виділяються народним депутатам України Семенусі Роману та Ярославу Маркевичу від ПП "Об'єднання “Самопоміч” для забезпечення депутатської діяльності”, — розповів Семенуха.

 

Він стверджує, що протягом 2016 — квітня 2018 року приміщення для роботи Центру безплатно надавав один із найбагатших депутатів Харківської міськради Тарас Сітенко.

 

“Опозиціонери” без грошей

(ХМР — 0 депутатів, ХОР — 19 депутатів)

Перед місцевими виборами 2015 року Харківська обласна виборча комісія декілька разів відмовляла у реєстрації осередку “Опоблоку”. У 2016 році Харківський нардеп Євген Мураєв покинув фракцію ОБ у ВРУ. Лідери партії регулярно сваряться між собою. А у Харкові довгий час функціонують партії, які, за оцінками експертів, орієнтуються на електорат “Опоблоку”: “Відродження” мера Харкова Кернеса та “Наш край” під крилом місцевого нардепа Фельдмана.

У той же час грошових внесків у місцевого осередку “Опозиційного блоку” немає. А у 2016 році керівництво партії ще й відмовилося від держфінансування. Це на деякий час позбавило всі місцеві осередки можливості отримувати кошти на діяльність до розбудови прозорої мережі донорів.

Зараз складно знайти ознаки діяльності осередку у Харкові. Навіть офіційний сайт харківського “Опозиційного блоку” практично порожній: там є лише кілька десятків публікацій-новин, список депутатів фракції в облраді та посилання на відсканований випуск агітаційної газети, датований серпнем 2015 року.

Зв’язатися з осередком партії у Харківській області неможливо: навіть у звітах немає номерів телефонів укладачів. Лідером осередку, за звітом, є нардеп від “Опозиційного блоку” Дмитро Шенцев. Він 16 січня 2014 року голосував за диктаторські закони.

Ми зателефонували до прес-секретаря центрального офісу “Опозиційного блоку” з проханням надати контакти Харківського осередку партії.

 

Все дуже просто. Надішліть на нашу адресу партійну листа, напишіть, що ви хочете, який дедлайн, кому телефонувати і куди писати. І ми вам одразу ж надамо відповідь з ким там зв’язуватись на Харківщині. Пишіть туди — ми там все читаємо. Ми вам дуже оперативно надамо всіх наших харківських колег”, — відповіла Ірина.

 

На пошту прес-служби партії ЧЕСНО надіслав лист із питаннями про функціонування осередку “Опозиційного блоку” на Харківщині, брак фінансування і плани на майбутні вибори.

Однак у встановлений термін відповіді на наш лист не було. Втім, якщо представники центрального офісу чи Харківського обласного осередку партії “Опозиційний блок” захочуть дати відповіді на ці запитання, ми доповнимо цей матеріал їхніми коментарями.

Варто відзначити, що у Дніпропетровській області ситуація з “Опозиційним блоком” кардинально інша — там це найбагатший партійний осередок із представлених у міськраді чи облраді. За 2 роки з держбюджету на нього виділили більше 2,8 млн грн.

ОНОВЛЕНО: Після публікації матеріалу надійшла відповідь на лист з нашими запитаннями. Представники "Опоблоку" стверджують, що харківський обласний осередок був зареєстрований і отримав власний рахунок тільки в грудні 2017 року. Питання про плани на майбутні вибори не прокоментували, мотивуючи тим, що виборча кампанія ще не почалася, а рішення про висунення кандидатів приймається в погодженні з вищим керівним органом партії.

Нагадаємо, що раніше журналісти Громадського руху ЧЕСНО інформували виборців про задекларовані за 2017 рік кошти депутатів Зміївської, Мереф’янської та Чугуївської міськрад Харківської області, відвідуваність та голосування депутатів Зміївської та Первомайської міськрад у 2017 році, декларації депутатів Первомайської міськради за 2016 рік, звіт мера міста Харкова у 2017 році, діяльність депутатів Харківської обласної ради за 2017 та 2016 роки, а також їхні доходи у 2017 та 2016 роках.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]